EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
@madly 1600lerde development kaç olmalıdır pek cevabı olan bir soru değil açıkcası. Hindistan ve Avrupa dışında uzanabildiğin her yere uzanmaya çalışıp oraları absolutism kastıktan sonra almak daha doğru gibi.

State olayı son sürümlerde geldi. Onu engellemenin bir yolu yok. Ekonomiyi düzgün kurarsan çok sorun olmayacaktır.

Quality-Administrative-Religious 3lüsü olmadan wc ve one faith denemek baya riskli bi hamle olmuş. Osmanlı'nın quantitye ihtiyacı yok. Espionage da hiçbir oyunda tercih etmediğim bir idea. Humanist, diplomatic ve influence alınabilir.

Dünya fethi daha zorlaşıyor çünkü sürekli yeni topraklar vs ekleniyor.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@madly

* 1600 yılı öncesi 3000 dev olabilen her devlet wc yapabilir ama daha fazlası daha iyi tabi.
* Corruption için vassallarını büyütebilirsin ama bu efektif bir yöntem değil. Zaten sabit sınır olduğundan gelirini arttırarak corruption giderini fullediğinde artı ekonomide olacak kadar gelişmen lazım. Bunu yapamıyorsan ekonomik anlamda bilmediğin noktalar vardır. Bu konuda detaylı öğrenmek istediğin bir durum varsa yine sorabilirsin.
*Timur vs büyük devletler için başlangıçta religious ideas kasman şart. Bu gibi devletleri deus volt cb si ile çok rahat ve hızlı bir biçimde yenebilirsin. Tabi farklı bir dine geçtiğini varsayıyorum.
*WC için ilk Rel-İnfluance-Admin-Quantity şeklinde ilerlemen daha ideal olur. Daha sonraları humanist-diplo-ofansif-quality şeklinde tamamlayabilirsin. Tabi sıralamalar genel olarak değişken olsa da genel set bu şekildedir.
*WC yapmak eskiye nazaran baya zorlaşmış durumda ama belli bir bilgi birikimine sahip herkes rahat bir biçimde yapabilir. Şuanda One Faith vs başarımlar çok daha zorlu durumda.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
https://hizliresim.com/qdZXj5

https://hizliresim.com/bVdor8

https://hizliresim.com/OvpX0Z

Moskof pu İdea olarak explaration expansion quantity offensive religious bitirdim.
yeni idea admin mi çıksam yoksa farklı bir idea mı kararsız kaldım offensive expansion
korsancılık faliyetini 50 arttırdığından dolayı 250 ticaret gemim var yarısı ingiliz kanalında yarısı sevilyada ispanya batmak üzere fakat avrupaya hiç genişleyemiyorum.
tıkanmış bulunmaktayım. 3 toprakta 70 overextension oluyor Bide kendi dinimin toleransını hangi poliçeyle hangi ideayla 9-10 seviyesine getirebilirim izlediğim bir
videoda adam ibadi dinin toleransını 16 yapıyor ve kendi dininden olan yerde asla isyan
çıkmıyor bende ise 6 civarı idea olarak ne önerirsiniz? Hindistanmı focuslanayım yoksa bekliyimmi Teşekürler.
Ara
Fildişi, Zanzibar, Mala(t)ya hattına öncelik verebilirsin. Hindistan bekleyebilir şu aşamada.

Tolerans için poliçeler falan olabilir var ama 16ya çıkabildiğini sanmıyorum. Unrest üzerinden gitmek daha mantıklı gibi.

Aldığın 3 toprak Avrupa'daki önemli topraklarsa 70 oe normal.
Sic Parvis Magna
Ara
(01-04-2019, 13:38)altnkurt : @madly 1600lerde development kaç olmalıdır pek cevabı olan bir soru değil açıkcası. Hindistan ve Avrupa dışında uzanabildiğin her yere uzanmaya çalışıp oraları absolutism kastıktan sonra almak daha doğru gibi.

State olayı son sürümlerde geldi. Onu engellemenin bir yolu yok. Ekonomiyi düzgün kurarsan çok sorun olmayacaktır.

Quality-Administrative-Religious 3lüsü olmadan wc ve one faith denemek baya riskli bi hamle olmuş. Osmanlı'nın quantitye ihtiyacı yok. Espionage da hiçbir oyunda tercih etmediğim bir idea. Humanist, diplomatic ve influence alınabilir.

Dünya fethi daha zorlaşıyor çünkü sürekli yeni topraklar vs ekleniyor.

espionage'yi %20 ae verdiği için alıyordum, ve daha hızlı claim atabildiğim için. bu arada söylemeyi unuttum administrative idea'yı açmıştım ama din ve quality açmadım en başta. influence ideası ise bana çok iyi gelmiyor gibi. Vassal beslemeyi hiç sevmiyorum açıkcası. Sence trade ideası gerekli midir. 

Şimdi açacağım idealar kesinlikle ne olmalı ?  Admin - Humanist - Din  idealarından başka

(01-04-2019, 13:50)Aeschyli : @madly

* 1600 yılı öncesi 3000 dev olabilen her devlet wc yapabilir ama daha fazlası daha iyi tabi.
* Corruption için vassallarını büyütebilirsin ama bu efektif bir yöntem değil. Zaten sabit sınır olduğundan gelirini arttırarak corruption giderini fullediğinde artı ekonomide olacak kadar gelişmen lazım. Bunu yapamıyorsan ekonomik anlamda bilmediğin noktalar vardır. Bu konuda detaylı öğrenmek istediğin bir durum varsa yine sorabilirsin.
*Timur vs büyük devletler için başlangıçta religious ideas kasman şart. Bu gibi devletleri deus volt cb si ile çok rahat ve hızlı bir biçimde yenebilirsin. Tabi farklı bir dine geçtiğini varsayıyorum.
*WC için ilk Rel-İnfluance-Admin-Quantity şeklinde ilerlemen daha ideal olur. Daha sonraları humanist-diplo-ofansif-quality şeklinde tamamlayabilirsin. Tabi sıralamalar genel olarak değişken olsa da genel set bu şekildedir.
*WC yapmak eskiye nazaran baya zorlaşmış durumda ama belli bir bilgi birikimine sahip herkes rahat bir biçimde yapabilir. Şuanda One Faith vs başarımlar çok daha zorlu durumda.

Vassal beslemeyi sevmiyorum hiç, belli bir süreden sonra çok sıkıntı çıkartıyor. Ekonomiyi çok bildiğimi söyleyemem. Deneme yanılma yöntemiyle bazı yerlerden topluyor bazı yerlerden transfer ediyorum. Ortalama 100 dukat civarı geliyor oluyor 1600'lerde ticaretten.  Din değiştirmedim, şart ise değiştirebilirim. Timura karşı sorun cb bulmak değil de ally olduğu devletler bana çok sıkıntı çıkartıyor. Bengal Sind Malwa gibi devletleri büyütüp, hepsini ally alıyor. Bir de kaleden geçilmiyor o coğrafya. Bu da bana hem MP hem de zaman olarak çok şey kaybettiriyor. 

Yorumlarınız için teşekkürler bu arada
                                                                                                                   76561198251634340.png
Ara
@madly

Mesele cb bulmak değil onu bende biliyorum. Söylemeye çalıştığım şey deus vult cb'si show strenght üzerinden yürüdüğü için savaş yaparak warscore doldurabilirsin. Tüm Timur ve dostlarını kuşartmak zorunda olmazsın.
Ara
(01-04-2019, 17:26)altnkurt : Fildişi, Zanzibar, Mala(t)ya hattına öncelik verebilirsin. Hindistan bekleyebilir şu aşamada.

Tolerans için poliçeler falan olabilir var ama 16ya çıkabildiğini sanmıyorum. Unrest üzerinden gitmek daha mantıklı gibi.

Aldığın 3 toprak Avrupa'daki önemli topraklarsa 70 oe normal.

united islam ve pers yönetim biçimi olduğu için 12 yapmış 16 değilmiş harbiden
sence no cb elektörlere dalıp hre dismantile etmek mantıklı olurmu şu an o güçteyim.
Ara
@SU4PRE4M4E Çok fazla elektör var. Hepsine no cb dalmak bilemiyorum altan. Senin oyunun senin tercihin.

@madly Gelirin kötü baya. Her yerde random toplamamalısın. Nadir durumlar dışında tek merkezden toplanmalı ticaret. Mesela Osmanlı için İstanbul'da toplamalı. Ragusa'yı hiç karıştırmamalısın işe. İskenderiye-İran gibi bölgelerden transfer etmelisin. İpek yolunu elinde tutan kazanır.
Sic Parvis Magna
Ara
Nasil teknolojik satin allabilirim veya çalabilirim
Ara
DIP tech 9'dan itibaren senden teknolojide önde olan devletlere spy network kurarak teknolojide indirim elde edebilirsin. Onun dışında teknoloji satın alma diye bişey yok. Daha kaliteli advisor tutarsın, böylece daha çabuk bir şekilde teknoloji atlarsın.
Sic Parvis Magna
Ara
@Aeschyli evet bu dediğini böyle düşünmemiştim. Fazla Din ideası kullanma şansım olmadı, seçmedim açıkcası şimdiye kadar olan oyunlarımda. Teşekkür ederim.

@altnkurt Evet, ticaretin nasıl işlediğini daha henüz tam olarak çözemedim. Ticaret için önemli olan şehirleri alsam da, birden fazla yere hakim olunca, hangisinde toplanır, hangisinden aktarılır gibi sorularda çaresiz kalıyorum biraz.
                                                                                                                   76561198251634340.png
Ara
Bu arada religious ideasının en önemli artılarından biri, her yere claim atmak zorunda olmamak.Açtığın savaş sebebiyle diplomatik puan tasarrufu yapabiliyorsun.Oyunda power points bayağı önemli.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
(01-04-2019, 21:07)Aeschyli : @madly

Mesele cb bulmak değil onu bende biliyorum. Söylemeye çalıştığım şey deus vult cb'si show strenght üzerinden yürüdüğü için savaş yaparak warscore doldurabilirsin. Tüm Timur ve dostlarını kuşartmak zorunda olmazsın.

(02-04-2019, 02:14)menars : Bu arada religious ideasının en önemli artılarından biri, her yere claim atmak zorunda olmamak.Açtığın savaş sebebiyle diplomatik puan tasarrufu yapabiliyorsun.Oyunda power points bayağı önemli.

Tavsiyeleriniz üzere din ideası alıp Osmanlı ile Kıpti yaptım ülkeyi. 10 yıl süren memlük savaşları 2 yıl sürmeye başladı. Diplomatik puan da inanılmaz birikiyor. Ama aldığım tek dip teknolojisi diplomatik. hal böyle olunca Admin Din ve Humanist teknolojilerine puan yetmiyor. Aslında çözümü az çok biliyorum, influence alıp vassal beslemek ama bir süre sonra saçma sapan vassal isyanları, biraz besleyince 20 30 yıl süren annex süresi nefret ettiriyor beni  :smile:  Sağolun yorumlar için
                                                                                                                   76561198251634340.png
Ara
(02-04-2019, 02:14)menars : Bu arada religious ideasının en önemli artılarından biri, her yere claim atmak zorunda olmamak.Açtığın savaş sebebiyle diplomatik puan tasarrufu yapabiliyorsun.Oyunda power points bayağı önemli.

Görevlerde (dlc) annex süresini kısaltan buton var, 2 tane vassalın olduğunda sana %15 annex veriyor.Inf. %25, poliçlerde admin ile alınan %20'lik bir bonus daha var.Bunun yanında Diplo rep diye bir olay da var, annex yaparken hem hız kazandırır hem de vassallarının isyan riskini azaltır.Hristiyan devletlerde ise pu alma şansını arttırır.

Avusturya ile bir kaç oyun oynamanı tavsiye ederim.Ona buna kafa atmaktan çok rep kasıp pu almaya oynadığın bir devlet olduğu için bu tip konuları daha iyi kavrarsın.Ticaret için ise kafanın rahat olabileceği (İspanya, Portekiz, Lübeck) gibi devletler ile oynarsan rahat kavrarsın.

Bunları rahat rahat öğrenip sonra Wc denemek daha iyi olur hocam.Ben 700 saatin sonunda ilk Wc'yi yapabilmiştim.Onu da event sayesinde kurtarmıştım.
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
Yanlış kişiyi mentionladın galiba dostum. :D
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
[+] 1 üye Menars nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@murathan3459 evet o görevi biliyorum, 2 müttefikle 150 ilişki kastıktan sonra geliyor ve 2 haraçgüzar olmayan vassal istiyor. Oynadığım devletleri sayayım, oynamam gereken başka mekaniklere sahip bir ülke varsa onu alabilirim tavsiyeniz ile.

Pu için dün kısa bir Avusturya kaydı açayım dedim. Venediğin 3-4 şehrini alıp hre'ye ekledim. Sonra Macaristan için PU savaş nedeni verdi ama galiba bir hata yaparak müttefik olmuştum öncesinde. Ama müttefik olmasam da Macar ve onun 3-4 müttefiğini yenmem çok zordu oyun başında. Maalesef savaşı kaybederken Bohemya için de PU Cb'si verdi. Ama çok geçti. Sonrasında burgonya savaş açınca bastım alt f4ü.

Koloni için İspanya ile oynadım, aragon ve napoli pu alıp portekizi de idealarını aldıktan sonra vassalladım. Benim yerime tüm brezilya ve meksikaya koloni attı sağolsun. Sonra fransayı tokatlayıp onu da bıraktım.Bayağı birşey öğrendim

Ticaret için Venedikle oynadım. İtalyayı kurup Roma İmparatorluğunu dirilttim. Roma olmadan önce 450 dukat sadece ticaretten geliyordu. O para sayesinde Osmanlı, Avusturya, Fransa ve İspanyayı dizginleyebildim.

Hindistanı biraz öğreneyim diye Bahmanileri alıp Hindustanı kurdum.

İngiltere oynayıp oyunun başında Fransayı pu'ya aldım. Sonrasını hatırlamıyorum fazla uzun oynamadım.

Küçük ülkelerle denedim kendimi biraz hasankeyf ile Saladin's Legacy ve Avarlarla Avaria Khaganate başarımlarını yaptım.

Şuan oyunun mekaniklerinden, ticaret, Din ve özellikle de Paralı askeri kullanmaktan pek de anladığım söylenemez. Çok pahalı geliyor Paralı askerin maliyetleri, sadece piyade olsa da oyun başında kullanmak çok anlamsız. Ticarette de sadece sol üstten açılan pencereden yapıyorum işlemleri. Varsa önerilerin dinliyorum. Sağol mesajın için bu arada

@Menars evet farkettim :D
                                                                                                                   76561198251634340.png
[+] 1 üye madly nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
wc için en kolayı sanırım horde devletler.Herkese hazır cb oluyor.Razelediğin için puan sıkıntısı olmuyor.Hindistan taraflarını alıp tc kurunca para sıkıntısıda kalmıyor.
Ara
(02-04-2019, 23:12)BeRDuSH : wc için en kolayı sanırım horde devletler.Herkese  hazır cb oluyor.Razelediğin için puan sıkıntısı olmuyor.Hindistan taraflarını alıp tc kurunca para sıkıntısıda kalmıyor.

evet aslında o da bir seçenek ama başlangıcı çok iyi yapmak gerekir diye düşünüyorum. Gücü toparlayana kadar geçen yılların telafisi olmayabilir. Bilmiyorum açıkcası
                                                                                                                   76561198251634340.png
Ara
Kendi wc denememden edindiğim tecrübeleri söyleyeyim. Büyük devletleri başını erkenden eziceksin. İspanya'yla önce Afrika'yı toplayıp sonra koloni savaşlarına girdim. 1600'den sonra abso kasıp kafamı Avrupa'ya bi çevirdim. Karşımda Varşova'ya kadar inmiş devasa bi Rusya, Viyana'ya kadar yürümüş devasa bi Osmanlı ve Lübeck'i zorlayan bir İsveç vardı. Herhangi birisiyle girdiğim bir savaş uzun yıllar sürüyordu ve 100 ws almak imkansız gibi bişeydi. Patlasınlar diye ne kadar uğraşsam da bi türlü patlamadılar. Wc gelmicek gibi görünüyo şu aşamada. Savaşlarda Fransa PU'm olmayınca meydan dayağı yiyorum. WC atayım diye diplo admin relig falan almıştım askeriye geri kaldım sanırım.
Sic Parvis Magna
Ara
(03-04-2019, 04:58)altnkurt : Kendi wc denememden edindiğim tecrübeleri söyleyeyim. Büyük devletleri başını erkenden eziceksin. İspanya'yla önce Afrika'yı toplayıp sonra koloni savaşlarına girdim. 1600'den sonra abso kasıp kafamı Avrupa'ya bi çevirdim. Karşımda Varşova'ya kadar inmiş devasa bi Rusya, Viyana'ya kadar yürümüş devasa bi Osmanlı ve Lübeck'i zorlayan bir İsveç vardı. Herhangi birisiyle girdiğim bir savaş uzun yıllar sürüyordu ve 100 ws almak imkansız gibi bişeydi. Patlasınlar diye ne kadar uğraşsam da bi türlü patlamadılar. Wc gelmicek gibi görünüyo şu aşamada. Savaşlarda Fransa PU'm olmayınca meydan dayağı yiyorum. WC atayım diye diplo admin relig falan almıştım askeriye geri kaldım sanırım.

Geceden beri bir deneme daha yaptım Osmanlı ile. 1460 gibi Kıpti yaptım. Ideaları sırasıyla Din, Quantity, Humanist, Diplomatik aldım. Diğerini admin alacağım. Batıda Viyana, Dalmaçya sınırına kadar, Doğuda Timurun başkenti Herata kadar aldım. Güneyde Memlükten bingazi kahire akhmin süveyş iskenderiye civarlarını aldım. Ama yemeni falan erken yediği için hala bitiremedim. Kuzeyde Cerkesyaya kadar aldım, kırım askeri vasal. Rusya kuruldu kurulmasına ama Perm ve Büyük Orda, koloni atmasına izin vermedi. Litvanya da tokatlıyor arada. 40 innovation stokladım. Development 2250 Yıl 1570. Heryeri kıpti yaptım. Ama hala zor gibi geliyor bana. Bu kayıttan olur mu bilmiyorum.
                                                                                                                   76561198251634340.png
Ara

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.