EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Merhabalar Olly-Doody , İlk sorunda yerliler ile olan tutumunu olabildiğince öldürerek değil, asker tutarak yapmalısın. 

Küçük bir örnek vereyim; Yukarıda spoiler içinde gördüğünüz eventte, mavi ile kutu içerisinde aldığım kısımda " Has Natives size at least 10 " yani yerli sayısının en az 10 olması durumunda bu eventin ortaya çıktığını görüyorsunuz. Eventin verdiği 3 seçenekte olumlu birer seçenek, yerlileri asimile etmek kolonilerinizin gelişmesine büyük katkı sağlıyor. Ancak asker tutmazsanız koloniniz büyük ölçüde zarar görüyor.
e1536ccebaa0ace6c8c47fa3b2f2f33a7a22601a.png
Navite assimilation bonus: koloni tam anlamıyla şehir statüsünde bulunması halinde, bu bonus, bulunduğu topraktaki üretimi, yukarıda verilen formül kadar arttırıyor. Yani yerlilere saldırmamak, yanında birçok güzel olayı beraberinde getiriyor.
Koloni eventlerine Buraya
 Yerli eventlerine Buraya tıklayarak ulaşabilirsin.
" Hemen herkes tartışabilir, fakat güzel konuşabilmek herkesin yapabileceği bir iş değildir. "
[+] 2 üye Dothor_ nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Evet yani ne çok isyan etmeliler ne de çok pasif olmalılar bunalrın ortası olan bir seçenek var galiba onu seçeceğim. Çok sağ olun.
Belki de bu çelimsiz çocuk gelecekte bir imparator olacak, ona iyi bakın.
Ara
(30-07-2020, 13:52)Olly-Doody : Evet yani ne çok isyan etmeliler ne de çok pasif olmalılar bunalrın ortası olan bir seçenek var galiba onu seçeceğim. Çok sağ olun.

Hayır.
Ortasını seçersen isyan edecekler ordu koyman gerecek
En saldırganı seçersen isyan edecekler ordu koyman gerecek.

Ya pasif ol ya saldırgan
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
@Defterdar şimdi ortada ki seçenekte %50 native assimilation veriyor. Agresif ise +20 Settler. Ben bunların arasında kaldım işte hangisi daha mantıklı. Mantıken agresif olmak koloniyi hızlandırır ılımlı olmak ise kolonilerden gelen parayı. Çünkü bildiğim kadarıyla üretimi artırıyor native assimilation. Hangisini seçmek daha mantıklı emin olamadım ama.
Ara
Başka yerlerden de alıp asimilasyon ihtimali modifierını stacklayabiliyorsan aslında asimilasyon daha iyi. Öbür türlü +20'yi seçip başka yerlerden de aylık kolonici artışı toplamak daha iyi.
Ara
Evet gerek idealarda gerek etkinliklerden gelen kolonici artışı var. Nasıl olsa ordu tutacağım tutmuşken agresif yapayım.
Ara
Şimdi ben rakibin önerdiği anlaşmayı kabul edersem 44 agresiflik yemeyecek miyim?

[img]krKxiI.png[/img]
Ara
Etkileneceksin ki zaten etkileneceğin için ne kadar etkilendiğin yazıyor.
Ara
(30-07-2020, 20:36)Voidian : Etkileneceksin ki zaten etkileneceğin için ne kadar etkilendiğin yazıyor.
Sadece 18 agresiflik yazınca 44'e çıkmaz mı acaba diye düşündüm aslında.
Ara
Base of dediğiyle formülden çıkan farklı olduğu için textte öyle yazıyor. İkisini ayrı ayrı denerseniz aynı etkide olduklarını görebilirsiniz.
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
donanmada patroling ile evade enemy fleet butonları ne işe yarar kullananı görmedim de
Ara
Patrolling bildiğimiz devriye. Gönderdiğin yerle başlangıç yeri arasında sürekli gidip gelir.

Evade varken düşman gemileriyle savaş girmeden dolanmaya çalışır.

Patrol için daha iyi görevler var o yüzden pek kullanmaya gerek yok. Evade sadece taşıma gemisiyle ordu taşırken vs. kullanabilir. İkisini de normalde pek kullanmaya gerek yok ama. Diğer birçok buton gibi yokmuşlarçasına oynanabilirler.
Ara
Bir şey soracağım 1458 yılındayım Polonya oynuyorum Prussian Confederation hala gelmedi. Araştırdım 1450-1500 arası gelebilir diyor ama yine de size sorayım dedim. Yoksa onu beklemeden dalmayı düşünüyorum.
Ara
Yeni versiyonda o olayın yaşanması estateler vasıtasıyla engellenebiliyor. Yapay zeka "Consede to the Prussian Confederation" ayrıcalığını verirse olay yaşanmaz.
@Olly-Doody
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Verip vermediğini anlama şansım var mı peki?

@Aeschyli

Ve evet araştırdım "Curtail the Prussian Confederation " ile oluyormuş. Enaz %40 crownland istiyormuş. İnşallah yapmamıştır.

(Bu mesajları attıktan hemen sonra koskocaman danzig çıktı ve savaşa enforce peace ile katıldım beni bilgilendirdiğiniz için çok sağ olun @Aeschyli)
Ara
Estate ayrıcalığı olarak bütün bölgeler minimum %35 otonomi alıyor. Bu şekilde kontrol edebilirsiniz.
Ara
Defender of the faith oldugum zaman hangi ayni inanca sahip ulkelerden savas cagrisi alirim komsu olmak ya da ayni kitada bulynma gibi sartlari var mi bazen dedeyle oynarken dof olunca bana cagri gelmeden magrebte ispanya ve portekiz sagasip toprak almis neden beni cagirmamislar
Ara
2 defa oldu aynı şey oluyor. Economic base compared to diye yazıyor. Vassal yapmak istiyorum olmuyor. Ne yapmalıyım?

[img]1BNFSu.png[/img]
Ara
@mfurkanoduncu
Ekonomini güçlendirmen gerek
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
Tam olarak ekonomi değil aslında. Ülkendeki development değerini kastediyor. Gelen parayı değil.
Sic Parvis Magna
Ara

Konuyu Okuyanlar: 5 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.