EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(18-02-2018, 22:35)4S0S : iberian weeding eventini engellemenin bir yolu şartı var mı

Bu event yalnızca 1450 ile 1530 arasında gelir. Kastilya veya Aragon'un 10 şehirden az kalması veya aralarında sınır olmaması halinde event gelmez. Yine iki ülkeden birini vassallarsan event gelmez. Birbirleriyle savaştalarken event gelmez. Bunun dışındaki şartlara oyuncu olarak müdahale edemezsin.
Sic Parvis Magna
Ara
arkadaşlar eldorado dlcsi ile beraber gelen koloni bölgesindeki altınları gemilerle taşıma işlemini nasıl yapıyoruz karıştırdım karıştırdım bulamadım
Ara
Koloni devletinde altın üreten bir yer varsa o altınlar belli miktarda birikiyor ve sonrasında ticaret akış yönünü takip ederek ticareti topladığın yere kadar geliyor. Yolda korsanlanıp azalabilir.
Sic Parvis Magna
Ara
(22-02-2018, 02:26)altnkurt : Koloni devletinde altın üreten bir yer varsa o altınlar belli miktarda birikiyor ve sonrasında ticaret akış yönünü takip ederek ticareti topladığın yere kadar geliyor. Yolda korsanlanıp azalabilir.

yani biz manuel birşey yapmıyoruz değil mi sadece ticaret akışına gemi gönderip korsanları avla diyoruz başka yapabileceğimiz birşey varmı ?
Ara
Blackwhist'in Aztek Rehberine yazdım buraya da sorayım, bu işin içinden nasıl çıkılır akıl sır erdiremedim. Senelik doom artışı 11, elemanları kolaylıkla yenip vassal yapıyorum ancak her bir reform +25 doom ekliyor zaten. Bununla birlikte trust süreleri en aşağı 5 yıl, bu da trustlar bitene kadar 50+ doom demek, bir başka deyişle 75 80 arası bir şeye çıkıyor baştaki 25 ile beraber. Asker de kessen hükümdar da kurban etsen imkanı yok 50nin altına çekemiyorsun. Ha trust bitmeden saldır desen, stability en az 1 olmalı yoksa reform geçiremezsin diyor, bu yüzden trust  bitmeden saldırmak da imkansız. Ha saldırsan bile bir kere saldırırsın ikinciyi gene saldıramazsın ve doom patladığı için reformun ziyan olur. Velhasılı derler ya iki ucu pis değnek. İnka gibi bir şey bekliyordum ben şok oldum açıkçası zorluğu bambaşka bir noktaya taşımışlar Aztekler ile. Doom patlaması reformu etkilemese güle oynaya trust bitimini bekler saldırırsın ama. Aması işte adamın ırzına geçiyor. :reli:

vjP3AD.jpg
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
(22-02-2018, 03:04)4S0S :
(22-02-2018, 02:26)altnkurt : Koloni devletinde altın üreten bir yer varsa o altınlar belli miktarda birikiyor ve sonrasında ticaret akış yönünü takip ederek ticareti topladığın yere kadar geliyor. Yolda korsanlanıp azalabilir.

yani biz manuel birşey yapmıyoruz değil mi sadece ticaret akışına gemi gönderip korsanları avla diyoruz başka yapabileceğimiz birşey varmı ?

Korsan yollayan yoksa avlamana gerek yok. Aslında ciddi bi korsan yoksa da avlamana gerek yok. Başka yerlerde ticareti koruyarak daha fazla gelir elde edebilirsin. Açıkçası oyunun donanma mekanikleri rezil durumda.
Sic Parvis Magna
Ara
@Zebercet aynı durumla ben de karşılaştığımda truce break yaparak çözümü bulmuştum.Senin ise adm puanın baya azalmış.Yine de doom u 50 üstüne ulaştırmamak için deneyebilirsin.Sonrakileri truce bitince alırsın sıkıntı kalmaz.Olmazsa da baştan denersin, Aztec zor ülke ilk defa oynandığında başarması zor.

Önemli olan benim gördüğüm, 2-3 devletle savaşa girince hepsine vassal atmak veya hepsiyle ağır barış anlaşmaları yapıp uzun süre truce almak yerine sadece savaş hedefi ülke ile yapman.Truce uzun olunca doom u azaltacak yöntem zor buluyorsun.Truce ları kısa tutarsan seri şekilde girip asker keserek durumu çözebilirsin.
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(22-02-2018, 11:09)iberkay : @Zebercet aynı durumla ben de karşılaştığımda truce break yaparak çözümü bulmuştum.Senin ise adm puanın baya azalmış.Yine de doom u 50 üstüne ulaştırmamak için deneyebilirsin.Sonrakileri truce bitince alırsın sıkıntı kalmaz.Olmazsa da baştan denersin, Aztec zor ülke ilk defa oynandığında başarması zor.

Önemli olan benim gördüğüm, 2-3 devletle savaşa girince hepsine vassal atmak veya hepsiyle ağır barış anlaşmaları yapıp uzun süre truce almak yerine sadece savaş hedefi ülke ile yapman.Truce uzun olunca doom u azaltacak yöntem zor buluyorsun.Truce ları kısa tutarsan seri şekilde girip asker keserek durumu çözebilirsin.

Truce bozmadan 1496 yılında tamamladım.

9mNMoo.jpg

Sahi bu On the Edge of  Madness başarımı nasıl yapılıyor sen yapabildin mi? 95 doomla 20 yıl nasıl durabiliriz ki?
Ara
@Zebercet yok, sen diyene kadar hiç duymamıştım bile.Sen diyince merak ettim sıcağı sıcağına denedim.Ülke oynanmaz hale geldi ama yapılıyor :D.95 e bir kere geleceksin 20 yıl boyunca 95-100 arası kalması gerekmiyormuş.İlk olarak hızlı doom artsın diye toprak aldım bayağı bir sonra aşırı fazla artınca 2 kere truce break yapmak zorunda kaldım.Savaşları uzatıp düşmanının tek şehrini bırakıp ordu bastıkça kesebilirsin bir 20 doom kadar oradan topladım.Asker keserek ve kurban vererek zorda olsa topladım.Yalnız bu normal oyunda yapılmaz gibi çok zor oluyor, ayrı save açıp başarım alınıp kapatmalık.

EPmnlq.jpg

jygPJj.jpg2J6m7N.jpg
Ara
bu polonyanın elective monarchy olayını anlamadım ya. hiç bi ilişkimin olmadığı ülkelerin adamlarından çıkıyor hep krallar. benim ülkenin adayının özellikleri daha iyi oluyor ama seçilmiyor hiç.
Ara
(22-02-2018, 19:57)iberkay : @Zebercet yok, sen diyene kadar hiç duymamıştım bile.Sen diyince merak ettim sıcağı sıcağına denedim.Ülke oynanmaz hale geldi ama yapılıyor :D.95 e bir kere geleceksin 20 yıl boyunca 95-100 arası kalması gerekmiyormuş.İlk olarak hızlı doom artsın diye toprak aldım bayağı bir sonra aşırı fazla artınca 2 kere truce break yapmak zorunda kaldım.Savaşları uzatıp düşmanının tek şehrini bırakıp ordu bastıkça kesebilirsin bir 20 doom kadar oradan topladım.Asker keserek ve kurban vererek zorda olsa topladım.Yalnız bu normal oyunda yapılmaz gibi çok zor oluyor, ayrı save açıp başarım alınıp kapatmalık.

Usta pek anlamadım şimdi doom 95 olacak, 95 olduktan sonra da 100 olmaması için bol bol savaşacağız doğru mu anladım? Ya da vassalların hükümdarlarını kurban edeceğiz vs.

Ya Mare Nostrum kapattım Aztek oyununda condottieri alıp savaşın seyrini büyük oranda değiştiriyorlar diye de timelapse yok oldu bütün dlcler var sadece Mare Nostrumu kapattım timelapse neden kayboldu ki Cossacks olunca da timelapse aktif oluyordu diye biliyorum yanılıyor muyum?
Ara
Aynen, 95 i ben şehir alınca 1460 da buldum ama onu tavsiye etmem.1470 lere doğru muhtemelen 95 i bulursun bu artışıyla, truce ları ayarlarsın, mil focus veriyorsun moral advisoruyla, bol bol adam keseceksin.Sıkıştığım yerlerde vassalların hükümdarlarını kurban ettim baya işime yaradı.Reform geçirmeni de tavsiye etmem +25 doom baya işini zora sokabilir.3. ve 4. mil techler önemli ekstra moral veriyor onların sayesinde rahatça kesersin.Bolca da merc besleyebilirsin diğer türlü zaten mp yetmiyor
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Herkese selam
Batılılaşma nın kalktığını biliyorum. Peki Osmanlı ile batının askeri birliklerine dönüştürme artık bitti mi yoksa başka bi yolla olabilir mi?
Ara
Eskiden bati birimleri ile digger birimler arasinda ciddi bir pip farki vardi.Pip farkini dusurup birimlerin Bati birimine donusmesini kapattilar.Yani,birimlerin baska birimlere donusmesi olayi tamamen bitti.Ancak baska bir devlet form larken decision da ayni zamanda birim degismesini iceriyorsa degistirebiliyorsun.
Ara
eu4 de askere talim yaptirma varmi
Ara
Son DLC'ye sahipsen evet var.
Sic Parvis Magna
Ara
hım ok
Ara
@iberkay 1478 yılında 0 doom ve full manpower ile başarımı alabildim. Eventler ve gariban vassal sağ olsun.
Ara
Herhangi bir enstitüyü benimsemeden o başka bir enstitü çıkarsa yeni enstitüyü benimsemek için tekrar eski enstitüyü benimsemek gerekir mi?

Ör: Portekizle rönesans gelmeden kolonicilik benimsenebilir mi?
Ara
(28-02-2018, 21:05)Flamingo : Herhangi bir enstitüyü benimsemeden o başka bir enstitü çıkarsa yeni enstitüyü benimsemek için tekrar eski enstitüyü benimsemek gerekir mi?

Ör: Portekizle rönesans gelmeden kolonicilik benimsenebilir mi?

Her enstitünün çıkış tarihi farklıdır, rönesans 1450'de çıkar kolonicilik 1500'de vs..

Ama 1510 tarihinde rönesansı benimsemeden de koloniciliği benimseyebilirsin. Benimseme sırası önemli değil sadece ortaya çıkmış olması ve topraklarında parasını yetirebilecğein kadar yayılmış olması yeterli.
[+] 1 üye PashaZade nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: KARTAL, 27 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.