EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
@Raistlin 
1-) Çağ Rehberine göz atabilirsin. 

Çağ tarihi değişebiliyor tam kesin bir vakit verilemez. Düz hesap 1500, 1600, 1700 civarlarında yeni çağlar  geliyor denebilir. 

2-) PU Rehberine bir göz atabilirsin. Aklında soru kalırsa bunu okuduktan sonra sorabilirsin.

3-) Çağ bonuslarından bazıları güzel özellikler veriyor. Örneğin keşif çağında 10 agresiflik düşüşü, yarı skorla savaş antlaşmasında vassal, pu aktarabilme ve başkent yer sekiliyle aynı olan yerlerdeki savaşlarda bonus veren özellikler faydalı olacaktır. Oyunun merkezine koymasan da bu özellikleri hele ki yapması kolaysa yapman işine yarayacaktır.
[+] 1 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(10-01-2019, 22:35)Aytaç : @Raistlin 
1-) Çağ Rehberine göz atabilirsin. 

Çağ tarihi değişebiliyor tam kesin bir vakit verilemez. Düz hesap 1500, 1600, 1700 civarlarında yeni çağlar  geliyor denebilir. 

2-) PU Rehberine bir göz atabilirsin. Aklında soru kalırsa bunu okuduktan sonra sorabilirsin.

3-) Çağ bonuslarından bazıları güzel özellikler veriyor. Örneğin keşif çağında 10 agresiflik düşüşü, yarı skorla savaş antlaşmasında vassal, pu aktarabilme ve başkent yer sekiliyle aynı olan yerlerdeki savaşlarda bonus veren özellikler faydalı olacaktır. Oyunun merkezine koymasan da bu özellikleri hele ki yapması kolaysa yapman işine yarayacaktır.

Çok teşekkürler 
Bir de şuan yıl 1506 ve ben memlüklere yüzde 30 üstnlük sağladım savaşta bunun üzerine iki seçeneğim vardı,
1)1200 ducat nakit
2)trade efficiency yüzde 50 memlüklerin bana aktarması (10 yıl boyunca)
Birinciyi seçtim ikincinin bu kadar gelir getirmeyeceğini düşünerek ama doğru mu yaptım ?
Ara
(10-01-2019, 23:51)Raistlin : Çok teşekkürler 
Bir de şuan yıl 1506 ve ben memlüklere yüzde 30 üstnlük sağladım savaşta bunun üzerine iki seçeneğim vardı,
1)1200 ducat nakit
2)trade efficiency yüzde 50 memlüklerin bana aktarması (10 yıl boyunca)
Birinciyi seçtim ikincinin bu kadar gelir getirmeyeceğini düşünerek ama doğru mu yaptım ?

Bence doğrusunu seçmişsin. Örneğin Memlük İskenderiye'de 10 para topluyorsa ve 80 gücü varsa bunun yarısını sana aktardığını düşünürsen İskenderiye'de 40 ticaret gücü ve düz hesapla yaklaşık 5 ducat daha fazla ticaret aktarma fırsatı elde edersin. Bu da yıllık 60 gibi bir paraya denk gelir. Tabi bu hesap düz bir hesap.
[+] 1 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
[img]XMdN6o.png[/img]şurada çıkan ''we started 30 months ago'' ne demek?
ingilizcesini sormuyorum oyunda ne demek ve bunu nasıl giderebilirim
Ara
İşin özeti şuan savaşta olduğun için açacağın başka savaşa müttefiklerin gelmiyor.
Ara
(12-01-2019, 13:03)BeRDuSH : İşin özeti şuan savaşta olduğun için açacağın başka savaşa müttefiklerin gelmiyor.

would be called multiple wars değil mi o
Ara
Savaşın başlamasının üzerinden 30 ay geçince ai gelmiyor savaşa.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
yesman yazarsan gleir
Ara
Bir tane videoda görmüştüm istediğimiz toprakları yani genişleme hedefimizi işaretliyoduk. Bu hangi harita modunda oluyor ve nasıl yapılıyor? Bu mekanik hakkında biraz bilgi verir misiniz?
Ara
Diplomasi penceresinde interesting provinceleri gösteren bir sekme var. Trust favor gösteren sekmenin yanında olması lazım.
Sic Parvis Magna
Ara
Roma imparatorluğu kurma rehberi falan var mı
Ara
peki ne işe yarar yani ne gibi artıları ve eksileri vardır ve eğer bir şehir interesting provinces listesine eklenirse ne gibi etkileri olur?
Ara
(13-01-2019, 13:41)RawWrath : Roma imparatorluğu kurma rehberi falan var mı

Kutsal Roma İmparatorluğu diyorsanız forumda var; Avusturya ile HRE Rehberi .

(13-01-2019, 13:49)Pars : peki ne işe yarar yani ne gibi artıları ve eksileri vardır ve eğer bir şehir interesting provinces listesine eklenirse ne gibi etkileri olur?

Benim bildiğim vasalınız etrafındaki şehirlere interesting atarsanız vasalınız o şehirlere claim atıyor.
Ara
(13-01-2019, 13:58)mmmutlu93 :
(13-01-2019, 13:41)RawWrath : Roma imparatorluğu kurma rehberi falan var mı

Kutsal Roma İmparatorluğu diyorsanız forumda var; Avusturya ile HRE Rehberi .

Antik Roma
Ara
Ads_zz.png

Oyunu öğrenirken oynadıklarım dışındaki ilk Osmanlı oyunum, Moskova ve Roma'yı isteyen başarımı yapmak için açmıştım lakin şansıma oyundaki Ming, Cw, Rusya, İspanya gibi güçler elden ayaktan düştüler ve batıya agresifleşip Mare Nostrum için oynamaya başladım. Şansım hala var mı, varsa şu koalisyonun kaynaklarımı tüketip beni yavaşlatmaması için öneriniz var mı? Teknoloji olarak hep 2 seviye önde ilerledim dünyadan, idealarım da askeri ağırlıklı. Manpower sorunum da yok. Koalisyonla ordularımız denk gibi, iki tarafta da 300k asker var ortalama. Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler.
Ara
Fransanın belini bükebilirsen zaten başka rakip kalmamış gibi. Yıl daha çok erken. Biraz İran-Hindistan tarafına genişlersen ekonomik olarak baya ihya olursun. Onun dışında güzel oyun devam et. Dar al-İslam achievementini de al bence bu kadar gelmişken.
Sic Parvis Magna
Ara
(14-01-2019, 01:07)Anzavur : ...

hazır böyle denk gelmiş iken fetik odaklı tüm başarımları al bence
Ara
Iron man modda oynamak istiyorum böyle bir şey çıkıyor yeni olmaya başladı tüm modları devre dışı bıraktım ama yine de aynı neden

nQjmYN.jpg
Ara
Dosyaları doğrulamayı dene. TR yamayla birlikte modlardan biri dosyalarda bir değişiklik yapmış olabilir. Modu kaldırsanda düzelmemiştir.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
https://eksiup.com/03fc092a9884

1.28.2 yamasinda oynamaya basladim tekrardan yil 1479 koalisyon var haliyle :D 
Simdi avrupaya ilerlemeyip (koalisyon gecene kadar)  moroccodan %100 war scoreluk bolge alsam sikinti olur mu? ironman oynuyorum ilk defa 1821 gormek istiyorum
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.