EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(14-04-2019, 12:31)madly : Bu ticaret beni çıldırtacak. Çoğu varyasyonu denedim ama ticaret geliri 1-2 artıyor/azalıyor pek oynamıyor. Ticaret şirketlerini kurdum, verilebilecek  vilayetlerin hepsini verdim. 6 Tüccarım var. İstanbul ana ticaret noktam. Geliri de aha görüyorsunuz. Nereden nereye aktarmam gerek, nerelerden toplamam gerek. Wc de yalan oldu gibi birşey bu savede. heryere fabrika ve üretim binalarından da yaptım. Ama yanlış birşeyler yapıyorum sanırım 

dl46Q.png

ticarette önemli olan ne kadar toprağın olduğu değil ,toprakların değeri ,otonomisi,üretilen üründür.bunların yanında trade effiency ise senin toplam ticaretten kazandığını belirler. şuan senin trade effiency değerin %35. taşınan değere bakarsak da değerde bir problem yok.

şimdi ticareti artırmak istiyorsan

1-toprakların otonomisi düşük olmalı.yani ya coreların state olacak ya da trade company toprağı olacak.corruptiona ödediğin 125 ducaya bakarsak çoğu toprağın otonomili ,territory miktarı stateyi 2 ye katlamış gidiyor.
2-toprakların değerli olacak yani base production ne kadar yüksek o kadar iyi.
3- goods produced artıracak şeyler yapacaksın. fabrika yaapmalısın.

en önemlisi iyi bir ticaret için trade idea şart.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
@jax61

absolutism kastığım için topraklarımın otonomisi olabildiğince düşük, humanist idea açtım ilk olarak zaten. Advisoru da çoğunlukla Unrest olanından alıyorum. 
Birşeyler değişti son attığım fotodan sonra. Değişti de bu Corruption meselesi 250-300 dukat aralığına çıktı. Topraklarımın değerli olduğunu düşünüyorum hocam. O yüzden sibirya rusya isveçe dokunmadım bile. Kuzey asyayı olabildiğince almadım. Galiba millet trade idea alsın diye mi yaptılar bilmiyorum.  ticaret gelirinin neredeyse hepsiyle corruption ödüyorum. 

Şuandaki saveden 2 foto aldım incele istersen 

dwGMS.png

dwvnb.png
                                                                                                                   76561198251634340.png
Ara
Eğer İstanbul'dan çalan birileri yoksa tüm ticaretini İstanbul yönünde transfer et. Daha fazla kazanırsın muhtemelen.
Ara
(15-04-2019, 10:33)Aytaç : Eğer İstanbul'dan çalan birileri yoksa tüm ticaretini İstanbul yönünde transfer et. Daha fazla kazanırsın muhtemelen.

denedim hocam. sadece istanbuldan toplayınca gelir çok daha fazla düşüyor
                                                                                                                   76561198251634340.png
Ara
Corruptionun yüksek olmasının nedenini söyledim zaten.state sayina gore territory sayın oldukça fazla.haliyle corruption artışı oluyor.attigin ilk resimde trade eff %35 di.son resimde %99.sadece değerli toprağa sahip olmak yetmiyor.otonomi düşüşü ile beraber goods produced ve trade effiency bu işin püf noktası.trade company toprakları sıfır otonomiye sahip olsalar dahi ,territory olarak sayılırlar.haliyle state -territory dengesizligine etki ederler.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(15-04-2019, 11:39)jax61 : Corruptionun yüksek olmasının nedenini söyledim zaten.state sayina gore territory sayın oldukça fazla.haliyle  corruption artışı oluyor.attigin ilk resimde trade eff %35 di.son resimde %99.sadece değerli toprağa sahip olmak yetmiyor.otonomi düşüşü ile beraber goods produced ve trade effiency bu işin püf noktası.trade company toprakları sıfır otonomiye sahip olsalar dahi ,territory olarak sayılırlar.haliyle state -territory dengesizligine etki ederler.

ben yolsuzluğa çözüm aramıyorum ki zaten. Çünkü bir çözümü yok yani. Ülkenin en değerli topraklarını state yaptım. Wc'ye giderken illa ki bu parayı vermek zorundayım. 100 tane daha state yapabileceğim bölge var ki, benim state limitim sonda şu haliyle. Ne yapmamız gerek trade ideası almak istemiyorum ama 400k 450k askerle de bu kadar toprağı idare etmesi çok zor oluyor. 

3-4 dandik avrupa ülkesi bile 150 k asker getirince ordunun yarısını batı sınıra konuşlandırmak zorunda kalıyorsun. Ordunun bi uçtan bi uca yürümesi bile yıl sürüyor. O yüzden askerleri bölge bölge yerleştiriyorum. Diğer savaştığım/savaşacağım yerlere de asker koyuyorum. Açıkcası eski wc videolarını izleyip imreniyorum. Adamlar böyle bir sorun olmadan rahat rahat 700-800k orduyla, 100-200k paralı askerle çok rahat ekonomiyi döndürüyor.
                                                                                                                   76561198251634340.png
Ara
@madly
Ticareti İstanbul'da toplandığında daha fazla verim alabileceğini düşünüyorum. Save atar mısın bir duruma bakmak istiyorum, belki yardımcı olurum.
Ara
Mewar ne zor ülkeymiş arkadaş başlangıcı bir türlü oturtamadım.Var mıdır püüf noktası bilen eden
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
sana zaten çözümü söyledim. trade eff artıracaksın. goods produced artıracaksın.

bunun dışında ticareti aktarıp toplayabildiğini varsayıyorum.dediklerime kulak versen zaten ortaya şöyle bir tablo çıkacak.

20181101224312_1.jpg

şuan senin oyununda gelirin kötü değil. senin oyununda problem corruption. onun da sebebini söyledim.

wc yapmaya çalışıyorsan ekonomin her daim kötü olacaktır.rahat bir ekonomi ile wc yapılmaz. wc bitimi ekonomin rahat edebilir.ispanya fransa britanya gibi kolonist ülkelerle wc dene. olmadı hre ile dene. hem daha rahat yapılır hem de ekonomileri daha iyi olacaktır.en rahatı hredir.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
@jax61 şimdi en son binaları 50-60 yıl önce yaptım, çünkü o zaman ekonomi olarak çok rahattım. Aylık gelirin 3de1 ini yozlaşmaya ödeyince para biriktirmek zor oldu. O yüzden pek yeni bina yapamadım açıkcası. Evet wc deniyorum. Ama ekonomiyi bir nebze rahat ettirsem de şuan karşımda resmen bütün dünya var.

Oyun başından beri müttefikim olan fransa, bütün amerikayı kolonileştiren ispanya'ya pu düştü. Diğer rakibim Avusturya da İspanya ile müttefik. Yani avrupada herhangi biriyle savaşa girdiğimde İspanya + Fransa + Avusturya + Portekize savaş açmış sayılıyorum. Donanmayı hazırladım 200 civarı ağır gemi, umarım yeterli olabilir. oyun başından beri ticaret gemisi hariç donanmayla işim olmamıştı.

Şimdi önümde 106 yıl var. Çinin 2 savaşlık işi kaldı. + Japonya ve malakka var o taraflarda. Dokunmadığım bölgeler Hre bölgesi, İspanya, Fransa, Batı Afrika, İskandinavya. Absolutism 105 Askeri olarak Ofansif ve Quality açtım. Önümde 106 yıl var. Yetişir mi bilmiyorum.

Avusturya/Hre ile denemek istiyorum ama şu Dinlerin çıktığı zamanda ya durduramazsam diye biraz korkuyorum. Bir de Shadow Kingdom eventini durdurmaya çalışırken Yediğim Ae ve karşıdaki ordulara karşı sıkıntı yaşıyorum.
                                                                                                                   76561198251634340.png
Ara
WC yapmayı deneyeceksen askeri idea olarak sadece quantity Al.digerlerine gerek yok.admin diplo trade humanist espionage gibi idealar Alman gerek .ben kendim WC ile hiç ugrasmadim. Yapan kişiler yardımcı olacaktır.navarra ile WC yapan @Aeschyli var. Şuan onerebilecegim ekonomiyi rahat ettirecek yegane şey Hindistan ve Çin'in fethinin bitip tüm ticaretin sana akması ekonomiyi coşturacak tır.oralarin çoğunluğu trade company yapılabilir ve otonomileri sıfırlanır.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(15-04-2019, 10:45)madly : denedim hocam. sadece istanbuldan toplayınca gelir çok daha fazla düşüyor

İstanbul ve İskenderiye'den çaldırıyorsun ticareti. Merkez dışında bi yerde collect yaparsan merkezdeki bi ton bonusu kaybedersin öncelikle onu belirteyim. Böyle kritik nodlarda ticaret binası dikmelisin bol bol. Ayrıca böyle kritik gördüğün nodlara 100er light ship göndermek baya etkili oluyor.

(15-04-2019, 12:26)madly : Ülkenin en değerli topraklarını state yaptım.

Trade company topraklarını state yapmadın umarım.
Sic Parvis Magna
Ara
@altnkurt şuan bütün ticareti istanbula aktarıyorum gelir çok artmadı. Çaldırıyorum derken kim çalıyor nerede yazıyor.
Trade company topraklarını state yapmadım, tıklayınca eğer state olursa şirketten çıkacaklar uyarısı verdiği için hiçbir hindistan ve güney çin toprağı state yapmadım.
                                                                                                                   76561198251634340.png
Ara
Önemli noktalar İskenderiye Semerkant Basra .buralardan kaçak olmamalıdır.bence sen bı saveyi at .bir bakalim
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(15-04-2019, 14:50)madly : altnkurt şuan bütün ticareti istanbula aktarıyorum gelir çok artmadı. Çaldırıyorum derken kim çalıyor nerede yazıyor.
Trade company topraklarını state yapmadım, tıklayınca eğer state olursa şirketten çıkacaklar uyarısı verdiği için hiçbir hindistan ve güney çin toprağı state yapmadım.

İskenderiye'de 10 ducat varken sen 5 çekiyorsun. Orada yazıyor.
Sic Parvis Magna
Ara
@madly Ticareti yanlış aktarıyor olabilrisin. Attığın fooğrafları inceledim. Çin'den ve hindistandan bütün aktarımı Hürmüz ticaretine aktarıp onu basraya çekip basradan Halep'e gönderip en son istanbul'a göndereceksin. Aden gujarat ve Halep node'larına en az 60 adet ticaret gemisi göndereceksin. Değişimi görürsün.
Ara
şimdi madly saveyi inceledim.. temelde 2 problem var ticaretinde. birincisi  oman ve yemen ki üstte yazdım basra önemli diye. ikincisi ise endonezyadan giden 115 trade value ..

ilk olarak tüccarları yanlış konumlandırdın. ikinci olarak oman ve yemeni hala yemedin.üçüncü olarak endonezyadan önce çine girdin.

sorunların çözümü için.

1- derhal oman ve yemeni yok et.
2- endonezyayı ele geçir.veyahut capeyi ele geçir ordan kaçan 115 i topla.
3- tüccarları yerleştirirken

1 tüccar aden aktar. 1 tüccar alexandria aktar  1 tüccar astrakhan aktar  1 tüccar  semerkant aktar  1 tüccar malacca aktar. eğer birisi çekmeye yeltenirse 1 tüccar aleppo 1 tüccar kırıma aktar. diğer tüccarları hindistanın önemli yerlerine koy aktarsınlar.

istanbul , persia basra hurmuz(omanı yiyince ) tüccar koymana lüzum yok)  hatta hindistanın iç bölgelerine de lüzum yok .

sadece doğru tüccar konumlandırmasıyla ticaretini 356 dan 375 e çıkartabiliyoruz şuanda.omanı ve yemeni yeyince bu 450 lere , endonezyayı halledince 700 lere çıkar.

20190415160737_1.jpg

20190415160513_1.jpg

20190415160815_1.jpg

bana attığın savede başlangıçta ticaret 366 ydı. max 375 oluyor.

ek olarak bir an önce aydınlanma embraceleyip kömürleri işletmen gerek. ülkenin goods producedi halen %10. endonezyanın değerli olmasının sebebi aslında bölgenin ingiltere ve fransa gibi kömür zengini ülkelerde olması.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Bende biraz baktım save'e en büyük sıkıntı Oman gibi gözüküyor. Bunun yanında eğer Venedik'i ele geçirirsen (ki tek savaşta yapılabilir gözüküyor) oradan da iyi bir ticaret geliri elde edersin. Doğu'da ise Malaccaya girmen lazım.
Ara
arkadaşlar. Bu "too many territories" olayının bir çözümü yok mu? 26 state im 35 territory'im var. Bu ne saçma şeydir ki bu sebepten ae veriyor. WC yapanlar nasıl yapıyor o zaman? Resmen ne yapsak da oyuna zorluk katsak diye düşünmüşler de koymuşlar.
Ara
(15-04-2019, 18:43)alpth : arkadaşlar. Bu "too many territories" olayının bir çözümü yok mu? 26 state im 35 territory'im var. Bu ne saçma şeydir ki bu sebepten ae veriyor. WC yapanlar nasıl yapıyor o zaman? Resmen ne yapsak da oyuna zorluk katsak diye düşünmüşler de koymuşlar.

Yeni versiyonda da wc yapılabiliyor gayet. Bu bahane değil. Ayrıca oyunun tall'ı ödüllendirip wide'ı cezalandırması güzel bişey. Ülkenin sadece haritada büyük yer kaplamaktan fazla şey ifade etmesi gerekiyor. Harita boyamak istiyorsanız bunun için paint var.
Sic Parvis Magna
Ara

Konuyu Okuyanlar: 5 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.