EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
ainu ile japon daiomyo yönetimine nasıl ulaşabilirim acaba
Ara
(12-01-2022, 20:44)baywatch06 : ainu ile japon daiomyo yönetimine nasıl ulaşabilirim acaba

https://www.reddit.com/r/eu4/comments/ok...n_as_ainu/

Şogunun vasal devleti olarak daimyo olabilirsin. Şogunun vasalı olmak için de kendi lehine 100 savaş skoru elde etmen böylece onun senden gelecek tüm teklifleri kabul etmesini sağlamalısın.
Ara
bu dediğin mümkün değil çok fazla toprak aldımk
Ara
Ülkelerin isimlerini değiştirmek için mod dosyası hazırladım, bazılarının isimleri değişirken bazılarınınki değişmedi. Steam atölyesinden ülke isimlerini değiştiren "Localised Nation" isimli modu kurdum (https://steamcommunity.com/sharedfiles/f...2138662155). Onda da aynı durum söz konusu. Bu konuda bilgi sahibi olan, yardımcı olabilecek olan var mı?
(Dosya formatını UTF-8 BOM yaptım, dosyanın isminin başına "z" harfi ekledim, "replace" isimli ek klasör açıp onun içine attım. Hiçbiri sorunu çözmedi)
Ara
İngiltere ile oynuyorum, maine eventine kimse gelmiyor desteğe. Danimarka ve Avusturya çok uzak diyor gelmiyor, Kastilya ve Aragon da bir bahane bulup gelmiyor. Başlangıçta İngiliz askerleri zayıf sanırım, İskoçlar ve Fransızlar ile iki cephede savaşmak zorunda olduğum için beni tokatlıyorlar. Şu eventten sonra gelen savaşı kazanmanın bir yolu var mı? Yoksa en iyisi Maine'yi verip kurtulmak mı?
Ara
ver gitsin
[+] 1 üye baywatch06 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Savaşı kazanmak mümkün fakat PU almak uğraşa artık değmeyebilir çünkü Avrupa'nın önemli bir kısmı koalisyona giriyor. Onun yerine Maine'i verip sonra normal savaşlarla ele geçirmek daha mantıklı ve hızlı oluyor.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
En iyi koloni politikası nedir? Tabi ki hepsinin özellikleri farklı farklı, ama isyanları kontrol edebileceğimi farz edersek, +%50 asimilasyon ile +20 settler durumu nedir? +%50 asimilasyon kaç settler'a değer?
Ara
Fransa için asimilasyon politikası uygundur. diger ülkeler içinse farketmez
[+] 1 üye baywatch06 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Her ülke için +20 settler en iyisi. Asimilasyon oranı o kadar kötü ki uğraşmaya değmez.
WhaW8Am.gif
Ara
Eee bu afrikaya charter gelmiş. Koloni olmuyorlar, nasıl yapmak lazım gelir?
Ara
Afrikaya hiçbir zaman koloni devleti kurulmuyordu. Trade Company yapıyorsun. Bölgeden tüccar alacak kadar toprak vermek yeterli.
WhaW8Am.gif
[+] 2 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yok oyun patladı. Kastilya salmadı bi. Portekiz zevkli ama adam Fransa ile müttefik, uniform war'dan çıkamıyorum hiç bi şekilde. Granada ile patlamıştım önceki oyun da. Hollanda denemeyi planlıyorum, koloni mekaniğini çok severim. Random new world falan yapıp oynardım bolca. 3 çeşit koloni oluyormuş, fazla irdelemeden Crown olanı seçtim, güçlü devletlerde self-govern iyi bir seçenektir diye düşünüyorum. Diğerini çok anlamadım. Teşekkürler cevaplar için.
Ara
Koloni tiplerinde üzücü olsa da yine bir meta durumu söz konusu. RNW ile oynanmıyorsa her bölgedeki koloni devletini belli bir tip yapmak lazım. La Plata, Alaska, Kaliforniya gibi küçük bölgeleri self governing; Three Colonies, Canada, Brazil gibileri Private Enterprise; Meksika, Kolombiya, Peru gibi değerli yerleri ise Crown Colony yapmak daha mantıklı.

Kastilya'ya karşı en mantıklı hareket oyun başı felaket yaşanırken ayağını kaydırmak muhtemelen.
WhaW8Am.gif
Ara
(21-01-2022, 19:20)PCOyun : Koloni tiplerinde üzücü olsa da yine bir meta durumu söz konusu. RNW ile oynanmıyorsa her bölgedeki koloni devletini belli bir tip yapmak lazım. La Plata, Alaska, Kaliforniya gibi küçük bölgeleri self governing; Three Colonies, Canada, Brazil gibileri Private Enterprise; Meksika, Kolombiya, Peru gibi değerli yerleri ise Crown Colony yapmak daha mantıklı.
Neden?
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Koloni için dünyanı kolonize etmek için en iyi ülke hangisi? Portekiz iyi ama yeterli ordusu yok hem koloni için hem de Kuzey Afrikalı ülkeler ile savaşılmıyor, İngiltere veya Kastilya olarak düşündüm ama karar veremedim.
Ara
(24-01-2022, 13:47)Kapıkulu : Koloni için dünyanı kolonize etmek için en iyi ülke hangisi?  Portekiz iyi ama yeterli ordusu yok hem koloni için hem de Kuzey Afrikalı ülkeler ile savaşılmıyor,  İngiltere veya Kastilya olarak düşündüm ama karar veremedim.

İngilizler kuzeyden başladığı için ileride İspanya savaşında çok zorlanıyorlar. Bence Kastilya en op kolonici. Avrupa'da doğru düzgün rakibin yok, en değerli koloni bölgelerinden başlıyorsun falan.
[+] 1 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kastilya muhtemelen en avantajlı seçim. Görev ağacı üzerinden Portekiz'i koloni idealarını aldıktan sonra PU yaparsan oldukça avantajlı olursun.
WhaW8Am.gif
Ara
fetişst dini kisaltmasi nedir bir sehri cevirmem gerekiyor ama dinin kisaltmasini bulamadigim için ceviremedim
Ara
@PCOyun Kongo görevlerinden olan avrupalılarla kontak kurma görevini nasıl yapacaz gittim avrupadan toprak aldım ama olmadı gözüküyor nasıl olacak o iş
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.