EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
İmparatorla ilişkisi önemli.
(31-01-2016, 14:43)Xendblue : Protestan Ligi lideriyim. Ancak Katolikler bizden daha güçlü. Fransa veya Osmanlı'yı nasıl lige katabilirim? Fransa ile müttefikim, ilişkimiz 200 ancak katılmıyor.

Seninle ilişkisine değil karşı tarafla ilişkisine bakar. Avusturya ile Osmanlı'yı savaşa sokup birbirine rivallatırsan katılır truce bitince.
Ara
Bir soru soracağım. Brandenburg oldum lakin herharngi bir HRE üyesine savaş açmayı denesem Avusturya yanında savaşa geliyor. Nasıl olacak bu durum ? Brandenburg için birkaç taktik söyleseniz fena olmaz ?
Ara
(01-02-2016, 01:45)DesertFox : Bir soru soracağım. Brandenburg oldum lakin herharngi bir HRE üyesine savaş açmayı denesem Avusturya yanında savaşa geliyor. Nasıl olacak bu durum ? Brandenburg için birkaç taktik söyleseniz fena olmaz ?

Gelmemesi lazım imparator savaşa. Neden geliyor? Yapılacak ilk şey Polonya'yı yanına alıp Töton'a saldırmak olmalı. Töton'un müttefiği HRE ülkeleri olur illaki Medgeburg mü ne vardı kuzeyde mesela. Savaş esnasında onları da katarsın kendine. Dikkat et ama ordunu direk yok eder Töton bırak Polonya Litvanya halletsin. Ondan sonrada çevre HRE üyelerini ufak ufak kendine katarsın. Bak bakıyım neden geliyor imparator.
Ara
Savaş sebebin yoksa İmparator geliyor olarak gözükür, savaş sebebiyle saldırdığında saldırdığın ülke imparatorun müttefiği veya özgür şehir statüsüne sahip değilse İmparator gelemez.
Tamam, çok sağolun arkadaşlar. Savaş sebebi olmadan bakmıştım :D O yüzdenmiş :D
Ara
Flood olacak ama başka sorum daha var. Brandenburg ile toprak aldım ancak yasadışı toprak falan diyor İmparator. Reddetsem isyan riski olacak. Nedir bu ? Bir beceremedim oynamayı şu devletle.
Ara
(02-02-2016, 00:23)DesertFox : Flood olacak ama başka sorum daha var. Brandenburg ile toprak aldım ancak yasadışı toprak falan diyor İmparator. Reddetsem isyan riski olacak. Nedir bu ? Bir beceremedim oynamayı şu devletle.

Core'un olmayan HRE toprağı aldığından dolayı. Eğer Avusturya ile müttefik olup ilişkilerini iyi tutarsan geri istemez.
Ara
Yahu çıldıracağım. Eleman müttefik olmuyor. Aslında claim vardı orada yalnız core lazımmış. Neyse teşekkürler. Peki HRE'de genişlerken dikkat etmem gereken başka şeyler var mı ?
Ara
(02-02-2016, 00:40)DesertFox : Yahu çıldıracağım. Eleman müttefik olmuyor. Aslında claim vardı orada yalnız core lazımmış. Neyse teşekkürler. Peki HRE'de genişlerken dikkat etmem gereken başka şeyler var mı ?

Koalisyon haritasına dikkat et zira HRE ülkeleri koalisyonlara katılmaktan pek bir zevk alırlar. AE çok olmasın yani.
Ara
Bu yasadışı toprak olayı gitmiyor, kaç yıl sonra gider peki ? Avusturya yasadışı toprağa sahibim diye küstü :D Üstelik toprakta isyan riski çok fazla.
Ara
(02-02-2016, 00:49)DesertFox : Bu yasadışı toprak olayı gitmiyor, kaç yıl sonra gider peki ? Avusturya yasadışı toprağa sahibim diye küstü :D Üstelik toprakta isyan riski çok fazla.

Bende oynuyorum pek sıkıntı yapma otonomi ver fazla agresif genişleme bir yerden sonra güçlenince AU müt olabiliyor.Lig savaşına kadar idare edersin sonrası kimin protestan olacağına bağlı ona göre strateji geliştirirsin.Tötonu Polonya ile ezip Prusya için gereken yerleri al.Çevrendeki prenslikleri alıp genişleyebilirsin.
Biz Lozan'la sadece bir devleti tasfiye etmedik.Aynı zamanda hayallerimizi de tasfiye ettik...
Ara
Support heir nedir
savaş barıştır özgürlük kölelik cahillik güçtür
Ara
(05-02-2016, 12:54)lion : Support heir nedir

Yanlış bilmiyorsam Polonya'ya özel bir şeydi. Polanya'da bir varisi destekleyip başa geçirebiliyorsun.
Ara
Saol sonra ne oluyo
savaş barıştır özgürlük kölelik cahillik güçtür
Ara
(05-02-2016, 13:04)lion : Saol sonra ne oluyo

Bişey olmuyor. Seçilen hanedan yönetiyor. Gerçi başka hanedan geçtiğinde pu olma durumu var mı bilmiyorum.
Ara
Elektif Monarşi yönetim biçimine sahip olan devletlerin heirleri Sejm denilen bir meclis tarafından seçiliyor. Eğer başka bir devlet Elektif Monarşi olan bir devlete Support Heir yaparsa o ülkeye kendi hanedanından bir yöneticinin geçmesi şansını arttırır. Eğer başarılı olurda kendi hanedanından birini Elektif Monarşi olan ülkeye Yönetici yaparsa ; Prestij , Dip/Mil/Adm Puanı , Legitimacy kazanır.

Küçük bir ihtimal ile PU Casus Bellisi alabilir bu yeni geldi hakkında bilgim yok.

Not : Polonya Tek Elektif Monarşi olan ülkedir ve Custom Nation kurarsan Elektif Monarşi yapabilirsin.

Not 2 : Gelen Litvanya-Polonya PU eventinde Polonya Litvanya'ya PU atmaz ise Elektif Monarşi Olmaz.
[+] 1 üye Redtay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Mesela müslüman bir ülkede katolik zealots çıktığı zaman oversea olmayan provincelerin mi yarısını almak gerekiyor yoksa tüm provinclerin yarısını mı ?(İsteklerini provincelerin yüzde 50 sini aldıklarında kabul edebiliyorum) (Dominant hale getirip din değiştirmeye çalışıyorum ve evet ecdad oynuyorum. Deli gibi oversea yaptım.)
Ara
b6olef.jpg

No pirates in my caribbean başarımını kazanmaya çalışıyorum.Başarım 26/27 olarak gözükmekte.Alt taraftaki carib'leri de ele geçirmeli miyim yoksa gözden kaçırdığım bir ada mı var?
Ara
(05-02-2016, 23:40)captivesoul : b6olef.jpg

No pirates in my caribbean başarımını kazanmaya çalışıyorum.Başarım 26/27 olarak gözükmekte.Alt taraftaki carib'leri de ele geçirmeli miyim yoksa gözden kaçırdığım bir ada mı var?

Sanırım Kolombiya'nın üstündeki adayıda alman gerek, Colonial Caribbean bölümünde gözüküyor çünkü.

@captivesoul
Ara

Konuyu Okuyanlar: 33 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.