EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(13-03-2022, 15:49)cennaro : Krallıktan düklüğe düşmüşüm ne ara nasıl oldu fark edemedim açıkçası. Bu neden olur ve nasıl tekrar krallık olabilirim? Hre elektörlüğünden de düşmüşüm sanırım bununla da alakalı, nasıl tekrar elektör olabilirim?
Hre içinde hiç oynamadım. Ünvanı kurmanın gerekliliklerini kontrol ettin mi? Belki bir şekilde ünvan elinden çıkmış olabilir
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
[+] 1 üye korkusalan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@cennaro

HRE içerisinde sadece düklük olunabiliyor. Elektörsen Krallık, İmparator seçilirsen de İmparator olabiliyorsun. Elektörlüğü kaybetmenin tek yolu Din Savaşı'nın ardından yanlış dinde olman olmalı. Elektörlüğü kaybettiğin için de düklük seviyesine düşmüşsün.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Osmanlıyla oynarken yıl 1480 oldu Kırım eventi gelmedi. Paradoxwikisinde 1466'dan sonra gelebileceği yazıyor. Taht değişimi sırasında ikimiz de savaştaydık.
O yüzden gelmemiş olabilir mi gerçekten. Ama Kırım eventinin hiç gelmediği hiç olmamıştı hiçbir Osmanlı oyunumda.
Ara
unable locate configuration file hatasının net çözümünü buldum launcher güncellemesi geldiğinde app data programs pradox interactive yoluna girip tarih olarak son sürüm launcher dosylarını silince sorun çözülüyor fakat her seferinde launcher kendini güncellediği için bir kez daha oyuna girip çıkınca aynı sorunlar karşılaşıyorum launcer güncellemesini iptal etmenin bir yolu var mı ?
Ara
(15-03-2022, 01:46)hadjibaba : Osmanlıyla oynarken yıl 1480 oldu Kırım eventi gelmedi. Paradoxwikisinde 1466'dan sonra gelebileceği yazıyor. Taht değişimi sırasında ikimiz de savaştaydık.
O yüzden gelmemiş olabilir mi gerçekten. Ama Kırım eventinin hiç gelmediği hiç olmamıştı hiçbir Osmanlı oyunumda.
Cevap gelmemiş ben cevap vereyim. Hiç gelmeyecek sandım ama 1492de mi ne geldi event. Yani anladığım kadarıyla kondisyonlar sağlanıyorsa illa ki geliyor, kondisyonlardan birisi savaşta olmamak yanlış değilsem, savaş bitince falan geliyor. Öyle olyor yani.
Ara
A Hero's Welcome başarımı için Karaman'la oyuna başladım. Geç fark ettim, 1.32'de başlamışım. Rum kurmadan önce versiyonu 1.33 yaparsam güncellemeyle gelen Osmanlı görev ağacı gelir mi? Bu durum başarım kazanmamı engeller mi?
Ara
@Salomon ironman modda oyunu başlattığında sağ üstteki küçük bir kupa simgesiyle tasvir edilmiş başarım butonu soluk değilse başarım alabilirsin daha net olmasını istiyorsan karaman ile oyuna başladıktan sonra a hero's welcome başarısını listede görünüyor mu teyit etmelisin, mesela oirat ile tüm çin regionunu annexlemeden yuan kurarsan back in kontrol başarımı listeden kaldırılır
[+] 1 üye Legnica nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yeni versiyona kayıt dosyasını taşıdım, başarım listesinde sorun görünmüyor. Merak ettiğim şey Rum formlayınca görev ağacı gelecek mi?
Ara
(16-03-2022, 19:22)Salomon : Yeni versiyona kayıt dosyasını taşıdım, başarım listesinde sorun görünmüyor. Merak ettiğim şey Rum formlayınca görev ağacı gelecek mi?
Kayıt dosyasını nasıl taşıdın? Benim 1.32 de oyunum var 1.33e geçince kayıtlı oyun gözükmedi.
Ara
(16-03-2022, 19:30)clnn : Kayıt dosyasını nasıl taşıdın? Benim 1.32 de oyunum var 1.33e geçince kayıtlı oyun gözükmedi.

Saved Games'e tıkladıktan sonra üstte bir kutucuk var, "uyumsuz dosyaları göster" tarzı bir şey. Ona tıklayınca görünüyorlar.
[+] 1 üye Salomon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
EKVWKM.png

Merhaba arkadaşlar, yabancı forumlarda aramama rağmen net bir cevap için yardımcı olur musunuz  ? İlahiyatçıya nasıl sahip olurum ?
Savaşlarla büyüdük, denizlerin kızıllığını gördük, güneşin oklarla kapandığını, çiçeklerin kanlarla sulandığını, babaların evlatlarını gömdüğünü ...

"Sevgili Dost,
Kim kazandı? Atom bombasını Hiroşima’ya atan mı
Everest’in tepesine ilk varan mı?
Doksanıncı dakikada maçı alan mı?
Diriler mi, ölüler mi?
Efendiler mi, köleler mi?
Kim kazandı?

Sevgili Dost,
Herkes kaybetti. Ölüm kazandı.
Mezar taşlarına “Huve’l-Bâki” kazındı."

A. Ali Ural
Ara
thelogian advisoru diyor

sanırım
[+] 1 üye baywatch06 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Biraz göz kanattı tr çeviri :D.Evet thelogian advisoru tutman gerekiyor ve diğer şartlarda lazım.
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Genel terimleri çevirmeye çalışmak bence vakit kaybı, yanlış anlaşılmasın emeğe saygısızlık etmiyorum ve taktir ediyorum, ama thelogu ilahiyatçı diye çeviriyorsak theocracyi de ,ilahi yönetim diye çevirelim, hiç yakışı kalmıyor teolog teokrasi de geç yani, ayrıca hepsini geçtim Katolik İspanya da ilahiyatçı olmaz heralde D
Ara
1560a geldim yuan 1500 küsürlerdeki gibi 4 5 k shock vurmuyor techlerde 13 üz osmanlı pipleri mi çok kalifi yoksa süvari stackime top mu koymalıyım 13 ün topunun fire i 2 miydi neydi
Ara
Osmanlıyım. Gücerat'tan Hürmüz'e oradan Basra => Halep > İstanbul aktarıyorum ama Delhi'nin denize bile kıyısı yokken tıutmuş Basra'dan Persia'ya aktarıyor ve kara ülkesi olduğu için Caravan Power'ı çok yüksek. Benden nereden baksanız 10 - 15 altın çalıyor ama kendisine de yar olmuyor Persia'dan toplayabildiği hepi topu 1 altın bile değil.

Bunu nasıl engelleyebilirim. Delhi'nin caravan power'ından daha mı yüksek olmalı benimki. Benimki de yakın ama biraz daha düşük. Onunki 65 benimki 50 mi 55 mi ne.

Inland trade bölgelerinin yükseltmelerini mi yapmalıyım n'apmalıyım. Ne güzel İstanbul'da totalde 100 altın topluyordum herif bir anda çoımak soktıu 85'e düşürdü.
Ara
trade econ idea al ayrica bamda bulunan aniti yukselt
Ara
-Birkaç toprağı (il diyeyim) alıyorum. Core yapıyorum. Sonra state yapıyorum ardından aynı illeri tekrar core yapmak durumunda kalıyorum. Bu neden oluyor, mantığı ne bunun?
-Government capaticy nedir ne işe yarar?
-İmparatorum (Avusturya'yım) Hre sınırlarını nasıl genişletebilirim/yeni topraklar ekleyebilirim? Dışarıdaki bir ülkeyi nasıl hre'ye üye yapabilirim?
-Hre içindeki ülkelerden birini nasıl elektör yapabilirim.
Ara
Territorial core ve state core diye 2 farklı core ücreti var. İlk başta core yapmadan önce state yapıp corelarsanız iki ücreti birlikte alıyor oyun. Yoksa ayrı ayrı. Mininmum otonomiyi etkiliyor core düzeyi.

Government capacity hiçbir dezavantaj almadan yönetebileceğin toprak miktarı kabaca. O limiti aştıkça bazı eksiler almaya başlıyorsun.

Aran iyiyse ülkeler kendisi katılabiliyor veya bazı durumlarda savaşarak hreye katma gibi seçenekler mevcuttu.

Bir elektör annex yediğinde yerine boşalan elektör makamını istediğin ülkeye verebilirsin.
Sic Parvis Magna
[+] 2 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(16-03-2022, 19:02)Salomon : A Hero's Welcome başarımı için Karaman'la oyuna başladım. Geç fark ettim, 1.32'de başlamışım. Rum kurmadan önce versiyonu 1.33 yaparsam güncellemeyle gelen Osmanlı görev ağacı gelir mi? Bu durum başarım kazanmamı engeller mi?

Merak edenler için; tüm gereklilikler tamamlanana kadar 1.32'de oynadım, Anadolu Selçuklu devletini kurmadan önce kayıt alıp oyunu güncelledim. Güncel versiyonda Selçuklu devletini kurunca hem başarım hem de görev ağacı sorunsuz şekilde geldi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 134 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.