EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(15-12-2015, 02:05)GaulTurk : Aslında Prusya'yı askeri idealarla donatmayı bir denemek gerek :D

Rekorlar kitabı için ideal bir ülke 

bu arada genel olarak idea dediğimiz olay oyundaki oynayış stilindir innoctive ideası eskiden güzel bir idea iken şimdi pek tercih edilmiyor eskiden iyi bir generalin yapı taşlarından biriydi
p8RNv0.png
%132.5 disiplin ve %50 inf. combat ability döşeyeceksin Prusya'ya sonra arkana yaslanıp izleyeceksin
Ara
5K ile 50K Fransız ordusuna stack atılabilir ilk savaşta.
G0kMNN.png
Ara
Ben yapıyorum şimdi. Quality ve ofansif ideallerını verdim ve danışmanla beraber 117.5 disiplin oldu. Ironman oyunumda din savaşı başlatamıyorum çünkü 150k fazla ordu farkı var. Save yedeğini alıp din savaşını başlattım. Mesela iyi bir generalle 40k ordu ile 80k ordu yendim ama sonradan 160k ordu saldırınca pes ettim. (telefondan yazıyorum capsleri eve gidince atarım.)
[+] 1 üye Elensar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hangi ülkeye hangi idea gidilir yada nasıl bir strateji izlenir tarzında bilgiler veren bir site var mı ?
@Duman
euorpa_universalis_iv_signature_by_forev...9dpsup.jpg
Ara
Ülkelere göre idea açılmaz, oynanışa göre idea açılır. Ülkenin oynanış biçimi daha önceden belirlenmiş şekildeyse (örneğin Portekizle koloniye gitmek gerektiği gibi) bazı idealar bariz bir şekilde ön plana çıkabilir ancak hangi ideanın açılacağı bahsettiğim üzere oyuncunun oyun içerisindeki oynayış tarzına ve hedeflerine bağlıdır.

Dolayısıyla 'Polonya ile X idea açılır bu oyunda' diye bir şey söylenemez, söyleyen de kendisi yeni oynanış biçimleri üretemiyor, popüler oynanış biçimini alıp diğer oyunculara da bu oyun biçimini dikte ediyor demektir. Bunu da ben doğru bulmuyorum.
Zaten oyun strateji üzerine idealardan bahsediyorum ben :D Var mı, yok mu ?
Ara
Bildiğim kadarıyla yok, olacağını da sanmıyorum.
Guide şeklinde sormuştum, neyse olaydı eyiydi farklı stratejiler iyi olurdu.
Ara
Rehber açılabilir sitede, üyelerin katkısıyla geliştirilebilir.
Favori devletleri olan üyeler, bazı ülkeler hakkında çok iyi bilgiye sahip olan üyeler, belirli bir ülke hakkında çok iyi tecrübeye sahip olan üyeler o ülkeler hakkında rehberler açabilir. Her üye 1 ülke için rehber açsa bilindik ülkeler tamamlanmış olur zaten bence.
G0kMNN.png
Ara
Şu sıralar mesela Tunus'a sordum, etraftaki bölgeler hep berber tradition. Böyle olunca full vassal yapıyorum vassal feedliyorum. Bir arada kolonicilik falan da denedim. Her devletle farklı farklı şeyler denenebiliniyor ve ortaya çok farklı şeyler çıkıyor. Sıradanlıktansa böyle şeyler daha ilgimi çekiyor benim ondan böyle bir şey var mı diye sorayım dedim.
Ara
(16-12-2015, 02:02)forgiven : Şu sıralar mesela Tunus'a sordum, etraftaki bölgeler hep berber tradition. Böyle olunca full vassal yapıyorum vassal feedliyorum. Bir arada kolonicilik falan da denedim. Her devletle farklı farklı şeyler denenebiliniyor ve ortaya çok farklı şeyler çıkıyor. Sıradanlıktansa böyle şeyler daha ilgimi çekiyor benim ondan böyle bir şey var mı diye sorayım dedim.

Berber tradition vassal annexi de etkiliyor.
[+] 1 üye ferevon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Admin puanı daha önemli ama.
[+] 1 üye forever_ducale nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tunus ile diplo vassal yapmak kolay öyle yap etrafını sonra Cezayir mezayir takıl
Ara
Yıl 1590 oldu hala hristiyan ligi başlamadı neden acaba?
Ara
(16-12-2015, 19:53)Semavi7 : Yıl 1590 oldu hala hristiyan ligi başlamadı neden acaba?

Protestan elektör yoktur. Lion of the North oyunumda elektörün birine CB'siz savaş açıp Protestana döndürmek zorunda kalmıştım hiçbiri Protestana dönmeyince.
Ara
Protestan elektör olmayınca savaş çıkmaz mı?
Ara
Kucuk bi soru eskiden mesela edirneden istanbula duz bir sekilde gidiyordu simdi burgas uzerinden haraket ediyor bu nasil bir bug cozumu olan varmi.Savas doneminde ozellikle can yakiyor.
[+] 1 üye Kamran nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Semavi7 Evet.
@Kamran Kale sistemiyle ilgilidir, bug olduğunu sanmıyorum.

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.