EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(29-10-2019, 21:56)Attila the Hun :
(29-10-2019, 14:42)Ekkoo^^ : Merak ettim de bir şey sormak istiyorum bizansla basileus başarımını kazandım ama başarıda bizansla romayı kur yazıyor ben romayı kurmadım ama görev tamamlandı hata mı oldu acaba

140px-EU4BasileusRequirements.png

Basileus başarımını alman için Bizansla oynarken yukarıdaki haritada işaretli bölgelere sahip olup core'laman yeterli. Başka bir şeye ihtiyaç yok. Yani ortada bir hata yok.

Sağol zaten Kıbrıs'ı aldıktan sonra gelmişti başarım
Ara
Başarım odaklı Kandy oyunu açmayı düşünüyorum, stratejim ise Endonezya dolaylarına koloniyle genişlemek. Fikrinizi almak istediğim konu, erkenden diplomasiye de ihtiyacım olacağından acaba 1 koloni ideası yeter mi yoksa ikisini de açmam gerekir mi? Tekini açmalıysam sizce hangisi daha faydalı olur? Maksadım Endonezya, Pasifik, Avustralya taraflarında nüfuz elde edip Hindistan içinde büyümek.
Ara
(01-11-2019, 23:41)tahr1bad : Başarım odaklı Kandy oyunu açmayı düşünüyorum, stratejim ise Endonezya dolaylarına koloniyle genişlemek. Fikrinizi almak istediğim konu, erkenden diplomasiye de ihtiyacım olacağından acaba 1 koloni ideası yeter mi yoksa ikisini de açmam gerekir mi? Tekini açmalıysam sizce hangisi daha faydalı olur? Maksadım Endonezya, Pasifik, Avustralya taraflarında nüfuz elde edip Hindistan içinde büyümek.

Fikir verecek yok mu acaba, savee başlayamadım kararsızlıktan  :smile:
Ara
Merhaba, Aragonun napoliyi küçük ortak yapması gibi bende başka bir ülkeyi nasıl küçük ortak yapabilirm. Mesela Tunusu yapmak istiyorum veya napoliyi kendime küçük ortak yapmak istiyorum. ( Türkçe yama kullanıyorum o yüzden "küçük ortak" 'ın ingilizcesini bilmiyorum )
Ara
Aragon Naplesle ayni krala sahip yani personal union muslumanlar sadece vasal yapabilir
Ara
Sanırım personal union'dan bahsediyorsun. Buna pu ya düşürmek diyorlar genelde. Bazı ülkelere eventle geliyor. Genel olarak mantığı, ülkeler arası evlilik yaparak (Hıristiyan olmalı) diğer ülkenin tahtını ele geçirmek. 
Müslümanlarda olmuyor diye biliyorum.

Forumda rehberi var buradan ulaşabilirsin.
Personal Union Rehberi
Ara
Tunus oynuyorum. Fildişi Sahili'nde korsanlık görevi verdiğimde gemilere 1 ay sonra otomatik o görevden çıkıyor. Nedenini biliyor musunuz?
Edit: Düzelttim. O ticaret bölgesinden bir şehir alınca düzeldi.
Ara
kartal.png

k3.png

k2.png

Aragon başladım.İberian wedding ve görevden Portekiz'i PU'ladım.Naples entegre ettim.Lorraine march.İngiltere Pu düştü.
İngiltere'yi pu'da tutmakta zorlanıyordum o yüzden İspanya açtım.Ama görev ağacım aynı kaldı.

1-İspanya görev ağacına erişme imkanım var mı ?
2-Devamında din savaşında yer almalı mıyım ? Alırsam hangi tarafı seçmeliyim ?
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
1- Yok, çünkü İspanya end-game tagi olduğu için HRE ve Roma dışında hiç bir şey formlayamazsın.
2-Katolik tarafında savaşa katılman daha iyi gözüküyor. Eğer protestan ülke sayısı çok azsa İmparator olmak kolay olacağından protestan tarafına girip savaşı kazandırabilirsin ama biraz macera işi olur bu.
Ara
Protestan sayısı fazla.Katolik tarafında savaşı kazanmak ve hatta HRE imparatoru olmanın agresif genişleme azaltma dışında bir getirisi yok gibi görünüyor.

Görev ağacı konusunda kastettiğim şey, kastilya ile ispanya kurduğumuzda görev ağacımız genişliyordu.Ama aragon ile ispanya formlayınca görevler değişmedi.

Yeni bir soru sorayım.
İngiltere'yi nasıl etkili kullanabilirim ?
Ara
Hre imparatoru olmanın faydası reformları geçirmek olur. İmparatorlukta hala çok sayıda devletçik var gözüküyor, vassal swarma uygun durumda.

Aragon ve Kastilya'da öyle bir durum var. Hangisiyle kurarsan onun görevleriyle devam edersin. End-game tagi meselesinden bahsetmemin sebebi tag değiştire değiştire tekrar İspanya'yı formlayıp görevleri almandı ama İspanya end-game tagi olduğu için yapamazsın.

İngiltereyi kanal geliri için annexlemek daha iyi, zaten çok fazla blob değilsin o subjecte ihtiyacın yok.
Ara
@Voidian Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Oyuna devam edeyim bakalım neler olacak.
Ara
Wc deniyordum Otto ile 1720 civarı 9000 devim vardı. Humanist çalışmıştım idealardan birinde ve Japonya'yı tek seferde annexleyince %150 oe geldi sonrasında marco antonionun 1550'de yaptığı wc gibi ülkenin her yerinden isyan patladı. Unrest -7.5 civarıydı oe öncesinde. O kadar çok isyan çıktı ki oyunu ilerlettiğim anda isyan pencereleri spamlanmaya başlıyordu anında ve save yalan oldu. Nasıl oluyor bu?
Ara
Yüzde yüzü geçince kötü eventler gelmeye başlıyor.
Ara
(11-11-2019, 19:16)ragnarl7 : Yüzde yüzü geçince kötü eventler gelmeye başlıyor.

Daha önce %105lere çıktığım olmuştu, unrest veren eventları tecrübe etmiştim. Fakat yayınlarda vs ara ara %200 oe yapan insanlar görüyordum, hele ki wc esnasında. Benim tek %150 oe'da ülkemin patlamasına sebep olan neydi düşünüyorum ama bulamıyorum. Disaster da yoktu war exhaustion da yoktu.
Ara
Tolerance ve Unrest bonuslarını stacklarsan çok yüksek overextension miktarları bile ülkeni zora sokmaz. Tabi core creation cost ve kabul edilmiş kültür durumlarında core yapma süreside düştüğü için hızlıca biten core yapma işlemi yine ülkeyi riske sokmaz.
@tahr1bad

Ayrıca gelen eventlere tıklama ekranın köşesinde biriksin.
Ara
Bence en iyi dünya fethi baburle kurulur
Ara
1. power projection puanım en fazla 44 yapabiliyorum +50 olursa biliyorsunuz ki +1 bonuslar veriyor. tek rakibim var oda rusya ve rusyaya savaş açmadan nasıl puanımı artırabilirim. (ambargo ve hakaret ettim)
2. geçmişteki savaş sonunda açılan pencere nasıl bakabiliyorum
3. geçmişte yaptığım barış anlaşmalara nasıl bakabiliyorum
Ara
1.Çağ bonuslarını tamamlamak ve gp sıralamanı arttırmak power projection sağlıyor. Ayrıca rivallerine korsanlık da yapabilirsin.
2.Ona bakamıyorsun sanırım. Savaş ekranında listeleniyor savaşların ama o pencereye tekrar ulaşılabilir mi bilmiyorum.
3.Bakabildiğini sanmıyorum ama altta olayları yazı halinde gösteren bi yer vardı. Orada yukarı çıkarak önceki anlaşmaları yazı halinde görebiliyorsun.
Sic Parvis Magna
Ara
RoS56f.pngMerhabalar.Bugün yeni gelen patchdeki Moğolistan'ı denemek ve başarım tamamlamak istedim. Ancak hangi ülkeye basarsam basıyım Support İndepence seçeneğini göremedim. Oyundaki tüm dlclere sahibim ve oyunumda orjinal.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 10 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.