EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Avusturya´nın başlangıç ordusu çok güçsüzleştirildi.Yeteri kadar ordun olursa kabul ediyorlar.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
1.23 sürümünün türkçe yaması var mı
giphy.gif
Ara
Buradan ulaşabilirsin.
[+] 1 üye Dionysos nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
tam olarak ne yapacağımızı anlamadım biraz yeniyim de
giphy.gif
Ara
Öncelikle moda abone olmalısın. Modun açıklama kısmında "Buradaki dosyaları oyun klasörüne atınız." yazılı yerdeki "buradaki" yazısına tıklayıp, açılan GDrive linkindeki dosyası indirmelisin. Daha sonra indirdiğin dosyaları, Europa Universalis IV oyunun klasörüne atmalısın. İndirdiğin dosyanın içinde "Kurulum" yazılı bir adet text dosyası mevcut. Onu açıp, orada yazan adımları da uygulamalısın. En sonunda ise oyunu açıp, sol altta ki bayrak kısmından Türkçe dilini seçmeli ve abone olduğun modu ise tiklemelisin. İyi eğlenceler. :tada:
[+] 1 üye Dionysos nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Prestiji nasıl arttırabilirim ?
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
Ara
Muhabereler prestij artırmak için önemli. Barış anlaşması yaparken de 10-15 prestij geliyor genelde. Misyonerler ile toprakları çevirince ve yeni bir koloni şehir olunca da güzel prestij geliyor. Çeşitli eventlerle, idealar ile prestijin yüksek kalmasını sağlayabilirsin.
[+] 1 üye Lothebork nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Biraz genişletirsek.Advisor atama,Defender of Faith olursan,kürk ticaretinin market payında yanlış hatırlamıyorum %15´e sahip olursan,bazı dinlerden gelen bonusları alırsan,HRE imparatoru olursan,offensive açıp bol bol savaş yaparsan bunlar sana prestij kazandırır.
Prestijin yıllık azalmasını azaltmak istiyorsan.İnnovative idea açıp azaltabilirsin.Bazı policylerde azaltma sağlıyordu.
Bu arada misyoner ile toprakların dinin çevirince prestij gelmesi Age of Reformation´daki splendorlardan biriyle alınıyordu yanlış hatırlamıyorsam.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
Osmanlıyla 1.23 tüm dlclerle golden area en uygun hangi zamanda geçilir?
Ara
Ülkenin durumuna bağlı. WC gidiyosan son çağa saklamalısın.
Sic Parvis Magna
Ara
Arkadaşlar şimdi ben bi devletle royal marriage yaptım ve o devletin başına benim soyumdan olan biri geçti bunun bana faydaları nelerdir? Nasıl kullanabilirim? Açıklarsanız sevinirim.
Ara
Hristiyan'san belli şartlarda claim throne atarak PU'ya alabilirsin veya kendi kendine PU düşmesini bekleyebilirsin. Hristiyan değilsen hiç bir faydası yok sanırım.
Sic Parvis Magna
Ara
Kırım ile yapmıştım o zaman boşa yapmışım yani :gri: Bide bu PU ne anlama geliyor ne işe yarar ?
Ara
Aynı hanedan olman +15 ilişki sağlar cevaba ek olarak.

Personal Union, bir devletinin hükümdarının diğer devletin de tahtında olması anlamına geliyor.Oyun başında İsveç ve Norveç devletleri Danimarka'nın pu su halinde başlıyorlar.Danimarka kralı bu iki devlette de başta gözüküyor.Pu süreci 50 yıllık yönetimin ardından entegre edilebiliyor ve kendi devletine katabiliyorsun diğer devleti.
Pu oyunlarda genellikle ae almadan genişleyebilmek için kullanılır.Bir devleti pu ya almak için varissiz ve kralı yaşlı devletlere evlilik yolu iyi bir fırsat oluşturur.Varissiz olan devletin kralının üstüne gelirsen eğer o kralın ölmesi durumunda ne gibi durumlar oluşabileceği yazacaktır.Bazen kendi hanedanın başına geçebilir, succession war meydana gelebilir veya direk pu alabilirsin.

Bir diğer durum ise seninle aynı hanedana sahip devletin varisi yok veya varisinin iddiası zayıf ise o devletin tahtında hak iddia edebilir ve Pu savaşı açarak o ülkenin tahtını eline geçirebilirsin.Bu pu olayını güzelce kavramak için Avusturya oynamanı tavsiye edebilirim.Habsburg hanedanı köklü bir hanedanlık ve kolayca yayılabiliyor.
Ara
Eski sürümlerde AI oyuncuyu annexlemek yerine vassallıyordu diye hatırlıyorum. Ben mi yanlış hatırlıyorum yoksa sonradan mı değişti? Ortadoğu'da küçük devletlerle başlıyorum benden güçlü devletler savaşı açıp annexliyor. Eskiden vassallardı biz de rivallerinden destek alarak bağımsızlık + toprak alırdık. O avantaj ortadan kalkmış sanki.
"... Egemen sınıfın düşünceleri, bütün çağlarda, egemen düşüncelerdir, başka bir deyişle, toplumun egemen maddi gücü olan sınıf, aynı zamanda egemen zihinsel güçtür.."
Ara
(10-12-2017, 17:44)iberkay : Aynı hanedan olman +15 ilişki sağlar cevaba ek olarak.

Personal Union, bir devletinin hükümdarının diğer devletin de tahtında olması anlamına geliyor.Oyun başında İsveç ve Norveç devletleri Danimarka'nın pu su halinde başlıyorlar.Danimarka kralı bu iki devlette de başta gözüküyor.Pu süreci 50 yıllık yönetimin ardından entegre edilebiliyor ve kendi devletine katabiliyorsun diğer devleti.
Pu oyunlarda genellikle ae almadan genişleyebilmek için kullanılır.Bir devleti pu ya almak için varissiz ve kralı yaşlı devletlere evlilik yolu iyi bir fırsat oluşturur.Varissiz olan devletin kralının üstüne gelirsen eğer o kralın ölmesi durumunda ne gibi durumlar oluşabileceği yazacaktır.Bazen kendi hanedanın başına geçebilir, succession war meydana gelebilir veya direk pu alabilirsin.

Bir diğer durum ise seninle aynı hanedana sahip devletin varisi yok veya varisinin iddiası zayıf ise o devletin tahtında hak iddia edebilir ve Pu savaşı açarak o ülkenin tahtını eline geçirebilirsin.Bu pu olayını güzelce kavramak için Avusturya oynamanı tavsiye edebilirim.Habsburg hanedanı köklü bir hanedanlık ve kolayca yayılabiliyor.

Teşekkürler :up:
Ara
"We bled for this" başarımı içi oyunu iron man - hard zorlukta Brandenburg açtım ama bu başarımı almak için hangi zorlukta oynamak lazım?
Ara
Oyunu ironman açtıysan ve lucky nations historical ayarladıysan 'easy' hariç her tür zorlukta başarımı kazanırsın.Oyunu başlatırken zaten yazar başarım alabilirsin veya şu ayar böyle olduğu için alamazsın diye.Daha kolay almak istiyorsan medium açabilirsin oyunu.

@Wilhelm
Ara
(13-12-2017, 15:23)iberkay : Oyunu ironman açtıysan ve lucky nations historical ayarladıysan 'easy' hariç her tür zorlukta başarımı kazanırsın.Oyunu başlatırken zaten yazar başarım alabilirsin veya şu ayar böyle olduğu için alamazsın diye.Daha kolay almak istiyorsan medium açabilirsin oyunu.

@Wilhelm

Zorluk seviyesini yapay zekanın asker basma - dolayısıyla başarımı alma sınırı için sormuştum, daha önce bu başarımı almak için "hard" zorluklardan birinde oynanmalı diye okuduğumu hatırlıyorum ama nerede gördüm bulamadım...
Ara
merhaba oyunda yeniyim şu an rusya oynamaktayım oyunda hindistana kadar birçok fetih yaptım ancak neredeyse 100 yıl önce fethettiğim örneğin altın ordu devletinin isyancıları daha önce 3 -4 kez isyan etmesine ragmen gene isyan ediyor... bu isyanların mantığı nedir genelde fethettikten sonra otonomilerini artırıyorum ama hala isyan ediyorlar ... birde national unrest ile overextension arasında ne gibi ilişki var national unrest in + değer olması isyanları iyice artırır mı ?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.