EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(01-08-2016, 23:35)hsniscan :
(01-08-2016, 23:22)Justicar :
(01-08-2016, 23:14)hsniscan : sömürgelerde bazılarının sınırları kırmızı bazılarının sınırları yeşille belirtiliyor sebebi nedir ? bi sömürgeleşme yarışı falan mı yaşıyorum devletin biri ile . İspanya o bölgede genişleyemesin diye çevresindeki tüm toprakalrı ben sömürge yaptım ondanmı acaba :D

Fotoğraf atarsan daha iyi anlaşılabilir.

Bu sömürgem ispanyanın nev granada sömürgesi ile yan yana ve sınırlar kırmızı ama diger sömürelerimde yeşil ispanya ile rakip olmamızdan falanmı kaynaklanıyor

Birde bu sömürgelerin  menüsünde kolonide savaş başlangıcı (türkçe yama var ) diye bir seçenek var o ne işe yarıyor

3om292.png

Kırmızı yeşil sınırları daha iyi bilen cevaplasın. 

İkinci sorun muhtemelen kolonine savaşması için emir verebiliyorsun. Çevre kolonilere ya da çevre kabilelere. Yani sen ufak tefek kabileleri kolonine katmak için uğraşmayıp direk koloninin halletmesini sağlayabiliyorsun.
Ara
O bir bug, bir şey belirttiği yok.
Ara
Granada bolgesinin rengi kirmizi dolayisiyla sinirlar kirmizi, brezilya bolgesinin rengi yesil dolayisiyla sinirlar yesil..
Ara
Ben niye karşılaşmadım o renkli sınırlarla :o
Ara
Sinirlari oyle bir kirmiziya boyamislarki insan endiseleniyor
Ara
panama kanalının yapımı ne kadar sürüyor yada yapıyormu yoksa sadece öyle koyulmus birşeymi bide tam olarak ne etki veriyor ?
Ara
Çok uzun sürüyor ve yapımı esnasında yapımını hızlandırabilecek veya yavaşlatabilecek çeşitli eventler geliyor. Hızlandıran şeyler genellikle senden bir şeyler alıyor (puan veya para)

Panama kanalını açtığında gemiler o kanaldan geçebiliyor, o bölgede ticari bonus sağlıyor.
gemi sınırını artırmanın yolları nedir idea aldım politikadan seçtim butun sahillerde liman var 800 parça donanma yapabiliyorum ama daha gemi lazım ticaret için
bu arada çok soru soruyorum rahatsızlık verdiysem affola
Ara
İstediğin kadar soru sorabilirsin. Soruları cevaplamak için buradayız :). 

Soruya gelirsek ;

1 development puanı başına +0.1 naval force limit
Dock inşa etmek +2  naval force limit
Drydock inşa etmek +4   naval force limit
Önemli bir ticari merkeze sahip olmak +2 naval force limit
Ticari şirket (Trade Company) bulunan toprağa sahip olmak +0.5 naval force limit
Her -%1 otonomi için -%1 naval force limit
Ara
Cevap icin tesekkurler
yeni soru :)
Bu ticaret sirketi +1 üretim veren binalardan en sagdaki mi oluyor yoksa baska birseymi konudaki sayfalari en bastan okudum ticaret sirketlerine toprak vermekten bahsetmisler kafam karisti biraz
Ara
(25-07-2016, 14:27)Redtay : Daha detaylı açıklayacak olursak ; 

Yukarıda görülen bölgelerdeki topraklara tıklayıp ticari şirketinize ekleyebilir veya direk o ticari bölgeye tıklayıp o bölgedeki tüm toprakları ticari şirketinize ekleyebilirsiniz. Bir bölgeyi ticari şirketinize ekledikten sonra o bölgedeki etkiler şöyle olur ;

28px-Local_trade_power.png
+%100
Yerel ticari güç
28px-Naval_forcelimit.png
+0.5
Donanma birim limiti
28px-Local_manpower_modifier.png
-%100
Yerel insan gücü
28px-Local_sailors_modifier.png
-%100
Yerel denizci gücü
28px-Local_tax_modifier.png
−50%
Yerel vergi geliri 
28px-Local_missionary_strength.png
−100%
Yerel misyoner gücü

28px-Tolerance_heathen.png Farkli din veya 28px-Accepted_culture_threshold.pngkabul edilmemiş kültür bulunmasından  dolayı oluşan isyan riskini kaldırma

Bölgenin %51'nin ticari şirketin elinde olması durumunda 28px-Merchants.png +1 tüccar

Zaten o topraklardan gelir elde edemeyip state yapmayacağınız için bölgelerde %75 otonomi bulunacaktır ve üretim-insan gücü-vergi geliriniz oldukça az olacaktır yani bu toprakları ticari şirketinize vermek daha mantıklı olabilir. Yine %75 otonomi değerinde kalacak ancak ticari gücü bir hayli yükselecektir.

Burada açıklamıştım, takıldığın bir olursa sorabilirsin.
Ara
tamam kurmayı denicem bir sıkıntı yaşarsam burdan sorarım tekrar teşekkürler
Ara
kalıcı claim nasıl elde ederiz illa o topragın merkez topragımız mı olması lazım
Ara
(02-08-2016, 19:10)hsniscan : kalıcı claim nasıl elde ederiz illa o topragın merkez topragımız mı olması  lazım

Başka yok diye biliyorum kalıcı claim. Yani Hollandayı kurduysan nasıl denir tam bilmiyorum ama o kültürdeki topraklara kalıcı claim elde edersin.
Ara
(02-08-2016, 19:23)Justicar :
(02-08-2016, 19:10)hsniscan : kalıcı claim nasıl elde ederiz illa o topragın merkez topragımız mı olması  lazım

Başka yok diye biliyorum kalıcı claim. Yani Hollandayı kurduysan nasıl denir tam bilmiyorum ama o kültürdeki topraklara kalıcı claim elde edersin.

yanlış bilmiyorsam kalıcı claim diplomasiden provinces of interest ekranı açıldığında mapte kırmızı gözüküyor. Ben fransada oynarken ai olan osmanlının etrafı ful kırmızı oluyor ama oyunum sırasında sadece anadolu böyle . Yoksa ai daha agresif oynasın diye mi böyle yapılmış
Ara
(02-08-2016, 19:27)hsniscan :
(02-08-2016, 19:23)Justicar :

yanlış bilmiyorsam kalıcı claim diplomasiden provinces of interest ekranı açıldığında mapte kırmızı gözüküyor. Ben fransada oynarken ai olan osmanlının etrafı ful kırmızı oluyor ama oyunum sırasında sadece anadolu böyle . Yoksa ai daha agresif oynasın diye mi böyle yapılmış

O dediğin core olan topraklar. Ottoman'ın Arnavutluk ve Anadolu da ki topraklarda core'u bulunur. Diplomasi haritasında nasıl görünür bilmiyorum ama. Kalıcı claim değil yani direk core. Kalıcı claim farklı bir şey.
Ara
tamam core içinde yeniden fetih imkanı olmuyormu. Sınırları dısındaki coreler nasıl oluyor biz o devleti yonetirken çıkmıyor. Ne yapmamız gerekiyor ?

edit: Tamam oyle olmuyormuş tıklayınca bizdede kırmızı oluyor ama bunun işlevi ne yapay zekaya biz bu toprakları istiyoruz falanmı diyoruz olayı ne
Ara
(02-08-2016, 19:41)hsniscan : tamam  core içinde yeniden fetih imkanı olmuyormu. Sınırları dısındaki coreler nasıl oluyor biz  o devleti yonetirken çıkmıyor. Ne yapmamız gerekiyor ?

edit: Tamam oyle olmuyormuş tıklayınca bizdede kırmızı oluyor ama bunun işlevi ne yapay zekaya biz bu toprakları istiyoruz falanmı diyoruz olayı ne

Ne dediğini daha açıklayıcı yazmalısın.
Ara
provinces of interest ekranı açıldığında tıkladığın toprak kırmızı renk alıyor ve orda listeleniyor. Sadece almak istediğin toprakları listelemek amaçlı mı yoksa yapay zekanın hamlelerinde değişikliğe sebep oluyormu
Ara
(02-08-2016, 19:54)hsniscan : provinces of interest ekranı açıldığında tıkladığın toprak kırmızı renk alıyor ve orda listeleniyor. Sadece almak istediğin toprakları listelemek amaçlı mı yoksa yapay zekanın hamlelerinde değişikliğe sebep oluyormu

Yapay zeka kırmızı işaretlemişse o toprağı mutlaka almaya çalışır ve önemli görür.Sarı olanlarsa çok önemli değildir ama savaş sonunda verilirse de kabul eder.Bu kırmızı olarak işaretlenen yerler çakışırsa diğer devletle arası bozulabilir, müttefik olmayabilir.İlgilendiği yerleri gösterir, kırmızı işaretlenen yerler öncelikli sarılar ikinci öncelikli yerlerdir.Sen de ise claim attığın yerler sarı gözükür işaretlediğin yerler ise kırmızı gözükecektir
Ara

Konuyu Okuyanlar: 34 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.