EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Eğer amaç ülkenin toplam devini yükseltmekse yüksek veya düşük devli olan yere değil macrobuilderdan dev basması en ucuz olan yerlere basman lazım. Amaç production gelirini arttırmak veya bina slotuna arttırmak ise en ideal yer nere tek tek değerlendirmek lazım. Onun dışında enstitü için dev basmayı biliyosundur.

Local manpower value bölgenin base manpower rakamı, öğrenilmesi gereken ek bir bilgi yok yani.

@freeforall
Ara
(14-10-2018, 17:47)Voidian : Eğer amaç ülkenin toplam devini yükseltmekse yüksek veya düşük devli olan yere değil macrobuilderdan dev basması en ucuz olan yerlere basman lazım. Amaç production gelirini arttırmak veya bina slotuna arttırmak ise en ideal yer nere tek tek değerlendirmek lazım. Onun dışında enstitü için dev basmayı biliyosundur.

Local manpower value bölgenin base manpower rakamı, öğrenilmesi gereken ek bir bilgi yok yani.

@freeforall
amacımı tam anlatamamışım örneğin elimde askeri puan çok fazla var teknoloji ve ideaya da veremiyorum ve sınıra da dayanmış en verimli şekilde nerelere vermeliyim nerelerde bana max manpower sağlar devolapment sıralarken value ve modifier olarak 2 sıralama ölçütü var hangisi manpowerda daha etkili teşekkür ederim
Ara
(15-10-2018, 00:39)freeforall :
(14-10-2018, 17:47)Voidian : Eğer amaç ülkenin toplam devini yükseltmekse yüksek veya düşük devli olan yere değil macrobuilderdan dev basması en ucuz olan yerlere basman lazım. Amaç production gelirini arttırmak veya bina slotuna arttırmak ise en ideal yer nere tek tek değerlendirmek lazım. Onun dışında enstitü için dev basmayı biliyosundur.

@freeforall
amacımı tam anlatamamışım örneğin elimde askeri puan çok fazla var teknoloji ve ideaya da veremiyorum ve sınıra da dayanmış en verimli şekilde nerelere vermeliyim nerelerde bana max manpower sağlar devolapment sıralarken value ve modifier olarak 2 sıralama ölçütü var hangisi manpowerda daha etkili teşekkür ederim

development basabilirsin, age of absolutismden sonra absolutism kasmak için strenght government yapabilirsin, ordu profesyonelligi kasmak için general atayabilirsin, harsh threatment yapabilirsin. askeri puanla yapilabilecek onemli seyler bunlar.

diplomatik puan fazlalıgın varsa kabul edilen yeni bir kültür ekleyebilirsin (eğer limitin varsa) , savaş yorgunluğunu düşürebilirsin.

admin fazlalıgın varsa enflasyon düşürebilirsin. stability basabilirsin.

aklıma daha fazla bir şey gelmedi açıkçası. unuttuğum şeyler olabilir

policy falan da kullanabilirsin. boylece cok fazla puan birikmemiş olur.
Ara
Kolonici değilsen Mercantilism basabilirsin. Kolonicilere önermem.
Sic Parvis Magna
Ara
Anlamadığım şey, Global tarrifs tam olarak nedir? Ne işe yarar? Değişkenlikleri neye etki eder?
Ara
Global tariffs koloni devletlerinden aldığın vergiyi etkiler
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(15-10-2018, 16:59)Alduin : Anlamadığım şey, Global tarrifs tam olarak nedir? Ne işe yarar? Değişkenlikleri neye etki eder?

Eğer Global tarrifs'i yükseltirsen koloni devletinden aldığın vergi artar ama koloni devletinin bağımısızlık isteği(Liberty Desire) artar.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Moskova knezliğinin Novgroda karşı fetih savaş sebebi olmuyor muydu? Neden yok?

Z3GggV.png
Ara
Görevler kısmından, görevi tamamlayınca alıyorsun claimleri.Hangi görev olduğunu hatırlayamadım.
Ara
(16-10-2018, 18:58)RawWrath : Moskova knezliğinin Novgroda karşı fetih savaş sebebi olmuyor muydu? Neden yok?

Z3GggV.png

Görev ağacına bak.Eğer Novgorda karşı ofansif bir savaşa girersen ödül olarak hak iddası veriyor(Diye hatırlıyorum)
Ara
Sanırım ordu limitini doldurman gerekiyordu.
Ara
AI'nin durmadan kacmasini nasil engelleyebiliriz? Kovalamaktan biktim usandim
[+] 1 üye mlhblkc nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(17-10-2018, 17:32)mlhblkc : AI'nin durmadan kacmasini nasil engelleyebiliriz? Kovalamaktan biktim usandim

cidden +1
Ara
We bled for this

"Her iki tarafın da 1 milyon asker kaybının bulunduğu bir savaşı kazan."

Yukarıdaki başarım için hangi zorluk ayarında ve hangi devletle oynamak lazım? Mesela Prusya yapabilir mi?
Ara
(17-10-2018, 17:32)mlhblkc : AI'nin durmadan kacmasini nasil engelleyebiliriz? Kovalamaktan biktim usandim
(17-10-2018, 17:59)RawWrath :
cidden +1
1.28 Spain yamasıyla yapay zeka gelişecekmiş.
Ara
(18-10-2018, 00:21)Azteci : We bled for this

"Her iki tarafın da 1 milyon asker kaybının bulunduğu bir savaşı kazan."

Yukarıdaki başarım için hangi zorluk ayarında ve hangi devletle oynamak lazım? Mesela Prusya yapabilir mi?

HRE din savaşlarında yapmıştım sanırım bu başarımı.
Ara
Ming için
1-Koloni gidilmeli mi? (Kolonici ülkelere yetişemiyor diye gördüm)
2-Nereye doğru fetih yapılmalı?
3-Hangi idealar tercih edilmeli?
4-Mandate of heaven reformları için kasmak ne kadar mantıklı? Hatta savaş açıp başka birine ünvanı verip krallık'a dönsem daha iyi değil mi ?
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
1-Koloni gidilmeli mi? (Kolonici ülkelere yetişemiyor diye gördüm) koloni gidilebilir asyaya doğru genişlenmeyecekse
2-Nereye doğru fetih yapılmalı? eğer koloni yapılmaycaksa türkmenistanakadar gidilmeli ve kuzeye doğruda yayılmalıyız olabilidiğince haraçgüzar alarak gidelim japonyaya gidilmeli kesinlikle
Not: ming oyuncusu değilim lakin kuzey ülkerleriyle oynadım
3-Hangi idealar tercih edilmeli? kolonici gidilcekse expansion (gitmeyeceksenizde alın) exploration naval idealar influence quality dicipline innotative trade economic
4-Mandate of heaven reformları için kasmak ne kadar mantıklı? Hatta savaş açıp başka birine ünvanı verip krallık'a dönsem daha iyi değil mi ?
I dont know
Ara
Osmanlı ile oynuyorum ama Karamanoğullarını alınca memlük eflak vb ülkeler koalisyona giriyor daha önce 2 kere falan oynadım ama hiç olmamıştı şimdi denedim bir kaç oyunda hep koalisyona giriyorlar neden oluyor?
Ara
İkincil ülke olduğunda 2 kat fazla agresiflik alırsın. O yüzden olabilir. Öncesine göre Osmanlı Doğuda daha kolay koalisyon yiyebiliyor ama, dikkat etmek gerek.
Ara

Konuyu Okuyanlar: Cinans, 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.