EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Protestanlık ?
Ara
@lortcrush evet protestanlikta.
[+] 1 üye Kamran nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yeniçeri decanence başladıktan sonra iyi bir padişah gelince sona mı eriyor yoksa bir kez başlayınca dudurmak için illa yeniçeriyi kapatmak mı lazım?
Ara
(26-04-2016, 07:01)Kamran : @lortcrush evet protestanlikta.

@Karman saol
Ara
(26-04-2016, 07:01)Kamran : @lortcrush

[/quote]
@Karman
[/quote]

xD
G0kMNN.png
Ara
(26-04-2016, 11:43)Semavi7 : Yeniçeri decanence başladıktan sonra iyi bir padişah gelince sona mı eriyor yoksa bir kez başlayınca dudurmak için illa yeniçeriyi kapatmak mı lazım?

Başlarsa bitirmenin tek yolu yeniçerileri kaldırmak.
Ara
Kendim bir goverment yapabilirmiyim modlayarak?Yönetim biçimi olarak?
Ara
extended timeline modunda birsürü yönetim şekli var bu şekiller normal oyundada varsa bilmiyorum ama yoksa demekki yeni yönetim şekilleri türetilebiliyor.
Ara
Alıntı:"uretim bana kalirsa ekonomideki en buyuk silah. cunku basli basina bir gelir kaynagi oldugu kadar ticaret gelirlerine de dogrudan etki edebiliyor. ne var ki burada dikkat edilmesi gereken onemli bi husus var. uretiminizin dogrudan ticaret gelirlerinizi de artirmasi icin o uretilen mali ticaret aginiza dahil etmelisiniz. tersinden bakacak olursak uretim icin yatirimlarinizi ticaretini kontrol ettiginiz bolgeler uzerine bina etmeniz gerekir. bu sekilde bir sehirin sagladigi misal 1 dukatlik uretim geliri ayni sekilde ticarete de yansidigindan neredeyse 2 dukatlik bir gelir haline donusecek. 

peki bu yatirim nasil yapilir? manufactory!
bir manufactory size +1 urun verir, bu urun fazlaligini workshoplarla elde edemezsiniz, workshoplarla elde edeceginiz uretim verimidir, yani ayni uretimle yalnizca uretim kaleminde gelir artisi saglarainiz, manufactory ise hem uretim hem de ticaret kalemlerinde gelir artisi saglar. manufactory nin onemini bir de soyle belirteyim, 1 base production + 0,2 urun verir, yani bir manufactory 5 base production degerinde gelir saglar, yani tek bir binayla 5-5-5 lik 15 development li bir vilayetin uretim ve ticaret gelirleriyle esdeger bir gelir artisi elde edersiniz"

Ekşide böyle bir yazıya denk geldim arkadaşlar ne kadar doğru? Yani üretimin ve ticari malların ticarete katkısı var mı ve ne kadar?
Ara
Okuyabilsem cevap verirdim de malesef.
Ara
Hmm vardır yani bazı bonuslar veriyor
Ara
Manufactory tabiiki ticarete + veriyor üretilen malı artırdığından. O koca ordu beslediğimiz imparatorluklarımızın nasıl hala +50 dükat geliri olabilir ki başka?
90CA088DA3D29675D66F57373E76E42F99B6822B
Örnek verecek olursak şu yukarıdaki oyunda daha sonra ss almamışım ama burda limitin üstünde koloni beslememe ve dünyadaki en büyük ordu/donanmayı beslememe rağmen +50 gelirim var. Burada epey manufactory var ama yeterli değildi .30 yıl falan sonra gelir +150-200 civarı oldu çünkü manufactorylerin yapımı bitmişti, hatta harcayacak yer bulamayınca colonial maintainance 80 olana kadar koloni basmıştım, 7 koloni vardı ve 3 koloni limiti vardı, yani şöyle bir şey olmuş.136611CD36487CDDDD8F7B019FB938A04C869D63

Production 2 katına çıkarken trade'de de 5'te 3'lük bir artış söz konusu ancak bu süre zarfında bu derece gelir getirecek bir node'un kontrolünü ele geçirmedim, Amerika nodeları hep bendeydi.
Ara
hangi manufactory daha fazla değer katar peki?
Ara
Arkadaşlar merhaba , bende oyuna yeni başladım sayılır.Savaş halinde zor durumda kaldığım için 5-6 birim kiralık asker aldım.Fakat şuan ekonomim aşırı düşmeye başladı.Herhangi bir ordudaki birimleri nasıl terhis edip dağıtabilirim ? Böyle birşey mümkünmü , mümkünse nasıl ? Teşekkürler.

Birde ticaret işini anlayamadım , forumda da ticaret sistemini anlatan düzgün bir rehber bulamadım.Varsa bildiğiniz bir ticaret rehberi paylaşırsanız sevinirim.
Ara
o3118R.jpg

Sarıyla gösterilen buton bir orduyu 2'ye bölmeni sağlar, ordunun içerisindeki birimleri ayırıp farklı bir ordu oluşturabilirsin.
Yeşil ile gösterilen buton ile o orduyu terhis edebilirsin.
Sarıyla gösterilen butonun sağındaki buton ile ordunun içerisindeki paralıaskerleri hiç uğraşmadan ordundan ayırabilirsin.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(28-04-2016, 19:17)Duman : o3118R.jpg

Sarıyla gösterilen buton bir orduyu 2'ye bölmeni sağlar, ordunun içerisindeki birimleri ayırıp farklı bir ordu oluşturabilirsin.
Yeşil ile gösterilen buton ile o orduyu terhis edebilirsin.
Sarıyla gösterilen butonun sağındaki buton ile ordunun içerisindeki paralıaskerleri hiç uğraşmadan ordundan ayırabilirsin.

Allah razı olsun kardeşim çok sağol.
Ara
Altından nasıl para kazanabilirim. Bir şehirde altın üretimi 80 ducat görünüyor ama üretim gelirleri listesinde o şehir görünmüyor
Ara
Merhabalar;
Subsizide my love başarımını yapmak istiyorum.''Avusturya ile oynandığında 3 küçük ile müttefik olup, ordu terhis edildikten sonra bu ülkelere 4 altın göndererek yapılabilir.'' denilmiş ancak 3 küçük hangi ülkelerdir?
Ara
(01-05-2016, 15:44)semihuygur : Altından nasıl para kazanabilirim. Bir şehirde altın üretimi 80 ducat görünüyor ama üretim gelirleri listesinde o şehir görünmüyor

Altının geliri direkt olarak işleniyor, ticaret/üretim anlamda bir katkı sağlamıyor. Direkt olarak hazineye para olarak giriyor.

(01-05-2016, 15:44)captivesoul : Merhabalar;
Subsizide my love başarımını yapmak istiyorum.''Avusturya ile oynandığında 3 küçük ile müttefik olup, ordu terhis edildikten sonra bu ülkelere 4 altın göndererek yapılabilir.'' denilmiş ancak 3 küçük hangi ülkelerdir?

HRE içerisindeki tek topraklı ülkeleri deneyebilirsin.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Çok teşekkürler.Sizin bu yardım ve taktiklerinizle oyunu daha çok seviyor ve öğrenmeye çalışıyorum. İyi ki varsınız  :heart:
[+] 3 üye captivesoul nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.