EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(26-01-2019, 19:31)Pars : castile naples ve aragon'a pu attı. naplesi pu'dan kurtarmanın bir yolu var mı? yoksa savaşıp toprakları mı almalıyım?

Yarı maliyetine transfer subject özelliğini açarak kendine de aktarabilirsin. (Age of Discovery bitmediyse tabiiki.)
[+] 1 üye mmmutlu93 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Her yere koloni devleti kurulmuyor mu? Mesela Avustralya’da koloni devleti kurabildim ama Endonezya’da kuramıyorum. Sebebi nedir?
Ara
heryerde kurulamıyor sadece aşağıdaki haritadaki renkli yerlerde kurulabiliyor
ama bazı kurulamayan yerlerdede ticaret şirketi kurulabiliyor endonezyada dahil
[+] 2 üye Ferreke nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Polonya - Litvanya'yı nasıl Pu düşürebilirim? Kralı ve heiri aynı hanedan soyundan ancak elektörel monarşi yüzünden olmuyor?
Ara
(27-01-2019, 21:01)Azteci : Polonya - Litvanya'yı nasıl Pu düşürebilirim? Kralı ve heiri aynı hanedan soyundan ancak elektörel monarşi yüzünden olmuyor?

1600lü yıllarda normale dönüyor. Normale dönmeden önce tahtta hangi hanedan varsa o hanedan ile devam ediliyor.
Ara
ticaret yönlendirme ne işe yarıyor. Hansa sırf bunun için müttefik oldum ama ticaret sekmesinde gücün artığını göremedim.
Ara
beyler size sorum şu age of discovery'nin ödüllerinden olan transfer subject özelliği sadece vassal transferine mi izin veriyor yoksa aynı zamanda yara war score maliyetine mi alıyoruz?
Ara
(28-01-2019, 08:49)Pars : beyler size sorum şu age of discovery'nin ödüllerinden olan transfer subject özelliği sadece vassal transferine mi izin veriyor yoksa aynı zamanda yara war score maliyetine mi alıyoruz?

denedim yarı maliyetine imiş. Vassal beslemek bana a.e verir mi? Naples, Wallachia ve Crımea vassallarım. Sizce inf. idea almalı mıyım? 1550 gibi Kırım'ı 1650 gibi Eflak'ı İtalya'yı tamamen aldıktan sonra da Naples'i annexleyeceğim.
Ara
(28-01-2019, 10:54)Pars : Vassal beslemek bana a.e verir mi? Naples, Wallachia ve Crımea vassallarım. Sizce inf. idea almalı mıyım? 1550 gibi Kırım'ı 1650 gibi Eflak'ı İtalya'yı tamamen aldıktan sonra da Naples'i annexleyeceğim.

Vasalının kendi core'u değilse ae cezası verir. Osmanlı oynuyorsan alabilirsin inf. ideasını. Önceden influence'da %20 ae azaltan fikir vardı şimdi onu casusluk ideasını kaydırdılar. Ama yine de vasallar için alınır inf. ideası.
Ara
(28-01-2019, 12:11)mmmutlu93 :
(28-01-2019, 10:54)Pars : Vassal beslemek bana a.e verir mi? Naples, Wallachia ve Crımea vassallarım. Sizce inf. idea almalı mıyım? 1550 gibi Kırım'ı 1650 gibi Eflak'ı İtalya'yı tamamen aldıktan sonra da Naples'i annexleyeceğim.

Vasalının kendi core'u değilse ae cezası verir. Osmanlı oynuyorsan alabilirsin inf. ideasını. Önceden influence'da %20 ae azaltan fikir vardı şimdi onu casusluk ideasını kaydırdılar. Ama yine de vasallar için alınır inf. ideası.

a.e. bana mı gelir vassalıma mı?
Ara
(28-01-2019, 13:36)Pars : a.e. bana mı gelir vassalıma mı?

Sana gelir.
Ara
vassallarım interesting provincese aldığım komşu şehirleri neden claimlemiyor?
Ara
(28-01-2019, 14:27)Pars : vassallarım interesting provincese aldığım komşu şehirleri neden claimlemiyor?
Vasalın o şehri istemediği için claim atmıyor olabilir.
Ara
peki istemesini sağlamanın bir yolu var mı ya da zorla attırmanın?
Ara
(28-01-2019, 00:52)Elensar : ticaret yönlendirme ne işe yarıyor. Hansa sırf bunun için müttefik oldum ama ticaret sekmesinde gücün artığını göremedim.

Hansa ile müttefik olman kısmını anlamadım öncelikle. Ticaret yönlendirmeden kastın trade steering ise; bir bölgede normalde 100 gücün varsa collect yaptığında 100'lük bir güçle collect yapar. Fakat transfer yaptığında bu 100 güç Trade Steering değerin ile çarpılır ve normalden daha çok para transfer etmiş olursun. Genelde Akdeniz veya koloni imparatorluğu tarzı çok sayıda tüccarla uzak yerlerdeki ticareti çekerken her atlama noktasında Trade Steering ile parayı katlamış olursun.

(28-01-2019, 13:36)Pars : a.e. bana mı gelir vassalıma mı?

Sana gelir. Vassal beslemenin püf noktası Suriye gibi coreları olan bi vassalın corelarını reconquest savaşı ile alarak daha düşük ae yemektir.

(28-01-2019, 14:27)Pars : vassallarım interesting provincese aldığım komşu şehirleri neden claimlemiyor?

Zamanla claimler. Belli bi süresi yok.
Sic Parvis Magna
Ara
peki belli bir maks. süre var mı ona göre plan yapacağım
Ara
Şansına işte. Bekliyceksin.
Sic Parvis Magna
Ara
peki o zaman.
Ara
Vassaların için claim atmak istiyorsan espionage ideasını açman lazım.Vassallar genelde claim atmıyor.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
1) Wc yapma şartlarında Pu olarak düşmüş devletleri annexlemek gerekli mi?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.