EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
janissary coupla nasıl başa çıkabilirim stab 3 yapamıyorumda olmak üzere
€20
Ara
diyelim ki bir ulkenin gorev agacini bitirdik elimize bir sey geciyor mu? sadece roleplay amacli mi?
Ara
Eğer cradle of civilization dlcsi aktif ise force limitinin %5 inden azı yeniçeriler olmalı.eğer cradle of civilization dlcsi kapalıysa force limitinin %15 i kadar bir orduya sahip olmalısın.
(22-01-2019, 03:05)Aiakos : janissary coupla nasıl başa çıkabilirim stab 3 yapamıyorumda olmak üzere
Ara
müttefiklere sadece defansif savaşlara gelebilirim diye bir şey söylüyorduk ve bizi savaşa çağırmıyorlardı bir videoda izlemiştim bunu nasıl yapıyoruz?
Ara
favors'a baktığın yerde join offansive warstaki tiki kaldır. eski sürümlerde böyle gözüküyordu şuan biraz farklı ama aynı yerde 
[+] 1 üye süleyman maik nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(22-01-2019, 16:07)mlhblkc : diyelim ki bir ulkenin gorev agacini bitirdik elimize bir sey geciyor mu? sadece roleplay amacli mi?

Görevlerin sonunda verilen ödülleri elde etmiş oluyorsun.
Sic Parvis Magna
Ara
Avusturya ile bütün Hre'ye uyarı göndermeme rağmen sürekli birbirleriyle savaşıyorlar.Demand Unawful T. yapamıyorum hep aynı ülkeler savaştığı için. Başka yolu var mıdır?
Ara
Başka cbler edinip o şekilde saldırmanı öneririm. Unlawful atmak genelde iyi sonuç vermiyor ve otorite harcıyor.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyun içi steam penceresinde bazı başarımlar çıkmadığından başarımın gidişatını göremiyorum, Mare Nostrum için uğraşıyorum fakat o madde bulunmuyor, bu normal midir? Bir de Dar al Islam başarımı için star and crescent adlı bir dlc gerekiyormuş, o aktif olmadan gerekli toprakları alırsam başarım sayılmaz mı?

Edit: Bir sorum daha var, 3500+ dev ile 1200 devli Osmanlı'yı garantileyemiyorum, haritada kapladığı alan olarak mı daha büyük olmam gerekiyor garantileyebilmem için acaba?
Ara
Sadece dev. bağlı bir şey değil bu yani mantıken düşünürsen öyle olmaması gerekir değil mi? Mesela ming gerçekten fazla dev. sahip bir devlet olmasına rağmen bağımsızlık askeri bir konu olduğu için osmanlıya karşı askeri bir üstünlüğü de olması gerekir aynı zamanda ekonomik olarak belli bir üstünlüğün olursa bu garanti ettiğin ülkeyi daha rahat koruyabilirsin.
dlc konusuna gelince bu dediğin dlc extreme edition içinde satılıyor diye biliyorum ve bunun başarımlarla bir alakası olduğunu sanmıyorum farklı bir sorun olmuş olabilir dosya doğrulamayı dene

savaşlarda aldığım toprakların dip. costunu nasıl azaltabilirim? bir de oyunda claim atmak için harcanan spy point giderek artıyor bu beklemek yerine spy işlemini durdurup yeniden başlatsak daha mantıklı olmaz mı çünkü iptal edip yeniden başlatınca harcanan spy puanı azalıyor.
Ara
Dip costu azaltmak için unjustified demands özelliğini artıran şeylere yönelebilirsin. Çok değil ama bikaç tane bu bonustan veren özellik olması lazım.

Claim atacağın ülkedeki claimlerine bağlı olarak sıradaki claimin masrafı artacaktır. Bunu engellemenin bir yolu yok. Espionage idea grubunda claim için gereken spy point azaltan bir idea var sanırım. Deus Vult gibi tüm ülkeyi savaş hedefi yapan cbler kullanmayı dene.
Sic Parvis Magna
Ara
Osmanlı'yla oynuyorum ama para ucu ucuna yetiyor giderleri kısıyorum Ticari gemileri Vede tüccarları yoluyorum para birikmiyor
Ara
(25-01-2019, 19:23)kurtulus : Osmanlı'yla oynuyorum ama para  ucu ucuna yetiyor  giderleri kısıyorum Ticari gemileri Vede  tüccarları yoluyorum para birikmiyor

Tüccarları doğru yere doğru görevle yollaman lazım.Stability arttırabilirsin.Otonomi kısarsan o topraktan daha fazla vergi alabilirsin ancak o bölgedeki unrest seviyesi de artar.Force limitinin tamamını kullanmana gerek yok zaten Osmanlı ordusu güçlü olduğu için 60k sınırın varsa 40k sını kullanmak yeter bence.State yapmadığın toprak varsa ona para gidiyor olabilir.Kosovoyu aldıysan üretimini geliştir oradan çok yüksek gelirler elde edebilirsin ancak enflasyona dikkat et çok fazla altın gelirin olursa enflasyon uçar.
[+] 1 üye Spartan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
ben oyunu tr yamayla oynuyorum otonomi yerel özelik mi oluyor
Ara
(25-01-2019, 21:46)kurtulus : ben oyunu tr yamayla oynuyorum  otonomi yerel özelik mi  oluyor

Tr yama çok sıkıntılı olduğu için bilemiyorum ama asker basma yerine geldiğinde 5.sırada zincir gibi birşey göreceksin ona basarsan nereye otonomi verebileceğini görürsün.çok isyan çıkacak yerlere yapma sonra başın belaya girer.
[+] 1 üye Spartan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(25-01-2019, 21:46)kurtulus : ben oyunu tr yamayla oynuyorum  otonomi yerel özelik mi  oluyor

Evet, yerel özerklik.
[+] 1 üye mmmutlu93 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Osmanlı ile Halep'i alınca ilk aşama ekonomin kurulmuş oluyor. Memlük'ü yıkıp İskenderiye'yi alınca ve İran'a doğru ilerlemeye başlayınca hazine dolup taşıyor. Avrupa o kadar karlı değil.
Sic Parvis Magna
Ara
(25-01-2019, 23:05)altnkurt : Osmanlı ile Halep'i alınca ilk aşama ekonomin kurulmuş oluyor. Memlük'ü yıkıp İskenderiye'yi alınca ve İran'a doğru ilerlemeye başlayınca hazine dolup taşıyor. Avrupa o kadar karlı değil.

Venedik ve Ragusa da karlı bence iyi kötü.
Ara
Avrupa karlı olmasına olur da savaşmana ve çabana değmiyor bence. Koalisyon yememek için bir kadar ilerliyorsun, küçük devletçikleri yutmak büyük devletlerden toprak almaktan daha zor. O yüzden altınkurt hocama katılıyorum.şu ana kadar Osmanlı ile roleplay ile viyanaya gitmeye uğraşıyordum, bir sonraki save de doğuya yöneleceğim.
Ara
castile naples ve aragon'a pu attı. naplesi pu'dan kurtarmanın bir yolu var mı? yoksa savaşıp toprakları mı almalıyım?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.