EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
@Duman
Hay allahım ya 10 yıldır boşu boşuna bekliyorum desene
Yazık oldu çok geri kaldık full development basıyordum şehirlere teknolojide geriyiz
Neyse öğrenmiş oldum çok teşekkürler
[+] 1 üye Raistlin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(08-01-2019, 19:24)Raistlin : @Duman
Hay allahım ya 10 yıldır boşu boşuna bekliyorum desene
Yazık oldu çok geri kaldık full development basıyordum şehirlere teknolojide geriyiz
Neyse öğrenmiş oldum çok teşekkürler

Enstitüyü benimsemek için yeterli paran olduğunda yukarıda bildirimi çıkması lazım. Yeni oyuncuların özellikle bildirimlere dikkat etmesini öneriyorum.
Ara
@Voidian
Evet normalde dikkat ediyorum bildirimlere ama boş para tutmuyorum hiç 100 ducat olduğunda kilise milise bir şey basıyorum. 200 ducat istiyormuş o yüzden hiç bilsirim gelmedi
Teşekkürler
Ara
hindistanda ticaret şirketi için kafkasyada veya pontic steppede başkentim olsa hindistanda ticaret şirketi kurabilirmiyim ?
Ara
Kıta olarak Avrupa'da olan bir yere (ironik ama en yakın yer Kars) taşıman gerekiyor. Kıtayı region mapmode'da mouse'u bölgenin üstüne getirerek görebilirsin.
Teşekkürler.
Ara
Ordumun üzerinde yıldız olması güçlendiriyor mu ?
Kaç yıldızakadar çıkabilir ?
Sadece savaş kazanarak mı gelir
Ara
Yıldız generalin yetenekleriyle alakalı. 3 yıldız olabilir en fazla.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(08-01-2019, 19:59)Raistlin : Ordumun üzerinde yıldız olması güçlendiriyor mu ?

1. Orduların başında general olursa generalin yeteneğine göre hasar, şok, manevra ve kuşatma bonusları var. Yani generalli ordu ile generalsiz ordu arasında çok fark var. Tabi bu generalin yeteneklerine bağlı.
2. Yıldız sayısı en fazla 3 yıldız olabilir. Ordu geleneğine bağlı olarak 1, 2 veya 3 yıldızlı generalin olabilir. Ordu geleneği de savaşarak artar. Savaşmadığın zamanlarda yıllık belirli bir miktarda düşer.
3. 50 Askeri puan karşılığında general alabilirsin.
[+] 1 üye mmmutlu93 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(08-01-2019, 19:53)SU4PRE4M4E : hindistanda ticaret şirketi için kafkasyada veya pontic steppede başkentim olsa hindistanda ticaret şirketi kurabilirmiyim ?

Yalnız bu başkent taşıma olayı ne zaman bilmiyorum ama değişmiş artık başkenti Avrupa ya taşımak için Developmentının yüzde 50 sinden fazlası Avrupada olması gerek.
Ara
Bilgisayarıma eu4 indirdim herşeyi denedim fakat siyah ekran geliyor ve arkada müzik çalıyor sadece yardım edermisiniz bilgisayarım eski o yüzden olabilir mi?
Ara
(08-01-2019, 20:35)mmmutlu93 :
(08-01-2019, 19:59)Raistlin : Ordumun üzerinde yıldız olması güçlendiriyor mu ?

1. Orduların başında general olursa generalin yeteneğine göre hasar, şok, manevra ve kuşatma bonusları var. Yani generalli ordu ile generalsiz ordu arasında çok fark var. Tabi bu generalin yeteneklerine bağlı.
2. Yıldız sayısı en fazla 3 yıldız olabilir. Ordu geleneğine bağlı olarak 1, 2 veya 3 yıldızlı generalin olabilir. Ordu geleneği de savaşarak artar. Savaşmadığın zamanlarda yıllık belirli bir miktarda düşer.
3. 50 Askeri puan karşılığında general alabilirsin.

Teşekkürler
Bir sorum daha var maksimum kara birliği ve gemi sayımı arttırmak için neler yapabilirim ? Anladığım kadarıyla şehirlere development yapmak bunu sağlıyor(doğru anladıysam) başka bir yolu da var mı

Bir de bu sınırları aşarsam ne tür yan etkiler olur ? Mesela 10 asker sınırım var 30 tane bastım sayısal bi değer verebilir misiniz şu kadar ceza gelir gibisinden
Ara
(09-01-2019, 01:12)Raistlin : Teşekkürler
Bir sorum daha var maksimum kara birliği ve gemi sayımı arttırmak için neler yapabilirim ? Anladığım kadarıyla şehirlere development yapmak bunu sağlıyor(doğru anladıysam) başka bir yolu da var mı

Bir de bu sınırları aşarsam ne tür yan etkiler olur ? Mesela 10 asker sınırım var 30 tane bastım sayısal bi değer verebilir misiniz şu kadar ceza gelir gibisinden

Development başı 0,1 katkı sağlıyor. 10 developmente sahip bir şehir +1 veriyor yani. Limiti artırmak için 8. seviye askeri teknolojide +1 veren bina açılıyor ondan yapabilirsin. 22. seviyede +2 veren bina da var. Limiti %10 arttıran danışman var onu alabilirsin. Vasallardan ekstra limit geliyor. Başka da bilmiyorum. Limiti aşarsan ordu masrafı artıyor. Aştığın her +1 için masraf katlanarak artıyor.
[+] 1 üye mmmutlu93 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(08-01-2019, 23:35)mustafa0zer : Bilgisayarıma eu4 indirdim herşeyi denedim fakat siyah ekran geliyor ve arkada müzik çalıyor sadece yardım edermisiniz bilgisayarım eski o yüzden olabilir mi?

konsoluna ti vefow yazman gerekiyor  diğer yolları denersen oyunun grafikleri kötüleşir ama en kaliteli en iyi yol  ti ve fowu yazman   benim eski bilgisayarımada gelmişti     ti hilesi dünya haritasını açıyor siyah ekranı  kaldırır  fow ise  ekran açıldığında her yeri savaş sisi  kaplıyor  kendi topraklarını bile ve gözlerini yoruyor sorunun çözümü fow hilesini  yazmak  evet hile yapıyorsun ama oyun oynaayabilmek için

bu arada en kısa sürede kendine  en az 2 yıllık sağlam bir oyuncu laptobu al  kasalara güven olmaz
Ara
@Aytaç
Tarafsız olmayı tercih ediyor. 
Bohemya ile avusturya rival. Bohemya'ya savaş açtığımda benim tarafımda savaşa katılmıyor ama bohemya'ya da yardım etmiyor.
Saksonya ile avustuya rival değil.Saksonya'ya savaş açtığımda  avusturya saksonyanın tarafında savaşa katılıyor.
Ara
@süleyman maik anlatmaya çalıştığım şey. Sen bohemya'ya saldırdığında Avusturya, Bohemya'nın yanında savaşa çağırılacak. Bu yüzden senin tarafında olması için çağırman da mümkün değil.
Ara
@Aytaç Senin dediğin şey 2 müttefik arasında seçim olduğunda oluyor. Örneğin Danimarka hem senle hem Polonya ile müttefik.Polonya'ya savaş açtığında danimarka polonya'nın tarafında savaşa gelir.Keza Polonya sana savaş açsa danimarka polonya'nın ile savaşa girmez seni savunmaya gelir. Ama defender of faith alan ve hre imparatoru olma meselesinde durum her zaman böyle değil. İmparatorun rivaline ya da defender of faith olan devletin rivaline savaş açarsan söz konusu devletler tarafsız olmayı tercih ediyor ne senin tarafına katılıyorlar ne de karşı tarafa.
Ara
Timur ile kültürü nogay yapmama rağmen golden horde reformlayamıyorum değiştirildi mi acaba
Ara
(09-01-2019, 12:51)Emekli Tüccar : Timur ile kültürü nogay yapmama rağmen golden horde reformlayamıyorum değiştirildi mi acaba

Yönetim biçiminin Steppe Nomads olması gerekiyor.
Ara
Arkadaşlar Avusturya ve HRE üzerine ilk oyunlarımı atıyorum, birkaç sorum var.

Polonya'dan HRE toprağı olan Neumark'ı aldım fakat toprak bana geldi.Pomerinia prensliğine vermek istiyorum, böyle bir şey mümkün mü?

1.28'de başlangıç için Bohemya ve Macaristan PU taktiğini anlatır mısınız? Evlilik atıp ikisinide ally attım fakat benim hanedan geçtiği bir süreliğine ardından hemen değişti..

eu4_22.png
Ara

Konuyu Okuyanlar: 6 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.