EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Bu iki görevi nasıl yapabilirim taktik alabilir miyim?
3ylGsX.jpg
Ara
İlk görevi tamamlamak için bu 3 şarttan birini yerine getirmelisin:
1. HRE'deki 3 elektör tarafından imparatorluk için destekleniyor olmalısın.
2. HRE'deki 3 elektörü vasallamalısın.
3. HRE'yi yok etmelisin.

İkinci görevi tamamlamak için de şu 2 şarttan birini yerine getirmelisin:
1.HRE imparatoru olup Proclaim Erbkaisertum reformunu geçirmelisin.
2. HRE'yi yok etmelisin.

Muhtemelen sorduğun kısım bu değildi. Taktik de istemişsin. İkinci görevdeki Proclaim Erbkaisertum'u yapmak için tamamen ona yönelik oynamak gerekiyor. Zor bir şart. Onun yerine HRE'yi yok ederek iki görevi de tek seferde tamamlamaya odaklanmalısın. Bunun için de teker teker elektörleri vasallamaya çalışabilirsin. İmparator Avusturya dışında bir ülkeye geçerse yine işin kolaylaşacaktır. Protestan ligini desteklemek bir seçenek olabilir. Veya Katolik az kalmışsa katolik ligini desteklemek de taktiksel bir avantaj sağlayacaktır. Çünkü az sayıda katolik demek az sayıda elektör demek. Bu da daha kolayca HRE'yi dağıtmana yardımcı olabilir.
Sic Parvis Magna
Ara
(01-04-2020, 12:06)altnkurt : İlk görevi tamamlamak için bu 3 şarttan birini yerine getirmelisin:
1. HRE'deki 3 elektör tarafından imparatorluk için destekleniyor olmalısın.
2. HRE'deki 3 elektörü vasallamalısın.
3. HRE'yi yok etmelisin.

İkinci görevi tamamlamak için de şu 2 şarttan birini yerine getirmelisin:
1.HRE imparatoru olup Proclaim Erbkaisertum reformunu geçirmelisin.
2. HRE'yi yok etmelisin.

Muhtemelen sorduğun kısım bu değildi. Taktik de istemişsin. İkinci görevdeki Proclaim Erbkaisertum'u yapmak için tamamen ona yönelik oynamak gerekiyor. Zor bir şart. Onun yerine HRE'yi yok ederek iki görevi de tek seferde tamamlamaya odaklanmalısın. Bunun için de teker teker elektörleri vasallamaya çalışabilirsin. İmparator Avusturya dışında bir ülkeye geçerse yine işin kolaylaşacaktır. Protestan ligini desteklemek bir seçenek olabilir. Veya Katolik az kalmışsa katolik ligini desteklemek de taktiksel bir avantaj sağlayacaktır. Çünkü az sayıda katolik demek az sayıda elektör demek. Bu da daha kolayca HRE'yi dağıtmana yardımcı olabilir.

teşekkür ederim. HRE içindeki küçük devletlerin dinin değiştiriyorum bu sayede elektör sayısı azalıyor. Protestanlık resmi inanç zaten HRE lideri lüneburg. Dinim Anglikan iken elektörler beni nasıl destekleyecek ki? Dediğiniz gibi HREyi parçalamak daha kolay olacak.
Ara
Dinin Anglikan iken destek alamazsın, evet. Parçalamak tek yol bu durumda.
Sic Parvis Magna
Ara
(02-04-2020, 15:00)semihuygur : LbYbln.jpg

Bu görevi yapabilmek için 4 şehirde fırın inşa etmem gerekiyormuş ama 2 şehirde inşa edeiyorum bu uyarıyı alıyorum nasıl yapcam bu görevi :/

5vdTKy.jpg

Öncesinde Borsa ve Muhasebe Dairesi inşa etmem gerekiyormuş. Hallettim :)
Ara
Kömür üretilen yerler alıp oralara dikmen gerekiyor. Kömür üretimi için aydınlanma enstitüsü ve 20 dev gibi şartlar gerekiyordu sanırım.

Edit: Pardon zaten hangi şehirlere dikmen gerektiğini söylüyormuş. Oralarda kömür üretebilecek şartları sağlaman gerekiyor öncelikle. Bu da üstte yazdığım gibi 20 dev ve enstitü.
Sic Parvis Magna
Ara
(02-04-2020, 15:11)altnkurt : Kömür üretilen yerler alıp oralara dikmen gerekiyor. Kömür üretimi için aydınlanma enstitüsü ve 20 dev gibi şartlar gerekiyordu sanırım.

Edit: Pardon zaten hangi şehirlere dikmen gerektiğini söylüyormuş. Oralarda kömür üretebilecek şartları sağlaman gerekiyor öncelikle. Bu da üstte yazdığım gibi 20 dev ve enstitü.
Evet dediğiniz gibiymiş teşekkür ederim :)
Ara
Nasıl birisiyle ticaret yapabiliriz?
Ara
Birisiyle ticaret yapmak diye bir şey yok oyunda. Ticaret bölgelerinde üretilen ürünlerin miktar ve değerine bağlı olarak ticaret geliri diyebileceğimiz bir rakam o ticaret bölgesinde toplanır. O bölgede ticaret gücü olan devletler bölgedeki ticaret güçlerine oranla o ticaret bölgesinin havuzunda toplanan parayı bölüşür. Kendi payını merchant göndererek oradan toplayabilir veya bir sonraki ticaret bölgesine transfer edebilirsin.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Peki bölge claimi nasıl atarım? mesela sirbistan da hakkim yok.
Ara
Yasin,
Claim atmak için hedef ülkede belli bir miktar casusluk yapman gerek.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bana karşı birsürü büyük devlet koalisyon kurup saldırdı. Bunu nasıl engellerim?
Ara
Koalisyona girmesi için AE'nin 50'yi geçmesi gerekiyor. AE haritası var oradan takip edebilirsin. Bunun dışında barış antlaşmasında sağda uyarı çıkıyor "bu antlaşmayı geçirirsen şu ülkeler koalisyona girebilir olacak" diye.

Her zaman claimli toprakları alıyoruz, savaşta düşmanın müttefikinden toprak almamaya dikkat ediyoruz.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(05-04-2020, 01:03)Yasin Ahmet : Bana karşı birsürü büyük devlet koalisyon kurup saldırdı. Bunu nasıl engellerim?

Koalisyon 50 AE yediğin zaman gerçekleşir. Bir anlaşma yaptığında sağda koalisyon bayrağı resmi çıkıyor. Orada koalisyona girebilecek devletleri görebilirsin. Her sene sonunda -1 azalacaktır. Yani 50AE yediğin devlet bir sonraki sene koalisyona giremeyecek. Anlaşmayı buna göre birkaç yıl gecikmeli, bekleterek yapabilirsin. Bunun yanı sıra, koalisyona girecek devletlerle ilişki kasarak bunun önüne geçebilirsin. Yeterli ilişki durumu oluşursa koalisyona giremeyeceklerdir. Her şeye rağmen koalisyona giren devletler oldu diyelim, savaş açmayabilirler yeterince güçlüysen. Bunun için ordu sayını arttırabilir veya kendine güçlü müttefikler edinebilirsin. Böylece koalisyona giren devletler sana karşı savaş açmaya cesaret edemeyeceklerdir. Her ne olursa olsun koalisyona girildi diyelim, koalisyon savaşlarını kazanmak mümkün. Bu savaşlarda CB üstünlük gösterme olduğu için ne kadar çok ordu yenersen o kadar çok savaş skoru alırsın. Yani kuşatmadan ziyade, bulduğun orduları yok etmeye ve mümkünse White Peace almaya bak derim.
[+] 1 üye argoargoo nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
ilk oyunda topraklarımın %50 sini kaybettim osmanlı olarak. 2. oyunda tüm akdenizde müttefik edindim karakoyunlu ak koyunlu tunus vb. saldıran olmadı. Teşekkürler.
[+] 1 üye Yasin Ahmet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Rusya'yı kurdum 1550li yıllarda Osmanlı'ya nasıl karşı koyabilirim. Hayvan gibi askeri var :/
Ara
Quantity adlı idea'yı alırsan orduya alabileceğin asker sayısı (Force Limit) artar.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
Bir ara bulmuştum da şimdi bulamadım bu quantity , quality vb ayarlama bölümü neresi?
Ara
EU3'teki gibi öyle bir bölüm yok, benzer diyebileceğin idea ve hükümet reformları sistemi var.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(05-04-2020, 12:38)Filsuk : Quantity adlı idea'yı alırsan orduya alabileceğin asker sayısı (Force Limit) artar.
 ilk o ideayı aldım zaten. benim 50k ordum varken osmanlının 150k ordusu var :) force limiti zorlamam gerekiyor sanırım
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.