EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Ögrenmesi zor bir oyun mu forumdaslar, baslamayi düşünüyorum bu arada LoL'de gold ligindeyim yani strateji oyunlarina asinayim ona göre cevap verirseniz sevinirim, hayirli forumlar.
Ara
(06-02-2020, 14:00)roquentin : Ögrenmesi zor bir oyun mu forumdaslar, baslamayi düşünüyorum bu arada LoL'de gold ligindeyim yani strateji oyunlarina asinayim ona göre cevap verirseniz sevinirim, hayirli forumlar.

Lol ile  eu 4  ne alaka :D  total war  oyuncusuyum desen anlıcamda.
Ara
(06-02-2020, 14:00)roquentin : Ögrenmesi zor bir oyun mu forumdaslar, baslamayi düşünüyorum bu arada LoL'de gold ligindeyim yani strateji oyunlarina asinayim ona göre cevap verirseniz sevinirim, hayirli forumlar.

Öğrenmesi zor değil ancak zaman alan bir oyun. Bol bol okuman gerekiyor oyun içinde: Bu buton ne işe yarıyor, bu tuşa bastığımda ne oluyor, buradan hangi bonusları alıyorumu bilmek için. Çok fazla buton ve yazı kafa karıştırıcı olabilir ama temel bazı şeyleri öğrendikten sonra oyunu oynayabilirsin, diğer micro şeyleri zamanla anlamaya başlarsın.

Öğrenme sürecinde forumdaki rehberleri okuman önemli fayda sağlayacaktır. Bunun dışında aklına takılanları burada sorup cevabı da bulabilirsin. Yani dediğim gibi zorlanmazsın ancak zaman ayırman gerekir.
[+] 1 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
rigayla oynuorumya multide +2 papal bonusu var mercantalizme yükleniyorum bu max kaç oluyor baya faydalı bişi aslında eskiden önem vermezdim bu kadar max oranı ve faydasının katlantıgı çag hakkında bilgisi olan varmı
Ara
(06-02-2020, 23:45)alemdarpasa : rigayla oynuorumya multide  +2 papal bonusu var  mercantalizme  yükleniyorum  bu max kaç oluyor baya faydalı bişi  aslında  eskiden önem vermezdim bu kadar max oranı  ve  faydasının katlantıgı çag hakkında bilgisi olan varmı

En fazla 100 Mercantilism kasılıyor. 100 olduğunda +%200 Local trade power veriyor. Yani başka ülkelerle paylaştığın ticaret bölgelerinde senin topraklarının ticaret gücünü artıyor. Eğer trade nodelarında sen güçlüysen zaten pek bi etkisi olmuyor.
Ara
Tüccar cumhuriyeti tarzı az ama nokta atışı topraklara sahip devletlerde çok faydalıyken fazla mercantilism kolonilerin liberty desire'ını arttırdığı için koloni devletleri için zararlı bir şey. Sıradan devletler için normal seviyelerde olması yeterli. Ekstradan yüklenmeyi gerektirecek kadar hayati öneme sahip değil.
Sic Parvis Magna
Ara
Curia yı kontrol altına almaya çalışmak daha isabetli olur. Bölgenin ticareti ileriye doğru açılır ama şuan çok zayıf.
Ara
Polonya'ya support heir yapmak ne gibi avantajlar kazandırır?
Ara
teknolojiye göre askeri güç çizelgesi bulmustum eskiden su an bulamıyorum elinde linki olan varmı

(11-02-2020, 12:21)Alduin : Polonya'ya support heir yapmak ne gibi avantajlar kazandırır?

Sana karşı  bakışı + lıyor ally olamıyorsan  kullan  ama  devamlı  supportlamana gerek yok bence o sana  pu düşmez çünkü sen ona düşersin.
Ara
(11-02-2020, 12:21)Alduin : Polonya'ya support heir yapmak ne gibi avantajlar kazandırır?

Başa geçecek heirin yeteneklerine göre puan alıyorsun ve ilişkiniz yükseliyor.
WhaW8Am.gif
Ara
Başka bir sorum olacak,
Macaristanı eventle pu alabilmem için, ilk başta royal marrige yapmamam mı gerekiyor?
ilk başta royal marrige yapınca başa hunyadi geçiyor sonrada habsburg varis beliriyor macaristanda.
Eğer royal marrig yapmazsam oyunda direk bana event pu'su ile geçebilme ihtimali var mı?

Macaristanı savaşmadan pu alabilmem için en garanti yol nedir? savescum yapacaksam nasıl bir kombinasyon izleyerek bunu yapmalıyım?
Ara
(11-02-2020, 16:38)Alduin : Başka bir sorum olacak,
Macaristanı eventle pu alabilmem için, ilk başta royal marrige yapmamam mı gerekiyor?
ilk başta royal marrige yapınca başa hunyadi geçiyor sonrada habsburg varis beliriyor macaristanda.
Eğer royal marrig yapmazsam oyunda direk bana event pu'su ile geçebilme ihtimali var mı?

Macaristanı savaşmadan pu alabilmem için en garanti yol nedir?  savescum yapacaksam nasıl bir kombinasyon izleyerek bunu yapmalıyım?

Eventin sonucunun evlilik veya ittifak gibi etkenlerle hiçbir alakası yok. Mart 1455'de Macaristan Varisi Ladislaus Postumus 15 yaşına geldiğinde event tetikleniyor. Event sonucunda ise %75 ihtimalle özgür kalmayı %25 ihtimalle ise PU olmayı seçiyor. Yani tamamen şansa bağlı. Savescum kısmına gelirsek 1455 Başında save alınıp kabul edene kadar tekrar tekrar denenebilir.
WhaW8Am.gif
Ara
3-4 kez savescum yaptım ama buna rağmen kabul etmedi.
Bende savaşarak pu aldım.

Başka bir sorum daha olacak. Daha öncelerden hatırladığım kadarıyla shadow kingdomu engelleyebilmek için venedikten sol alttaki 3 toprağı ve papanın topraklarını almak yeterli oluyordu. (öyle hatırlıyorum) şimdi decisionslara baktığımda italyanın büyük bir kısmını istiyor engellemek için. Bu decisionu yapamasam bile, yinede yapabilme şansım var mı? mesela o papadan aldığım topraklarla vesayre.
Bu arada o decisions daha önceden var mıydı hiç hatırlamıyorum.
Ara
(11-02-2020, 18:07)Alduin : 3-4 kez savescum yaptım ama buna rağmen kabul etmedi.
Bende savaşarak pu aldım.

Başka bir sorum daha olacak. Daha öncelerden hatırladığım kadarıyla shadow kingdomu engelleyebilmek için venedikten sol alttaki 3 toprağı ve papanın topraklarını almak yeterli oluyordu. (öyle hatırlıyorum) şimdi decisionslara baktığımda italyanın büyük bir kısmını istiyor engellemek için. Bu decisionu yapamasam bile, yinede yapabilme şansım var mı? mesela o papadan aldığım topraklarla vesayre.
Bu arada o decisions daha önceden var mıydı hiç hatırlamıyorum.

Venedik'in ana karaya bağlı üç toprağı ve Papa'nın Avignon dışındaki tüm topraklarını direkt veya vassal yoluyla kontrol etmen gerek. Bundan sonra decisionu geçirip shadow kingdomu engelleyebilirsin.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ben italyanın büyük bir bölümünü sanmıştım sonradan farkettim
Ara
(06-02-2020, 14:34)alemdarpasa :

Lol ile  eu 4  ne alaka :D  total war  oyuncusuyum desen anlıcamda.
Total war'u daha önce hic oynamadim forumdas LoL'ü de sırf hava atmak için söylemistim zaten :(
Ara
Oyun nasil sonlaniyor acaba 1444 de osmanliyla basladim 1560 lara geldim missionlari yapiyorum belli bir yil var mi bittigi oyunun veya dunya hakimiyeti tarzi birsey mi gerekiyor
Ara
tarihe göre teknoloji üstünlügü çizelgesi vardı eskiden bulmuştum su an bulamıyorum bilen biri link atarmı

(12-02-2020, 18:30)SoulForged : Oyun nasil sonlaniyor acaba 1444 de osmanliyla basladim 1560 lara geldim missionlari yapiyorum belli bir yil var mi bittigi oyunun veya dunya hakimiyeti tarzi birsey mi gerekiyor

iron  modda oynuorsan başarım ları  almak için oynayabilirsin. ister dünya hakimiyeti  ister farklı başarımları gözüne kestir  ona göre  idea seç.

https://eu4.paradoxwikis.com/Land_units

buldum :d
Ara
(12-02-2020, 18:30)SoulForged : Oyun nasil sonlaniyor acaba 1444 de osmanliyla basladim 1560 lara geldim missionlari yapiyorum belli bir yil var mi bittigi oyunun veya dunya hakimiyeti tarzi birsey mi gerekiyor
Oyun normalde 1821 yılında bitiyor ama eğer normal modda oynuyrsan sonra oynamaya devam edebiliyorsun.
Ara
Merhabalar´

Fransa oynuyorum. Great powerlarda 1. oldum(ming dağıldı herhalde). İyi gidiyordum ama bi anda +50 lik iliikimo lan papa beni kısıtladı. Sonra hallettim falan ex gitti ama halen "The Statue in Restraint of Appels" diyor ve papa puanı alamıyorum. 7 cardinalım olamsına rağmen. NE yapmalıyım acilen söylerseniz sevinirim eğer çözümğ yokda direkt protestan olacağım. :fear:
Belki de bu çelimsiz çocuk gelecekte bir imparator olacak, ona iyi bakın.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.