EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
ben imperium universalis oynuyorum ve zamanı 5x e almama rağmen zaman yavaş oyunumda kasmıyor ama zaman yavaş çözüm bulabilirmisiniz lütfen pls
Ara
Selamlar aklıma takılan bir soru var. Eu4 exented timeline modu ile oynuyorum eski bir sürüme sahibim.
Şimdi 1.dünya savaşı gibi bir senaryoyu örnek alalım osmanlı ile oynuyorum, savaş lideri olarak avusturya ve fransa var iki taraftan avusturya ile birlikteliğimiz var .
Şimdi savaşı sürdürürken sadece fransa ile iletişime geçebiliyorum mesela rusya ile anlaşma yapamıyorum. Yani gerçek hayatta savaş bittiğinde anadolu nasıl diğer tüm ülkeler tarafından işgal edildiyse, oyunda sadece avusturya kendine toprak alıyor. Ben fransa ile anlaşma yarsam çok azıyla yetiniyorum veya elime bir şey geçmiyor. Bunu ileriki sürümlerde düzeltilmiş midir? Yoksa kodlarda değişiklik mi lazım ? Lazımsa nereden çözebilirim
Ara
Daha fazla toprak almak istiyorsan o topraklarda interestin olduğunu belirtebilirsin, claim atabilirsin. EU4'ün mekanikleri 1700 sonrası dönem için oldukça yetersiz kalıyor zaten. 1. Dünya Savaşı dönemini oynamak istiyorsan da sana tavsiyem HOI4 üzerinden oynaman olur. O da oldukça yetersiz ancak EU4'ten daha iyi bir dönem hissiyatı vereceği kesin.
Ara
(11-12-2021, 19:57)beyazkarga24 : ben imperium universalis oynuyorum ve zamanı 5x e almama rağmen zaman yavaş oyunumda kasmıyor ama zaman yavaş çözüm bulabilirmisiniz lütfen pls

Bilgisayarınız en fazla bu hızı destekliyor olabilir. Normalde 5 hız bilgisayarda elde edebileceğiniz azami hız, fakat modda bu kısıtlanmış da olabilir, pek fikrim yok.

(12-12-2021, 12:35)TiRaNTx : Selamlar aklıma takılan bir soru var. Eu4 exented timeline modu ile oynuyorum eski bir sürüme sahibim.
Şimdi 1.dünya savaşı gibi bir senaryoyu örnek alalım osmanlı ile oynuyorum, savaş lideri olarak avusturya ve fransa var iki taraftan avusturya ile birlikteliğimiz var .
Şimdi savaşı sürdürürken sadece fransa ile iletişime geçebiliyorum mesela rusya ile anlaşma yapamıyorum. Yani gerçek hayatta savaş bittiğinde anadolu nasıl diğer tüm ülkeler tarafından işgal edildiyse, oyunda sadece avusturya kendine toprak alıyor. Ben fransa ile anlaşma yarsam çok azıyla yetiniyorum veya elime bir şey geçmiyor. Bunu ileriki sürümlerde düzeltilmiş midir? Yoksa kodlarda değişiklik mi lazım ? Lazımsa nereden çözebilirim

İleriki sürümlerde düzeltilen bir şey değil, çünkü mümkün değil. Oyunun motoru bu kadarına izin veriyor.
WhaW8Am.gif
Ara
Tunus oynarken event geldi ben sandım ki yönetim şekli değişecek korsan cumhuriyet olacak meğerse Cezayiri march olarak salmış. Ne mantığı var bunun şimdi ya? Keşke Barbarossayı amiral olarak alsaydım. Sizce Cezayir salmak mantıklı mı bu eventte?
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
(13-12-2021, 18:46)Zebercet : Tunus oynarken event geldi ben sandım ki yönetim şekli değişecek korsan cumhuriyet olacak meğerse Cezayiri march olarak salmış. Ne mantığı var bunun şimdi ya? Keşke Barbarossayı amiral olarak alsaydım. Sizce Cezayir salmak mantıklı mı bu eventte?

March yapmanın pek mantıklı olduğunu sanmıyorum çünkü sağı solu yağmalayacak. Tunus olarak konumunu da düşünürsek eğer Mali tarafına inmediysen ekonomin çok iyi değildir ve yaptığın raidler ekonomini ayakta tutuyordur.  Kendine bir rakip isteyeceğini düşünmüyorum.
[+] 1 üye Nochteass nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
merhaba ben oyunu steam üzerinden oynuyorum sürümünü güncelleyip 1.32.2 ye geçmek istiyorum ama betalar bölümünde en son sürüm 1.32.1 (oldversion) görünüyor son sürüm herkese açık diye biliyorum ama bende yok anlamadım listede 1.32.2 görünmüyor 1.32.1 sürümünde bazı modlarda crash yiyorum sinir etti oyun :D kaçırdığım bir şey mi 
var yardımcı olabilecek varmı acaba son bir kaç sürümde farkettim yeni bir yeni sürüm çıkınca bir öncekini seçebiliyorum muhtemelen 1.32.3 çıkınca 1.32.2 listeme düşer heralde diger sürümlerde böyle olmuştu
Ara
Hiçbir seçeneği seçmezsen güncel versiyona geçersin.
WhaW8Am.gif
Ara
Floransa'nın "Bonfire of the Vanities" felaketinin detaylarını açıklayabilecek var mıdır? Ülkenin başında Pazzi hanedanı var. Felaketi tetiklemeli miyim? Medici'leri geri getirmenin bir faydası var mı, ya da Savonarola'yı desteklemenin?
Ara
Felaketin asıl olayı ülkeyi Teokrasi yapıp yapmamaya dayanıyor. Teokrasi yapmak istiyorsan felaketi tetikleyip doğru seçenekler ile Teokrasi olabilirsin, bu seçenekler genel olarak Felaket ile başa geçen Savonarola'yı desteklemek üzerine. Onun dışında çok bir olayı yok.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Arkadaşlar iyi akşamlar ben brandenburg ile almanya kurmak istiyorum ancak hre içinde 1 toprak alınca avusturya kanunsuz toprak talebi yapıyor hali ile toprağın verimi düşüyor bu sefer bunu nasıl aşacağım?
Ara
(29-12-2021, 18:57)ReedMoonTR : Arkadaşlar iyi akşamlar ben brandenburg ile almanya kurmak istiyorum ancak hre içinde 1 toprak alınca avusturya kanunsuz toprak talebi yapıyor hali ile toprağın verimi düşüyor bu sefer bunu nasıl aşacağım?
Avusturyayla ilişki geliştirip hre'ye katıl
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
Ara
(29-12-2021, 19:32)korkusalan :
(29-12-2021, 18:57)ReedMoonTR : Arkadaşlar iyi akşamlar ben brandenburg ile almanya kurmak istiyorum ancak hre içinde 1 toprak alınca avusturya kanunsuz toprak talebi yapıyor hali ile toprağın verimi düşüyor bu sefer bunu nasıl aşacağım?
Avusturyayla ilişki geliştirip hre'ye katıl
Brandenburg hre de elektör zaten hocam :D ilişkim yüksek ama genede istiyor çözemedim ben bu olayı
Ara
Değişmediyse, müttefik olman durumunda toprak istemez.
WhaW8Am.gif
Ara
Son gelen versiyonla dostta olsan istiyordu.Savaşta bırakarak mı engelliyorlardı tam hatırlamıyorum.Bu arada elektörlerin tamamıyla dost olup co beliggarant şeklinde olmayanları çağırıp işgal altında tutarken, Avusturya ile de savaş açıp biraz borçlanarak direk Viyana’yı düşürerek hre dismantle edebilirsin.Çok zor bir olay değil aslında 1470 lerde çok rahat yapılabilir.
Ara
teşekkürler tavsiyen için ancak onla uğraşmak istemiyorum birde hre'de din savaşı vs ayrı keyif ve macera katıyor olaya savaşta toprak aldım müttefikten gene olmadı ilişki fulledim oldu galiba ilişki istiyor teşekkürler tavsiyen için
Ara
Direk imparator olamaya çalışabilirsin. Almanya kuracağın zaman imparatorluğu bırakırsın.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
Arkadaşlar askerler görünüşte hangi teknoloji seviyesiyle beraber mızraklardan tüfeklere geçiyordu?,
Ara
0-12-21-26 teknolojileri arasında görüntüler değişiyor. Ünite grubuna göre 12 ya da 21'de geçiyorlar yani.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Uzun zaman sonra oyuna girdim ve bi kızılderili oynayayım dedim. Kızılderililerde toprak genişletip nasıl bi anda patlayabiliyoruz?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.