EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(09-03-2016, 21:23)Kamran : Ferevon dogru baska seylere odaklanmali ama 2 ideadan sonra cunki ne kadarda fransa karada guclu olsada oyunun basinda sadece manpower guclendiren ideasi acık :
French ideas
Traditions:
+20% National manpower modifier
digerlerinide acmak icin 3 idea acmalisin ki 8 national idea var hepsini acmak icin 24 idea acilmasi lazım yani en az 150-175 yıla anca acilir yani oyun nerdeyse ortasına yaklasmis oluyoruz.Benim taktigim boyleki once askeri ideayi acıyorsun sonra gelen gidene tek atıyorsun sonra sirasıyla expansiondur, economic idea acarak gidiyorsun.

Elan 2. sırada ki zaten oyundaki en güçlü askeri idea. Ambition olarak da bir de disiplin alıyor o geç tabii ama ona ihtiyacı yok açıkçası zaten Fransa base manpowerından ve ekonomisinden dolayı da güçlü bir ordu beslemekte sıkıntı çekmeyecek bir ülke o ülkeye hiçbir idea almasan da herkesi alacak bir orduya sahip olabilir teknolojide geri kalmayarak.
Ara
(09-03-2016, 22:06)Duman : Yeri geldiğinde dip yerine exploration alıyorsan yanlış oynuyorsun oyunu bence. :D Hangi ülke ile ne zaman dip ne zaman exploration alınacağı bellidir exploration yerine diplomasi açıyım demek yanlış olur genelde.

Humanism, economics ideaları sp'de de tercih edilebilir.
Espionage ideagrubu özellikle mpde yararlı olan bir ideagrup.

castille ile oynarken dip de alırım exp de fakat quan almama gerek olmaz. avust ile oynarken exp olacak halim yok, dip ve inf alırım. yani bu gibi demek istemiştim ;P
Ara
(09-03-2016, 22:15)Total Warcı :
(09-03-2016, 22:06)Duman : Yeri geldiğinde dip yerine exploration alıyorsan yanlış oynuyorsun oyunu bence. :D Hangi ülke ile ne zaman dip ne zaman exploration alınacağı bellidir exploration yerine diplomasi açıyım demek yanlış olur genelde.

Humanism, economics ideaları sp'de de tercih edilebilir.
Espionage ideagrubu özellikle mpde yararlı olan bir ideagrup.

castille ile oynarken dip de alırım exp de fakat quan almama gerek olmaz. avust ile oynarken exp olacak halim yok, dip ve inf alırım. yani bu gibi demek istemiştim ;P
Mesela şöyle diyeyim o zaman bana kalırsa quan bu oyunda Rusya hariç her ülkeye gider. Rusya'ya da alınabilirdi aslında ama ondan daha önce alınacak şeyler olduğundan alana kadar ambitionu almış olursun zaten genelde.
Ara
benim sıkıntı hala çözülmedi :D
bu askerlerin moralleri ve gücü artırmak için quality ideas alıp combat ability verenleri açsam işe yararmı ?
Ara
Royal guard sen defencive idea al hem moralin artar hemde sana saldiran olursa 1 eksi puan yiyecek.
Ara
bana saldıran olmuyor işte sıkıntı orada adamlar benim şehirlere dadanıyor ben onlara saldırmak zorunda kalıyorum hep.
bu arada +%10 combat ability yaptım biraz daha iyileşti ordu.
Ara
Defencive alirsan garnizonun buyuklugu 20% ve garnizona odediyin para ise 10% ucuzlayacak.
Ara
Teknoloji al military ideaya harcama boşuna.
Ara
1503 yılında viyanayı aldım, 14 sepratizm var bunu en kısa sürede nasıl düşürürüm ?, her yıl azalıyor mu
Ara
Üzerine gelirsen hangi yılda biteceği gözüküyor evet her yıl azalıyor
Ara
Humanism alırsan düşer de onu alıp separatism ideasına gelene kadar bitmiş olur bile muhtemelen.
Ara
(10-03-2016, 21:27)Kamran : Defencive alirsan garnizonun buyuklugu 20% ve garnizona odediyin para ise 10% ucuzlayacak.
askerler için yeteri kadar garnizon var zaten 52k askerim var 60k askere kadar besleyebiliyorum ama 52k yeterli.

(10-03-2016, 21:42)ferevon : Teknoloji al military ideaya harcama boşuna.
400 mil puanı vardı bende Elan açılsın diye bir idea almak istedim almışkende ordumu geliştireyim dedim

bu arada ülkeyi protestanlığa geçirdiğim günden beri isyan bastırıyorum.
Reformcuların benden kopardığı 5 bölge dışında her yeri protestanlaştırdım resmi din protestanlık olmasına rağmen ülkede durup dururken protestancı isyancılar çıkıyor (eventlerle birlikte) bunları durdurmam için sanırım birşey yapmam gerekiyor ama ne yapmam gerektiğini bulamadım bir türlü.
Ara
Protestan reform merkezleri sonsuza kadar dini yaymaya devam ediyor mu ? Austria ile ne kadar force religion yapsam da tekrardan yayılıyor o topraklara 1600 lere kadar falan beklemem mi lazım ?
Ara
hem protestanlık hem reformcular 1573 yılına geldiğim halde yayılmaya daha hızlı bir şekilde devam ediyorlar.

Belki benimki Fransa olarak benim ülkeyide protestan yaptığım için protestan liginin aşırı güçlü olmasındandır.
Ara
Sonsuza kadar değil, bildiğim kadarıyla 1650'ye kadar.
1 toprak bile alsam dünya bana karşı koalisyona giriyor ve yeterince güçlenince direk savaş açıyorlar haliyle kaybediyorum.bana karşı koalisyon kurulmaması için ne yapabilirim ?

bu arada +%10 moral veren ideayı açtım bunun üstüne +%20 moral veren Elan ideası açıldı benim dandik ordu problemi çözüldü :D
Ara
Önceki aenin düşüşünü bekle bir beş yıl.
Ara
Claimsiz toprak alma. Doğru CB'leri kullan.
Ara
Better Relations veren danışman işe yarar.
zaten 1 toprak aldıktan sonra en az 5-10 yıl almıyorum (daha doğrusu toprağı aldıktan sonra koalisyon yediğim için 5-10 yıl toparlanmaya çalışıyorum)
Fabricate Claim seçeneği ile bulduğum savaş sebepleri ile saldırıyorum ama ne olursa olsun bu dış mihraklar bölgede güçlü bir Fransa istemiyorlar :D
iyi olan danışmanların yediği aylık para benim savaşta harcadığım parayı bile geçebiliyor o yüzden danışmanlara pek sıcak bakamıyorum :D
Ara

Konuyu Okuyanlar: 112 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.