EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Artık sırbistan yok*
Ara
Dharma ile gelen yeni isyan bastırma mekaniklerinden söz ediliyordu nereden ulaşıyoruz o arayüze?

Ha buldum tamam orduya tıklayınca gelen arayüzdeymiş. Yalnız pek kullanışlı değil hatta hiç kullanışlı değil gibi geldi bana. Eyalet falan seçebilsek keşke. Ha bunu yapmışsın ha orduyu götürüp kızgınlığın olduğu toprağın üzerine bırakmışsın aynı şey. Yan şehirdeki isyanı bastırmaya gitmiyor ne anladım o işten. Victoriada vardı sanırım orduları isyan kovalayacak şekilde ayarlıyorduk.

O da varmış yahu seçebiliyormuşuz bölgeleri. Tamamdır süper oldu bu.

Son edit; gene de kullanışlı değilmiş. Kazanabileceği savaşlara sırf ordu olarak bir birim eksik olsa bile girmiyor. Yine de olası bir hre oyununda bağlı devletler sizin için fetih yaparken siz de ordularınızı isyan bölgeleri için ayarlayabilirsiniz. Hiç yoktan iyi denebilecek bir mekanik şu haliyle.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
[+] 1 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Territory ne oluyor yozlaşmayı arttırıyor azaltmanın yolu var mı?
Ara
(05-12-2018, 18:47)RawWrath : Territory ne oluyor yozlaşmayı arttırıyor azaltmanın yolu var mı?

Elde tuttuğun şehir sayısı. Bir süre sonra ülkenin sınılrları genişleyince o yüzden bir penaltı veriyor. Mantıklı.
[+] 1 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(05-12-2018, 18:47)RawWrath : Territory ne oluyor yozlaşmayı arttırıyor azaltmanın yolu var mı?

Territory, state yapmadığın coreların. Yozlaşmaya territory başına +0,02% olmak üzere en fazla +0,8% oranında etki eder.
[+] 1 üye mmmutlu93 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Mongolia ile Mingi yendim Pekin dahil altı şehrini mi alayım yoksa mandatei mi alayım kendime? Hangisi daha iyi olur? Hiç mandate oynamadım mekanikleri de bilmiyorum başıma iş açmak istemem.
Ara
Mandate alırsan cevrendekileri haraç devlet yapman gerek. Aynı ming gibi oluyorsun ..tavsiye etmem
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İveçle oynuyorum bağımsızlık için Danimarkaya savaş açtığımda danimarkanın topraklarını ele geçirmeye mi çalışıcam yoksa başkentimi korumaya mı? Nasıl bağımsızlık elde ederim? Kaç k askerim olunca saldırmak daha doğru?
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
Ara
(06-12-2018, 17:22)Gurt : İveçle oynuyorum bağımsızlık için Danimarkaya savaş açtığımda danimarkanın topraklarını ele geçirmeye mi çalışıcam yoksa başkentimi korumaya mı? Nasıl bağımsızlık elde ederim? Kaç k askerim olunca saldırmak daha doğru?

Isvecle ilk evvel, Danimarka`nin dusmanlarina bak. Genellikle Litvanya/Iskocya/Ingiltere gibi ulkeler olur. Bunlardan isteyebildiklerinden support independence iste, isini kolaylastirir. Hic kimseden destek almadan da bagimsizlik biraz zor olsa da mumkun. Oyunda Danimarka , Gotland adasinda isyanla basliyor. Daha sonra bu isyancilar Danimarka`nin ana karasina teleport olacaklar. Danimarka bunu anakarasinda bastiracak ve Gotland adasini isyandan kurtarmak icin cikarma yapacak. Iste tam bu sirada savas ilan edip adayi bloklarsin boylece Danimarka`nin yaklasik 20k askeri Gotland`da esir kalmisken bagimsizligini ele gecirirsin. Her zaman ise yaramayabiliyor bazen Danimarka saglam donanma cekiyor veya Danimarka`nin muttefikleri kuvvetli oluyor. Bu asama da bagimsizliktan baska birsey elde etmen tavsiye etmem. Baris anlasmasinda grant indepence diye bir madde olmasi lazim onu kabul ettirmen gerek. Warscore kasmak icinde sadece baskentini koruyarak zamanla 25 skor elde etsende bu arada dusman kalelerini ele gecirmen de gerekcektir daha fazla skor icin.

Askerde 18-20k basman gerekir borc cekerek. Bagimsizlik ilan edince force limitin hafifce artacak zaten. Eger single oynuyorsan Danimarka`nin rivallerine gore restart atabilirsin. Rival olarak Ingiltere filan gelirse onun yardimiyla cok kolay bagimsizlik elde edersin. Multi de ise yukaridaki taktigin ise yaramasina ummaktan baska caren yok.
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Orduda süvari sayısı çok olunca ne gibi -leri oluyor
Ara
-%25 Military tactics etkisi alırsın. Military tactics orduların aldığı hasarı azaltır. Muharebelerde military tactics günden güne ölçüldüğünden piyade-süvari oranın normale gelesiye kadar fazladan darbe alırsın. Cavalry to infantry ratio oranına göre atlı asker bulundurman gerekir.

@RawWrath
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Attrition kills!
Ordum düşmanlarıma göre baya güçlü ama savaş sonunda neredeyse yakın ordu kayıplarımız oluyor (savaşta ben ve onların askerleri sayıca yakınsa) çarpışmalarda eziyorum ama bu attrition baş belası normalde supply miktarlarına dikkat ederim ama savaş anında pek kolay olmuyor ayrıca kale kuşatmalarında minimum askeri kuşatmada bıraksam yine de attrition yiyorum normalde ordularım 18 piyade (yarısı yeniçeri)  9 atlı 4er de top koyuyorum kuşatmalarda az attirion yemek için nasıl yol izlemeliyim az asker bıraksam bu oranıma göre topçu az kalacak ayrıca düşman dalabiliyor birde bu kalelerin blokladığı topraklar haritadan kale haritasını açıyorum kaleler koyu yeşil noktalı yeşiller de o kalelerin koruduğu alanlar ama düşman kaleyi yıkmadan o noktalı yeşilden geçebiliyor düşmanın nereden geçemeyeceğini nerden nasıl görebilirim diyorum düşman buradan geçemez nasılsa ama geçiveriyor sinir basıyor:) sizden kuşatma yapacağım sırada ordumun nasıl olmasını soruyorum yani mesela az piyade çok topçu atlı olması olmaması gibi birde şu kalelerin blokladığı toprakları düşmanın geçemeyeceği yolları bilmenin pratiğini teşekkürler şimdiden
Ara
AI kalelerden geçme konusunda hileli maalesef. Gerçi bu kadar dandik bi yapayzeka için küçük bi bonus.
Sic Parvis Magna
Ara
(08-12-2018, 18:17)altnkurt : AI kalelerden geçme konusunda hileli maalesef. Gerçi bu kadar dandik bi yapayzeka için küçük bi bonus.

Ai hile yapmıyo, biz ZOC'u anlamıyoruz.
Ara
Kastilyayla oynuyorum aragonu claimleme görevi var fakat bildiğim kadarıyla aragonu pu'ya alan bir event geliyordu o eventi mi beklemeliyim yoksa direk aragona dalmalımıyım veya o eventin çıkmama ihtimali var mı? genel olarak stratejik anlamda tavsiyelerinizi bekliyorum.
Ara
Beklemek daha mantıklı tabikide.2 ülkenin tahtında karşı cinsten ruler olursa event gerçekleşiyor.
Ara
(13-12-2018, 16:33)Alduin : Kastilyayla oynuyorum aragonu claimleme görevi var fakat bildiğim kadarıyla aragonu pu'ya alan bir event geliyordu o eventi mi beklemeliyim yoksa direk aragona dalmalımıyım veya o eventin çıkmama ihtimali var mı? genel olarak stratejik anlamda tavsiyelerinizi bekliyorum.

Aragon'a dalarsan ve onun core'ı olan toprakları alınca ilişkin geriler ve PU'un olunca ilişkin düzelmez,düşmanlarından destek alıp bağımsızlık savaşı açar.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
Maine eventi dahilinde Fransa ile savaşıyorum, müttefikleri beyaz barış kabul edene değin bekliyorum adada, lakin bu sürede pretender isyancıları(78k oldu manpower harcamamak için dokunmadığımdan) ne ordu, ne manpower ne ekonomi bırakıyor. Bunun çözümü nedir, 2 kez denedim ve ikisinde de belimi büktüler. Britanya oyuncuları aydınlatırsa çok sevinirim.
Ara
(14-12-2018, 02:08)Anzavur : Maine eventi dahilinde Fransa ile savaşıyorum, müttefikleri beyaz barış kabul edene değin bekliyorum adada, lakin bu sürede pretender isyancıları(78k oldu manpower harcamamak için dokunmadığımdan)  ne ordu, ne manpower ne ekonomi bırakıyor. Bunun çözümü nedir, 2 kez denedim ve ikisinde de belimi büktüler. Britanya oyuncuları aydınlatırsa çok sevinirim.

Sürekli isyancıları güçlendiren eventler geldiyse bırak isyancılar kazansın.
Ara
Kazansınlar diye hiç dokunmadım lakin ülkenin Kuzey Fransa toprakları hariç her yeri işgal edene kadar isteklerini kabul ettiremediler. Haliyle benim askerler arada kaynadı.
(14-12-2018, 02:11)Voidian :
(14-12-2018, 02:08)Anzavur : Maine eventi dahilinde Fransa ile savaşıyorum, müttefikleri beyaz barış kabul edene değin bekliyorum adada, lakin bu sürede pretender isyancıları(78k oldu manpower harcamamak için dokunmadığımdan)  ne ordu, ne manpower ne ekonomi bırakıyor. Bunun çözümü nedir, 2 kez denedim ve ikisinde de belimi büktüler. Britanya oyuncuları aydınlatırsa çok sevinirim.

Sürekli isyancıları güçlendiren eventler geldiyse bırak isyancılar kazansın.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 33 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.