EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Tamamdır teşekkürler
Ara
Fabrika diğer herşeyden bağımsız şekilde +1 üretim ekler. Dev basmak +0.2 üretim ekliyor. Dip puanınız varsa dev basın, paranız varsa fabrika dikin, ikisi de varsa ikisini de yapın. Çok mikro kasmaya gerek yok.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
.........
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
Shift k ile bir orduya savaş yaptıktan sonra bastığımızda ordumun içerisindeki bazı birimler 0k bazıları ise 1k olacak şekilde diziliyor. Direkt k yaparsak bazı birimler siliniyor. Benim merak ettiğim şey şu = sadece k yaptığımız ordunun morali düşmüyor fakat shift k yaptığımız ordunun morali düşüyor mu? Yani 0k kalan ordular da combat witdh'e katılarak mı savaşıyor?
Ara
Onun olayı şu shiftle basarak yaptığında hem reinforce alacak birlik sayısı daha az olduğu için manpower tüketimin daha dengeli oluyor ve yeni birlik üretmek için para harcamiyorsun. Hemde 1klik hale gelmiş birlikler oyunun sistemi gereği birleşmemis haldeki birliklere göre savaşta daha etkili.
Ara
Hangi toprağa hangi estateyi vermem gerektiğini, nasıl bir dağılım yapmam gerektiğini nasıl anlayacağım? Sadece trade nodei olan yere burgeri veriyorum diğerlerini dağıtmayı bilmiyorum. Ya da estateye toprak vermek kötü bir şey mi? (Darbe olayını biliyorum onu sormadım.)
Ara
Trade node, pahalı ürün üreten veye üretim bonusu olan yerleri burgerlere ver.
Taxı çok olan unresti yüksek olan yerleri dincilere, manpowerı yüksek ve dağ-kale olan yerleri de soylulara verebilirsin.

Hepsi kendi türündeki otonomiyi sıfır gibi işlem görüyor. Bunu küçük devletlerde bir itiş gücü olarak kullanabilirsin. 3-4 topraklı bir ülkeyle yeni aldığın 90 otonomili bir yeri dincilere vererek bi anda 0 otonomi gibi tax alabilir, soylulara vererek bi anda 0 otonomi gibi manpower alabilirsin. Büyük ülkelerde bu mikroya dikkat etmeye pek gerek yok.
Sic Parvis Magna
Ara
Benim anlamadıgım sey su  ızmıt  ankara sınop kalelerı benım topragımken     osmanlı o topraklardan elını kolunu sallayarak   trabzona  nasıl  hiç durmadan gelebılıor...
Ara
Evet bende merak ediyorum kalelerin alan kontrolu neye göre belirleniyor.
Ara
(29-04-2020, 07:36)PCOyun : Bunla alakalı bir açıklama vardı sanırım. AI pathingini tamamen bozduğu için kale zone of controlleri AI'lere etki etmiyor fakat olabildiğince sadık kalmaya çalışıyorlar gibi bir şeydi herhalde.
WhaW8Am.gif
Ara
Ashika ile savaşıp shogunluğu alırsam alylarım serbest mi kalır yoksa daimyom mu olur?Birde ada içinde daimyolar birbirine koalisyon kurabiliyorlar mı?
Ara
Daimyolar koalisyon kurabiliyorlar.
Diğer soruların cevabından emin değilim.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(01-05-2020, 00:15)Enesrar : Ashika ile savaşıp shogunluğu alırsam alylarım serbest mi kalır yoksa daimyom mu olur?Birde ada içinde daimyolar birbirine koalisyon kurabiliyorlar mı?

Shogunlugu alabilmen için kyoto'ya sahip olman gerekli. Ardından gelen bir event'la daimyoların yeni lideri sen olacaksın.
omnia fui et nihil expedit
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1. Devşirme birlikler, Normal birlikler ve Kiralık birlikler arasındaki fark nedir?
2. Kabineye oyun başı, kaç level adam koyulmalı? (1 level koyuyorum hep)
3. Toplar ve Süvariler tam olarak ne işe yarıyor?

Bir de; unknown.png
Non historical oynarsam şöyle görüntüler olur mu? Ben historical oynuyorum hep ve bunu youtubede gördüm.
Ara
(01-05-2020, 13:36)Yasin Ahmet : 1. Devşirme birlikler, Normal birlikler ve Kiralık birlikler arasındaki fark nedir?
2. Kabineye oyun başı, kaç level adam koyulmalı? (1 level koyuyorum hep)
3. Toplar ve Süvariler tam olarak ne işe yarıyor?

Bir de; unknown.png
Non historical oynarsam şöyle görüntüler olur mu? Ben historical oynuyorum hep ve bunu youtubede gördüm.

Devşirme birlikler dedigin yeniçeri olabilir mi? Türkçe yamayı kullanmadıgım için ne için söylendigini bilemiyecegim. Öyleyse yeniçeriler çıkarırken manpower harcamaz, aldıgın fire ve shock hasarını azaltıcı bonusları var. Kiralik ise normal birliklere göre daha pahalı olan ve bakım masrafı yüksek olan birlikler. Savaşta degilsen alman önerilmez
Oyun başı 1 level iyi, gelirin arttıkça 2ye, 3e çıkarırsın
Süvariler piyadeler iki yanında durup, düşmana şok hasarı vermekte etkilidir. Topçular ise arka safta durup ateş gücüyle düşmanı eriten birimlerdir.
O harita non historical'da oluşacak bir harita degil. Büyük ihtmalle bir mod
omnia fui et nihil expedit
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Lübeck ile oynuyorum benimle birlikte 10 ülkenin bulunduğu bir ticaret ligine liderlik ediyorum.
Ticaret liginin boyutu 10a kadar çıktı. bunu daha da arttırabilir miyim? Artıp azalması nelere bağlı?
Ara
gemi asker toprak diplomatik itibarina ilişkine baglı ben fazlalastırmak ıcın adamı once allye alıyorum sonra tcaret llıgıne lıge aldıktan sonra allyi bozuyorum.
[+] 1 üye alemdarpasa nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İstediğin kadar arttırabilirsin ama ticaret ligi ne kadar büyükse yeni üyeler gelmeye o kadar isteksiz olacaktır. Ancak merc replere has bir mekanik olan her trade node'da bir toprak salarak yaratacağın trading cityler otomatik olarak lige katılır ve sen çıkarmadıkça asla ayrılmazlar. Onlardan yapabildiğin kadar çok yapabilirsin. Ligde kaç ülke olacağının bir sınırı yok.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ülkemde basabileceğim maksimum paralı asker sayısına nereden/nasıl bakabilirim?
Ara
Makroyönetim arayüzünde fiyatın yanında.

400px-UI_mac_land.png

X available + sahip olduğun paralı asker sayısı = Limit

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.