EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Düşman ordusunu imha ederken komutanlarının öldürüldüğünü ya da ele geçirildiğini hiç hatırlamıyorum. Bu konu hakkında bir fikriniz var mı? Komutanının niteliğine göre ya da orduyu hükümdarın yönetmesine göre birtakım eventlerin tetiklenmesi mantıklı olurdu.
İhtiras, keder, heyecan, marjinallik, monşerlik, kaygı ve aşırı miktarda Türklük barındırır.
Sen eğme, eğilsin alnı karalar / Dalkavuklar, p...lar ve maskaralar
Ara
Hükümdar komutan olarak atandığında yıllık ölme şansında bir miktar artış olur ayriyeten eğer savaşta ölürse ülke -2 istikrar kaybeder. onun dışında komutanlarda dediğin gibi özel bir durumu yok savaşıp savaşmadığına göre.
[+] 1 üye Pharmacist nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(21-02-2020, 19:34)HakaniyeLehçesi : Düşman ordusunu imha ederken komutanlarının öldürüldüğünü ya da ele geçirildiğini hiç hatırlamıyorum. Bu konu hakkında bir fikriniz var mı? Komutanının niteliğine göre ya da orduyu hükümdarın yönetmesine göre birtakım eventlerin tetiklenmesi mantıklı olurdu.
Var aslında eğer Oyrat ile Çin ordularının başındaki Çin(Ming) Hükümdarını yenerseniz savaşta Ming'in kralı ölür Oyrat siege ability kazanır naiplik konseyi çini yönetir. Bu eventin olması için Oyrat ile bir Ming ordusunun başında imparator olmalı.
[+] 1 üye KorkusuzTürk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(21-02-2020, 20:23)KorkusuzTürk :
(21-02-2020, 19:34)HakaniyeLehçesi : Düşman ordusunu imha ederken komutanlarının öldürüldüğünü ya da ele geçirildiğini hiç hatırlamıyorum. Bu konu hakkında bir fikriniz var mı? Komutanının niteliğine göre ya da orduyu hükümdarın yönetmesine göre birtakım eventlerin tetiklenmesi mantıklı olurdu.
Var aslında eğer Oyrat ile Çin ordularının başındaki Çin(Ming) Hükümdarını yenerseniz savaşta Ming'in kralı ölür Oyrat siege ability kazanır naiplik konseyi çini yönetir. Bu eventin olması için Oyrat ile bir Ming ordusunun başında imparator olmalı.

Evet, onu biliyorum ama oyun için genel olarak kastetmiştim.
İhtiras, keder, heyecan, marjinallik, monşerlik, kaygı ve aşırı miktarda Türklük barındırır.
Ara
altnkurt :Trust bekleyerek artan bir şey değil. Genelde favor ile arttırıyoruz. Çağırdığı savaşlara gelerek artıyor muydu hatırlamıyorum. Ama kendi savaşlarında ona toprak vs vererek arttırabiliyorsun sanırım.

Yalnız hatırladığım kadarıyla bir ülkeye 100 favorun varken alınan extra favorlar trust olarak ekleniyordu. Böyle bir şeyler vardı devam ediyor mu bilemiyorum çok zamandır oynamıyorum.
Medeni Hayattan Bahseden Züppelere,
Barıştan Bahseden Kansızlara,
Maziyi İnkar Eden Namussuzlara İnanma..!
Millet, Kan Demektir.
Damarındaki Asil Kanda Türklük Varsa,
Zaten Savaşçılığı Duyacak Ve İsteyeceksin....
Ara
Arkadaslar boyle bi durumda Timurlar savasa dagil olur mi? diyer forumlardan AI guarantee ettigi ulkeye herzaman defansiv savasta yardimci olur diye okudum, fakat burda not accept diyor

https://prnt.sc/r6g3rm
Ara
(23-02-2020, 14:40)xayder : Arkadaslar boyle bi durumda Timurlar savasa dagil olur mi? diyer forumlardan AI guarantee ettigi ulkeye herzaman defansiv savasta yardimci olur diye okudum, fakat burda not accept diyor

https://prnt.sc/r6g3rm

Savasa dahil olmaz
omnia fui et nihil expedit
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Herhangi bir ülkenin ayarlarını değiştirebiliyorum. Mesela yönetim biçimi ve krallık gibi. Şuana kadar hiçbir sıkıntı yok lakin Granada gelince değişmiyor. Aynı kalıyor. Nerede yanlış yapıyorum.

Steam\steamapps\common\Europa Universalis IV\Europa Universalis IV Golden Century\history\countries

GRA - Granada.txt

ne yaparsam yapayım değişmiyor. Modlar da da bir şey bulamadım. Neden acep ?
Ara
Ben denedim değişiyor. Nasıl bir değişiklik yapmaya çalışıyorsun tam olarak?
Sic Parvis Magna
Ara
Tamam buldum şimdi. Dikkatimden kaçan bir modmuş.

Böyle deneye yanıla ben mod yaparım yahu :)
Ara
High_american teknoloji ile başlayan ülkelerde discovery 0 oluyor. Bunu nasıl düzeltebiliriz. Consol ile event ile yaparak açıyorum ama iron mod yapmak istiyorum.
Ara
High americanın tek eksisi haritayı açması gerekmesi zaten. Onu nasıl düzeltebiliriz bilmiyorum.
Sic Parvis Magna
Ara
ben onu console event personality.event.2 gibi bir şey yazıp açıyorum. Tam olarak hatırlamıyorum ismini ama bölge bölge açılıyor.

Osmanlıyı ve Granadanın böyle yaptım.

Bir de hiçbir youtuber nedense jan mayenle kapışıp yenmeye çabalamıyor. Ben osmanlıyla katolik olup hre lideri olduktan sonra tokatladım. Güzel bir camping idi.
Ara
bu amerıka yerlılerı oynarken ronesans neden alınmıor...
Ara
Önce dini reform etmen gerekiyor. Sonrasında rönesansı alabilirsin.
Sic Parvis Magna
Ara
bazı timelapse videolarında sağda ülkenin ittifakları, yöneticisi falan oluyor bunları edit ile mi koyuyorlar yoksa bir modu vs var mı
Ara
amerika yerlisinde nasıl dini reform yapiyorsun ?
Ara
(29-02-2020, 14:35)4S0S : bazı timelapse videolarında sağda ülkenin ittifakları, yöneticisi falan oluyor bunları edit ile mi koyuyorlar yoksa bir modu vs var mı

Edit ile koyuyorlar.
WhaW8Am.gif
Ara
(29-02-2020, 15:17)alemdarpasa : amerika yerlisinde nasıl dini reform yapiyorsun ?

Dinine göre tüm reformları geçirmen gerekiyor. Örneğin Mayalılar toprak fethedip reform geçiriyor ve sonucunda ülkesi parçalanıyor, Aztekler ise ülkeleri vassal yapıp reform geçiriyor ve sonrasında vassalları özgür kalıyor. Tüm reformları bitirdikten sonra sınırında enstütü benimsemiş bir ülke varsa dinini reformlayabiliyorsun.
WhaW8Am.gif
Ara
Herhangi bir enstitünün kendi ülkemde çıkmasına etki edebilir miyim?
Eski bir rehberde bunu görmüştüm ama Rönesans, Çin'de çıkarılmıştı. Daha sonra bu enstitü, güncellemelerle sadece İtalya'da çıkmaya başladı. Buna dair güncel bir rehber var mı?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.