EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(05-01-2021, 23:00)altnkurt : Varisi olmayan ve kralı yaşlı olan ülkelere evlilik atıp bekliyoruz en basit haliyle.

Claim Throne ile bir şey yapabiliyormuyum.
Ara
(05-08-2015, 17:07)Redtay : Tropikal odunları pazarlamak için , Tropikal Odun üreten bölgelerin üretim güçlerini arttırmak pazarlamayı arttırır mı ? Birde ideaların bu kadar dev. bonusu verdiğini bilmiyordum sağol .
Floransa ile oynamanı tavsiye ederim hem national idealarında dev indirimi var hem rönesansı hızlı benimseyip oradan bir indirim alabilirsiniz ++ Eco+Qantity idea bitirince +%30 indirim daha gelir yanlış hatırlamıyorsam + çevresinde çok tarım tıprağı düzlük alan + Ticaret üsleridr fazladan indirim sağlar 
Yanlış biliyor olabilirim ama galiba HREde olunca da bir indirim alabiliyodun ++ Papalık Curia zımbırtısındada var dev indirimi Tek eksisi başkenti dağlık alanda onu kısa sürede pisayı alıp başkent yaparsan ve ticaret limanını 3 level yaptığında neredeyse bedava dev basabiliyorsun
Ara
(05-01-2021, 23:35)BigUnicorn :
(05-01-2021, 23:00)altnkurt : Varisi olmayan ve kralı yaşlı olan ülkelere evlilik atıp bekliyoruz en basit haliyle.

Claim Throne ile bir şey yapabiliyormuyum.

Bir soru daha sorayım internette biraz baktım ama düzgün  bir anlatım bulamadım. Holy order yaparsam(toprağımda) ne olur veya Holy order nedir.
Ara
Holy order sadece İberya kültür grubunun yapabildiği bir şeydi sonradan değişti mi bilmiyorum. Order'a göre verdiği farklı bonuslar var ve bölgeye yine order'a göre +1 dev veriyor, ayrıca bu seçim kalıcı oluyor. Claim throne ise seninle aynı aileden olan bir ülkenin varisi olmaması ya da zayıf güçte bir varisi olmasıyla birlikte evlilik yapıp sonra tahtında hak iddia etmenle oluyor. Evliliği kendin bozarsan kazandığın cb gider. Bu yaptığın eylem ile aldığın cb sonucu savaş açıp PU alabiliyorsun.
WhaW8Am.gif
Ara
(06-01-2021, 11:57)PCOyun : Holy order sadece İberya kültür grubunun yapabildiği bir şeydi sonradan değişti mi bilmiyorum. Order'a göre verdiği farklı bonuslar var ve bölgeye yine order'a göre +1 dev veriyor, ayrıca bu seçim kalıcı oluyor. Claim throne ise seninle aynı aileden olan bir ülkenin varisi olmaması ya da zayıf güçte bir varisi olmasıyla birlikte evlilik yapıp sonra tahtında hak iddia etmenle oluyor. Evliliği kendin bozarsan kazandığın cb gider. Bu yaptığın eylem ile aldığın cb sonucu savaş açıp PU alabiliyorsun.

Olabilir Portekiz ile oynuyorum. Ama holy order yaptıktan sonra toprakta yeni devlet falan çıkmaz demi vasal olarak. Birde yapmalımıyım.
Ara
Yeni devlet çıkmaz. Önerim puan arttığında yapman.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İngiltere'de reformasyon dini yayılmaya başladı. Aklımda Angalikan dinini benimsemek vardı. Ama hazır reform center bende çıkmışken reformasyon olmak kafama daha çok yattı gibi. Hangi dinin bonusları daha güzel ve sizce angalikan dinini bekleyip Angalikan olmak mantıklı mı? (yıl 1513)
Belki de bu çelimsiz çocuk gelecekte bir imparator olacak, ona iyi bakın.
Ara
(06-01-2021, 18:16)Olly-Doody : İngiltere'de reformasyon dini yayılmaya başladı. Aklımda Angalikan dinini benimsemek vardı. Ama hazır reform center bende çıkmışken reformasyon olmak kafama daha çok yattı gibi. Hangi dinin bonusları daha güzel ve sizce angalikan dinini bekleyip Angalikan olmak mantıklı mı? (yıl 1513)
Ben hep anglican olurum latede özellikle oradan alabileceğin paralar çok işine yarıyor ben tek seferde 2000den fazla altın aldığımı hatırlıyorum. Vr bu 1-2 yılda bir alabiliyosun religious unityr bağlı olarak
[+] 1 üye esatdemir098 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
620 saatlik oyun sürecimde 1700 yılını sadece bir kere geçtiğim için pek bilmiyorum oyunun late tarafını bu yüzden baya yardımcı oldun çok sağ ol :)
Ara
En iyi anlayışınıza göre değişir. Askeri bonuslar açısından üçlü arasından en güçlüsü Protestanlık, ondan sonra ise Reformasyon. Anglikanlık daha gerçekçi olsa da bu iki dinden daha bariz bir gücü yok fakat İngiltere'de yayması oldukça kolay olacaktır.
WhaW8Am.gif
Ara
Ben oyunu genelde askeri odaklı oynamadığım için işin para ve ticaret kısmındatım genelde 

==> Avrupa da bir çok kez Tall oynadım Bugün Gucarat ile girdiğimde farkettim Hint estatelerinde Dev cost varmış toprakkarının 3-4 tanesinde kumaş var oradan da indirim sağlıyor 
Hindistan da Tall oynanır mı?
Ara
Yani teknoloji pahalı olacağından puan birikmeyebilir. Veya çevre izin vermeye bilir ama bence denemeye değer neden olmasın.
Ara
Oyunda mesela ben gemi ve toprak satabiliyorum ama tam tersi alma var mı? Portekiz ile +120 gelirim var İspanya ile kankayız trust falan 100 Aragon Navarra annexlendi. Fransa İngilizi tokatladı ( yanında benide ). Neyse soru böyle.
Ara
Hayır. Karşıdaki ülke teklif etmediği sürece toprak ya da gemi alamazsın. Yapayzeka gemi direkt satmıyor olmalı fakat toprağı belli özelliklere sahip hükümdarı varsa ve borçlara sahipse satabiliyor.
WhaW8Am.gif
Ara
Osmanlı oynuyorum, Suriye kurdum annexliyorum ama yaklaşık 2 yıldır 0%. Neden kaynaklanıyor
Ara
(15-01-2021, 18:45)Akif Kulaksız : Osmanlı oynuyorum, Suriye kurdum annexliyorum ama yaklaşık 2 yıldır 0%. Neden kaynaklanıyor

Dip rep sıfırın altındadır veya dip puanın yoktur.
Ara
(15-01-2021, 18:45)Akif Kulaksız : Osmanlı oynuyorum, Suriye kurdum annexliyorum ama yaklaşık 2 yıldır 0%. Neden kaynaklanıyor
Dip puanın (-)de ise artmaz birde galiba isyan istekliliği %50 üstünde olumcada duruyor emin değilim
Ara
Lotharingia kurma decisionı gelmiyor nedenini bilen var mı? Burgundian succession eventini takiben Fransa savaşındayım, Low Countries pularını annexlemedim daha ve 23 kadar toprağım var. 30 olduğu zaman mı decision gelecek nasıl işliyor? Bu arada gereken Aachen da bende.
Ara
Yanlış hatırlamıyorsam decision ile değil görev ile kuruluyor. Onun için de Emperor DLC'si gerek.
WhaW8Am.gif
Ara
(16-01-2021, 23:51)PCOyun : Yanlış hatırlamıyorsam decision ile değil görev ile kuruluyor. Onun için de Emperor DLC'si gerek.

DLC'e sahibim fakat herhangi bir bildirim gelmedi. Acaba 30 şehir ve barışta olmak şartı da dolduktan sonra kuruyor olabilir miyim? Marie 50 yaşında ve o yüzden oynayarak öğrenmek istemiyorum da.  :smile:
Ara

Konuyu Okuyanlar: 6 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.