EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
DLCler şu anda %66 indirimde. Steam Database'e baktığımda önceden %75'e girdiklerini gördüm. Son çıkan ve ondan önceki DLC harici diğer DLCler'in %75 indirime girme ihtimali var mıdır? Eğer varsa bekleyeceğim, eğer yoksa da şu anda alabildiğimi alacağım.
Ara
(27-06-2016, 20:01)semihuygur : 1.16.3 oynamaya başladım Osmanlı ile Anadolu'da claim olan toprakları direk core oluyor alınca ama Balkanlar'dan vs Alınca core yapmak gerekiyor neden?

Osmanlı'nın Anadolu'da core'u var. Oyunun başlangıcında diplomasi haritasını inceleyerek görebilirsin.
Öte yandan Balkanlarda vs core'u yok.
Favor nasıl kazanıyoruz? Veya müttefiklerimizi yanımızda savaşa sokmak için neler yapmalıyız?
Ara
(27-06-2016, 22:34)scs5 : Favor nasıl kazanıyoruz? Veya müttefiklerimizi yanımızda savaşa sokmak için neler yapmalıyız?

favor müttefiklerinin seni çağırdığı savaşlarda ve yıl içerisinde zamana bağlı olarak artan bir etken uzun süre aly kalırsın favor alırsın ai seni savaşa çağırır onun için savaşırsın favor alırsın  diplomasi pencerisinde ai a kaşı olan favor penceresinde fareyi üzerinde tutarsan kaç yılda bir 1 favor aldıgını görebilirsin
p8RNv0.png
[+] 1 üye Fire nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(27-06-2016, 22:38)Fire : favor müttefiklerinin seni çağırdığı savaşlarda ve yıl içerisinde zamana bağlı olarak artan bir etken uzun süre aly kalırsın favor alırsın ai seni savaşa çağırır onun için savaşırsın favor alırsın  diplomasi pencerisinde ai a kaşı olan favor penceresinde fareyi üzerinde tutarsan kaç yılda bir 1 favor aldıgını görebilirsin

O pencere de yeni gelmiş, uzun süredir oynamadığım için fark etmemiştim hiç. Teşekkürler.
[+] 1 üye Henri nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Eyalet ile arazi arasındaki fark nedir? Arazileri neye göre eyalete çevirmeliyim?
Bir de genişleme sayfasında number of state var o ne anlama geliyor?
Ara
Number Of State, senin state (eyalet) yapma sayını arttırır. Number Of State +5, 5 tane fazladan eyalet yapma hakkı tanır. Oyun başında yanlış hatırlamıyorsam sınır 15. 

Eyalet (state) ile Arazi (Territorial) toprak arasındaki farklar ;

State : 
  • Minumum otonomi değer %0'dır. (Bölgede estate yok ise)
  • Estate'e verilebilir.
  • Core yapmak için bölgenin %100 core değeri ödenir.
  • Kaybedildiğinde core toprak olarak durabilir. 
  • Her ay başkentin uzaklığına göre maliyete sebebiyet verir.
  • Başkent her zaman state olur.
Territorial :
  • Minumum otonomi değeri %75'dir. 
  • Estate'e verilemez.
  • Core yapmak için bölgenin %50 core değeri ödenir.
  • Kaybedildiğinde core toprak olmaz, hak iddia etmek için claim atmak gerekir.
Eğer bir bölgeyi state yapacaksanız, state yapma seçeneğine tıkladığınızda  ;
Görsel

Bu resimdeki gibi ilk rakamın yani maliyetin, son rakam yani gelirden az olmasına dikkat edilmelidir. Aksi taktirde zarar yapılabilir.
[+] 1 üye Redtay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Peki number of state sayısını aşarsam ne olur?
Ara
Aşamazsın. Sınır 15 ise, 15. state'den sonrasını oyun yapmana izin vermez.
Ara
8637D82C10B828D71915FF550A9ABEE62F209823 970 saatin ardından ilk defa başıma geldi.İlhak süreci başlamadan savaş sonrası kendiliğinden ülkeme katıldı.Bug da değilmiş sanırsam.Rastgele bir özelliği etkinleştirdim heralde.Bilen biri varsa anlatabilir mi, neler yapınca bu özellik etkin oluyor?
Ara
Kralın ölmesi durumunda o ülkeyi rastgele bir şekilde PU ya alabileceğin gibi o ülkeyi direkt olarak inherit etme şansın da var. Eğer o ülke hali hazırda PU ise bunun gerçekleşme olasılığı daha yüksek.
@Duman Cevap vermiş
p8RNv0.png
(29-06-2016, 14:44)Duman : Kralın ölmesi durumunda o ülkeyi rastgele bir şekilde PU ya alabileceğin gibi o ülkeyi direkt olarak inherit etme şansın da var.  Eğer o ülke hali hazırda PU ise bunun gerçekleşme olasılığı daha yüksek.

Kral ölünce inherit i biliyorum.Fakat sorun şurada kralım ölmedi.Navarra da pu değil diplo vassal atmıştım oyun başında.İlhak sürecini de zaten başlatamam yıl 1453 daha
Ara
Burada olan olay onun kralının ölmesi senin değil, tıpkı kralın ölmesiyle PU olabileceği gibi kralın ölmesiyle inherit olma olasılığı da var.
Tarihte Burgonya Dükünün ölmesiyle topraklarının Avusturya ve Fransa arasında inheritlenmesi gibi düşünebilirsin bunu. Kral ölüyor, topraklar sana kalıyor.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(29-06-2016, 15:37)Duman : Burada olan olay onun kralının ölmesi senin değil, tıpkı kralın ölmesiyle PU olabileceği gibi kralın ölmesiyle inherit olma olasılığı da var.
Tarihte Burgonya Dükünün ölmesiyle topraklarının Avusturya ve Fransa arasında inheritlenmesi gibi düşünebilirsin bunu. Kral ölüyor, topraklar sana kalıyor.

Şimdi anladım, teşekkürler.
Ara
200mb güncelleme geldi yükledim hiçbirşey değişmedi ??
Denemeyi bilene imkansız yoktur.

- III.Alexandros (Büyük İskender)
Ara
(29-06-2016, 19:31)Reoberg : 200mb güncelleme geldi yükledim hiçbirşey değişmedi ??

Şuan herhangi bir güncelleme gözükmüyor mod kullanıyor modlara abone  isen modlar güncellenmiş olabilir.
p8RNv0.png
Hayır atölye içeriği değildi baktım ona.
Denemeyi bilene imkansız yoktur.

- III.Alexandros (Büyük İskender)
Ara
DLC siz kültür nasıl değiştirilir? Yani Dev arttırmam ya da düşürmem gerekiyor nasıl yapacağım?
Ara
Toprak kaybet.

Konuyu Okuyanlar: 26 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.