EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(11-06-2020, 15:47)kralılgaz : allow settlement growrt seçenepği nedir

Vassalarının koloni kurup, genişlemesini istemiyorsan block settlement growth yaparsın. İstiyorsan allow yaparsın
omnia fui et nihil expedit
Ara
Evet vassaların koloni atmasını engelleyebiliyorsun ben yanlış söyledim en başta :d
Belki de bu çelimsiz çocuk gelecekte bir imparator olacak, ona iyi bakın.
Ara
Selamlar
Rein italy görevi nasıl yapılıyor.
Ara
(11-06-2020, 16:35)Ferguner : Selamlar
Rein italy görevi nasıl yapılıyor.

Dostum bence ona gerek yok. İtalya devletleri ile aranı iyi tutarsan çıkmazlar. Çıksalar bile yine geri girerler. Ama illaki yapacağım diyorsan fethetmen lazım.

Eğer Hre ye girmesini istediğin bir devlet var ise senin onlara karşı olan ilişkin önemli. Bunun için o devlet ileilişki geliştirirken onun da seninle geliştirmesi lazım. Ama geliştirmiyorsa
askeri geçiş istemesini iste. (offer military access) ittifak ve garantörlüğün işe yarayacaktır.

Böylelikle hem HRE büyür hemde senin İmparatorluk otoriten artar. (internete yazarsan bulursun hangi devlet ile ilişkin kaç olmalı diye)
[+] 1 üye Olly-Doody nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1-)3 Elektör Avsuturya'yı 1 Elektör Bohemya'yı 3 Elektör Fransa'yı destekliyor. Kim İmparator olur?
2-)Bohemya başka bir kişi onu desteklememesine rağmen kendine oy veriyor?
3-)Yapayzeka din savaşlarında nasıl davranıyor? Hangi durumlarda savas açıyor?
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
(11-06-2020, 17:03)Defterdar : 1-)3 Elektör Avsuturya'yı 1 Elektör Bohemya'yı 3 Elektör Fransa'yı destekliyor. Kim İmparator olur?
2-)Bohemya başka bir kişi onu desteklememesine rağmen kendine oy veriyor?
3-)Yapayzeka din savaşlarında nasıl davranıyor? Hangi durumlarda savas açıyor?
1-) Tamamen şansa bağlı.
2-) Bunun cevabını bilmiyorum.
3-)Genelde din savaşına sen katılırsan baş sen oluyorsun(Protestanlık için geçerli galiba) ve senin savaş açman gerekiyor. Din savaşları benim hoşuma gidiyor ordularının gücünü görüyorsun ama bazen çok sinir olyuorsun çünkü sana destek vermek yerine çok önemli olmayan devletlere gidiyorlar sende yakalanınca patlaya biliyorsun. Yapay zeka genelde 5 10 yıl arasında savaş açıyor. (bu sürümde eğer bir şey değişti ise bilmiyorum din savaşları hakkında ama genelde böyle olur)
Ara
1-)Emin misin?
3-)Ben Fransa'yım. İlk başta Avusturya yenilsin diye Protestan'ları destekledim. Sonra Protestan taraftaki elektörler bana oy verince İmp. Oldum ve Katolik tarafa geçtim. Taraflar şöyle,
Protestan:
Polonya
Osmanlı
Kalanı dandik milletler.
Katolik:
Avusturya
Fransa
Kastilya (Fransa PU)
Aragon (Fransa PU)
İngiltere
Bohemya
Brandeburg
Kalanı dandik milletler. Ama bizde daha fazla dandik millet var.

Sizce ne olur? Yıl 1550-1600 arası.
Avusturya düşman. Rusya düsman.
Ara
Alırsın bence. Rusya din savaşına dahil olmaz ise Polonya ve Osmanlıyı zaten rahatça indirebilirsin.

Ama ülkelerin oyundaki güçlerini bilemediğim için tam emin olamıyorum. İstersen bir haritayı falan atabilirsin.
Ara
Haklısın böyle sormak saçma oldu.
Ama şunu sorayım,askeri güç olarak üstün olursak bize savaş açmama ihtimali var mı?
Ara
Tam emin değilim ama İtalya oyunumda din savaşlarına katılmamıştım. 5 protestan devlet (brandenburg harici hepsi prenslik) kendielri hariç(biraz abartmış olabilirim neredeyse diyeyim) hrenin tamamının katolik liginde olmasına rağmen savaş açmışlardı (normal zorlukdaydım). Yani açabilirler belki de hiç olmayabilir emin değilim
Ara
@Olly-Doody @Mabella Koloni atmayı engellediğinden emin misiniz? Koloni devleti şehri kolonistle geliştirmeye çalıştığı için misyoner atamıyorduk. Onu önlemek için konulmadı mı o buton? Koloni atmayı da mı engelliyor?

@Defterdar
1-Bilmiyorum.
2-Kendini en iyi aday olarak görüyor olabilir.
3-Protestan taraf kendini yenecek güçte görmezse savaş açmaz. Eski sistemde büyük devletler ile küçük devletler aşağı yukarı aynı derecede etkiliyordu. Minörlerin başkentini işgal edip savaştan çıkarabiliyorduk. Ama yeni sürümde 10k-10k getiren 70 prenslik varken minörler savaşın gidişatını değiştirebilir.
Sic Parvis Magna
Ara
Evet engelliyor diye hatırlıyorum atıyorum çok büyüyen bir koloni var daha büyümesini sitemiyorsun onu disable yapıyorsun. @altnkurt

Ama bende öyle olmamıştı hocam dediğim gibi brandenburg ve 4 prenslik savaşı açmıştı.
Ara
2-Bana +200 küsür oy veriyor ama?
3-Bizde çok çok daha fazla prenslik var.
Ara
(10-06-2020, 22:48)altnkurt : Öyle olsa ülke hreye girmiş olur. Bu dediğimiz Provence gibi HRE'ye sınır toprakları olan ancak başkentleri sınır olmayan ülkeler. Diğer topraklarını sokuyor ama başkenti sokamadığı için kendi girmemiş oluyor. Bu da HRE'ye eksi olarak yansıyor.

Evet aynısı bana da oluyor benim hatam mı oyun hatası mı anyalamadım.
Ara
Milanı Pu ya düşürmek için hre ye kafa atmak doğru mu?
Ara
hangi devletsini müttefiklerin iyi mi milanın kaç toprağı var agresfilikler nasıl........ bunlara göre şekillenir cevap
Ara
Arkadaşlar kolay gelsin. Osmanlı ile oynuyorum. İstanbul'u aldıktan sonra belli bir zaman sonra Memlükler savaş açıyor. Genelde de yanlarında birden vasalı ile birlikte. Bundan sonra da Avrupada Macaristan ve Avusturya açıyor. Birden bütün topraklarımda savaş oluyor. Bu arada nedense manpowerım çok düşük olduğundan belli bir zaman sonra adam yenilenemiyor ve savaşları kaybediyorum. Anlamadığım nokta Memlükler neden bu kadar güçlü? Yardım edebilir misiniz?
Ara
Arkadaşlar sizce Bavaria ya hangi idealar çıkılmalı?
Ara
İleti silinsin. Yanıltıcı bilgi.
Ara
@darkprens büyük ihtimalle bizansta çok manpower kaybediyorsundur memlük oyun başında biraz güçlü olduğundan fırsat bu fırsat diyip saldırıyordur
Ara

Konuyu Okuyanlar: baywatch06, 13 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.