EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Bir sonraki hedefim ne olmalı sizce kuzeye livonyaya saldırıp ticari bölgeleri ele geçirmeye mi çalışayım yoksa barış antlaşması bitince tekrar polonya ya mı saldırayım ?
Z9k2v0.jpg
[+] 1 üye 4S0S nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(31-01-2018, 21:16)4S0S : Bir sonraki hedefim ne olmalı sizce kuzeye livonyaya saldırıp ticari bölgeleri ele geçirmeye mi çalışayım yoksa barış antlaşması bitince tekrar polonya ya mı saldırayım ?

Livonya cepte zaten Polonyayı bitirebildiğin kadar bitirmeye bak.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
(31-01-2018, 21:16)4S0S : Bir sonraki hedefim ne olmalı sizce kuzeye livonyaya saldırıp ticari bölgeleri ele geçirmeye mi çalışayım yoksa barış antlaşması bitince tekrar polonya ya mı saldırayım ?
Z9k2v0.jpg

İmparator olmuşsun hayırlı olsun kardeşim bence frankfurta doğru yola çık almanya bölgelerini ele geçirmeye bak
Ara
Bir orduyu - atıyorum onbinlik - on parçaya böldükten sonra hangi tuşa basılı tutup şehirleri seçersek elimizi kaldırmadan hızlıca bütün o şehirlere dağıtabiliriz?

https://www.youtube.com/watch?v=lPRbuAEBqR8&t=26s

2:50'de yaptığı gibi.
Ara
(31-01-2018, 23:03)Zebercet : Bir orduyu - atıyorum onbinlik - on parçaya böldükten sonra hangi tuşa basılı tutup şehirleri seçersek elimizi kaldırmadan hızlıca bütün o şehirlere dağıtabiliriz?

Orduların tamamını seçtikten sonra bir şehre saldırtıp v tuşuna basıp başka bir şehre saldırtmak ve bunu ordu bitene kadar devam ettirmek. V tuşu close görevi görüyor ve hızlıca kuşatabilmeni sağlıyor.
Ara
(31-01-2018, 23:08)Heliaca :
(31-01-2018, 23:03)Zebercet : Bir orduyu - atıyorum onbinlik - on parçaya böldükten sonra hangi tuşa basılı tutup şehirleri seçersek elimizi kaldırmadan hızlıca bütün o şehirlere dağıtabiliriz?

Orduların tamamını seçtikten sonra bir şehre saldırtıp v tuşuna basıp başka bir şehre saldırtmak ve bunu ordu bitene kadar devam ettirmek. V tuşu close görevi görüyor ve hızlıca kuşatabilmeni sağlıyor.

Teşekkür ederim. Kontrollere baktım göremedim bunu yayıncıların çoğu yapıyor diğer türlü Ming gibi çok topraklı ülkeleri kuşatmaya çalışmak ölüm.
Ara
@Zebercet
Önce d tuşuyla ayır ayırabildiğin kadar sonra seç ordunun tamamını sonra gönderdikten sonra v ye bas çok kolay oluyo siu king bi videosunda anlatmıştı bulursam editleyeyim...

https://www.youtube.com/watch?v=qFhhuKlepFk

burada anlatıyor nasıl yapıldığını...
[+] 1 üye golanzor nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Beyler bunu çözemedim manası nedir?
2J1RP0.jpg
gO8DY2.jpg
Ara
Anne kenti protestan olcakmış 10 meşruluk 2 stabilite kaybetcen değmez zor çevrilir diyor araya türkçe terimler kaçmış anlamadım fazla ama o bölge zor çevrilir diyor
Ara
(02-02-2018, 02:43)golanzor : Anne kenti protestan olcakmış 10 meşruluk 2 stabilite kaybetcen değmez zor çevrilir diyor araya türkçe terimler kaçmış anlamadım fazla ama o bölge zor çevrilir diyor

zor çevrilir demiyor sadece 2 istikrar karşılığında anne kenti protestan dinine çevirecek ve 10 meşruluk kazanacaksın diyor.
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
Erken oyunda disiplin mi daha önemli yoksa moral mi
Ara
(02-02-2018, 12:14)Hitman : Erken oyunda disiplin mi daha önemli yoksa moral mi
Moral.
Ara
geç oyun dönemindede disiplin daha önemli öyleyse ?
Ara
Moral ve shock oyunun erken döneminde önemli, disiplin ve fire genel olarak oyunun son dönemlerinde.
o3FnNUn2R3GXcoDbKCa_ag.png  Bunu çözemedim arkadaşlar. Ne yapmam gerekiyor?
Ara
Leaderboarda geçmek istiyorsan launcherdan hesabına giriş yapman gerekiyor.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(30-01-2018, 22:38)4S0S : hre içindeki ülkelerle oynayıp nasıl genişliyorsunuz mesela brandanburg ile almanyayı kurmaya kalksan hre içinde bir ton toprak alman gerekicek zaten 2 toprak aldın mı imparator geri istiyor buna nasıl tahammul edıp devam ediyorsunuz

Selam. Bence brandeburg oynaması en zevkli ülkelerden birisi. Özellikle Almanya kurulması sürecindeki Protestanlık Savaşları + Polonyayla mücadele + Avusturyayla mücadele etmesi çok zevkli oluyor. Oyunun başında Polonya ve Avusturyayı müttefikaldım. İlk olarak da yukardaki Pomerania ve Meckleburgu yuttum direk. Şans eseri Anhalt PU'ya düştü. Brunswick'i vasalım yaptım. Avusturya ve Polonya sayesinde Silesia'yı aldım. Yine onların yardımıyla  alıp Bohemyaya çöktüm. Bunlar bittiğinde Protestanlık Savaşı başlamak üzereydi. Fransa Osmanlı ve Rusya bizim tarafımızda yer alınca savaşı kazanmak hiç zor olmadı. Protestanlık resmi din oldu. İmparator oldum. Tabi imparator olunca imparatorluk içindeki toprakları almak biraz zoruma gitti ama hedef Almanyaydı sonuçta yapmak lazımdı. Gerisi de çorap söküğü gibi geldi zaten idealarda Brandenburg için kesin olması gereken 3 idea "İnfluence(agresif genişleme cezasını azaltması en yararlısı), Innovative ve Quality. Innovative ideanın sebebi, quality ile tamamlandığı zaman poliçelerde %20 infantry combat ability veriyor. Zaten Prusyanın kendi ideasında var. Bide quaalityden geliyor. Ooooh al sana canavar gibi infantry. 1700lere geldiğimde almanyayı kurmuş olup üstüne birde fransanın yarısını almıştım. Fransayla Osmanlı müttefikti ama hiç bir işe yaramıyorlardı. 60klık osmanlı askerlerini 35klık askerlerle rahat alıyordum. Neyse uzatmadan adımları toparlayayım kendimce;

1- Avusturyayla müttefik olmak
2- Polonyayla earlyde müttefik olmak
3- Influence-Quality-Innovative idealarını açmak
Ara
Son dönem ordulardan atlıları çıkarıp söz gelimi 24 piyade 24 topçu şeklinde bir diziliş için ne düşünüyorsunuz? Atlıların son dönemlerde çöp olduğu doğru mu sizce? İzlediğim çoğu yayıncı son dönemlerde atlıları kullanmaktan vazgeçiyor.
Ara
@Zebercet

kanka oyun başı atlılar çok iş yapar oyun ortalarında da bir miktar yaparda oyun sonunda fire önemli oda piyadelerde ve topçularda var atlılar yerine top koyarsan fire hasarı artar bu linkte ideal asker durumlarını görebilirsin ...
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1...edit#gid=0
burada 6-8 süvari koymayı öneriyo ama bilmiyorum yani oyun sonu bana da gereksiz geliyo açıkcası horde devlet değilsen pek önermiyorum fazla atlıları
Bu arada Napolyonun bir sözünü alıntılayım "God fights on the side with the best artillery" yani Napolyon bile topun önemini vurgulamış :D
[+] 1 üye golanzor nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(04-02-2018, 23:09)golanzor : @Zebercet

kanka oyun başı atlılar çok iş yapar oyun ortalarında da bir miktar yaparda oyun sonunda fire önemli oda piyadelerde ve topçularda var atlılar yerine top koyarsan fire hasarı artar bu linkte ideal asker durumlarını görebilirsin ...
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1...edit#gid=0
burada 6-8 süvari koymayı öneriyo ama bilmiyorum yani oyun sonu bana da gereksiz geliyo açıkcası horde devlet değilsen pek önermiyorum fazla atlıları

En iyisi deneyimlemek aslında ama nedense kıyamıyorum dört veya sekiz tane de olsa koymak istiyorum atlı :grinn: Yani hele de kalite falan açtıysam ya da ulusal idealarda cavalry combat ability varsa sanki o fikir boşa gidecekmiş gibi geliyor.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 35 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.