EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Bu enstitü satın alma olayı var. İtalya devletinin tekiyle müttefik oldum offer knowledge sharing tuşu -950 de

siena would end up with monthly deficit diyor ve -1000 veriyor
neden böyle ?
Ara
(01-02-2019, 19:58)Elensar : Bu enstitü satın alma olayı var. İtalya devletinin tekiyle müttefik oldum offer knowledge sharing tuşu -950 de

siena would end up with monthly deficit diyor ve -1000 veriyor
neden böyle ?

Offer knowledge sharingte sen paylaşıyorsun kendi enstitü bilgini. Seninle paylaşmak isterlerse yukarda bildirim geliyor. Ama enstitünün tamamını almıyorsun, yayılması hızlanıyor.

Siena senin paylaşma talebini kabul ederse ekonomisi açık verir o yüzden kabul edemiyor.
Ara
osmanlıda yeniçeri toplanan toprakların dini değiştirilmeli mi?
Ara
Dinini değiştirirsen yeniçeri toplayamazsın. Dhimmi gibi bir estate vermişler. Gerek yok.
Sic Parvis Magna
Ara
Oyun sonunda historical score da 1. olmak için ne yapmak gerekiyor? Çoğu oyunda her alanda Fransa'dan çok daha iyi olmama rağmen Fransa 1. oluyor.
Ara
Yani çok farklı etkenler var. Legitimacy, Prestige, Stability, development, technology, ordu ve donanma, tüccarlar, trade efficiency, kaliteli amiraller ve generallar, kaliteli ordu ve donanma, güçlü vassallar ve allylar, moral ve disiplin gibi bir çok faktör skor kazanımını etkiliyor. Yine rival atamak vs. skor kazanımını etkileyen faktörlerden. Ayrıca zorluk seviyesi arttıkça da skor kazanımı artıyor. Kolayda oynuyorsan %50 daha az skor kazanırsın.
Sic Parvis Magna
Ara
claim attıktan sonra hala claim atmak için spy ağını bekletip fazladan para vermektense ağı iptal edip tekrar kurmak daha mantıklı değil mi
Ara
İptal edip tekrar kursan da claim atarken harcadığın bedel değişmiyor.
Sic Parvis Magna
Ara
mevcut bir claimin varken mi?
Ara
Evet. Claim atma bedeli o ülkede kaç tane claimin olduğuna göre değişiyor. Spy Network kurmanla bi alakası yok.
Sic Parvis Magna
Ara
jg6Zrg.jpg

lqZlPp.jpg

ekonomim hic iii deyil ne yapmam lazım
Ara
kırım devletinde neden istanbulda topluyosun ticaret gelirlerini? tax, production ve trade binası basman lazım. Ayrıca ordulan antrenman yaparken ordu masrafını kısarsan etkilenmez yani fazla para ödersin.
Ara
(03-02-2019, 13:18)Pars : kırım devletinde neden istanbulda topluyosun ticaret gelirlerini? tax, production ve  trade binası basman lazım. Ayrıca ordulan antrenman yaparken ordu masrafını kısarsan etkilenmez yani fazla para ödersin.

kırıma nasıl yönlendireceğime bilmiyorum yapıyorum ya Halep yada İstanbul çıkıyor
Ara
trade map modunu aç sonra kırımdaki yeri seç collect trade power'ı seç , sonra astrakhandakine gel oradan transfer trade power'ı seç.
Ara
WqDMZq.jpg

şimdi nasıl
Ara
sağ alt köşedeki haritayı demiştim ben. orada küp gibi kutu var ya oradan yapacaksın.
https://forum.strategyturk.com/konu-eu4-...ekanikleri
https://forum.strategyturk.com/konu-basi...et-rehberi
https://forum.strategyturk.com/konu-eu4-...ri-rehberi
şuradaki rehberi okursan daha faydalı olur.

benim de bir sorum var DotF olunca moral ve tech. costun artması gibi + ve - yönleri tam olarak nedir? yani orada dindaşına savaş açarlarsa sen de gideceksin yazmıyor ama öyle bir şey var bunun gibi bana ne katar benden ne alır?
Ara
Kafadan bütün özellikleri sayamam ama alınma nedeni %5 moral ve +1 misyonerdir Dotf nin.Teknoloji maliyetini %2.5 arttırıyor olması lazım negatif olarak.Mp lerde paran da çoksa %5 moral için alınır ki büyük savaşlarda baya şey değiştirebiliyor bu moral.Sp de misyoneri için de alabilirsin.Prestijin Dotf nin bulunduğu ülkeden fazla ise 500 altına alabiliyorsun, bulunduğu ülkeden gidiyor.Başka dinden bir ülke senin dinindeki bir ülkeye saldırırsa dinin koruyucusu olarak savaşa davet edilirsin.Kabul etmezsen Dotf düşer.
Ara
bumu
BazpQG.jpg
Ara
(03-02-2019, 14:33)iberkay : Kafadan bütün özellikleri sayamam ama alınma nedeni %5 moral ve +1 misyonerdir Dotf nin.Teknoloji maliyetini %2.5 arttırıyor olması lazım negatif olarak.Mp lerde paran da çoksa %5 moral için alınır ki büyük savaşlarda baya şey değiştirebiliyor bu moral.Sp de misyoneri için de alabilirsin.Prestijin Dotf nin bulunduğu ülkeden fazla ise 500 altına alabiliyorsun, bulunduğu ülkeden gidiyor.Başka dinden bir ülke senin dinindeki bir ülkeye saldırırsa dinin koruyucusu olarak savaşa davet edilirsin.Kabul etmezsen Dotf düşer.

peki sizce alınır mı? bir de bir yerde holy war cb'sini elde edersin diye okumuştum. denedim lakin olmadı bende mi sıkıntı?

(03-02-2019, 14:45)kurtulus : bumu
BazpQG.jpg
evet
Ara
@kurtulus Kırım coğrafya itibariyle genel olarak güçlü ekonomisi olması zor bir ülke. Bina da diksen dev de bassan ahım şahım bir ekonomiye sahip olamazsın o bölgede. Hızlıca civar toplanıp güçlü müttefikler edinerek daha zengin bölgelere doğru genişlemek lazım. Kırım-Kafkas coğrafyasında sıkıştığın sürece ne Moskoflar ne Lehler rahat vermez.
Ticareti de İstabul'u hiç karıştırmadan Kırım'dan collect Astrahan'dan transfer yapmalısın.
Sic Parvis Magna
Ara

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.