EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(05-04-2020, 12:04)semihuygur : Rusya'yı kurdum 1550li yıllarda Osmanlı'ya nasıl karşı koyabilirim. Hayvan gibi askeri var :/
Step topraklarını ele geçirip cossackslara verirsen oradan çıkan özel atlı birliklerinin +10 cavalry bonusu var. Eğer cossackslarin influence'i 75'in üzerindeyse ve loyalityleri 60'in üzerindeyse +20 cavalry combat ability bonus buradan gelir. Üstüne Rusyanın hükümetiyle çıkardığın +10 fire damage bonusu veren birlikleri karıştırırsan Osmanlı'nın kazanması zor olacaktır.
Ara
(05-04-2020, 13:16)Pharmacist :
(05-04-2020, 12:04)semihuygur : Rusya'yı kurdum 1550li yıllarda Osmanlı'ya nasıl karşı koyabilirim. Hayvan gibi askeri var :/
Step topraklarını ele geçirip cossackslara verirsen oradan çıkan özel atlı birliklerinin +10 cavalry bonusu var. Eğer cossackslarin influence'i 75'in üzerindeyse ve loyalityleri 60'in üzerindeyse +20 cavalry combat ability bonus buradan gelir. Üstüne Rusyanın hükümetiyle çıkardığın +10 fire damage bonusu veren birlikleri karıştırırsan Osmanlı'nın kazanması zor olacaktır.
teşekkür ederim çok faydalı oldu bu bilgiler
Ara
turnuvalarda cok fazla kazanica sana krallıklar sana savaş açıyorumu
Ara
(05-04-2020, 15:39)kurtulus : turnuvalarda cok fazla kazanica sana krallıklar sana savaş açıyorumu
Eu4'te bir turnuva mekaniği yok bildiğim kadarıyla. Kastettiğin şeyi biraz daha açıklarsan yardımcı olabileceğime inanıyorum.
Ara
Herkese selam
Main trade yerini başkent ten başka yere taşısak hem main trade hemde başkent te collect yapılabilir mi? Yoksa ticareti main trade mi yönlendirmek lazım
Ara
Oyun başında başkentten collect yapılmasının sebebi başkentinin aynı zamanda main trade'in olmasından kaynaklı yani main trade bölgeni değiştirdiysen main trade bölgene götürmen daha mantıklı.
Ara
Arkadaşlar ben osmanlı oynuyordum iron man modunda, rodos ve venedikle uzun bir savaşa girdim. Venediği kara savaşında yıprattım fakat denizi kaybettim bu yüzden venedik ile seperated peace yaptık white peace olarak. Rodos'a dönmeye başlarken bir an rodosun istediklerini kabul etmek şartıyla otomatik bir barış oldu. İron man zorluktayım geri de alamıyorum şu an rodosa yenilmişim gibi birşey oldu neden otomatik barış oldu? eventlere tıklarken ben mi yanlışıkla tıkladım? Savaş 4-8 yıl sürdü ve -50 de idi. (savaş sebebimi uzun süre alamadığımdan azdı.)
Ara
(05-04-2020, 22:44)Yasin Ahmet : Arkadaşlar ben osmanlı oynuyordum iron man modunda, rodos ve venedikle uzun bir savaşa girdim. Venediği kara savaşında yıprattım fakat denizi kaybettim bu yüzden venedik ile seperated peace yaptık white peace olarak. Rodos'a dönmeye başlarken bir an rodosun istediklerini kabul etmek şartıyla otomatik bir barış oldu. İron man zorluktayım geri de alamıyorum şu an rodosa yenilmişim gibi birşey oldu neden otomatik barış oldu? eventlere tıklarken ben mi yanlışıkla tıkladım? Savaş 4-8 yıl sürdü ve -50 de idi. (savaş sebebimi uzun süre alamadığımdan azdı.)

Stability'in -3 müydü? Eğer öyleyse ve skorda gerideysen barış attıklarında ülken kabul etmek zorunda kalıyor
omnia fui et nihil expedit
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Malesef öyleymiş. Üzücü o kadar oynamıştım küçücük devlet tüm kuklalarımı çıkarttı :(
Ara
Ben bi dlc almak istiyorum fakat iade de edebilirim beğenmezsem. Dlcleri de oyunlar gibi 2 saatten az oynayarak iade edebilme hakkım var mı?
Ara
DLC iade edilebiliyor ama 2 saat limiti her ürüne göre değişiyor diye hatırlıyorum. Sabit bir limit değil o.
Sic Parvis Magna
Ara
(06-04-2020, 00:45)tahr1bad : Ben bi dlc almak istiyorum fakat iade de edebilirim beğenmezsem. Dlcleri de oyunlar gibi 2 saatten az oynayarak iade edebilme hakkım var mı?

Evet var.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
Osmanlı oynuyorum ve belli bir askeri sınırım var. Memlük devleti bana moğolları anımsatan bir şekilde saldırıyor ve durduramıyorum. 70k-80k askerden bahsediyorum, benim ise asker sınırım 57. Memlükleri nasıl yenerim? ekonomik olarak iyiyim ama asker sınırım az. Ordumda 20 tane top, 25 tane piyade ve 12 tane süvari var.
Ara
(07-04-2020, 00:11)Yasin Ahmet : Osmanlı oynuyorum ve belli bir askeri sınırım var. Memlük devleti bana moğolları anımsatan bir şekilde saldırıyor ve durduramıyorum. 70k-80k askerden bahsediyorum, benim ise asker sınırım 57. Memlükleri nasıl yenerim? ekonomik olarak iyiyim ama asker sınırım az. Ordumda 20 tane top, 25 tane piyade ve 12 tane süvari var.

Sanıyorum oyunun erken dönemindesin ve techde çok geride olmadıgını varsayarsak ordu sayın normal. Memlük ise büyük ihtimalle quantity idea açmıştır. Sen de quantity açabilirsin veya balkanlarda ülke fethederek, development artırarak ordu sayını büyütebilirsin
omnia fui et nihil expedit
Ara
Balkanlarda ve anadoluda yeterince hakimiyet kurup birkaç teknoloji atlayınca memlükleri 1v1'de rahatlıkla yenebilir olman gerekiyor. -2'de saldırma, generali unutma vs. temel savaş taktikleriyle yenebilirsin. Zorluyorsa geri çekilip sana -2'de saldırmasını bekleyebilirsin.
Sic Parvis Magna
Ara
-100e gelen bir savaşta otomatik barış olurmu yoksa hala reddetme seçeneğine sahip olurmuyum
Ara
-100 olduğunda gönderilen barış teklifi fark etmeksizin stab hit yaşanır. Yani, eninde sonunda kabul edersin.
WhaW8Am.gif
Ara
Memlükleri en geç veya en erken ne zaman yenmeliyim?
Memlükler için quality mi quantity mi basmalıyım?
Ve Kırım hanedanlığı puppet olma eventi ne zaman?
Ara
hayır stab hit yemek önemli değil mantıklılığını bir kenera koyalım öyle bir durumda reddebilirmiyiz yinede yoksa oyun kabul ettirirmi mecburen
Ara
Genel olarak memlükleri şu tarihte yenmelisiniz gibi bir tarih yok. En erken ne zaman yenerseniz o zaman uygundur. Bunun için askeri teknoloji seviyesine sürekli bakmanızda fayda var. Siz 5. askeri teknolojiyi açtığınızda memlükler muhtemelen hala 4. teknolojide olacaktır. O zamana kadar akkoyunlu üzerinden suriye salıp vassal alırsanız güzel bir reconquest savas sebebi de elde etmiş olursunuz. Memlükler için bir askeri teknoloji açmanıza gerekte yok oyunun erken aşamasında bir iki defa yenerseniz bir daha toparlayamazlar.

Kırım hanlığı eventi ise hükümdarları Hacı Giray öldüğünde gelir. Eğer kırım savaştaysa event gelmeyecektir. Böyle bir durum yaşanırsa event bir sonraki hükümdar öldüğünde yine gelecektir.

@Yasin Ahmet
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 32 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.