EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(06-01-2016, 13:19)goldlannister : bir vassal annexlendiğinden kaç yıl sonra başka bir vassal annexliyebiliyorduk

10 yıl -3 dip rep. yiyorsun. Eğer dip. rep yüksek ise beklemeden ikinci bir vassalını da annexleyebilirsin.
Ara
Oyunda batılılaşmak için sizce nasıl bir yol izlenmeli?
Ara
Eğer kuzeyde hordesan ve ceneviz başkenti taşınırsa senin oralara git vassalla sonra batılılaş benim bir taktiğim bu tavsiye ederim yok daha doğudaysan koloni basıcan
Ara
Ayuthaya ile oynuyorum.Peki tek bir kategoride mi geri kalmaya çalışılmalı yoksa tümünde mi?Yani savaş açılırsa ezilmeyeyim diye military technology'de komşu ülkelere yetişmeye mi çalışmalı yoksa biran önce batılılaşabilelim diye administrative,diplomatic ve military technology olmak üzere üçünde birden mi geri kalınmalı?
Ara
Militaryde geri kalmamak gerek.
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Diplomasiden istediğin kadar geri kalabilirsin. Askeriyeden sakın geri kalma. Yönetimden ise dengede tut.
G0kMNN.png
[+] 1 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Diplomasi tech ağacının önemi nedir?
Dying
Ara
Soruyu anlamamış olmana şaşırdım. Diplo Techlerin oyunda ne gibi yararları var, hangi ülkeler için önemlidir....
Dying
Ara
(07-01-2016, 15:23)Grazer : Soruyu anlamamış olmana şaşırdım. Diplo Techlerin oyunda ne gibi yararları var, hangi ülkeler için önemlidir....

Denizci bir milletle oynuyorsan dip tech önemli.Kolonileşme hızını arttırıyor(yerleşim yapan koloniciler, görevli kolonici idealarla kararlardan arttırılıyor.) Belli tech seviyesinde gemilerin gelişiyor bu da Osmanlı ile oynarken Avrupa donanmalarının gerisinde kalmaman açısından önemli.23 dip tech ten sonra emperyalist savaş sebebi alıyorsun her devlete karşı.
Biz Lozan'la sadece bir devleti tasfiye etmedik.Aynı zamanda hayallerimizi de tasfiye ettik...
[+] 1 üye çiftbaşlıkartal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyunda İspanya'nın kolonisi ile benim kolonim dip dibe ancak yine de batılılaşma seçeneği aktif olmadı.Batılı grubuna ait ülkelerin ana topraklarına mı komşu olunmalı?
Ara
(07-01-2016, 18:31)captivesoul : Oyunda İspanya'nın kolonisi ile benim kolonim dip dibe ancak yine de batılılaşma seçeneği aktif olmadı.Batılı grubuna ait ülkelerin ana topraklarına mı komşu olunmalı?

O toprağı AI ticaret şirketine verdiyse batılılaşma seçeneği çıkmaz.O toprağı kendisinde tutması lazım.Bak orayı core yaptı ise savaşarak orayı ele geçirirsen batılılaşma seçeneği aktif hale gelir tech farkı olmaksızın.Eski versiyonlarda Mali ile böyle batılılaşmıştım.
Biz Lozan'la sadece bir devleti tasfiye etmedik.Aynı zamanda hayallerimizi de tasfiye ettik...
Ara
Tüm ispanya ordusu çökmesin şimdi başımıza :D Tamam hocam sağolun taktik için,hemen uyguluyorum.
Ara
(07-01-2016, 15:23)Grazer : Soruyu anlamamış olmana şaşırdım. Diplo Techlerin oyunda ne gibi yararları var, hangi ülkeler için önemlidir....

Pek faydalı değil, kolonicilere ve denzile uğraşanlara fayda sağlar tamam ama genel anlamda açık ara en gereksiz grup çünkü çoğunlukla dipin işe yaradığı şey Client State+Imperialism CB açmaktır, LD açısından da fayda sağlayabilir ama yine o kadar gerekli değildir ucuz ucuz alınmalıdır.
Ara
Dip Tech 2 önemli yararı var en önemlisi dip Tech gerideyse ticaretiniz geridedir. İkincisi vassaliniz veya koloni devletiniz varsa ve dip Tech de ondan gerideyseniz vassal liberty kazaniyor
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(07-01-2016, 21:04)jax61 : Dip Tech 2 önemli  yararı var  en önemlisi dip Tech gerideyse ticaretiniz geridedir. İkincisi vassaliniz veya koloni devletiniz varsa ve dip Tech de ondan gerideyseniz   vassal liberty kazaniyor

Ki bunlar büyük şeyler değil, hele ticari bonusuna hiç girmiyorum çünkü para bir şekilde halledilir, daha önemli şeyler vermeli teknolojiler. LD olayı da değişik tabii. Artık Kazan yeni gözde olduğundan vassalların değeri azaldı bu yüzden sıkıntı olmaz, gerçi hordelar dip tech de de geri kalamaz ya o da ayrı mesele ama mesela bu LD olayı Ryukyu gibi ülkelerde daha çok etkisini gösteriyor.
Ara
Oyuncunun amacına göre değişir bu. Puana gidiyorsa hicbirisinde geri kalmamalısin. Yok world conquest gibi gereksiz islere göreceksin hiç artırma. Sana göre önemli olmayabilir ama bana göre önemli.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
NrEl3N.jpg
Neyi yanlış yaptımda böle olduki :) Custom Nation Random World yapmaya çalışırken ben :D
Ara
Eastern Tech groupta mısın?
Dying
Ara
Nomadic Tech grouptaym evet o yüzden mi böyle oldu
Ara
Indian , Nomad , chinese , teknolaji gruplarından birini mi seçtin?

Evet nomad olduğun için.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 25 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.