EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
95 saat oynadım hala adam gibi bir oyunum yok
Ara
Bahmaniler hakkında biraz tavsiye verir misiniz neler yapmam gerekiyor hangi ideaları açmam gerekiyor falan?
Ara
İlk Vijanagar savaşı önemli.Vijanagar a darbeyi vurduktan sonra karşına Hindistan da denk bir devlet çıkamaz.O yüzden Vijanagar ı erkenden ve etkili biçimde bitirmen önemli.Dharma sonrası denemedim ama önceden rc ler artı başkentine kadar alabiliyordun yine benzer anlaşmalar yapılabilir.Bu savaşta borç almaktan, merc basmaktan kaçınmamalısın ileride rahatlıkla ödersin.
İdealara gelince Bahmani daha çok Humanist e benzer bir idea grubuna sahipti, bu yüzden askeriye eğilim yapabilirsin.Mp oldukça kıt o coğrafyada sırasıyla Quantity, Religious, Quality, Economic açılabilir 4 lü olarak.Bu da sana poliçelerde %15 moral ve %5 disiplin de getirecektir ideaların kendi bonusları hariç.İyi oyunlar.
Ara
Dharma sonrası Bahmani oynamak oldukça zorlaşmış, Vijayanagar savaşı çok zorlu geçiyor.
Ara
(27-10-2018, 20:14)iberkay : İlk Vijanagar savaşı önemli.Vijanagar a darbeyi vurduktan sonra karşına Hindistan da denk bir devlet çıkamaz.O yüzden Vijanagar ı erkenden ve etkili biçimde bitirmen önemli.Dharma sonrası denemedim ama önceden rc ler artı başkentine kadar alabiliyordun yine benzer anlaşmalar yapılabilir.Bu savaşta borç almaktan, merc basmaktan kaçınmamalısın ileride rahatlıkla ödersin.
İdealara gelince Bahmani daha çok Humanist e benzer bir idea grubuna sahipti, bu yüzden askeriye eğilim yapabilirsin.Mp oldukça kıt o coğrafyada sırasıyla Quantity, Religious, Quality, Economic açılabilir 4 lü olarak.Bu da sana poliçelerde %15 moral ve %5 disiplin de getirecektir ideaların kendi bonusları hariç.İyi oyunlar.

Hocam 1460lı yıllara geldim Vijanagara hiç dokunmadım ilk başta rakip çıkarken ordu gücü falan yazıyordu orada benden güçlü gözüktüğü için saldırmamıştım oraya hiç dokunmadan etrafımdaki küçük yerleri kendime kattım baştan mı başlamalıyım ?
Ara
Yok, baştan başlatacak kadar hayati olduğunu sanmıyorum.Yine de çok gecikmemesi lazım Vija seferinin.Askeri teknoloji geçişlerinde önce geçip saldırabilirsin.

@Voidian Dharma sonrası ilk kez Bahmanis de denemiştim Hindistan ı, ilk savaş zorlasa da alınıyor.Tabi o savaşı benim çok önceki mp lerden Bahmanis aldığım için başlangıcı 20 kere tekrarlamanın da payı oluyor olabilir.Kilit nokta savaşmadan önce Andra yı çıkarmak oluyor.En kolay olabilecek yönü ise focus u askeri teknolojiye verip hızlıca 4 e atlanıp savaş açılabilir.
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bahmaniler oynuyorum da Sihizme dönüştür diye karar var yararıma bir şey mi yapayım mı
Ara
Din değiştirmiş oluyorsun. Öneren duymadım ve hiç denemedim. Fakat daha askeri bi din olduğunu hatırlıyorum. Bölgeleri çevirirken zorlayabilir.
Sic Parvis Magna
Ara
Teknolojide sürekli geri kalıyorum bunun nasıl önüne geçerim diğer ülkeler 8-9-10 falanken ben 6-7-8 gibi bir seviyelerde kalıyorum
Ara
(30-10-2018, 23:16)RawWrath : Teknolojide sürekli geri kalıyorum bunun nasıl önüne geçerim diğer ülkeler 8-9-10 falanken ben 6-7-8 gibi bir seviyelerde kalıyorum

Sana bunun cevabını zaten verdim...

(12-10-2018, 20:27)Filsuk :
(12-10-2018, 19:36)RawWrath : Bir sorum daha olacak teknolojide vaktinden önce yapınca kırmızı ile %... gösteriyor ceza olarak bana bir dezavantaj veriyor mu? vaktinden önce yapmam sıkıntı çıkarır mı?

Sıkıntı çıkarır sana önerim(Bu dediklerim Avrupa'da yada Avrupa'ya yakın bir yerde oynuyorsan geçerli!)

Eğer vaktinden önce yapınca kırmızı ile %... gösteriyor ceza veriyorsa yapma %5 olsa o ceza gene yapma!

Ensüstititiyi benimsemeyip ceza yiyorsan gene teknolojide ilerleme!

Şöyle ki biriktirebileceğin monark puanlarının bir limiti var(Limite gelince bildirim gelir)Limite gelince;Development bas(Common sense gerektirir)İdea aç.

Not:Art arda idea açıp development basıp monark puanınıda bitirme
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
Enstitü almıyorsundur, sağa sola dev basarak puanları harcıyor olabilirsin, artillery barrage, harsh treatment, strenghten government gibi yerlere harcıyor olabilirsin. Tarihinden önce tech açmaya çalışıyor olabilirsin. Veya sadece hükümdarın kötüdür ve geri kalmışsındır. Danışmanlarla eksiği gidermeye çalışabilirsin.
Sic Parvis Magna
Ara
Ben de şöyle sorayım o zaman. Kolonyalizm yapamayacak, ticaret noktalarına uzak, denize kıyısı olmayan, Avrupa'yla alakasız abuk ülkelerde nasıl enstitü yayılımını tetikleyebiliriz? Sırf bu sıkıntıyı aşamamak bile çoğu heves ettiğim ülkeyle oynamamda psikolojik engel oluyor. Development bas denmiş birkaç yerde lakin, örneğin denize kıyısı olmayan Qara Qoyunlu şehirlerine naparsam yapayım o rönesans/kolonyalizm çok geç sıçrıyor. Bunun çözümünü açıklayan olursa minnettar olurum.
Ara
Bunun çözümü wide oyunda yatıyor dev basma ve olabildiğince kafkaslar a ilerle olabildiğince yaklaş agresif oyna yani ben olsam öyle yaparım
Je Maintiendrai
Ara
Bahmaniler oynuyorum tarih 1540lı yıllarda rönesans falan benimseyemiyorum henüz ulaşmadı ondan kırmızı olarak %88 enstitü cezası var büyük güçler sıralamasında 7. sıradayım ama en çok teknoloji maliyeti bende var %190 civarında geri kalan 7sinin teknoloji maliyeti %100 gösteriyor.
Ara
(31-10-2018, 12:32)RawWrath : Bahmaniler oynuyorum tarih 1540lı yıllarda rönesans falan benimseyemiyorum henüz ulaşmadı ondan kırmızı olarak %88 enstitü cezası var büyük güçler sıralamasında 7. sıradayım ama en çok teknoloji maliyeti bende var %190 civarında geri kalan 7sinin teknoloji maliyeti %100 gösteriyor.

1 tane şehrinde sürekli development basarsan rönesans o şehirde benimsenmiş olur ve hemen komşu şehirlere yayılmaya başlar.
hby6qc.gif
Ara
(31-10-2018, 13:17)Ayro :
(31-10-2018, 12:32)RawWrath : Bahmaniler oynuyorum tarih 1540lı yıllarda rönesans falan benimseyemiyorum henüz ulaşmadı ondan kırmızı olarak %88 enstitü cezası var büyük güçler sıralamasında 7. sıradayım ama en çok teknoloji maliyeti bende var %190 civarında geri kalan 7sinin teknoloji maliyeti %100 gösteriyor.

1 tane şehrinde sürekli development basarsan rönesans o şehirde benimsenmiş olur ve hemen komşu şehirlere yayılmaya başlar.

Dev basma galiba DLC ile oluyormuş bende o dlc yok.

(30-10-2018, 23:36)Filsuk :
(30-10-2018, 23:16)RawWrath : Teknolojide sürekli geri kalıyorum bunun nasıl önüne geçerim diğer ülkeler 8-9-10 falanken ben 6-7-8 gibi bir seviyelerde kalıyorum

(12-10-2018, 19:36)RawWrath : Bir sorum daha olacak teknolojide vaktinden önce yapınca kırmızı ile %... gösteriyor ceza olarak bana bir dezavantaj veriyor mu? vaktinden önce yapmam sıkıntı çıkarır mı?

Sıkıntı çıkarır sana önerim(Bu dediklerim Avrupa'da yada Avrupa'ya yakın bir yerde oynuyorsan geçerli!)

Eğer vaktinden önce yapınca kırmızı ile %... gösteriyor ceza veriyorsa yapma %5 olsa o ceza gene yapma!

Şöyle ki biriktirebileceğin monark puanlarının bir limiti var(Limite gelince bildirim gelir)Limite gelince;Development bas(Common sense gerektirir)İdea aç.

Ben şu an "Bir sorum daha olacak teknolojide vaktinden önce yapınca kırmızı ile %... gösteriyor ceza olarak bana bir dezavantaj veriyor mu? vaktinden önce yapmam sıkıntı çıkarır mı?"

(30-10-2018, 23:36)Filsuk :

Ben şu an "Bir sorum daha olacak teknolojide vaktinden önce yapınca kırmızı ile %... gösteriyor ceza olarak bana bir dezavantaj veriyor mu? vaktinden önce yapmam sıkıntı çıkarır mı?" diye bir soru sormadım?
Ara
@RawWrath ya sen daha önce onu sorunca(Bir sorum daha olacak teknolojide vaktinden önce yapınca kırmızı ile %... gösteriyor ceza olarak bana bir dezavantaj veriyor mu? vaktinden önce yapmam sıkıntı çıkarır mı?)bende yanına ek olarak söyledim bunları.

Her neyse sen dediklerimi uygula geri kalmassın teknolojide(Bu dediklerim Avrupa'da yada Avrupa'ya yakın bir yerde oynuyorsan geçerli!)
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
(31-10-2018, 18:08)Filsuk : @RawWrath  ya sen daha önce onu sorunca(Bir sorum daha olacak teknolojide vaktinden önce yapınca kırmızı ile %... gösteriyor ceza olarak bana bir dezavantaj veriyor mu? vaktinden önce yapmam sıkıntı çıkarır mı?)bende yanına ek olarak söyledim bunları.

Her neyse sen dediklerimi uygula geri kalmassın teknolojide(Bu dediklerim Avrupa'da yada Avrupa'ya yakın bir yerde oynuyorsan geçerli!)

Bahmaniler ile oynuyorum.
Ara
Common sense edinmen lazım, başka türlü avrupa dışında oynanmaz.
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Arkadaşlar şöyle bi koasliyon yedim 1-2 kere savaşmayı denedim benim ittifaklarımla beraber 65k civarı ordum oluyor karşının 70-80k orudus oluyor ve yani yenemiyorum ben 1 toprak alıyım derken onlar 5 toprak kuşatıyor bir orduyla savaşıyım derken diğerleri de savaşa yetişiyor ordularımı yeniyorlar ne yapmam lazım?

aY9kkQ.png
Ara

Konuyu Okuyanlar: 18 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.