EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Teşekkürler.Şu an içinde bulunduğum durum için yararlı oldu.
[+] 1 üye Flamingo nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Arkadaşlar formu 1.5 yıldır hergun istinasiz takip ediyordum nedense uye olmak bugune kismetmis.minik bir sorum olacakti ortahalli bir eu4 oyuncusuyum osm ile wc yapmak istiyorum ancak maljm bunun icin engin tecrube şart ben bu vassal olayini hala pek anlamadim wc icin nasil bir taktik benimsemeliyim cok buyutsem ilhak suresi ve diplo point uzayip artiyor .surekli core edip adm.point zaten yettiremem wc icin bir de bu surumde sizce de cok fazla ally yok mu bir rusya ile lehe dalicam leh litvanya avusturya fransa isvec hollanda falan cikiyor ve haliyle korkuyorum gerçekte bukadar ally diye birsey ben ne okudum ne duydum tamam eyvallah leh litvanya muttefikti de digerleri ne alaka aga diye sorasim geliyor.herkese merhaba bu arada :-)
Ara
(28-02-2018, 21:15)Magistratus : Arkadaşlar formu 1.5 yıldır hergun istinasiz takip ediyordum nedense uye olmak bugune kismetmis.minik bir sorum olacakti ortahalli bir eu4 oyuncusuyum osm ile wc yapmak istiyorum ancak maljm bunun icin engin tecrube şart ben bu vassal olayini hala pek anlamadim wc icin nasil bir taktik benimsemeliyim cok buyutsem ilhak suresi ve diplo point uzayip artiyor .surekli core edip adm.point zaten yettiremem wc icin bir de bu surumde sizce de cok fazla ally yok mu bir rusya ile lehe dalicam leh litvanya avusturya fransa isvec hollanda falan cikiyor ve haliyle korkuyorum gerçekte bukadar ally diye birsey ben ne okudum ne duydum tamam eyvallah leh litvanya muttefikti de digerleri ne alaka aga diye sorasim geliyor.herkese merhaba bu arada :-)

Öncelikle hoşgeldin foruma.

Forumumuzda hali hazırda bulunan rehberler var bu konu ile alakalı eminim işine yarayacaktır.

https://forum.strategyturk.com/konu-etki...-7-osmanli

https://forum.strategyturk.com/konu-eu4-...me-rehberi

https://forum.strategyturk.com/konu-osma...et-rehberi
[+] 1 üye PashaZade nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hepsini zamaninda okumuştum acikcasi ilginiz için tesekkurler. Sanirim zamanlan ogrencem bu işi. ☺
[+] 2 üye Magistratus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
bir bölgeye kale yaparsak nerelerden geçilmesini engeller nasıl öğreniriz bazı kalelerin varlığı geçişi engellemiyor kale yokmuş gibi geçilebiliyor
[+] 1 üye 4S0S nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
AI kalelerden geçişlerde kısıtlamaya takılmadan geçebiliyor. Hile gibi bişey yapmışlar AI oynayabilsin diye.
Sic Parvis Magna
Ara
yanlışlıkla sildiğimiz save dosyalarını steamden falan bulabiliyormuyuz :D (oyun içinden silinen)
Ara
cloud save kaydettiysen sıkıntı yok
Ara
onu nasıl öğreniriz belgelerimde savelerde gözükmüyor
Ara
Ticaretle ilgili bir sorum var.
Şimdi bir ticaret noktası var.Ben,bu ticaret noktasında bariz bir şekilde üstünüm (Ör: 200 trade power).Ve bu ticaret noktası 2 ayrı (veya daha fazla) ticaret noktasına akıyor.Ve akan kollardan biri benim başkentimin olduğu yere veya başkente akan yere akıyor.Bu ticaret noktasına tüccar gönderip ticareti transfer etmem gerekir mi yoksa otomatik olarak başkentime doğru mu akar?
Ara
(03-03-2018, 22:37)Flamingo : Ticaretle ilgili bir sorum var.
Şimdi bir ticaret noktası var.Ben,bu ticaret noktasında bariz bir şekilde üstünüm (Ör: 200 trade power).Ve bu ticaret noktası 2 ayrı (veya daha fazla) ticaret noktasına akıyor.Ve akan kollardan biri benim başkentimin olduğu yere veya başkente akan yere akıyor.Bu ticaret noktasına tüccar gönderip ticareti transfer etmem gerekir mi yoksa otomatik olarak başkentime doğru mu akar?

başkentine doğru akar ama tüccar gönderirsen daha fazla ticari güç akar başkentine
[+] 1 üye 4S0S nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(03-03-2018, 22:37)Flamingo : Ticaretle ilgili bir sorum var.

Birden fazla çıkışı olan ticaret nodlarında ticaretin nereye aktığına bakıp ona göre tüccar koyup koymamaya karar verin. Mesela Kırım'dan Rusya ve Lehistan çekiyosa sana doğru akması için tüccar koyman gerekir. Halep'ten de aynı şekilde Ceneviz, Venedik gibi ülkeler İskenderiye'ye doğru çektikleri için boş bıraktığında oraya akacaktır. Üstündeki rakamlardan anlarsın zaten. Çok kaçak varsa tüccar koy.
Sic Parvis Magna
Ara
Memlük nasıl yenilir (Yıl: 1470 )
Ara
Tepelik, dağlık arazilerde, nehir geçişlerinde saldırmamaya çalış. Tüm ordunu tek parça tutup da attrition yememeye dikkat et. Ordunun başında general bulundur. Memlük'ün dostlarına dikkat et. Gerekirse başkentlerini işgal edip ayrı barış yaparak savaştan çıkart. Donanman güçlüyse denizde de dövüp kıyıları blokaj yapabilirsin. Bol bol galley bas bunun için. Ordunda da piyade/süvari limitini aşmamaya dikkat et. Savaşlarda eksi yersin. Aslında bunların hiç birine dikkat etmesen de Memlük'leri yenme ihtimalin yüksek ama en az kayıpla en kısa sürede yenmek için bunlara dikkat etmeni öneririm.
Sic Parvis Magna
Ara
Memlük son sürümle epey güçlendi bilen gene yener de bilmeyenin işi zor bana kalırsa adamlar 1455 gibi bana savaş açtı son oyunumda bu ne yürek yemişliktir.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
Memlük güzel asker sayısıyla başlıyor.Limitini fullemediysen saldırabiliyor.Her türlü Otto avantajlı ama vura vura yeneyim diyorsanız mil 5 e rushlayın, 5 te zaten hiç şansı yok Memlük'ün size karşı.2 yıldız komutan ile döve döve Kahire'den çıkarsınız.5 e kadar olan süreçte beylikler, bizans, balkanların birazı vs halledersiniz.Anadolu nun kalanını ve Bizans'ı erken almak önemli state yapınca din, kültür aynı olan yerler force limit, mp, ekonomi direk artışa geçirir.Memlük savaşı için kullanabilirsin bu gelen artıları.

@TheFeaT
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Beyliklerden ramazan ve dulkadir vassallik kabul ediyor ondan onlara ae harcamaya gerek yok. Ben genelde ilk aşamada Candar ve akkoyunlu temizliyorum. Akkoyunluya dan Suriye salmak kritik nokta. reconquestleriyle fazla ae yemeden memluk temizleyebilirsiniz. Yenmek içinde fazla bir efor sarfetmrye gerek yok. Eğer zorlanıyorsanız sadece o savaş için bile parali asker basabilirsiniz. Savaş açmadan önce memluk donanmasını abluka altına almayı unutmayın. Fazladan ws verir.
Ara
EU4'ün %100 Türkçe yaması var mı ?
Ara
Ortada yarım bir yama var ama kullanmanı önermem. Hem yüzde yüz değil hemde oyun terimlerini ingilizce olarak daha iyi anlarsın.
Ara
(05-03-2018, 13:48)SiwasL58 : EU4'ün %100 Türkçe yaması var mı ?

Yok keşke olsa
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.