EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Oyunda hiç bir mod kullanmama rağmen Ironman ile oynayacağımda "oyun bir modla çalışıyor o yüzden başarım kazananazsın" diyor.
Daha yeni güncelleme geldiğinden mi oluyor acep ?
Ara
Yüzyıl savaşları tedavülden kaldırıldı mı?
200w.webp?cid=790b76115d1e7ead69352f4d67...=200w.webp
Ara
İngiltereye event/görev gelebiliyor Fransa'daki taht iddiasıyla ilgili, açarsan o yüzyıl savaşları reloaded oluyor.
Holland olarak imparatorum şu anda, bütün elektörler beni imparator olma konusunda destekliyor ve imparatorluk otoritem %50, reform gerçekleştirmem için imparatorluktaki prenslerin yarısının beni desteklemesi gerekiyor, nasıl beni desteklemelerini sağlayabilirim ?
Ara
(30-01-2016, 16:58)Xepluper : Holland olarak imparatorum şu anda, bütün elektörler beni imparator olma konusunda destekliyor ve imparatorluk otoritem %50, reform gerçekleştirmem için imparatorluktaki prenslerin yarısının beni desteklemesi gerekiyor, nasıl beni desteklemelerini sağlayabilirim ?
Altta prenslerin üstüne gelince yazıyor.
Ara
(27-01-2016, 01:07)Duman : Aşağıdaki küçük bayraklara mouse'u getirerek oy verenin neden, oy vermeyenin neden vermediğini görebilirsin. Ülkeler reform için oy verirken öncelikli olarak şunu değerlendirirler.

- İmparatorun ülkesi güçlü mü?
- İmparatorun ülkesinin ekonomik gücü yeterli mi?
- İmparatorun ülkesinin overextension değeri (0 olmalı)
- İmparatorun ülkesinin diplomatic reputation değeri (olabildiğine yüksek olmalı)
Ancak yine de direk üstüne getirmen daha mantıklı zira hesaplanmış bir biçimde hangisinin ne kadar etkilediği gözüküyor.
Mesela dip repin ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsin ordan.
Ara
Overseas exploitini biri tam açıklarsa iyi olabilir.

Koreyle endonezyayı 1470 de alınca fln hiç bir değişiklik olmadı gayette uzak :P
Ara
Yanlış hatırlamıyorsam aynı kıtada olmaması lazım.Birde komşu toprağın olmaması lazım yani başkente kara yolu ile bağlı olmaması gerek.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
(30-01-2016, 19:28)lortcush : Overseas exploitini biri tam açıklarsa iyi olabilir.

Koreyle endonezyayı 1470 de alınca fln hiç bir değişiklik olmadı gayette uzak :P

Öğrenmek için basit bir yol :

1. Osmanlı al
2. Memlük'e savaş aç
3. Suriye'yi serbest bırak ve hiçbir kara bağlantın kalmadığından emin olarak Suriye topraklarının altındaki yerleri kendine al.
4. ???

TL;DR: Mesele uzaklık değil, mesele kıta.
Ara
Kore de Endonezya da Asya kıtasında oluyor, overseas exploiti başkentinin -başka bir kıtada bulunurken- fethettiğin topraklardan bağlantısının kopmuş olması.

Örneğin Osmanlı ile Anadolunun sınır bölgelerini Ak Koyunluya verirsen başkentin İstanbul Avrupa'da olduğu için Asya'da aldığın diğer toprakları oversea olarak görürsün çünkü başkentine bağlantısı yoktur ve başkentinle farklı bir kıtadadır.
March nedir ? Vasal yaptığım march isteği atıyolar nedir bu march
savaş barıştır özgürlük kölelik cahillik güçtür
Ara
Vassal´ın daha kullanışlı hali.Sana olan Liberty´si 15 düşer.Güzel özellikleri var march yapmak istediğin ülkeye gel gösteriyordu.Annexlemiceğin bir ülke olsun önerim.Çünkü geri alması masraflı ve marchlı bir ülkeyi annexliyemiyorsun.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
Teşekkürler cevap için
savaş barıştır özgürlük kölelik cahillik güçtür
Ara
28px-National_manpower_modifier.png+25%National manpower modifier
28px-Land_forcelimit_modifier.png+30%Land force limit modifier
28px-Naval_forcelimit_modifier.png+30%Naval force limit modifier
28px-Defensiveness.png+20%Fort defense
28px-Fort_maintenance_modifier.png−20%Fort maintenance
28px-Manpower_recovery_speed.png+20%Manpower recovery speed

Vassalın bu bonusları alıyor , annexleyemiyorsun sana para ödemiyor. Eğer March özelliğini elinden alırsan -200 ilişki ve -1 stabilty yiyorsun.
Ara
Önemli değil.
Victor Hugo
Ara
Alınmayın ama pek kullanışlı değil eğer amaç kazançsa. RP veya zevk için yapılır tabii ama bunun dışında kullanışı epey kısıtlı.
[+] 1 üye ferevon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ticaret gücümü bir bölgede toplayıp, oradan da ana ticaret bölgeme aktarırken neredeyse hiç gelir alamıyorum, yok mu bunun bir yolu ?

(Memlük ile oynarken Hindistan ticaret gücünü Arabistana toplayıp oradan İskenderiyye'ye aktarmak gibi.)
Ara
Aynı bölgede hem collect hem de transfer mi yapiyorsun?
Protestan Ligi lideriyim. Ancak Katolikler bizden daha güçlü. Fransa veya Osmanlı'yı nasıl lige katabilirim? Fransa ile müttefikim, ilişkimiz 200 ancak katılmıyor.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.