EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
1.30 da ticaret şirketleriyle ilgili neler değişti?
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
Ara
(16-06-2020, 00:27)Justicar : Bu yeni ticaret şirketi olan kendi bölgen dışında her yere kurulan ticaret şirketlerinin otonomisi %90'da kalıyor. Düzeltilemiyor mu?

Normalde ticaret şirketlerinde limitin %80 olması lazım bu yamada enteresan bir durum.
Ara
Ülkemde devrim yayılırken birden herşey iptal oldu.Şimdi ben devrimci olamıyacak mıyım?
Ara
İptal oldudan tam kastınız ne acaba?
WhaW8Am.gif
Ara
Ülkeleri imparatorluga katmak için 100 ilişki gerekmiyor muydu? Ne kadar italyan prensligi varsa 200 ilişki kastım, ally oldum yine de eklemiyorlar. Nedir bu saçma sistemin olayı
omnia fui et nihil expedit
Ara
(17-06-2020, 00:19)Mabella : Ülkeleri imparatorluga katmak için 100 ilişki gerekmiyor muydu?

Gereken ilişkinin formülü şu:
20200617_002539.jpg
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
tamam o formüle göre bakılırsa, 100 devli napolinin 150 ilişkide katılması lazım. 200 yapmama ve hre'ye sınır olmasına ragmen neden katılmaz ki. Aynı şekilde venedik de
Ara
Maalesef bilmiyorum.
Ama formül kesin doğru. Wiki'den aldım.
Ara
revoke the privilegia reformunu yaptım tüm hre vassalim şu an da 75 prenslik var fransadan bazı ülkeleri saldım onun bana +200 benim de ona +200 ilişkim var vassalladım da hatta ama hre'ye bir türlü girmiyor hre toprağına sınırı da var nedeni ne olabilir 75 prenslik sınırı falan mı var?
Ara
(17-06-2020, 00:19)Mabella : Ülkeleri imparatorluga katmak için 100 ilişki gerekmiyor muydu? Ne kadar italyan prensligi varsa 200 ilişki kastım, ally oldum yine de eklemiyorlar. Nedir bu saçma sistemin olayı

Normalde devletlerin HRE'ye katılması için ayrı bir formül bulunmakta. Bu formüle ne kadar tehlikede hissetikleri vs dahil. Patch ilk çıktığında bu formül hesap edilmediği için her devlete ally atıp katabiliyordunuz. Dün çıkan hotfix ile bu formül tekrar dahil edildi. Bu yüzden ülkeleri imparatorluğa katmak oldukça zorlaştı. Yukarıdaki sorunun cevabı da aynen bu.
WhaW8Am.gif
Ara
(17-06-2020, 00:19)Mabella : Ülkeleri imparatorluga katmak için 100 ilişki gerekmiyor muydu? Ne kadar italyan prensligi varsa 200 ilişki kastım, ally oldum yine de eklemiyorlar. Nedir bu saçma sistemin olayı

Senin onlarla değil onların senle ilişki kasması lazım girebilmek için.
@Joe Andy

Genel olarak hreye komşu devletlerin hreye katılma düşüncesi sizinle olan ilişkisi, dışardan aldığı tehdit miktarı ve sizden aldığı tehdit miktarıyla hesaplanıyor. 1.30'da bu ayarlar biraz bozulmuştu sanırım. Herkes direkt hreye katılıyordu. Son patchde düzelttiler bunu. Artık daha düzgün hesaplanıyor. Dışarda Osmanlı tehdidi varken HRE imparatoru da zayıf ve kendine tehdit olmayacak bir ülkeyse ve araları iyiyse katılabiliyor. Ama HRE imparatoru tehdit oluşturuyorsa hreye katılmaya çekinirler.
Sic Parvis Magna
Ara

1.30.2 yamasında HRE'den icdient'la çıkan ülkeler yapay zekaysa zorla yapmadığın sürece geri girmiyor hale geldiler
Ara
Ne!?
Artık ülkeler eskisi gibi mi HRE'ye giriyor?

Toprak eklenerek otorite kasılmıyor,
Prensliklerden gelen otorite azaldı,
Yapayzeka artık zırt pırt HRE'ye girmeyecek.

O zaman otorite nereden gelecek? Habire savaş açıp sağı solu HRE'ye mi sokucağız?
Ara
ya abicim gidip hre'deki livonya ile komşu olan novgoroda ally atıyorum, garanti atiyorum, para kasıyorum. Bir sıkımlık canı kalmış. Neden katılmasın ki. Aynı şekilde hre'deki ragusayla komşu olan arnavutluk ve sırbistani da hre'ye alıp korumak istiyorum ama girmiyorlar bir türlü. benim onlara ilişkim 200, onların ki bana 190. Yani ben onlara ne gibi tehdit olabilirim ki. Çok saçma iş olmuş yeni yamayla
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bretonya'ya İngiltere'yi verdim deniz olarak komşusu ama o toprakları hre'ye eklemiyor yeni hotfix'le beraber toprak ekleme bugu geldi sanırım provence'de core'li topraklarını eklemiyor Bizans'da İstanbul'u ve Anadolu'dan hiç bir toprağı eklemedi. Nasıl ekletebilirim?
Ara
1.30.1 sürümü bu kısımdan kalmış. Nasıl ulaşacağım?
Adsz.png
Ara
(17-06-2020, 11:31)Joe Andy : Bretonya'ya İngiltere'yi verdim deniz olarak komşusu ama o toprakları hre'ye eklemiyor yeni hotfix'le beraber toprak ekleme bugu geldi sanırım provence'de core'li topraklarını eklemiyor Bizans'da İstanbul'u ve Anadolu'dan hiç bir toprağı eklemedi. Nasıl ekletebilirim?

Yeni sürümde toprak ekletmek ekstra otorite sağlamıyor. Eklemezse eklemesin, boşver.

(17-06-2020, 12:19)Defterdar : 1.30.1 sürümü bu kısımdan kalmış. Nasıl ulaşacağım?

Ulaşamayacaksın. Bozuk sürümler betada tutulmaz. Stabil sürümlere dönüş yapabilirsin sadece.

@Mabella Sen toprak olarak büyük bir ülkeysen hreye katılmaya çekiniyorlar diyeyim kısaca.
Sic Parvis Magna
Ara
fransa'nın oyun başında 7 diplomatik ilişki slotu var. vassalları annexlersem ilişki slotu azalır mı?
Ara
Azalmaz. İlişki slotları Nobility'e verilen bir ayrıcalıktan geliyor.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hayır @PCOyun
Ben Fransa oynarken Fransa bölgesindeki bütün Vassal'ları ilhak edince o ayrıcalık gitmişti.

Mutlakiyet çağına gelene kadar 1 Vassal hariç hepsini ilhak et bence.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.