EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(08-02-2018, 21:29)nachzehrer : Peki imparatorken özgür şehirleri fetheldikten sonra serbest bıraktırdığımız zaman düklük oluyor yönetim biçimleri. Dolayısıyla özgür şehir teklifimi kabul etmiyorlar. Nasıl sayısını arttırcam peki bu şehirlerin? Cumhuriyete geçmelerini sağlayabilir miyim?

İleri technolojilerde cumhuriyet halinde client state kurarak serbest bırakılabilir. Başka bi yolu var mıdır bilmiyorum. Bi insan niye free Cityleri yer ki?

(10-02-2018, 17:08)Aytaç : Etiyopya oynuyorum. Farketmeden kabul ettiğim bir eventle slaving economy diye bir şey geldi. +5 National Unrest veriyor. Ülke sürekli isyan içinde bu arkadaş nasıl gider bilen var mı?

Son çağda, adm 15i geçmişken, %2 oe'den azken ve 3 dip statlı rulerın varken Pass Abolition of Slavery Act decisionunu kullanarak ülkende slave üretimine son verebilirsin. Yoksa galiba 1821e kadar bu modifierla takılman gerekecek.

slave_empire = {
global_institution_spread = 0.05
global_trade_power = 0.05
global_unrest = 5
improve_relation_modifier = -0.2
}
Sic Parvis Magna
Ara
Mughal nasıl kurulur? Mesela Nagaur ile başladım diyelim, neler yapmam lazım? Yüzlerce saat oynadım şu ülkeler neye göre kuruluyor çözemedim. Bununla alakali bir rehber falan var mı? Hangi şehirler gerekli vs?
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
https://eu4.paradoxwikis.com/Mughals#Form_Mughal_Empire

burada hepsi yazıyor. bu siteyi incelemeni öneririm kafama takılan hemen hemen her soruyu cevaplıyor.
Ara
(10-02-2018, 23:34)Raijin : https://eu4.paradoxwikis.com/Mughals#Form_Mughal_Empire

burada hepsi yazıyor. bu siteyi incelemeni öneririm kafama takılan hemen hemen her soruyu cevaplıyor.

Expand kısmına tıklamak gerekiyormuş gereklilikler için teşekkürler.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
(10-02-2018, 17:35)altnkurt :
(08-02-2018, 21:29)nachzehrer : Peki imparatorken özgür şehirleri fetheldikten sonra serbest bıraktırdığımız zaman düklük oluyor yönetim biçimleri. Dolayısıyla özgür şehir teklifimi kabul etmiyorlar. Nasıl sayısını arttırcam peki bu şehirlerin? Cumhuriyete geçmelerini sağlayabilir miyim?

İleri technolojilerde cumhuriyet halinde client state kurarak serbest bırakılabilir. Başka bi yolu var mıdır bilmiyorum. Bi insan niye free Cityleri yer ki?
 Bilmiyorum ki yapay zeka yiyo işte. Kutsal Roma İmp. kurcam diye de hepsini bıraktırıyorum ama dediğim gibi dük olarak çıktığı için free city olmuyor.
Ara
Oyunda 1700 e doğru takılmalar oluyor Age of Revolution u göremiyorum neredeyse sizce bu konu hakkında neler yapılabilir?
Fast universalis kurdum pek işe yaramadı... Sistemim de şöyle:
İntel core i5 3230M 2.6 Ghz
8 gb Ram
Nvidia 635M ekran kartı
laptop olduğu için sistemi yenileyemem yapılacak bişey varsa söyleyin sevirim ...
Ara
Temizlik yapabilirsin, fanlar tıkandıysa tozdan sesli çalışır zaten. Tozları temzilersen laptopun rahatlar fanlar ın çalışması. Daha iyi sogutma ile daha iyi performans alabilirsin.
Ara
4 ayda bir fanları temizlerim zaten kolay ulaşılıyor sıcaklık 60 vuruyor en fazla o konuda sıkıntım yok yüksek performans kısmı açık batarya bölümünde zaten 1700 e kadar rahatım herşey o tarihten sonra oluyor
Ara
(12-02-2018, 21:15)golanzor : Oyunda 1700 e doğru takılmalar oluyor Age of Revolution u göremiyorum neredeyse sizce bu konu hakkında neler yapılabilir?
Fast universalis kurdum pek işe yaramadı... Sistemim de şöyle:
İntel core i5 3230M 2.6 Ghz
8 gb Ram
Nvidia 635M ekran kartı
laptop olduğu için sistemi yenileyemem yapılacak bişey varsa söyleyin sevirim ...

i7 2670qm ve gt 540m ile gayet rahat oyun sonuna kadar görüyorum ben. İşlemci o kadar fark ediyor olabilir belki.
https://youtu.be/cyyIaujw_94?list=PLT7Vf...3HSIXYPqy7
İstersen suları kapamak seçeneği var.
76561198072997558.png
Ara
denedim etkisi olmadı ya zaten fast universalis te açtım onunda fazla etkisi olmadı 25-30 fps alıyorum oyuna yeni başlarken 1400 lerde 60-70 fps alıyorum işlemci sıkıntıysa uğraşmıcam
Ara
beyler hükümeti 1000 dev' getirip imparatorluğa yükselttim ama hala kabile olarak gözüküyorum bunu nasıl değiştirebilirim persia kurmak için
rO29Mm.jpg
Ara

Reform etmen lazım diye hatırlıyorum.
Ara
Bi üstündeki Hükümeti reform et decisionunu geçirmen gerek.
Sic Parvis Magna
Ara
army drillde orduyu kaça bölüp çalıştırıyorsunuz mesla 10 20 30 k kaçar kişilik gruplar halinde
Ara
(14-02-2018, 14:47)4S0S : army drillde orduyu kaça bölüp çalıştırıyorsunuz mesla 10 20 30 k kaçar kişilik gruplar halinde

Drill - Legder ve slacken tam olarak ne oluyor bunlar? Bir de Nasıl kullanılıyor ?
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
(14-02-2018, 14:52)KARTAL :
(14-02-2018, 14:47)4S0S : army drillde orduyu kaça bölüp çalıştırıyorsunuz mesla 10 20 30 k kaçar kişilik gruplar halinde

Drill - Legder ve slacken tam olarak ne oluyor bunlar? Bir de Nasıl kullanılıyor ?

valla bende tam bilmiyorum ama  cradle of civilization dlcsi ile beraber orduya antrenman yaptırma mekaniği geliyor dril yani antrenmanda ordu profesyonelliği kazanıyoruz ve ordunun başındaki komutan özelliklerini geliştiriyor ordu profesyonelliği arttıkçada man power gibi şeyler kazandırıyor legder ve slackeni bende bilmiyorum
Ara
Army Drill'de her orduda general olması gerektiği için forcelimitini max general sayına bölerek çalıştırman daha isabetli olur, belli bir sistem yapıcam derken general limitini aşmak doğru olmaz.

Drill denen şey general verilen orduya talim yaptırmak, hem ordunun talim seviyesini hem de kademeli olarak ülkenizin ordu profesyonelliği seviyesini arttırıyor. Slackende bir miktar professionalism karşılığında manpower kazanıyorsunuz. Ledger'dan kastedileni anlamadım.

Genel olarak bütün orduyu drill etmeye çalış.Ben orduları aynı sayıda çıkardığım için (örnek olarak 10/4/6) yüksek supply limiti olan şehirleri seçip bu örnekteki ordulardan 4 tane varsa 2 sini birleştirip 40 birimle antreman yaptırıyorum.Savaş zamanı direk 2 ye bölüp normal sayım ile savaşıyorum.

(14-02-2018, 14:52)KARTAL : Drill - Legder ve slacken tam olarak ne oluyor bunlar? Bir de Nasıl kullanılıyor ?

Drill açıklanmış zaten.Coc ile gelen orduyu başında komutan varken antreman yaptırmak.Bu sayede profesyonelizm kazanıyorsun.Sadece normal birliklerin drill e giriyor paralı birlikler drill yapılamıyor.Ayrıca drill yaptıkça drill yaptırdığın ordu da ekstra özellikler kazanır.

Ledger şurası :
Kısacası ülkelerin istatiksel verileri diyebiliriz.

Slacken olarak direk bir terim bulunmamakla birlikte, 'slacken recruiting standards' isimli bir terim var bunu soruyorsun sanırım.Bu terim de direk olarak Cradle of Civilization la gelen profesyonelizm ile alakalı.Üstteki soruda arkadaş sormuş drill yapınca profesyonelizm kazanıyoruz, profesyonelizm ile mp alıyoruz diye işte 'slacken recruiting standards' %5 profesyonelizm verip 24 aylık mp kazandığın buton.Bu buton da askeri sayfada yer alıyor.
Ara
Kudüsü kıbrıstan başka bir ülkeyle kurabiliyor muyuz?
Ara
(14-02-2018, 21:30)4S0S : Kudüsü kıbrıstan başka bir ülkeyle kurabiliyor muyuz?

Rodos'la.
Sic Parvis Magna
Ara

Konuyu Okuyanlar: 5 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.