EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
asker seçerken nelere dikkat etmeliyim? offensive, defensive shock veya offensive, defensive moral gibi
Ara
(13-03-2016, 14:16)Total Warcı : asker seçerken nelere dikkat etmeliyim? offensive, defensive shock veya offensive, defensive moral gibi
Güzel soru açıkçası topluluk içinde(gerek yerli gerek yabancı) "Uncharted territory" diyebileceğimiz genelde pek bilinmeyen bir mesele. Kısaca genel olarak ne alırsan daha verimli olacağını aşağıya yazayım. 

Infantryde tech 20'ye kadar moral tercih et genelde fire/shocktan ziyade. 20 sonrasında ise fire'a öncelik ver. Shock/Fire kıyaslarken de tech 13'e kadar shock ve sonrasında her zaman fire.

Atlı için her zaman shock. Bunun dışında Fire defense fena değil ama fire offense tamamen gereksiz.

Artillery ise fire. Her zaman ofansif>defansif ama illa bir defansif olacaksa defansif moral > defansif fire/shock . Fire ve shock pipleri defansif olunca sadece yarısını verdiğinden 2 defansif pip olana kadar, yani epey uzunca bir süre, 1 pip aslında hiçbir şey vermeyecek.

Yukarıdakileri kıyasladıktan sonra defansif/ofansif pipleri farklı üniteler varsa çok büyük fark yaratmaz ancak manpowerı ve morali idealardan dolayı yüksek ülkelerle ofansif tercih etmek daha mantıklı.

Bunların hepsinin sebeplerini açıklamak çok zor ama isterseniz gereksiz matematik işlemleriyle kimseyi boğmadan kısaca Western ülkelerde hangi teknolojilerde hangi birimlerin daha verimli olacağını liste şeklinde rehber bölümüne yazabilirim bir ara.
[+] 2 üye ferevon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
english parliment tam olarak nasıl çalışıyor
Ara
Parlamento sekmesinde sıralanmış şehirler parlamentoda koltuk sahibi şehirler. Belli bir yasayı geçiriyorsun aşağıdaki listeden şehirlerin desteğini çeşitli şeyler vererek kazanıyorsun. Daha çok koltuğa sahip olunca yasayı geçirme olasılığın artıyor. O yasalarla çeşitli avantajlar elde edebiliyorsun.
yasaların avantajları 1821 e kadar mı?
Ara
Hayır bir süreliğine. Bir yasa geçirildikten sonra farklı bir yasa geçirilebiliyor, yasalar geçirildikçe tükenmiyor.
Paralı orduyu menüden kurduğum hazır şablona göre oluşturamıyorum sorun bende mi yoksa johan onu sadece süs olarak mı koydu ?
[+] 1 üye lortcush nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Grafik modunun adı ?
Ara
http://steamcommunity.com/sharedfiles/fi...=310638421

Bu mod olması lazım.
[+] 1 üye Redtay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(15-03-2016, 19:39)lortcush : Paralı orduyu menüden kurduğum hazır şablona göre oluşturamıyorum sorun bende mi yoksa johan onu sadece süs olarak mı koydu ?

Limitin yetmiyor olabilir. Ben dün kullandım mekaniği multiplayerda, sorun yoktu.
Gayet yetiyor ama kullandırtmıyor bence bir sorun var.
Ara
Pics or it didn't happen.
o3Xvnm.png

Avusturya oyunum görseldeki gibi.Burgundy kralının ölümü event nasıl geliyor?
Ara
bazen geliyor bazen gelmiyor sanırım.
Ne zaman burgundy devletine marriage kabul ettirsem gelmiyor ne zaman başkaları kabul ettirrip ben ettiremezsem geliyor mesela :D
Ara
(27-03-2016, 20:26)Karahamo : o3Xvnm.png

Avusturya oyunum görseldeki gibi.Burgundy kralının ölümü event nasıl geliyor?

Şansa bağlı geliyor.Bazı durumlar bu şansı arttırıyor. Örneğin Fransa ile bir savaşta ve savaşı kaybediyorsa, sonlara doğru event gelip kral öldüye bağlıyorlar. Birde 1500'den önce olması lazım. 1500'ü geçince event gelmiyor daha.
Ara
Burgonya Kralı savaş esnasında varissiz ölünce event tetikleniyor. Yani eventi tetiklemek için savaş açıp ölmesini bekleyebilirsin. Ayrıca evlilik olmasına gerek yok HRE imparatoru olunca ilk sana sorulur. İmparator reddederse evliliği olan devletlere sorulur.
Biz Lozan'la sadece bir devleti tasfiye etmedik.Aynı zamanda hayallerimizi de tasfiye ettik...
[+] 1 üye çiftbaşlıkartal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kralın ölmesine gerek yok.
Ara
Kralın ölmesine nasıl gerek yok ?
Ara
(27-03-2016, 20:48)lortcush : Kralın ölmesine nasıl gerek yok ?

Event tetiklendiğinde kral ölmüyor. Yani demek istediğim normal bir ülke ile oynarken ölen hükümdar gibi değil. Kral ölmüyor da öldüye bağlıyorlar gibi düşünün.
Ara
Sabah bir oyuna başladım ıronman onda geldi.Ama bunda yok.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 5 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.