EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(15-05-2020, 14:59)Defterdar : @Tigerclaw
Adam bu siteden bahsediyor:
https://eu4.paradoxwikis.com/Europa_Universalis_4_Wiki
Biliyorum
(15-05-2020, 15:52)isocuk :
(15-05-2020, 02:13)Tigerclaw : Ülkelere özel olan başarımların listesini bulabileceğim bir site var mı? Türkçe ingilizce farketmez.Osmanlıya özel parise paşa ata gibi ya da rum kur gibi.
Bu rehberin sayfasında istediğin ülkeyi ctrl+f ile aratarak bulabilirsin
Eyvallah bu işime yarar.
Ara
Selam.Eu4'te acemiyim.hike yapmadan oynamak istiyorum.Kolay modda ıronman açmanın bir yolu var mı?
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
Ara
vassal force limit contribution adlı idea ne işe yarıyor?
Ara
Vassallarının askeri limitini arttırıyor.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
(16-05-2020, 20:26)Defterdar : Vassallarının askeri limitini arttırıyor.

Yanlış.

(16-05-2020, 20:22)Cayenne : vassal force limit contribution adlı idea ne işe yarıyor?

Vasallar 1+%10'u kadar fl'sini overlorduna verir. Marchlar 1+%20'si kadar. Vassal Force Limit Contribution bu miktarı arttırıyor.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
teşekkür ederim
Ara
Oyunun wikisinden bre kurulursa roman empire kuralamayacapını söylüyor galiba doğru mudur?
Ara
Evet HRE kurarsanız Roma kuramazsınız.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(16-05-2020, 20:26)Defterdar : Vassallarının askeri limitini arttırıyor.
Vassalların overlorduna sağladığı askeri limiti arttırıyor olması lazım.
Ara
(11-04-2020, 17:24)menars : Bir sorum olacak.Force capital yapmak için capital yapmak istediğimiz yerin kültürünü benimseyip, dev basıp, dinini değiştirip ülkemizde kalan her yeri stateden çıkarıp daha sonra düşmana başkentimizi vermemiz gerekiyor diye hatırlıyordum, fakat bunu denediğim zaman başkentim istediğim yere gitmiyor.Acaba bir yeri mi kaçıyorum?
Edit: Sorumun cevabını buldum.Cevaplamaya gerek kalmadı, yinede teşekkürler.
Edit2: Sorumun cevabını da yazıyım.Başkent yapmak istediğim yerin etrafında düşman ülkeye ait bir toprak varmış ve o yüzden başkent olmuyormuş, o yüzden orayı ele geçirip yeniden denedim ve oldu.Yani force capital yapmak için 1 şart daha varmış o da başkentin etrafının tamamen sana ait olması.

Her yeri stateten çıkartınca büyük bir ülkeyle oynuyorsak puanı sorununu nasıl çözüyoruz?
Ara
Oyun başında büyük bir ülkeyle başlıyorsan puan sorununu çözmek çokta kolay değil. Fakat bazı önerilerim olabilir bu konu hakkında. Mesela Hindistan´da oynuyorsanız, Avrupa´ya gitmek yerine 800 dip puanı harcayıp hemen Endonezya´nın altındaki topraklara gidip başkenti oraya zorla taşıyabilirsiniz. 2. Olarak tüm toprakları staten çıkarmaya aslında gerek yok. Fakat sp´de biraz denemelerim sonucunda, taşımak istediğiniz toprağın dev miktarı diğer topraklardan fazla olmalı ve yine tecrübemden yola çıkarak, bir toprağın state olması da başkent olmasını etkilediğini fark ettiğimi düşünerek bunu yazdım. Eğer şansınıza güveniyorsanız tüm toprakları stateden çıkarmak zorunda değilsiniz.
Edit: Az önce denemelerim sonucunda stateden çıkarmanın zorunlu olmadığını söyleyebilirim. Galiba sadece şansı arttırıyor.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
[+] 1 üye Menars nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Selene
Altnkurt hocam da öyle dedi ama emin olmak istiyorsan Wiki'den bakabilirsin.
https://eu4.paradoxwikis.com/Force_limit
'Neden sen bakmıyorsun'diyecekseniz de benim İngilizce bilgim yok...
Ara
Quantity fikir grubunun ilk iki fikri,
Levée en Masse National_manpower_modifier.png National Manpower'i %50 arttırıyor.
The Young can Serve Manpower_recovery_speed.png Manpower recovery speed'i %20 arttırıyor.

Bu ikisini alınca aylık artan insan gücüm %70'mi artacak? Eskiden aylık 1000 insan gücü alırken bu ikisini aldiktan sonra 1700 mü alacağım?
Ara
(18-05-2020, 01:03)Defterdar : Quantity fikrinin ilk iki fikri,
Levée en Masse National_manpower_modifier.png National Manpower'i %50 arttırıyor.
The Young can Serve Manpower_recovery_speed.png Manpower recovery speed'i %20 arttırıyor.

Bu ikisini alınca aylık artan insan gücüm %70'mi artacak? Eskiden aylık 1000 insan gücü alırken bu ikisini aldiktan sonra 1700 mü alacağım?

İlk idea 50000 olan manpower limitini 75000 yapıyor. Diğeri ise aylık yenilediğin manpower miktarını artırıyor. Eğer aylık 1000 kazanıyorsan 1200 kazanmaya başlıyorsun.

Manpower yenileme hızı manpower limitinin büyüklüğüne göre de değişen bir şey olduğu için ilk ideayı alınca yenileme hızında ufak da olsa bir artış yaşanabilir.
hby6qc.gif
Ara
Teşekkür ederim.
Peki insan gücü sıkıntısı yaşayan bir millet Quantity fikir grubunu açmak dışında ne yapmalı?
Ara
Aristokratik Idea -> +%33 Manpower
Plutokratik + Espionage ile gelen poliçe -> +%33 Manpower
Aristokratik + Exploration ile gelen poliçe -> +%33 Manpower
Quantity + Exploration ile gelen poliçe -> +%10 Manpower
Plutokratik + Administrative ile gelen poliçe -> +%10 Manpower
Quality + Exploration ile gelen poliçe -> +%10 Manpower Recovery
Quantity + Administrative ile gelen poliçe -> +%15 Manpower Recovery

Bir toprağa askeri development basmak veya o toprağın Nobility kontrolüne vermek toprağın verdiği manpower değerini artıracaktır. Binaları biliyorsundur zaten.

Disiplin değeri ordunun savaş sırasındaki kayıplarını azaltır, Savaşlardan yaşanan yıpranmayı engellemek için işe yarayabilir. Fire/Shock Damage Reduction da aynı etkiyi gösterecektir.

Askerleri bir yere götürürken yolun ikmal limitlerine dikkat etmek gereksiz manpower kayıplarını engelleyecektir. Büyük, tek bir ordu yerine bir kaç paraçya ayrılmış şekidle hareket etmeleri daha isabetli.
hby6qc.gif
Ara
Arkadaşlar bir problemim var .
Kırımı vasal yapmak istiyorum ama çerkezya kırımın vasalı o yüzden vasal düşmüyor.
Bir yolu yordamı var mıdır?
Ara
Savaşarak vassallayabilirsin. Kendine bağlı bir devlete(vasal veya başka bir şey) sahip olan ülkeler diplomatik yolla vasallanmayı kabul etmiyorlar.
Sic Parvis Magna
Ara
@Ayro
Teşekkürler.
Ara
(15-05-2020, 22:48)PCOyun : 1490 yılında gelen event ile HRE'den ayrılabilir veya HRE'de kalabilirsiniz.

Tamam işte hre de kaldım zaten - lerinden nasıl kurtulabilirim?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.