EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Ben singleplayer için genellikle genişleme idea'larını tercih ediyorum. Yarkland içinde bu tür idealar uygun. Yani Admin-Influance çıkılabilir. Bunların yanında kendi idealarına baktığımızda Humanist ile harika bir uyum içerisinde olduğu görülebilir. Humanist idea'sı kesinlikle alınmalı. Bu idea ile tüm oyun boyunca isyansız bir şekilde oynayabilirsin. Ekonomik olarak baktığımızda ise ticaret ideası kesinlikle güzel gider. Tabi Çindeki güzel bölgeleri ele geçirmen gerekli.
Ara
burdaki görevleri nasıl alcam
Q2OrpZ.jpg
Ara
Orda renkli olanlar aktif görevlerdir. Sol üstlerindeki soru işaretlerinde belirtilen hedeflere ulaşırsanız görev başarılmış sayılacak ve çerçevesi parlak bir hal alacak. Tıkladığınızda ise sağ üstündeki madalyayla belirtilen ödülü elde edeceksiniz. Daha sonra otomatik olarak sırada görev aktifleşecek.
Sic Parvis Magna
Ara
Daha önce Osmanlı'yla Etiyopya'da neden religion propagandası yapamadığımı sormuştum.Cevap olarak bunun için ticaret şirketi açmam gerektiği söylenmişti.Osmanlı Etyopada şirket açamadığı için bu mümkün değil  dediler.Bugün timurla oynarken indus bölgesinde şirketim olmadığı halde  religion propgandası  yaptım. Bu yüzden sorumu güncelleyerek tekrar sorayım osmanlı neden etiyopyada din propagandası yapamıyor ya da timur ticaret şirketi olmadığı halde neden indus'ta din propagandası yapıyor. Bir de timur devletinin enstitü sorununu nasıl çözeceğiz.Kolonicilk çıkarken ben rönenesansı yeni kabulleniyordum, kolonicilik de daha yayılmadan bir de üstüne matbaa patladı.
6933incib5751992.png
Ara
(14-09-2018, 17:11)süleyman maik : Daha önce Osmanlı'yla Etiyopya'da neden religion propagandası yapamadığımı sormuştum.Cevap olarak bunun için ticaret şirketi açmam gerektiği söylenmişti.Osmanlı Etyopada şirket açamadığı için bu mümkün değil  dediler.Bugün timurla oynarken indus bölgesinde şirketim olmadığı halde  religion propgandası  yaptım. Bu yüzden sorumu güncelleyerek tekrar sorayım osmanlı neden etiyopyada din propagandası yapamıyor ya da timur ticaret şirketi olmadığı halde neden indus'ta din propagandası yapıyor. Bir de timur devletinin enstitü sorununu nasıl çözeceğiz.Kolonicilk çıkarken ben rönenesansı yeni kabulleniyordum, kolonicilik de daha yayılmadan bir de üstüne matbaa patladı.
6933incib5751992.png

Toprakların içindeki devi düşük tarım arazilerinden birine sürekli dev basarak enstitüyü alıp yayılmasını bekleyeceksin.
[+] 1 üye Semavi7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ticaret şirketi kurabilip kuramaman önemli değil, propaganda yaptığın bölgenin ticaret şirketi bölgesi olması yeterli. Osmanlı veya Timur'la yapmış olmanın bir önemi yok. Etiyopya'da hiç bir ülke ticaret şirketi kuramaz çünkü ticaret şirketi bölgesi değil. Sadece bu haritadaki boyalı yerler ticaret şirketi bölgesi.

Trade_companies.png

@süleyman maik
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Şuan polonya ile oynuyorum commonwealthı kurmak üzereyim fakat bu election monarchy sistemi gerçekten felç ve kaldırılmıyor.
Ama mutlaka bir yolu vardır ve o yolu ben bilmiyorum. Election monarchy sistemini nasıl kaldırabilirim ve eski polonya kraliyet ailesini tekrar başa nasıl getirebilirim?
Ara
Eski sürümlerde ilerki yıllarda eventle değiştirebiliyorduk.Şuan belki reformlarla değiştirebiliyoruzdur.
[+] 1 üye BeRDuSH nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Aynen mertcam ın dediği gibi 1600 civarı event geliyordu seçenekler ile cumhuriyet veya monarşi oluyordun.Şu an hükümet reformlarında olabilir koyulması da mantıklı olan olur ama bakamadım.
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(14-09-2018, 20:26)iberkay : Aynen mertcam ın dediği gibi 1600 civarı event geliyordu seçenekler ile cumhuriyet veya monarşi oluyordun.Şu an hükümet reformlarında olabilir koyulması da mantıklı olan olur ama bakamadım.
Peki geldiğinde cumhuriyet olmak mantıklı mı? yoksa direk monarşi mi olmalıyım?

Birde ben ilk ideayı quality seçtim ardından humans ideasını ardından quantity ideasını seçtim fakat daha bitirmedim bu ideaları quality ilk 3 fikri tamamladım fakat idea bitmedi diğer idealarda öyle bir sıkıntı yaratıyor mu bu?
Ara
(14-09-2018, 20:33)Alduin : Peki geldiğinde cumhuriyet olmak mantıklı mı? yoksa direk monarşi mi olmalıyım?

Birde ben ilk ideayı quality seçtim ardından humans ideasını ardından quantity ideasını seçtim fakat daha bitirmedim bu ideaları quality ilk 3 fikri tamamladım fakat idea bitmedi diğer idealarda öyle bir sıkıntı yaratıyor mu bu?

Yeni yamada cumhuriyetlere bakmadım ilk soruna yardımcı olamıyorum ama bildiğim kadarı ile çook bufflanmıştı cumhuriyetler. İkinci sorun adına ise aynı puanı harcayan iki tane idea'ya sahip olmak benim önereceğim bir durum değil çünkü elinde bulunan puanları nereye vereceğini şaşırmana sebep olur. Teknolojiye mi harcayacaksın yoksa quality ye mi yoksa quantity ye mi ? Kesinlikle alabildiğin kadar yüksek seviyede advisorlar bulundur bu durumda özellikle askeri alanda.
[+] 1 üye İlber Ortaylı nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cumhuriyet şu an daha iyi durumda.Monarşinin pu alma avantajı olur cumhuriyete nazaran.1600 sonrası için değer mi sana kalmış.İdeaları hükümdarın puanlarına göre seçmelisin, hangi alanda puanı yüksekse o yönde idea açmalısın.İdea da geri kalmak Polonya gibi ülkelerde kötü sonuçlara yol açabilir.Ulusal idealarıyla askeri gücünü kazanıyor zaten devlet.
Ara
arkadaşlar commonwealth ile protestan oldum mantıklı mı? bir eksisi var mı? küçük devlet dini diyorlar doğru mu?
katolik kalmak en mantıklısı mı?
Ara
Katoliklik uzun vadede fazla büyük katolik devlet kalmayacağı için avantajlı konuma geçiyor.En büyük Katolik devlet kalınacağı için neredeyse her yıl 1 bonus çekilebildiği oluyor.Tabi abso çağından itibaren afaroz ve crusade kalktığı için özellikle cw için crusade oldukça etkili biraz nerf yemiş oluyor.Protestanda ise kesin 3 bonus alıyorsun.%5 moral, %2.5 disiplin ve ek bir bonus daha alınabiliyor kalıcı olarak.İngiltere oynuyor olsan kesin olarak değişmende fayda var denilebilir settler bonusu da dahil olunca.Commonwealth için nasıl oynamak istediğine bağlı daha çok.İki tarafında bonuslarına bakıp oyun şeklinle karar verebilirsin.Genelde ben de Protestan tercih ediyorum.
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(14-09-2018, 23:31)iberkay : Katoliklik uzun vadede fazla büyük katolik devlet kalmayacağı için avantajlı konuma geçiyor.En büyük Katolik devlet kalınacağı için neredeyse her yıl 1 bonus çekilebildiği oluyor.Tabi abso çağından itibaren afaroz ve crusade kalktığı için özellikle cw için crusade oldukça etkili biraz nerf yemiş oluyor.Protestanda ise kesin 3 bonus alıyorsun.%5 moral, %2.5 disiplin ve ek bir bonus daha alınabiliyor kalıcı olarak.İngiltere oynuyor olsan kesin olarak değişmende fayda var denilebilir settler bonusu da dahil olunca.Commonwealth için nasıl oynamak istediğine bağlı daha çok.İki tarafında bonuslarına bakıp oyun şeklinle karar verebilirsin.Genelde ben de Protestan tercih ediyorum.

Aynen mantıklı. Ben protestan olduğum için şöyle bir şey yapmayı planlıyorum. Rusyaya saldırırım kazanırım savaşı rusyayı ezince hre'ye dalmayı düşünüyorum, protestan ligine katılacam fakat rusya genel olarak katolik liginde olduğu için liglere katılmadan önce rusyayı ezmem lazım.
Protestan hem bu açıdan mantıklı hemde bonusları var.
Ara
Arkadaş müttefiğimi toprak verme sebebiyle savaşa çağırdım.Savaşta istediği toprakları vermek istiyorum ama kabul etmiyor,trust kaybediyor.Bunun bir çözümü yok mu :/ İlgilendikleri toprakları vermeye çalışıyorum kabul etmiyor :(
Ara
(15-09-2018, 01:49)mertcam : Arkadaş müttefiğimi toprak verme sebebiyle savaşa çağırdım.Savaşta istediği toprakları vermek istiyorum ama kabul etmiyor,trust kaybediyor.Bunun bir çözümü yok mu :/ İlgilendikleri toprakları vermeye çalışıyorum kabul etmiyor :(

Ilgilendigi topraklar derken? Baris anlasmasinda yukari dogru yesil renklte parmak isareti kabul edecegi topraklari gosterir. Onlari mi veriyorsun da kabul etmiyor yoksa hic oyle bir isaret gormedin mi?
Ara
İstemiyorsa ai hiç veremiyorsun.Yoksa zaten bir sürü toprak verip koalisyon yedirme şansın olurdu binevi exploit.
Almama sebebine gelince ai koalisyon yiyeceği için almayabilir veya hükümdar traiti ile alakalı olabilir, bir de öncelikli kırmızı değil de ikincil öncelik sarı şekilde istek belirtmişse almayabiliyor.Yapabileceğin çok fazla bir şey yok gibi sebebini bulabilirsin sanırım.
@mertcam
Ara
Ek olarak hic trust kaybetmemek istiyorsan, kendinde toprak almayabilirsin. Ne kendin alip ne de AI`ye vermeyince trust dusmez.
Ara
şuan hre imparatoru oldum pomerenya ile fakat diplomasideki imparatorluğa özel seçeneklerin 1-2 tanesinin ne işe yaradığını bilmiyorum.
bestow imperial grace tam olarak ne işe yarar ne yapar?
Eğer devleti grand electrotare yapar isem beni destekler mi?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.