EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Bi yolu yok mu peki illede Western mi olmalı orda
Ara
Western-Eastern-Muslim üçünden biri olabilir.
Ara
Varislerin yanında claim:strong veya weak gibi ifadeler bulunmakta.Hak iddiası zayıf veya güçlü derken ne denmek isteniyor?
Ara
Varis başa geçtiğinde hak iddiasının kuvvetine göre bir meşrulukla başa geçiyor. Legitimacy değeri.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Anladığım kadarıyla gemiler denizde uzun süre kalınca veya okyanusa açılınca hasar alıyorlar.Gemi sayısını artırsam alınan hasarda değişme olur mu?
Ara
Olmaz.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
5 gemi de aynı anda batar 500 gemi de ve ikinci dediğimi hiç yaşamak istemezsin :D
G0kMNN.png
[+] 1 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
gemilerin hasar almaması için yakınlarda limanının olması, eğer yoksa gezdiğin topraklarda bir devletten gemi konaklama izni alman gerekir.. maritime ideas grubu bu hasar olayını indirgemekle beraber denizlerde otomatik gemi tamirine de olanak sağlamaktadır.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
''Magellan's Voyage'' başarımını kazanmaya çalışıyorum ama gemilerim kaybolup duruyorlar.Sürekli gemi üretip tekrardan keşfe göndermem mi gerekiyor?
Bahsettiğiniz idea güzelmiş,onu deneyeyim bari.
Ara
dünyayı dolaşma olayını diyorsan o zor iş.. dediğim gibi maritime ideasla o olayı halledebilirsin ya da dip tekde baya bir ilerlemen lazım. belli bir tek seviyesinden sonra gemi hasarı neredeyse sıfıra iniyor.ya da üstte de yazdığım gibi diplomasiden diğer devletlerden fleet basing alman lazım. normal keşif yapan gemiler hasar almıyorlar ama dünyayı dolaşma görevindeki gemiler hasar alırlar.. tavsiyem bu dolaşmayı hafif gemilerle ve en azından 15 20 gemiyle dene.. alabilirsen basing right almaya çalış..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Limanlarda dinlene dinlene ilerlemeye çalışayım artık :) Tavsiyeleriniz için hepinize teşekkürler.
Ara
yok ona bir kere başladığında kesmemen gerekiyor..yakın imanlardan basing right aldgında o limanın çevresinde hasar almazsın.böylece dünyayı dolaşman mümkün olabilir..o yüzden basing right olayını dene dedim.bir de ekleyeyim.hiçbir devlet kolay kolay basing right vermeye yanaşmaz.ilişkilerinin iyi olması dip repinin iyi olması gerek..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Maritime zart zurt gerek yok onun için, aslında oldukça basit ama ilk yapan olmak istiyorsan kolonici bir devlet oynayıp geçiş bölgelerine ara ara birer koloni atman yeterli.
Ara
Vazgeçtim başarımdan,çok uğraştırıyor :D
Ara
Geçiş güzergahlarına koloni kurabilirsin, böylece  attrition alma şansın düşük olur. Biraz uğraştırıcı ama olsun :D  

Arşivden şöyle bir paylaşımda bulunayım..

vnZQE6.jpg
[+] 1 üye Blackwhist nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(09-01-2016, 04:59)Blackwhist : Geçiş güzergahlarına koloni kurabilirsin, böylece  attrition alma şansın düşük olur. Biraz uğraştırıcı ama olsun :D  

Arşivden şöyle bir paylaşımda bulunayım..

vnZQE6.jpg

Hocam japonya olarak taa güney amerikanın arkasına da koloni mi kurdunuz? =O Ben kaç kere denediysem de benim gemiler güney americanın arkasından sağ çıkamadılar. =D
Ayrıca bu görevde tam olarak hangi kıtaları dolaşıyor?
Ara
(10-01-2016, 12:31)captivesoul : Hocam japonya olarak taa güney amerikanın arkasına da koloni mi kurdunuz? =O Ben kaç kere denediysem de benim gemiler güney americanın arkasından sağ çıkamadılar. =D
Ayrıca bu görevde tam olarak hangi kıtaları dolaşıyor?

Alabildiğim devletlerden "fleet basin rights" aldım. Kıtalara gelirsek hemen hemen Magellan'ın yaptığının aynısını yapıyor. En sıkıntılı yer Pasifik ile Spice Islands vs.. Devri alem yapmadan önce bazı güzergahlara koloni at (Güney Amerika'nın uç kısımları, Güney Amerika'nın sırt kısımları ve Afrika örnek olabilir) Koloni attıktan sonra önce keşfe çık o toprakların sisini kaldır. Koloni atar iken Supply Limit'in ulaşabildiği en uzak noktaya at ki gemilerin yok olmadan en kısa sürede güzergahını oluşturup tamamlayabilsin.
[+] 1 üye Blackwhist nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Anladım hocam teşekkürler,yarın deneyeceğim nasip olursa :)
[+] 1 üye captivesoul nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Savaştayken durduk yere istikrarım düşüyor.Kralım ölse anlarım da kral da ölmedi.Bir kere düştüğü yetmiyormuş gibi bir dakika sonra tekrar düşüyor.Bu neden kaynaklanıyor?
Ara
Yeniliyor musun?

Konuyu Okuyanlar: 27 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.