EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Yeni güncelleme ve dlc sonrası oynadığım oyunda barış anlaşmalarında aldığım parayı tam olarak alamıyorum. Borcum yok, savaşta tekim. Yine de 1500 ducats şeklinde anlaşmada gözükse dahi bu paranın tamamı gelmiyor. Bu bir bug mıdır? Yaşayan var mı?
Ara
Bu sorunu yaşamadım. Sıkıntı sanırım parayı alma şekliniz. Artık paraya shift sol tık yapıldığında düşmanın kabul etmeye razı olduğu miktarda ekliyor. Shift sağ tık yapınca da maksimum miktar kadar. Azaltırken de shift sol tık yaptığınızda parada artış oluyor fakat büyük ihtimalle bu oyuna böyle yansımıyor.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(14-06-2020, 23:40)argoargoo : Yeni güncelleme ve dlc sonrası oynadığım oyunda barış anlaşmalarında aldığım parayı tam olarak alamıyorum. Borcum yok, savaşta tekim. Yine de 1500 ducats şeklinde anlaşmada gözükse dahi bu paranın tamamı gelmiyor. Bu bir bug mıdır? Yaşayan var mı?

Ben yaşadım.
Kaydını yedekle parayı öyle almaya çalış.
Ayrıca para alırken kısayol kullanma teker teker + butonuna bas.
Belki olur
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bende de ona benzer bir sıkıntı var anlaşmalarda shift+sol click atınca tüm parayı alıyodum eskiden şimdi aynısını yapınca olmuyor alacağım para sıfırlanıyo filan
Ara
Evet o sorunun çözümü mü diyeyim nedeni mi bilmiyorum ama @PCOyun 'un dediğinden dolayı. Sağ tık ve sol tık değişmiş.
Belki de bu çelimsiz çocuk gelecekte bir imparator olacak, ona iyi bakın.
Ara
Eskiden sağ tık kısayolu yoktu. Şimdi sol tık ve sağ tık olarak iki kısayola ayrılmış. Eski sol tık'ın işlevini sağ tık görüyor. Sol tık ise daha hızlı barış antlaşmaları için.
WhaW8Am.gif
Ara
Great Britain oynarken 1700lere geldiğim max absolutism 40 veya 50lerde geziyor,neden diğer ülkelerde gibi 90 veyaz 95 değil?
Ara
İngiliz Monarşisi -20 max absolutism verir. Bunlara ek olarak estate ayrıcalıkları vererek muhtemelen max absolutism değerini düşürmüşsün. @Cayenne
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
PU nedir?
Ara
Personal union .. Yani 2 veya daha fazla devletin tek kral tarafından yönetilmesi ..en bariz örneği kastilyanin aragonla ve Napoli ile kurduğu Iberian wedding olayı..3 devlet ..tek hükümdar..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(15-06-2020, 15:25)Yasin Ahmet : PU nedir?

Jax cevap vermiş ama bende bir ülkeyi nasıl PU'ya alacağını anlatayım:
1-Görevler. Bazı ülkelerin görev ağacı başka ülkelere karşı Restoration of Union savaş sebebi verir. Burada anlatılacak pek bir taktik yok. Savaşı açıp alacaksın. Ama şunu söylemekte fayda var,bu savaş sebebini ödül olarak veren bir görev tamamladığında hemen ödülü alma. Çünkü CB'nin süresi var. O yüzden şartlar uygun olduğunda,savaş açacağın zaman CB'yi al. Ne olur ne olmaz.
2-Tahtında hak iddia ederek. Bir ülkeyle aynı hanedana sahipsen ve o ülkenin varisi yoksa veya onun varisinin senin varisinden hak iddiası zayıfsa o ülkenin tahtında hak iddia edip saldırabilirsin.
Başka bir ülkeye de hanedanını geçirmenin pek bir yolu yok aslında. Kraliyet evliliği atıp şansını deneyeceksin. Yaşlı lideri ve varisi olmayan bir ülke varsa senin hanedanından biri geçme ihtimali daha yüksektir.
Bir ülke ile aynı hanedanı paylaşmaya başlayınca o ülkeyle ittifakını boz. Ve uygun şartlar sağlanınca PU almak için saldır.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
fransa ile oynuyorum castille pu görevini yapacağım castille pu alınca aragon pu oluyor mu
olmuyorsa ispanya kurulmasını beklesem o görevi o zaman alsam görev ispanya için pu sebebi verir mi görevde pu casus belli castille yazıyor ama dedim belki ispanya felan kurulunca değişiyordur
Ara
(15-06-2020, 18:40)candrall : fransa ile oynuyorum castille pu görevini yapacağım castille pu alınca aragon pu oluyor mu
olmuyorsa ispanya kurulmasını beklesem o görevi o zaman alsam görev ispanya için pu sebebi verir mi görevde pu casus belli castille yazıyor ama dedim belki ispanya felan kurulunca değişiyordur

Bir ülkeye pu savaşı açtığın vakit kazanınca o ülkenin puları da sana geçer normal koşullarda.
Ara
@Selene o zaman şimdiden açayım olmazsa bana bir aragon borcun olacak haberin olsun :D
Ara
Brandenburg ile polonyada support heir yapabiliyordum. Bunu yapsaydım ve tahtta hak kazansaydım PU war goalı gelir miydi?
Ara
(15-06-2020, 19:20)Yasin Ahmet : Brandenburg ile polonyada support heir yapabiliyordum. Bunu yapsaydım ve tahtta hak kazansaydım PU war goalı gelir miydi?

Hayır. Polonya'da support heir yaparsan senin hanedanından birinin başa geçme şansı oluyor ve senin hanedanından biri başa geçerse onun statlarıyla orantılı bir şekilde monarch power kazanıyorsun.
Ara
Ya bu yeni sürümde aylık gelirim hep eksi de neyi yanlış yapıyorum sizce estatelerden kaynaklı mı bu sıkıntı
Ara
Bu yeni ticaret şirketi olan kendi bölgen dışında her yere kurulan ticaret şirketlerinin otonomisi %90'da kalıyor. Düzeltilemiyor mu?
Ara
Justicar :Bu yeni ticaret şirketi olan kendi bölgen dışında her yere kurulan ticaret şirketlerinin otonomisi %90'da kalıyor. Düzeltilemiyor mu?

Expansion fikir ve monarşi yönetim reformlarındaki otonomi düşüşleri ticaret şirketlerinde işe yarıyorsa %70 e kadar çekebilirsin otonomileri. Ama deneme durumum şu an için yok. Olursa ancak bu şekilde olabilir.
Medeni Hayattan Bahseden Züppelere,
Barıştan Bahseden Kansızlara,
Maziyi İnkar Eden Namussuzlara İnanma..!
Millet, Kan Demektir.
Damarındaki Asil Kanda Türklük Varsa,
Zaten Savaşçılığı Duyacak Ve İsteyeceksin....
Ara
(15-06-2020, 19:20)Yasin Ahmet : Brandenburg ile polonyada support heir yapabiliyordum. Bunu yapsaydım ve tahtta hak kazansaydım PU war goalı gelir miydi?
 Kısa vadede yapamazsın..uzun vadede Polonya elective monarchy yönetimini değiştirir..bu değişim esnasında tahtta senin soyun varsa pu yapma ihtimalin ortaya çıkar..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara

Konuyu Okuyanlar: baywatch06, PCOyun, 10 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.