EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(26-01-2018, 13:35)Zebercet : Vassalımızın ülke formlamasını sağlayabilir miyiz? Misal Tötonları vassal alsak ve Prusya için gereken bölgeleri versek?

Subject ülkeler, ülke formlamaz. Tüm ülke formlamalarının 1. şartı "must not be a subject" yani bağımlı bir devlet olmamalısınızdır, bu tabi ki haraçgüzar(tributary) devletleri dışında tutar.
WhaW8Am.gif
Ara
(26-01-2018, 14:05)PCOyun :
(26-01-2018, 13:35)Zebercet : Vassalımızın ülke formlamasını sağlayabilir miyiz? Misal Tötonları vassal alsak ve Prusya için gereken bölgeleri versek?

Subject ülkeler, ülke formlamaz. Tüm ülke formlamalarının 1. şartı "must not be a subject" yani bağımlı bir devlet olmamalısınızdır, bu tabi ki haraçgüzar(tributary) devletleri dışında tutar.

Anladım teşekkür ederim. Onu biliyordum da acaba bizim altımızdaki devletin formlanmasına fayda sağlayabilir miyiz diye bir düşünce aldı malum dediğim gibi Tötondan Prusya formlatıp march yapsak. :imp: Tek akıllı ben değilmişim. :nerd:
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
Prusya subject iken kurulabilen tek ülke olması lazım yani Töton besleyebilirsin Protestan olursa kurar.
Ara
(26-01-2018, 15:17)Heliaca : Prusya subject iken kurulabilen tek ülke olması lazım yani Töton besleyebilirsin Protestan olursa kurar.

Bu doru mu. :flushed:
Ara
Oyun içinde denedim Brandenburg ve Teutonic Order'in decisionları özel olduğundan subject halindeyken kurabiliyorlar Prusya'yı fakat AI bunu tercih eder mi kesin bir şey söyleyemem.
WhaW8Am.gif
Ara
Bu yola girilecekse en kestirmesi eğer yapılabiliyorsa Brandenburg march yapmak o zaman ideaları Prusya ile aynı hiç heyecan aramaya gerek yok.
Ara
granada ile oynayan varmı nasıl hayatta kalırız kastilyaya karşı
Ara
tunus ,fas veya osmanlı ile ittifak olmaya çalış...
ming in haracına girersende eskiden kastilya saldırmıyordu
tlemcen saldırabilirsin veya çerkezyaya savaş sebebi olmadan savaş açabilir oralarda yayılabilirsin...
arkayı sağlama aldıktan sonra kolonicilik yapıp uygun zamanda kastilyayla savaşabilirsin...
internette granada wc yazarsan iyi bir şekilde oynayanlar var..
Ara
(27-01-2018, 11:21)golanzor : tunus ,fas veya osmanlı ile ittifak olmaya çalış...
ming in haracına girersende eskiden kastilya saldırmıyordu
tlemcen saldırabilirsin veya çerkezyaya savaş sebebi olmadan savaş açabilir oralarda yayılabilirsin...
arkayı sağlama aldıktan sonra kolonicilik yapıp uygun zamanda kastilyayla savaşabilirsin...
internette granada wc yazarsan iyi bir şekilde oynayanlar var..

Ming haraçgüzarlığı son sürümde kalktı sınır komşusu olman lazım. Sürüm düşürüp tekrar denemedim ama son oynadığımda Afrikanın güneyine falan uzanıp development kasıp ara ara İberyada vurkaç taktikleri yaparak büyümüştüm yalnız Fransızlar tek atmıştı. :sob:
Ara
Kuzey Amerika kabileleri topraklarının gelişmişliğini, yönetim şekilleri dolayısıyla arttıramıyorlar mı?
Ara
(27-01-2018, 14:24)Dionysos : Kuzey Amerika kabileleri topraklarının gelişmişliğini, yönetim şekilleri dolayısıyla arttıramıyorlar mı?

DLC'n varsa arttırabilirsin.
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
Ben değil yapay zeka. Tek topraklı olanlar ve ya kabile olan yapay zeka bunu yapabilir mi? Tek topraklı olanlar hadi neyse diyeceğim ama onlarda da olsa iyi olurdu fakat en az iki toprağı olan Kuzey Amerika kabilelerinin dahi gelişmişlik seviyesini arttırdıklarını görmedim, kabile olduklarından dolayı mı merak ettim.
Ara
(27-01-2018, 21:09)Dionysos : Ben değil yapay zeka. Tek topraklı olanlar ve ya kabile olan yapay zeka bunu yapabilir mi? Tek topraklı olanlar hadi neyse diyeceğim ama onlarda da olsa iyi olurdu fakat en az iki toprağı olan Kuzey Amerika kabilelerinin dahi gelişmişlik seviyesini arttırdıklarını görmedim, kabile olduklarından dolayı mı merak ettim.

Bundan daha vahim olan bir diğer olay ise doğru üzgün idea bile almıyor oluşlarıdır.Normalde biraz daha agresif davranıp ideaları ona göre alsalar koloni kurarken sorun bile çıkarabilirler.10 kabile varsa 7'si dini idea alıyor :(
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
Doğru diyorsun, yayılmacı politika izleseler enfes olurdu.

Az önce farkettim ki yüksek ihtimalle gelişmişlik seviyesini arttırıyorlar. Çünkü normalde Teksas 1/1/1 idi. Fakat 1/1/2 yapılmış. Cheraw 5/2/1, Apache 2/5/2 olmuş. Değişiklik olduğu kanaatindeyim. Ve ya onları bu yola iten benim... sıkıştırıp, uyarı atarak, kimin patron olduğunu anlamalarını sağlamış olmalıyım :p
Ara
Arkadaşlar Avusturya ile nasıl oynanır? 800 saati geçti oyun sürem ilk kez Avusturya açtım, genel olarak serilerden falan aşinaydım ilk ideayı diplomatik alıp diplomat sayımı ve diplomatik ilişki limitimi arttırıp elektörlerle aramı iyi tutmak için sürekli ilişki geliştirdim. Kralımız, dolayısıyla HRE imparatoru ölünce Palatinate hükümdarı imparator oldu, bir sonraki seçimde nasılsa ben seçilirim diye bekledim 1543 oldu hala Palatinate imparator. Bir de oyun başı Bohemyayla kraliyet evliliği yapıp ittifak oldum, tahta Habsburg geçti claim throne seçeneği geldi istedim vermedi tabii savaş sebebi oluştu yalnız ittifalık bozulunca trust oluştu trust bitince saldırırım dedim taht iddiası da yok oldu. Stability ve yorgunluğu göze alıp o an dalmak mı lazım claim throne olunca? 1543'e kadar Venedikten iki toprak, Bohemyadan bir iki toprak aldım Osmanlı Macaristan üzerinden savaşlar açtı biçti bizi derken ülkede dini disaster başladı şehirler reformist ve prostestan oldu isyan üstüne isyan çıkıyor nasıl atlatacağımı da bilmiyorum şehirlerde dini hevessizlik var misyoner gücü 0 çeviremiyorum da böyle olunca velhasılı kayıt çöp oldu ama keyifli de duruyor eğer imparator olmaya devam edebilirsem ama işte nedir bunun inceliği.
Ara
Yüzeysel bi au özeti geçem. Macar ve bohemi ally alma, pu al. Burgonyayı inheritle, İtalyaya rushla. Yapabiliyosan shadow kingdomu engelle. Duruma göre baltık, fransa, balkanlar, napoli, polonya üstüne genişleyebilirsin. Dedeye dikkat et şamarı yersin. Reform başlayınca vur kafasına çevir ülkeleri.
Sic Parvis Magna
Ara
(27-01-2018, 22:49)altnkurt : Yüzeyel bi au özeti geçem. Macar ve bohemi ally alma, pu al. Burgonyayı inheritle,  İtalyaya rushla. Yapabiliyosan shadow kingdomu engelle. Duruma göre baltık, fransa, balkanlar, napoli, polonya üstüne genişleyebilirsin. Dedeye dikkat et şamarı yersin. Reform başlayınca vur kafasına çevir ülkeleri.

Burgonya inheritinin püf noktası nedir evlilik yapıp bekliyor muyuz? Burgonya demişken benim oyunumda Fransayı yedi Burgonya kocaman oldu.
Ara
Bunun açıklaması nedir?  :winktongue: 20k vs 12k= Lose?s4Q-YlB7RTeqkh-XY9iZTQ.png
Ara
@Zebercet burgundy konusunda kendi taktiğim
Burgundynin prestiji eksi ve stabilty 0 dan düşükse ağzının suları yavaş yavaş akmaya başlayabilir.
Bir de savaşta burgundy kralı ordunun başına geçiyorsa tadından yenmez.Bunlar oldu diye event gelecek veya olmadı diye event gelmeyecek değil.Bunlar event şansını arttıran etmenler.
Burgundy full işgal ettin ancak event gelmedi.Savaşı burgundy de iç savaş çıkacak kadar sürdür stab -3 e düşer.Tahmini bunun üzerinden 6 ay ile 1 sene içinde event gelebilir.Gelmediği durumlar da oluyor ama ben bu yöntemi uyguluyorum.
Ancak bunları yaptığında en kötü durum o toprakların kastile kalması bu durum üzebilir.
Au ile diplomatik değil de influence öneririm. 2. Reform diplomat verdiği için.

@AzrailMelekoglu
Teknoloji farkı, teknoloji grubu,dağ-tepe-nehir dezavantajıyla savaşmak,general en temel noktalar bunlar
Ara
Keşif ve Yayılmacı fikir grubunu tamamlayan Portekizi vasal olarak aldım fakat hiç bir kolonize eylemine girişmiyor. Vasal almadan önce de girişmemişti çünkü İberya'da tokatlamışlar zavallıyı. Bende "ben beslerim" diye giriştim fakat aptal mı oldu ne oldu buna anlayamadım gitti. 
"Şurayı kolonize et" gibi bir seçenekte yok ki, yönlendirelim. Şimdi ne yapılmalı, beklemenin yararı olur mu?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 5 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.