EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Integrate vassal ile annex vassal farkı nedir. Influence seçeneğinde bazı vassallarımda ilki bazılarında ikincisi çıkıyor.
Ara
annex vasallar için, integrate PUlar için olmalı.
WhaW8Am.gif
Ara
İki vassalımdan birinde int diğerinde anx çıktı. PU yoktu aramda.
Ara
Herhangi bir mod kullanıyor olabilir misiniz? Vasallar ile olan etkileşimin sadece annex olması gerekiyor.
WhaW8Am.gif
Ara
Modsuz oynuyorum. Bug filan oldu sanirim bazi popup ekranlarda da sayilar yerine garip karakterler cikiyor. Silip yukledim ama ayni. Yine de tesekkurler.
Ara
Oyunda bunca senedir anlamadığım şeylerden birisi Colonimizde Replace Governor yapıp yeni vali seçmenin tam olarak neye yaradığıdır.

Bilen varsa söyleyebilir mi Allah aşkına? Hangi puanı seçtiğimiz dışında ne işe yarıyor ve bizx niye kolonimizin puanıyla uğraşmak isteyelim ki tek değiştirdiği buysa?
Ara
Şu durumda (herhangi bir royal marriage de yok) evlilik yaptığım taktirde doğacak heir'in hanedanı Bourgogne mu kalır yoksa evlilik yapılan kişinin hanedanı mı olur?

abunr2u.jpg
Ara
Kendi varisin her zaman senin hanedanından olur. Crusader Kings gibi bir mekanik yok.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Teşekkür ederim peki sizce Burgonya ile Hre'ye girmek mi daha karlı girmemek mi. Fransanın çoğu toprağını aldım, artık zayıflar. İngilterenin ise Fransadaki toprakları genişledi ama müttefiklerimle birlikte başa çıkabileceğim bir noktadalar. Biraz genel bir soru oldu ama tavsiyelerinize açığım yeri gelmişken.
Ara
(24-03-2022, 18:39)cennaro : Teşekkür ederim peki sizce Burgonya ile Hre'ye girmek mi daha karlı girmemek mi. Fransanın çoğu toprağını aldım, artık zayıflar. İngilterenin ise Fransadaki toprakları genişledi ama müttefiklerimle birlikte başa çıkabileceğim bir noktadalar. Biraz genel bir soru oldu ama tavsiyelerinize açığım yeri gelmişken.

HRE'ye sıradan bir ülke olarak (imparator veya seçmen değilken) katılınca "Düklük" oluyorsun, bu da ciddi manada Gov. Cap. düşüşü demek. Buna dikkat etmediğim için kendi oyunumda ciddi sorun yaşamıştım.
[+] 1 üye Salomon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Beyler düşman ordusuna stackwipe atmayı etkileyen en büyük etken nedir? Ordu morali mi yoksa disiplini mi?
Ara
Stackwipe'ın tek etkenleri ordu morali ve sayısı. Orduların kaçmasını engelleyen bir süre var, bu süre dolmadan tüm morali tüketirseniz ordu stackwipe yer. Yine aynı şekilde, bundan bağımsız ordunun tamamını öldürmeyi başarırsanız ordu yine stackwipe yer. Verilen hasarı arttıran diğer her şey yan etken olarak sayılabilir, buna da tüm askeri bonuslar dahil oluyor.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Muscovy ile oynuyorum ama şu Polonya'yı yenmenin yolunu bulamadım ya, Danimarka'yı dümdüz ettim ama Polonya beni darmadağın etti Moskova'ya girdiler. Benim 40 bin kişilik ordum var, Polonya'nın 20 bin ama yine beni yeniyorlar. Askeri teknolojilerimiz aynı. Sinir oldum ya Polonya bu oyunun exploiti midir nedir göz göre göre bütün Baltıkları ve Moskova ve çevresini Polonya'ya verdik bütün oynama hevesim kaçtı alt +f4 çektim.
Ara
Muhtemelen Askeri idealardan ötürü kaybettin ya da Polonya çoktan Litvanya ile birleşip Commonwealth kurdu. Askeri idealar alıp kalite farkını kapamaya çalışabilirsin.
WhaW8Am.gif
Ara
(16-04-2022, 01:49)Kapıkulu : Muscovy ile oynuyorum ama şu Polonya'yı yenmenin yolunu bulamadım ya, Danimarka'yı dümdüz ettim ama Polonya beni darmadağın etti Moskova'ya girdiler. Benim 40 bin kişilik ordum var, Polonya'nın 20 bin ama yine beni yeniyorlar. Askeri teknolojilerimiz aynı. Sinir oldum ya Polonya bu oyunun exploiti midir nedir göz göre göre bütün Baltıkları ve Moskova ve çevresini Polonya'ya verdik bütün oynama hevesim kaçtı alt +f4 çektim.
moskova için alınabilecek en iyi ilk ildea defensive + religios bence kafadan +2 attrion yiyor düşmanlar

iki ..
Ara
Yine sorum var. Muscovy ile oynuyorum ve Perm'i annexlemeye çalışıyorum, %90 oldu ama kaldı hiç ilerlemiyor. Dip. rep. veren advisor da aldım ama hala ilerlemiyor. Ne yapmam lazım? Teşekkürler.
Ara
Muhtemelen daha yeni vasal ilhak ettiğin için -3 dip rep yiyorsun. O bittikten sonra normal bir şekilde ilerlemeye devam edecektir. Bunun dışında başkenti işgal altında olabilir ya da bağımsızlık isteği %50'nin üzerine çıkmış olabilir, bu iki durumda da ilerleme durur.
WhaW8Am.gif
Ara
Dip rep pentatysi yedirmeyen estate ayrıcalığı var onu kullan Moskova oynarken
[+] 2 üye Legnica nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
osmanlı niye bu kadar aşırı güçlü anlayamıyorum ya yıl 1500 rusya ile 80 90K ordu ancak besliyorum osmanlı üxerime 200K ile yürüyor aklım yakınımda osmanlı var diye bircok ülkeyi oynaıyorum beceremediğimden değil sadece onunla savaşmak yorucu bunu engellemenin bi yolu yokmu 
bir başka saveimde de üstüme 1.2M askerle geldi durdurulamax bir güç resmen.
Ara
osmanlının gücü manpower bolluğundan ve quantitiytamamlanmıl +mısırı annexlemişse oluyor rusya ile defensive + religios idea alırsan attrion sayesinde yenme şansın olabilir
Ara

Konuyu Okuyanlar: baywatch06, 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.