EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Teşekkürler
Ara
Bir sorum olacak.Force capital yapmak için capital yapmak istediğimiz yerin kültürünü benimseyip, dev basıp, dinini değiştirip ülkemizde kalan her yeri stateden çıkarıp daha sonra düşmana başkentimizi vermemiz gerekiyor diye hatırlıyordum, fakat bunu denediğim zaman başkentim istediğim yere gitmiyor.Acaba bir yeri mi kaçıyorum?
Edit: Sorumun cevabını buldum.Cevaplamaya gerek kalmadı, yinede teşekkürler.
Edit2: Sorumun cevabını da yazıyım.Başkent yapmak istediğim yerin etrafında düşman ülkeye ait bir toprak varmış ve o yüzden başkent olmuyormuş, o yüzden orayı ele geçirip yeniden denedim ve oldu.Yani force capital yapmak için 1 şart daha varmış o da başkentin etrafının tamamen sana ait olması.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
[+] 1 üye Menars nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Iyi gunler herkese Commonwealth ile en fazla kac cavalry combat ability yapilabilir?
Ara
(12-04-2020, 08:19)HeLLforce : Iyi gunler herkese Commonwealth ile en fazla kac cavalry combat ability yapilabilir?

İlk önce Commonwealth kendi idealarından %33 Cavalry Combat Ability alıyor. Quality idea grubundan %10 daha alabilirsiniz. Ardından Aristocratic idea grubundan bir %10 daha. Sonrasında ise Espionage idea grubunu açarsanız Aristocratic/Espionage bonusundan %20 daha. Böylelikle %73 Cavalry Combat Ability'e ulaşırsınız. Buna ek olarak en sonunda Cossacks DLC'sine sahipseniz Cossacklara step bölgeleri vererek onlardan %20 Cavalry Combat Ability daha alabillirsiniz. Böylelikle %93'e yani neredeyse iki kat daha efektif Atlı birlikleriniz olacaktır.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tüccar sayısı nasıl artar?
(Ticaret fikrinden,Ticaret şirketlerinden ve Kolonilerden gelen tüccarlar hariç.)
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
(14-04-2020, 14:42)Defterdar : Tüccar sayısı nasıl artar?
(Ticaret fikrinden,Ticaret şirketlerinden ve Kolonilerden gelen tüccarlar hariç.)

Global trade enstitüsünden 1 tane gelir. Merchant Republic yönetimden 1 tane. Plutocratic ve Expansion idealarından 1'er tane. Aristocratic, Plutocratic, Defensive idelarının trade ideası ile birleşiminden gelen poliçelerle 1'er tane. Naval-Influence idea birleşiminden 1 tane.
Ara
Teşekkürler
Ara
East Indian Trade Company tarzı decisionlardan da geliyor.
Sic Parvis Magna
Ara
Teşekkürler.
Ara
Oyuna ait wallpaperları nasıl bulabilirim?
Ara
(15-04-2020, 15:22)Wallenstein : Oyuna ait wallpaperları nasıl bulabilirim?

Buradan
WhaW8Am.gif
Ara
Akdeniz'de 1 Galley ve 1 Heavy Ship savaşır ise hangisi yener?
İki tarafın tüm değerleri aynı.(Moral,Teknoloji vb. )
Ara
(19-04-2020, 15:09)Defterdar : Akdeniz'de 1 Galley ve 1 Heavy Ship savaşır ise hangisi yener?
İki tarafın tüm değerleri aynı.(Moral,Teknoloji vb. )

1-1 kapışma durumunda Heavy Ship kazanacaktır. Normalde naval engagement width tarzı bir limit bulunmakta. Bu limit üzerinden hesaplanırsa 1 Heavy Ship başına 4 Galley düşmekte. Bu durumda ise Akdeniz'de Galleyler kazanır.
WhaW8Am.gif
Ara
Yani Akdeniz'de 1 Heavy Ship=4 Galley?
Ara
Arkadaşlar hepinize salam.

Osmanlı'yı yediğim oyunumda ta Orta Afrika'daki Ttimbuktu Yao tarzı barbarlar koalisyona giriyor. Bu nasıl olabiliyor? Ortada şehir bile olmayan çöl varken nasıl oluyor? Hadi daha önceden savaştığım için etkiliyor desem hiç savaşmadıklarım da giriyor. Sırf Sünni olduğu için bu kadar olması garip değil mi? Ha tabii Memlük'ü de yiyorum o ayrı ama gene de normalde açmasam haritada bile gözükmeyecek adamlar nasıl bu kadar etkileniyor?
Ara
(19-04-2020, 15:30)Defterdar : Yani Akdeniz'de 1 Heavy Ship=4 Galley?

Hayır. Akdeniz'de 4 Galley, 1 Heavy Ship'i yener. Fakat dış denizlerde aynı durum söz konusu olmaz.
WhaW8Am.gif
Ara
(19-04-2020, 15:58)alpth : Arkadaşlar hepinize salam.

Osmanlı'yı yediğim oyunumda ta Orta Afrika'daki Ttimbuktu Yao tarzı barbarlar koalisyona giriyor. Bu nasıl olabiliyor? Ortada şehir bile olmayan çöl varken nasıl oluyor? Hadi daha önceden savaştığım için etkiliyor desem hiç savaşmadıklarım da giriyor. Sırf Sünni olduğu için bu kadar olması garip değil mi? Ha tabii Memlük'ü de yiyorum o ayrı ama gene de normalde açmasam haritada bile gözükmeyecek adamlar nasıl bu kadar etkileniyor?

Oyunun Agressive Expansion mekanikleri bayağı basit bir şekilde çalışıyor. Aynı din ve kültüre sahip devletler daha fazla AE yiyorlar. Sizin durumunuzda ise aynı din olmalarından ötürü AE sınırını geçmişler ve koalisyona giriyorlar.
WhaW8Am.gif
Ara
(19-04-2020, 18:20)PCOyun :

Oyunun Agressive Expansion mekanikleri bayağı basit bir şekilde çalışıyor. Aynı din ve kültüre sahip devletler daha fazla AE yiyorlar. Sizin durumunuzda ise aynı din olmalarından ötürü AE sınırını geçmişler ve koalisyona giriyorlar.
 O zaman doğuya genişlemek mantıklı osmanlı ile. Sonuçta teknolojik sorunları var koalisyon kursalar ne yazar.
Ara
@PCOyun
Teşekkürler.
Ara
(19-04-2020, 18:20)PCOyun :

Sırf Sünnilikten bu kadar bin kilometre arasında ae olması da garipmiş. Neyse. Sağ olun. Alttaki arkadaşın dediği gibi Avrupalıların koalisyona girmemesine dikkat ediyorum. Gerisi fasa fiso.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 6 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.