EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(08-07-2018, 19:19)Aytaç : Pekini kesin al. Diğerleri de batıdaki sınır toprakları olabilir. Mandate'e bulaşma sakın elinde patlar :D

çinin haraçgüzarlığından çıktım ya artık onun haraç aldığı devletlere saldırırsam savaşa dahil olur mu mesela koricihin
Ara
Dahil olur. Çin ile anlaşma yapmadan önce komşularına saldırırsan zaten savaşta olduğunuzdan katılamaz. Çine sınır olan bölgeleri hızlıca alırsan mandate düştüğünden karşında çok daha zayıf bir çin bulursun.
Ara
(08-07-2018, 17:40)Duman : Alliance action kısmında Call to Arms seçeneği olması gerek. Kalktığını sanmıyorum.

Bu görselde görünüyor buton: https://cdn.discordapp.com/attachments/4...zsBYjD.jpg

İşte kastettiğim buton buydu. Sanırım bazı durumlarda görünüyor bazı şartlar altında görünmüyor. Bende görünmedi bilmediğim bir sebepten ötürü, artık benim müttefikim de düşmanla müttefik filan mıydı nedir bilmiyorum tamamen tahmin.
Ara
Şöyle bir sorun var: Oyuna girerken bir sıkıntı yok, oyun başlayınca bir sıkıntı yok , save alırken bir sıkıntı yok AMA oyun ilerledikçe 1 -2 yıl sonra mesela Harfler kaybolup görünmeye, etrafta hızlıca hareket edip geri yerlerine geçmeye sonra tekrar kaybolmaya başlıyor ve bir harita seçtiğimde oyun haritasında eski harita dururken yeni haritanın istatistiklerini gösteriyor. Eğer bir bilgisi olan varsa lütfen yardım etsin

(Bu arada bundan birkaç ay önce sinirlenip hard diski kırmıştım yeniden yaptırdım ama teknsiyenin verdiği başka bir harddisk takılı şuan)
Ara
idea olarak ne tercih etmeliyim birde monark puanlarımı rönesans için mi harcayayım yoksa beklemeyip teknolojiye basayım mı
Bz8vyv.jpg
Ara
Rönesans için harcarsan daha verimli olur.güzelinden bi toprak seç bas gitsin
Ara
Arkadaşlar harflerin havada uçması yahut kaybolup gelmesi gibi bir sorun kimsede oldu mu? olduysa bir yardımcı olun oynayamıyorum oyunu çıldırıcam
Ara
(08-07-2018, 22:01)Radomir : Arkadaşlar harflerin havada uçması yahut kaybolup gelmesi gibi bir sorun kimsede oldu mu? olduysa bir yardımcı olun oynayamıyorum oyunu çıldırıcam

oyunu modla oynuyorsan grafik etkileyen tüm modları kapatıp öyle gir düzelir büyük ihtimal
Ara
(09-07-2018, 11:57)PasazadeAhmet :
(08-07-2018, 22:01)Radomir : Arkadaşlar harflerin havada uçması yahut kaybolup gelmesi gibi bir sorun kimsede oldu mu? olduysa bir yardımcı olun oynayamıyorum oyunu çıldırıcam

oyunu modla oynuyorsan grafik etkileyen tüm modları kapatıp öyle gir düzelir büyük ihtimal

Öyle yaptım zaten yine de düzelmedi
Ara
Büyük ihtimalle modlardan dolayıdır olmadı dosya bütünlüğünü doğrula.
v1.png
Ara
Army Drill'i fulledim ama zamanla düştü. Savaştan dolayı mı oldu acaba? Düşüşü engellemenin bir yolu var mı?

Ek: Bana karşı kurulan koalisyonu savaş açmadan nasıl durdurabilir/dağıtabilirim?
Ara
Army Drill zaman içerisinde kendiliğinden düşüyor, aynı zamanda savaşta asker kaybedildiğinde gelen takviye birlik de bu oranı azaltıyor. Army Drill'in artış hızını arttıran çeşitli etkenler var ancak düşüş hızını yavaşlatan yok bildiğim kadarıyla.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ek soruya cevap verirsem threaten war mekaniğiyle koalisyon kuran devletlerden birinden toprak almayı başarırsan dirençleri kırılır. Buna ek olarak yine müttefik sayını arttırman veya ek ordu basman yine koalisyonu kırmaya yardımcı olabilir.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(13-07-2018, 18:26)cennaro : Ek: Bana karşı kurulan koalisyonu savaş açmadan nasıl durdurabilir/dağıtabilirim?

en basit çözüm sana karşı koalisyon kurulmamasını sağlamak :) bu oyunda en son koalisyonumu 2015 te falan yedim sanırım. bi influence çıkıyorsun yetiyor zaten. zaten 1600 lü yıllardan sonra çok güçlendigimiz için ve müttefiklerimiz de saglamsa kimse koalisyona girmeye cesaret edemiyor. 

ha ama diyelim ki iş işten geçti bir koalisyon kuruldu sana karşı. o zaman koalisyon harita modundan sana karşı koalisyona giren devletler arasından ae'nin en düşük oldugu devletlerle improve relations yap. ilişkin ilerledikçe ae seviyesi az olan devletler teker teker çıkar koalisyondan. böylece koalisyonda sana karşı çok kızgın ülkeler olsa bile koalisyon güçsüzleştiği için onlar da çıkacaktır.
[+] 1 üye Carpathia nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Teşekkür ederim arkadaşlar. Hollanda ile oynuyorum iki toprak aldım iki büyük koalisyon yedim. Hazır yeri gelmişken Breda'yı almam lazım ama oralar hep Avusturya'ya geçti, Fransa ve Danimarka müttefikim ama yine de başa çıkılacak gibi değil Avusturya. Bununla ilgili stratejisi olan var mı?
Ara
Toprak alirken koalisyon olusacagi zaman bunu sana gosteriyor. 1 toprak 2 toprak hesabi degil topragin developmentina bakiyor AE Hollandada da yuksek devli topraklar var. Vassal feed deneyebilirsin bir ihtimal ama cozum oldugunu sanmiyorum. Mesele sabir meselesi.
[+] 1 üye Kronos nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Her oyun rival devletler farklı geldiği için direkt olarak bir strateji önermek yanlış olur. Avusturya'ya karşı sana destek verebilecek devletleri ittifak almaya çalış ve savaş açtığın zaman avusturya ile dost olan devletlerin başkentlerini hızlıca düşürerek savaştan çıkart. Bu şekilde yapay zekaya karşı efektif bir şekilde savaşmış olursun.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Teşekkürler, bir sorum daha var; Bu ara yaptığım savaşlarda çatışma esnasında ordumun morali çok çabuk düşüyor, sayı üstünlüğüme rağmen kaybettiğim savaş oldu bu moral meselesi yüzünden. Moral imlecine baktım her şey yolunda gibi. Acaba elit birlikleri mi terhis etsem o mu etkiliyor?
Ara
Savaşa girdiğin an moral düşüyor gibi görünüyorsa bu senin moralinin düşman ordusu moralinden düşük olmasından kaynaklanıyor. (örneğin sende 4 adamda 5 moral varsa savaş başladığında senin moralin bir anda düşmüş gibi görünüyor), bunun yanı sıra moral bir anda hızlı düşüyorsa bu moralden değil örneğin düşman generalinin oyunun erken döneminde yüksek shock değerine sahip olması, iyi zar atılması vb. şeylere bağlı olabilir.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
HRE'deki din savaşını biz başlatabiliyor muyuz?Yıl 1550 oldu.Hala Protestanlar taraf olmadı.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 34 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.