EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Normalde yabancı gamerler tarafından internette gördüğüm kadarıyla osmanlı ile İstanbulu fethediyorlar ve herhangi bir Hristiyanlık dinine geçiş yapıyorlar ki genelde kıpti veya ortodoks oluyor sonrada Roma imparatorluğu kuruyorlar. aynısını denedim osmanlı ile devletin dinini değiştirdim kıptiyim şuan ama Roma imparatorluğu ile ilgili bir şey olmadı normalde görev kısmında formlama seçeneği oluyor Hristiyan devletlerde. neyi yanlış yaptım tam olarak bilen varmı?
Edit: yanlış anlaşılma olmasın roma imparatorluğu için gereken topraklara daha sahip değilim sadece osmanlının oyun başı toprakları ve doğuda bir kaç tane toprak var. Benim bahsettiğim forlama seçeneği gibi birşey oluyordu normalde forlayamasan bile orda gösteriyor yani
Ara
@Justinian yazdığın şeyi bir okur musun ne sorduğun anlaşılmıyor.

Eğer doğru anladıysam vanilla oynuyorsan oyun başı osmanlı roma imparatorluğu kurmuyor, dediğin olay bir mod sayesinde oluyor adı da "in the name of kayser."
Ara
(03-05-2022, 10:42)Legnica : @Justinian yazdığın şeyi bir okur musun ne sorduğun anlaşılmıyor.

Eğer doğru anladıysam vanilla oynuyorsan oyun başı osmanlı roma imparatorluğu kurmuyor, dediğin olay bir mod sayesinde oluyor adı da  "in the name of kayser."
Iron man modda osmanlı ile Roma imparatorluğu kurmak istiyorum internette gördüğüm kadarı ile Osmanlı herhangi bir Hristiyanlık dinine geçiş yaptıktan sonra gerekli topraklara sahip olursa kurabiliyor ben Osmanlı ile ıronmande başladım bizansı yıktım iki üç tanede kıpti toprak aldım akkoyunludan ve isyan çıkartıp devletin dinini kıptiye çevirdim normalde Roma imparatorluğu ile ilgili bir görev işareti var hristiyan devletlerde illaki görmüşsündür formlama seçeneği gibi birşey onun gelmesi gerek ama hiçbirşey olduğu yok

(03-05-2022, 10:42)Legnica : @Justinian yazdığın şeyi bir okur musun ne sorduğun anlaşılmıyor.

Eğer doğru anladıysam vanilla oynuyorsan oyun başı osmanlı roma imparatorluğu kurmuyor, dediğin olay bir mod sayesinde oluyor adı da  "in the name of kayser."
Dlclerim var oyunda mod yok sadece klasik dlcler var. Modun linki varsa burda paylaşırmısın bende yok. Modsuz olduğunu zannediyordum modlu yapılıyorsa bir anlamı kalmıyor pek mare nostrum başarımı için istiyordum aslında
Ara
mod sohbet konusunda dediğin mod var hacım. bu arada mare nostrum için yapacaksan en zevklisi aragon ile yapman kolay
Ara
Sakin, sessiz sadece gelişime odaklanacağım bir ülke önerebilir misiniz? Sadece çok param ve bütün şehirlerimde binalar yapılı olsun. Asıl amacım toprak işgal etmek değil, zenginleşmek olacak. Osmanlı ile bir oyun bitirdim, Rusya ile de bir oyun bitirdim ve yeteri kadar savaş kapasitemi doldurdum.
Ara
Holland
Ara
Korea
Ara
(03-05-2022, 09:29)Justinian : Normalde yabancı gamerler tarafından internette gördüğüm kadarıyla osmanlı ile İstanbulu fethediyorlar ve herhangi bir Hristiyanlık dinine geçiş yapıyorlar ki genelde kıpti veya ortodoks oluyor sonrada Roma imparatorluğu kuruyorlar. aynısını denedim osmanlı ile devletin dinini değiştirdim kıptiyim şuan ama Roma imparatorluğu ile ilgili bir şey olmadı normalde görev kısmında formlama seçeneği oluyor Hristiyan devletlerde. neyi yanlış yaptım tam olarak bilen varmı?
Edit: yanlış anlaşılma olmasın roma imparatorluğu için gereken topraklara daha sahip değilim sadece osmanlının oyun başı toprakları ve doğuda bir kaç tane toprak var. Benim bahsettiğim forlama seçeneği gibi birşey oluyordu normalde forlayamasan bile orda gösteriyor yani

Roma kurma kararının gözükmesi için Roma şehrine sahip olmak gerekiyor. Normal ilerlersen Roma kurabilirsin.

@Kapıkulu
Lübeck > Hansa
WhaW8Am.gif
Ara
Fransa için burgundy eventi nasıl çalışıyor? Burgundye saldırmalı mıyım yoksa event mi beklemeliyim? (1.32 multiplayer için soruyorum.)
Ara
Eventin artık savaşla hiçbir alakası yok. Tamamen varisin Marie olup olmamasına ve şansa bağlı.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yerlilerden toprak aldım Doğu Amerika Kolonisi için ama koloninin 5 toprağı da core olup kurulduğunda benimle truce u olan yerlilerin kolonimle de truce u olacak mı?
Yok olmayacaksa da savaşa girerlerse enforce peace atıp dahil olabilecek miyim?
Ara
Koloni ile truce olmayacak, subject ülkeler için özel kural yoksa muhtemelen enforce atamayacaksınız.
WhaW8Am.gif
Ara
İki sorum daha var cevaplarsanız;

1-) 1650'lere doğru ideal piyade atlı topçu oranı kaç olmalı?
2-) 650 k lık bir orduyla nasıl profesyonalizm kasabilirim? Zira tüm ordularım sürekli bir yerlerde savaşlarda olmakla birlikte boşta kalan bir kaç orduya atayacak boş general bulup talim yaptırsam bile 650 k içinde 80-90 k nın bir etkisi olmuyor genele.
Ara
Ekonomik olarak sorun yaşamayacağınızı varsayaraktan; muharebe genişliğinin izin verdiği kadar topçu, muharebe genişliğinden %50 daha fazla piyade ve bonusunuz varsa, bonus oranına göre 4 ila 8 arası atlı. Bu ordu fazla büyük olacağından 2'ye bölüp de gezdirebilirsiniz. Alternatif olarak topçuları tek bir orduda, piyadeleri ve atlıları tek bir orduda tutarak topçuları gerektiği yerde muharebeye ya da kuşatmaya sokabilirsiniz.

650K'lık bir orduya sahipken talim ile profesyonellik kasmak pek mümkün değil. En hızlı profesyonellik kasma yolu general almak ile olacaktır, bunun dışında rastgele gelen eventler ile de profesyonellik kasılabilir.
WhaW8Am.gif
Ara
(15-05-2022, 20:55)PCOyun : Ekonomik olarak sorun yaşamayacağınızı varsayaraktan; muharebe genişliğinin izin verdiği kadar topçu, muharebe genişliğinden %50 daha fazla piyade ve bonusunuz varsa, bonus oranına göre 4 ila 8 arası atlı. Bu ordu fazla büyük olacağından 2'ye bölüp de gezdirebilirsiniz. Alternatif olarak topçuları tek bir orduda, piyadeleri ve atlıları tek bir orduda tutarak topçuları gerektiği yerde muharebeye ya da kuşatmaya sokabilirsiniz.

650K'lık bir orduya sahipken talim ile profesyonellik kasmak pek mümkün değil. En hızlı profesyonellik kasma yolu general almak ile olacaktır, bunun dışında rastgele gelen eventler ile de profesyonellik kasılabilir.
Teşekkürler.
Ara
(15-05-2022, 16:26)PCOyun : Koloni ile truce olmayacak, subject ülkeler için özel kural yoksa muhtemelen enforce atamayacaksınız.
Beklediğim başıma geldi. Arayacak olanlar için yazayım;

truce olsa da koloninize savaş açan yerliye enforce peace atıp dahil olabiliyorsunuz.
Ara
Osmanlı ile oynuyorum.
Nedendir bilmiyorum ama önceki sürümlerde olan yan sekmedeki marine butonu yok. 200k sailorım var ama bir türlü marine basamıyorum.
Oyunda bunu da mı değiştirdiler acaba? Herhangi bir şey mi yapmam gerekiyor marine butonunun gözükmesi için?
Ara
Special unit force limiti yükseltmen gerekiyor. Maritime Idea'nın vermesi gerekiyor.
WhaW8Am.gif
Ara
(22-05-2022, 02:25)PCOyun : Special unit force limiti yükseltmen gerekiyor. Maritime Idea'nın vermesi gerekiyor.
İyi de yeniçeir basabiliyorum. Marine butonu komple yok. Yeniçeri de special unit değil mi?
Ara
Yeniçeri Osmanlı yönetimiyle alakalı. Special unit limite göre değil, sahip olunan heathen gelişmişliğine göre belirleniyor.
WhaW8Am.gif
Ara

Konuyu Okuyanlar: 19 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.