EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Ne shadow kingdom eventi 1460 da olud floransa hariç bütün italya çıktı :d

Neyse işime geldi fransayım nasıl olsa da
Belki de bu çelimsiz çocuk gelecekte bir imparator olacak, ona iyi bakın.
Ara
Güncellemeden önce mevatlari eyalete çevirince aylık şu kadar gelirimiz artacak diyordu . Şimdi hiç bir eyalet için  böyle bir gelir göstermiyor hepsinde 0 yazıyor . Sebebi nedir?
Ara
O senden dolayı olabilir. Estateler ile ilgili bir şey vardı başkaları dah iyi bilir ama üretim 0 oluyor.
Ara
10 yıllık üretimi tek tıkla alan şeyi seçmişssin..10 yıl boyunca sectigin ürünü üreten her şehrin üretimi "0 " Çok zorda kalmadıkça bunu yapmayın ..üretim olmazsa ticari ürün de olmaz ..çift taraflı kaybedersiniz..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Avusturya oynuyorum reform için 50 gerekiyor ama bende 60 varken çoğu prenslik reformu istemedigi için bir türlü gerceklestiremedim 70 olunca anca açabildim. Nedeni nedir acaba?
Nasıl diğerlerini de reforma teşvik edebilirim?
Yil 1480 sadece 2 refom geçirdim geride miyim?
Ara
(11-06-2020, 21:35)Joe Andy : Avusturya oynuyorum reform için 50 gerekiyor ama bende 60 varken çoğu prenslik reformu istemedigi için bir türlü gerceklestiremedim 70 olunca anca açabildim. Nedeni nedir acaba?
Reforma teşvik etmek aslında aranızdaki ilişkidir 15 veya üstü olursa (değişebilir bu rakam) destekliyeceklerdir.
Artık bu yol ile daha rahat reformları gerçekleştireceğin için geride sayılmazsın bence.

Bu savaş ile Burgonyanın dükünü öldürme kalktı değil mi? Boşuna uğraşıyorum şuan :(
Ara
Kalktı.
Burgundynin inheritince olması için eventle marynin heir olması lazım. Mary başa geçince küçük bir ihtimal bağımsız kalması dışında imparator veya Fransa'nın(savoy rm ve ally atarsa dahil) pu'su olacak.

Bu eventin gerçekleşmesi içinde 2 seçenek var.
1. 1457 yılından sonra heiri olmadığı her ay bir ihtimal var. 
2.oyun başındaki burgundy heiri 43 yaşını geçtikten sonra 15 yaşından küçük heiri varsa her ay eventin gerçekleşme şansı var.
Ara
Ya tam heiri yok bende de Mary var bakalım. Bİlseydim rm atardım öyle denerdim benim salaklığım.
Ara
300 saat Osmanlı ile oynadım . Bu yeni sürümde ki ilk oyunumda 1500 yılında 3 tane koalisyonu aynı anda yedim birinde tam tamına 39 ülke vardı. Bazı şeyler de ciddi değişim olmuş
Ara
Osmanlı nerf yedi diyebiliriz çok dengesiz şuan Avrupa tarafları.

Osmanlıyı bırak Fransa oyna hazır çok güçlüyken. Sonraki hot fixde düzelirse osmanlı oynarsın.
Ara
Benim oyunumda 1470'li yıllarda bana evrntle pu olarak kaldı sonra hre sekmesinde oylama başladı.
Ya benim pu'm olarak kalacaktı ama fransayla aramda savaş çıkacaktı ya da burgonya nın fransa regionunda ki şehirleri fransaya kalacaktı burgonya hala pu'm olarak kalacaktı ya da pu yu bırakıp hre içindeki topraklarında ülke salacaktı. Benim için 3. Sü en mantıklısıydı her oyun için değişir.
Ara
(11-06-2020, 17:03)Defterdar : 1-)3 Elektör Avsuturya'yı 1 Elektör Bohemya'yı 3 Elektör Fransa'yı destekliyor. Kim İmparator olur?
2-)Bohemya başka bir kişi onu desteklememesine rağmen kendine oy veriyor?
3-)Yapayzeka din savaşlarında nasıl davranıyor? Hangi durumlarda savas açıyor?

1-) Avusturya imparator olur. Oylar eşitken mevcut imparator tekrar seçilir.
2-) Bohemya fazla büyümüşse her zaman kendine oy kullanır.
3-) Kendini üstün gördüğü durumlarda veya düşmanının zayıf düştüğü zamanlarda savaş açar. Yeni AI değişiklikleri ile kaybettiği savaşları açması da mümkün.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Arkadaşlar landshut devletiyle Bavaria kurdum ama idea olarak ne gideceğimi ve ya oyunda nasıl ilerlemek gerektiği konusunda pek fikrim yok yardım eder misiniz? Tüm Bavaria kültürü toprakları fethettim yıl 1460larda imparator thuringia
Ara
Diplomatik alabilirsin toprakların istediği savaş skorunu azaltır.
Esipongea alabilirsin agresiflik değerini azaltır.
Defensive,Quality,Quantity alabilirsin. Klasik askeri fikirler.

Unutmadan,
Kesinlikle ikinci veya ücüncü fikri Religous veya Humanist seçmen lazım.
Sakın ikisini birden alma.

@Olly-Doody
@PCOyun
@altnkurt
Cevaplar için teşekkür ederim. Sag olun.
Birde karşı tarafa Rusya'da geldi...En kötü Vestafalya imzalattırırız.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
Administrative-Influence-Religious-Humanist-Quantity-Diplomatic klasik sp ideaları gerisine duruma göre alabilirsin. Mümkünse 1. idea olarak humanisti ise sonlarda almak lazım. Yukarıda rel ve humanist birlikte alınmaz denmiş ama doğru bir bilgi değil. WC tarzı oynayışlarda ikisi de gerekiyor.

1. Religious
2. Quantity/Influence
3. Administrative

oldukça klasik bir açılış olur.
Ara
Teşekkür ederim yardımınız için.
Ara
(11-06-2020, 21:35)Joe Andy : Avusturya oynuyorum reform için 50 gerekiyor ama bende 60 varken çoğu prenslik reformu istemedigi için bir türlü gerceklestiremedim 70 olunca anca açabildim. Nedeni nedir acaba?
Fazla reform puanlarını elektörler ve prenslerle ilişki geliştirmek için kullanmayı unutma.
Ara
Son patch ile birlikte avusturya ile HRE kurarak wc denemek daha da kolaylaşmış gibi gözüküyor. Buna güvenerek ben de başladım bi seriye.. Fakat bir konu var aklıma takılan; rein italy eventı ..italyadaki ulusların hepsiyle aram iyi, yıl da 1491 oldu. Fakat event falan gelmedi, ayrıca decisions’daki rein italy kısmı da hala yapılmamıs olarak duruyor. Bana event mı gelmesi lazım, yoksa artık beklememe gerek yok mu..oradaki tüm uluslar hala HRE’de gözüküyor, Artık o şekilde kalacak mı ? Oyun bilgim çok yüksek değil bu konuda, aydınlatırsanız sevinirim arkadaşlar ☺️ Şimdiden teşekkürler ..
Ara
Rein italy yapmana gerek yok işte ne güzel aranı tutmuşsun hiçbiri ayrılmamış HRE'den.

Ki çıkanlar olsa bile yine geri sokabilirsin. (ama geri sokmak için senin onlara karşı olan ilişkin önemli)

Rein italy benim hatırladığım kadarı ile feth ederek HRE'de kalmasını sağlamaktı. Ona gerek kalmamış eğer doğru anladıysam.
Ara
cevap için teşekkürler :) ayrıca savaş sebebi ile ülkeyi HRE'ye ekleme mekaniği de hoş gözüküyor. henüz deneme şansım olmadı, fakat HRE için güçlü bir özellik olmuş ..
Ara

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.