EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
ya gaulcum ming oynadıysan bilirsin. ming zaten kırılgan bir ülke. eğer legitimacy düşerse kingdom of heaven etkisi kayboluyor .ve + 10 unrest ortaya çıkıyor. ming tarihini incelediğimizde de gördüğümüz mingin 1644 de köylü isyanlarıyla sadece hanedanın devrilip ortaya daha güçlü qing hanedanının çıktığıdır. yani çinde herhangi bir dağılma söz konusu olmamıştır. bundan mütevellit mingi niye daha da nerfleyecekler bunu anlamıyorum ben. zaten eski versiyondan sonra epeyce nerf yedi.. eskisi kadar güçlü zaten değil ki..biraz daha nerflemek demek mingle oyun oynanmaz bir hal alacak demek. onca toprağına rağmen mingin çıkarabildiği asker sayısının 40 küsür k olduğunu ya bilmiyorsun ya da unutmuşsun. oyun başladığında az düzgün oynayan birisi 50-60 yıl sonra mingi devirecek güce zaten ulaşır.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Ming son patchlerde en cok bufflanan ulkelerden biri(tam patchini hatirlamiyorum).
Ara
Bak, Ming zaten dağılmıyor tarihte, kuzeydeki Mançular tarafından istila ediliyor ve yutuluyor. Bir masanın örtüyle örtüldüğünü düşün. Ming'in oyuncunun elinde olması ile de bir ilgisi yok. Her ülke oyuncunun elinde oyunu Avrupa'da bitirebilecek kapasitede. Boşuna mı var Hintli devletçiğin Almanya'yı ilhak etme achievement'i, konumuz AI'n elindeki devletler. Şİmdi masa-örtü benzetmesinde verdiğimiz örneğin tersine oyunda bu masa örtüyü örtüyor. Sence bu mantıklı mı? Eğer bu tür absürd bir oyun oynamak isteyecek olsam zaten gidip R.I.S.K alır zarımı atar oynardım. Tarih bilginde de yanlış var. Çin topraklarında Ming-Qing arasında sadece hanedan değişmiyor, yeni bir devlet kuruluyor. Aynı Osmanlı-Doğu Roma gibi. Sence Doğu Roma'da sadece hanedan mı değişti Türklerin o toprakları ilhak edişinden sonra? Konumuz bu da değil. Konumuz yok olan bir devletin etrafındakileri yok etmesi, hem de Avrupa'dan ve Osmanlı'dan daha iyi bir teknoloji ile. Sırbistan'ın her oyun Osmanlı'yı yutup full teknolojiye sahip olduğunu düşün, aynı olay hiçbir farkı yok. Sen çok yanlış gelmişsin, oyuncunun elindeki Ming tabiki de her şeyi yapabilir. Ve ferevonun da dediği gibi Ming nerflenmeyi bırak buff delisi oldu.

Eğer anlamadıysan 1500'den 1700'e doğru oyunda zaman çizelgesinden 10 sene 10 sene ilerletip anlayabilirsin.
G0kMNN.png
Ara
Orta dogudaki küçük devletler ile yaptığım seferlerde tokatlatmaktan bıktığım için farklı bir bölgeden seferlere başlamak istedim. Japonyayı seçtim kendime. Benim merak ettiğim şey cossacks eklentisi ile japonya olarak oynamanın normal sürümden bir farkı var mı?
Ara
Yoktur diye düşünüyorum ama aslında japonlarda sosyal sınıf olarak dönemde samuraylar fln olması lazım denemek gerek
[+] 1 üye lortcush nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
valla benim yeni versiyondaki çoğu oyunumda ming darmaduman oldu. ayrıca eski versiyonda da yenisinde de ming oynadım. ming kesinlikle nerflendi. bufflanmadı.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Ming bende de son versiyonda hep dağılıyor .
Ara
Fransayla oynuyordum ve commonwealth,ispanya ve avusturya ile müttefiktim.Birden ne oldu bilmiyorum ama üstte bildirim çıktı,anladığım kadarıyla bu üç devletten biriyle savaşa gireceksin diyordu.Sonra avusturya ile savaşa girdim.Savaşı kazandım ancak bu sefer de commonwealth'in vassalı olmuşum.Hiç birşey anlamadım ben bu işten beyler,ne olduğunu anlayan var mı?
Ara
Uzun bir hikaye dostum :) Çok kısa tutmaya çalışırsak şöyle anlatabiliriz.

CW ve Avusturya ile hanedan evliliği yapmışsın. Hükümdarın varisi olmadan ölmüş. Soyun yok olduğundan Avusturya'dan ya da CW'den bir hanedan üyesi geçmeliydi tahta kan bağı olduğu için. CW'den geçmiş. Avusturya ise hala hak iddiasında bulunabildiğinden Fransa tahtı için CW ile savaşa girmiş. Sen o sırada da CW'nin personal union'u idin zaten yani senin deyiminle vassal ama tam olarak vassal değil. CW'nin başındaki hükümdar/hanedan tarafından yönetiliyordun. Avusturya'nın size savaşa girmesi ile beraber durumlar CW-FR vs AU olmuş. CW ile beraber siz Avusturya'yı yenmişsiniz. Şimdi de senin kurtulman için CW'ye bağımsızlık savaşı açıp CW'yi ve müttefiklerini yenmen gerekiyor. E zahmetli bir iş tabi eğer CW güclüyse :)
G0kMNN.png
[+] 1 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Beyler oyunu çok sükür az biraz anladım. Agresiflik puanı nerde yazar ve nasıl düşürebilirim yazarsanız sevinirim :-)
Siyasette muhabbet... Hepsi yalan, palavra... 
Doğru sözü “Kül Tegin” kitabesinde ara... 
Ara
Koalisyon haritasından ülke ülke bakabilirsin daha kolay olur.Yıllık belli miktar düşer sen bir şey yapamazsın.
Ara
Alıntı:Uzun bir hikaye dostum :) Çok kısa tutmaya çalışırsak şöyle anlatabiliriz.

CW ve Avusturya ile hanedan evliliği yapmışsın. Hükümdarın varisi olmadan ölmüş. Soyun yok olduğundan Avusturya'dan ya da CW'den bir hanedan üyesi geçmeliydi tahta kan bağı olduğu için. CW'den geçmiş. Avusturya ise hala hak iddiasında bulunabildiğinden Fransa tahtı için CW ile savaşa girmiş. Sen o sırada da CW'nin personal union'u idin zaten yani senin deyiminle vassal ama tam olarak vassal değil. CW'nin başındaki hükümdar/hanedan tarafından yönetiliyordun. Avusturya'nın size savaşa girmesi ile beraber durumlar CW-FR vs AU olmuş. CW ile beraber siz Avusturya'yı yenmişsiniz. Şimdi de senin kurtulman için CW'ye bağımsızlık savaşı açıp CW'yi ve müttefiklerini yenmen gerekiyor. E zahmetli bir iş tabi eğer CW güclüyse :)

Tövbe bir daha kraliyet evliliği yapmam artık. (A)

(02-01-2016, 10:31)Ahrep : Beyler oyunu çok sükür az biraz anladım. Agresiflik puanı nerde yazar ve nasıl düşürebilirim yazarsanız sevinirim :-)

Mutluluk haritasını açıp fare imlecini ülkelerin üstüne getirince her ülkedeki agresif puanını görebilirsin.
Ara
Kraliyet evlilikleri iyidir, önemli olan PU atan taraf olmak.
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ne tuhaf bir oyun hergün başıma yeni birşey geliyor :-)
Ara
Muscovy de ilk önce bozkıra mı yönelmek gerekiyor yoksa novgorada mı?
Ara
Novgorod.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(02-01-2016, 13:35)Kuzyaka : Muscovy de ilk önce bozkıra mı yönelmek gerekiyor yoksa novgorada mı?

Her ülke için geçerlidir bu kural; önce Batı.
G0kMNN.png
[+] 2 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kastilya ile oynarken aragon ve naples i pu'ya aldım fakat tarihsel olarak ispanya burgondiya yı kendine katıyor ama king dies of burguny event i hiç bana gelmiyor bunu 4 oyundur deniyorum olmuyor ve en son oyunumda en yüksek prestij bendeydi ve burgundy ile marriage ve allience vardı neden olmuyor bir bileniniz var mı yada alternatif bir yol?
Ara
HRE İmparatoru olman gerek, olay bundan ibaret.
G0kMNN.png
Ara
Bunu nasıl yapıcam peki 1500 yılından önce?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 29 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.