EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(26-11-2018, 20:05)Alduin : Ben teutonic order ile oynuyorum durumlar gayet iyi gidiyor derken bir event geliyor ve danzigle ya savaşa giriyor ya da savaşmıyorum kalıyor öyle. Ben savaşa gir dedim polanya ally attı parçaladılar. Benim mütlerde gelemedi savaşa bu sistem yüzünden.

Bu eventin çıkmasını engelleyen bir faktör var mı?

Değiştirmedilerse Danzig'i vassal salarsan event gelmiyor. Fakat Brandenburg ile kurmak varken Teutonic Order biraz gereksiz kalıyor artık.
Ara
(26-11-2018, 20:07)Voidian :
(26-11-2018, 20:05)Alduin : Ben teutonic order ile oynuyorum durumlar gayet iyi gidiyor derken bir event geliyor ve danzigle ya savaşa giriyor ya da savaşmıyorum kalıyor öyle. Ben savaşa gir dedim polanya ally attı parçaladılar. Benim mütlerde gelemedi savaşa bu sistem yüzünden.

Değiştirmedilerse Danzig'i vassal salarsan event gelmiyor. Fakat Brandenburg ile kurmak varken Teutonic Order biraz gereksiz kalıyor artık.

Stratejik açıdan teutonic order daha mantıklı geliyor. Ama neyse artık bradenburg ile deneyeceğiz tekrar.

(26-11-2018, 20:07)Voidian :

Şimdi öğrendim o eventin çıkmaması için bi yol varmış, 1. Burghere bağlı olan vilayetleri çıkarma (ama tabi baya isyanlarla uğraştıyor)
2. curtail prussian confederation adlı decisionu yapmak ama tek sıkıntı Burgerslerin 65 loyaltys olmak zorunda ve 2 stability. Stability kolay işte bunlar hiç sadık olmuyo geçen tam 65 yapçam dedim -20 loyalty eventi geldi.
Ara
Resim yüklemek için yapmam gereken nedir bilgim yok bilgilendirirseniz sevinirim
Je Maintiendrai
Ara
En basit yol olarak discord sunucumuzdaki upload kanalını kullanabilirsin. Görseli oraya atıp daha sonra sağ tıklayarak bağlantıyı kopyala diyerek linki alabilir ve burada yorum yazma panelinin üstündeki Resim Ekle butonuna yapıştırarak mesajına ekleyebilirsin.
Sic Parvis Magna
Ara
Hızlı resim vb. Için ne yapmamız gerek
Je Maintiendrai
Ara
Hızlıresim yurtdışına kapalı olduğu için bazı üyelerimiz oradaki resimleri göremiyor. Ayrıca rastgele bir şekilde resimler silinebiliyor. Hızlıresim kullanmamanı tavsiye ederim. Şimdiye kadar 5-6 farklı site denedik ama hepsinde ya site çöktü ya resimler kayboldu. Bir şekilde sorun çıktı. Şimdiye kadar sorun çıkarmayan yegane isim discord gibi duruyor.
Sic Parvis Magna
Ara

Event çıkmadan önce Danzig vassal olarak serbest bırakılabilir. Ya da decisionlardan "Curtail the Prussian Confederation" yapılabilir.
hby6qc.gif
Ara
Bizans ile hayatta kalma rehberi falan var mı? Çoğu kişi fazlasıyla büyüyor ben de oynamak istedim ama ecdad tek atıyo
[+] 1 üye qiyanax1 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(27-11-2018, 20:05)RawWrath : Bizans ile hayatta kalma rehberi falan var mı? Çoğu kişi fazlasıyla büyüyor ben de oynamak istedim ama ecdad tek atıyo

en iyi senaryo osmanlının oyun başında arnavutluğa saldırarak başlaması venedik ve ticaret ligindeki herkes savaşa geliyor savaş başladıktan 5 6 ay sonra falan sende savaş aç direk kaleleri kuşatmaya çalış sakın çatışmaya girme sadece kuşatma yap ilk savaştan galip ayrıldıktan sonra avrupada kurulacak ittifaklarla kolayca yenilebiliyor özellikle memlük savaşındayken
Ara
(27-11-2018, 21:28)Emekli Tüccar :
(27-11-2018, 20:05)RawWrath : Bizans ile hayatta kalma rehberi falan var mı? Çoğu kişi fazlasıyla büyüyor ben de oynamak istedim ama ecdad tek atıyo

en iyi senaryo osmanlının oyun başında arnavutluğa saldırarak başlaması venedik ve ticaret ligindeki herkes savaşa geliyor savaş başladıktan 5 6 ay sonra falan sende savaş aç direk kaleleri kuşatmaya çalış sakın çatışmaya girme sadece kuşatma yap ilk savaştan galip ayrıldıktan sonra avrupada kurulacak ittifaklarla kolayca yenilebiliyor özellikle memlük savaşındayken

1 Saattir kaç kere hayatta kalmaya çalıştım 10 oyunun 7sinde direkt bizansa savaş açıyor 10 oyunun 1 inde zorla macaristanla müttefik olabiliyorum diğerleri olmuyor ve her türlü yok oluyorum.
Ara
Production goodslarda lider nasıl olunur bilindiği üzere liderlere çeşitli bonuslar veriliyor mesela baharat üretiminde lider ülke nasıl oluruz veya kahve üretimi lideri ikinci sorum fazla miktarda bu liderlerden olunabilir miyiz yoksa sınırlı mı?
Ara
(28-11-2018, 19:48)freeforall : Production goodslarda lider nasıl olunur bilindiği üzere liderlere çeşitli bonuslar veriliyor mesela baharat üretiminde lider ülke nasıl oluruz veya kahve üretimi lideri ikinci sorum fazla miktarda bu liderlerden olunabilir miyiz yoksa sınırlı mı?

Hepsinden bonus alabiliyorsun sınırı yok. Bonus alabilmen için market share oranı %20 olmalı. Benim bildiğim üretimi manufactory binası yaparak ve development basarak artırabilirsin.
Ara
Moskova ile oynarken bu Litvanyanın polonyaya pu'ya düşmemesini sağlayan bi faktör vs var mı? Mesela rival seçmeme veya başka bir şekilde? Bug gibi
Çünkü ben daha önce moskova ile oynamıştım ve litvanya şans eseri pu'ya düşmemişti. Şuan tekrar moskova ile oynayacağım fakat pu'ya düşüyor.
Ara
4te 1 ihtimalle Pu yerine 6-6-6 rulerı kabul ediyor Polonya.

(28-11-2018, 19:48)freeforall : Production goodslarda lider nasıl olunur bilindiği üzere liderlere çeşitli bonuslar veriliyor mesela baharat üretiminde lider ülke nasıl oluruz veya kahve üretimi lideri ikinci sorum fazla miktarda bu liderlerden olunabilir miyiz yoksa sınırlı mı?

Üretimde lider olman ek %10 üretim verir. Asıl ticaretinde lider olman lazım güzel bonus için.
Sic Parvis Magna
Ara

Kendi oyunumu paylaşıp örnek vereyim çok farklı bir taktik ama işe yarıyor. Yakın zamanda aynı taktikle iron man deneyeceğim bakalım kaçıncı alt+f4 ten sonra istediğime ulaşacağım :D
Wq21P2.png

9aX233.png

Acaba nasıl olur diyerek başladığım oyunum.

1. Ülkenin ekonomisine bakmadan sürekli asker bastım. Hepsini istanbul da bastım. yaklaşık 40k askerim oldu osmanlı saldırmayı aklının ucundan bile geçiremedi ama ben sürekli kredi almaya başladım.
2. Gemi hiç basmadım.
3. Memluk ile ilişki geliştirip direkt itti oldum. Aynı şekilde macaristan ve karamanoğulları ile itti oldum. Başlangıçta bir ittim daha vardı ama hatırlamıyorum.(Eflak tı galiba)
4. Kredi sınırına yaklaşmaya başlarken(60 civarı olması lazım ama alakası da olmayabilir) Osmanlı arnavutluğa savaş açıp karşısına venedik ve birkaç avrupa ülkesini aldı.
5. Baktım birkaç tabur osmanlı askerine kafa atılmış 23k kadar ordusu kalmış ama benim 40k aslanlar gibi duruyor. Açtım savaşı memlukler toprak vaadiyle geldi(vermedim). Savaşın ortalarında macaristan ve eflak ta geldi yıl 1455-1460 civarları.
6. Savaşın ortasında ülke iflas etti benim 40k oldu 13k stability yerlerde prestij falan öldü dedim buraya kadarmış isyan çıkacak ama anadolu işgal edilmiş durumda idi. Neredeyse tüm balkanları osmanlıdan aldım arnavutluk dahi core topraklarını aldı. Karamanoğlu da savaş açmıştı o da anadolu topraklarının bir kısmını aldı daha oyunun başında osmanlı bitti.
7. Çökmüş osmanlı dan sonra zaten herşey daha kolay ülkeyi rayına oturttum memluk itti bozdu bende karaman ile itti bozdum. Eflak ile pu isteyince(öylesine) o da itti bozdu macaristan kankam ile kaldım. 
8. Karamanoğlu isyanları bastıramadı osmanlı tekrar büyüdü büyüyen topraklara direkt çöktüm. Sonrası zaten çorap söküğü gibi geldi.

Osmanlı ile savaşırken osmanlı :(
pbqOMq.jpgDharma dahil hepsi aktif.
Ara
(29-11-2018, 00:54)yunafani :

Kendi oyunumu paylaşıp örnek vereyim çok farklı bir taktik ama işe yarıyor. Yakın zamanda aynı taktikle iron man deneyeceğim bakalım kaçıncı alt+f4 ten sonra istediğime ulaşacağım :D
İyi yazmışsınız hoş yazmışsınız da ben 20 kere falan denedim hiç birinde arnavutluğa savaş açmadı direkt ya bana ya da candaroğullarına açtı zaten o sırada da kimse ile itti olabilecek durumda değilim kabul etmiyorlar
Ara
Donanma ile boğazı kitleyip karşıya geçmesini engelleyerek 3-4 kez osmanlıyı yenme fırsatı bulmuştum. kesinlikle 1-2 büyük gemi geri kalan tüm donanma galley olmalı. nakliye gemilerinide kıracaksın. Sıkıntılı nokta şurası savaş sonunda Osmanlı 3-4 devletle müttefiklik kurup ona savaş açmamı engelliyordu. Edirne düştümü olay bitiyor. Normal zorlukta ittifak olunabilir fakat ben hardta oynamayı seviyorum. Osmanlının Arnavutluk savaşına girebileceğini düşünüyorsanız. ya müttefik olmaya çalışın yada korumaya alın. thedoro ve Pontus müttefik alınmalı. hard modda oynadığında devlet otomatik size focus atıyor arkadan iyi istila hareketi yapabilir bu devletler. en azından thedoronun donanmasınıyla boğazı kitlemesini saglıyabilirsiniz. başarı şansı %55 :))
Medeni Hayattan Bahseden Züppelere,
Barıştan Bahseden Kansızlara,
Maziyi İnkar Eden Namussuzlara İnanma..!
Millet, Kan Demektir.
Damarındaki Asil Kanda Türklük Varsa,
Zaten Savaşçılığı Duyacak Ve İsteyeceksin....
Ara
(28-11-2018, 20:44)altnkurt : 4te 1 ihtimalle Pu yerine 6-6-6 rulerı kabul ediyor Polonya.

Üretimde lider olman ek %10 üretim verir. Asıl ticaretinde lider olman lazım güzel bonus için.

ticaretinde lider nasıl olabilirim o ürünün çıktığı toprakları ele geçirip market fabrika kurarak mı teşekkürler
Ara
(29-11-2018, 12:22)RawWrath :
(29-11-2018, 00:54)yunafani :

İyi yazmışsınız hoş yazmışsınız da ben 20 kere falan denedim hiç birinde arnavutluğa savaş açmadı direkt ya bana ya da candaroğullarına açtı zaten o sırada da kimse ile itti olabilecek durumda değilim kabul etmiyorlar

Asker sayın az olduğunda sana savaş açar beklemez. İstanbul da 30k asker olunca yaklaşamıyor bile.
Ara
İstanbul'un supply limiti oyun başında kaç ki 40k besleyebildin ?
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.