EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Kolonileştirilmemiş yerlere tıklarsan o resmi görebilirsin.
Ara
(30-10-2016, 17:24)zeusclluber : Ya beyler , bir bölgenin tıkladığınızda üstünde resim oluyor ya o bende yok . Bütün dlcleri aldım.Acaba ayarlardan mı oluyor?

Ekran çözünürlüğü ile alakalı.
Kolonicilik olayında "Seven Cities" eventini kısaca açıklayabilecek arkadaş var mı? Wiki'de oldukça uzun bahsedilmiş konudan.
Oyunumda altın şehri bilmem ne bulundu dedi ve gelirime +0.75 ekledi her ay. Tek olayı bu değil sanırım bunun.
Ara
O eventlerle bulabileceğin çok sayıda 'efsanevi' şehir, krallık veya mekan var. Her biri için iyi sonuç, kötü sonuç ve tam sonuç belirlenmiş.
Elektörleri vassallayınca gelen eksi 0.10 aylık ia, İmparator olunca gidiyor mu?Gitmiyorsa bunu önlemek için ne yapmalıyım, vassallıktan mı çıkarmalıyım yoksa birsürü devlet mi salmalıyım
Ara
Gitmiyor, sorun yaratırsa vassalığı bozabilirsin.
[+] 1 üye Redtay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Vassalımın kolonisinin liberty desire meselesini nasıl çözebilirim? Eğer vassalıma saldırırsa savaşta yer alıyorum değil mi?
Ara
(05-11-2016, 15:17)Sahipkıran : Vassalımın kolonisinin liberty desire meselesini nasıl çözebilirim? Eğer vassalıma saldırırsa savaşta yer alıyorum değil mi?

Vassalına saldıramazlar zaten. Direk sana saldırmalılar. Liberty desire'yi ilişki arttırarak ve vassallık sayfasından bazı şeyler ile düşürebilirsin.
Ara
(05-11-2016, 15:26)Justicar :
(05-11-2016, 15:17)Sahipkıran : Vassalımın kolonisinin liberty desire meselesini nasıl çözebilirim? Eğer vassalıma saldırırsa savaşta yer alıyorum değil mi?

Vassalına saldıramazlar zaten. Direk sana saldırmalılar. Liberty desire'yi ilişki arttırarak ve vassallık sayfasından bazı şeyler ile düşürebilirsin.

Yalnız vassalımın kolonisinden bahsediyorum. Benim bildiğim onun üzerinde bir etkimiz yok.
Ara
1.17'yi en son DLC'siz oynuyordum. DLC'siz 1.18'de neler değişti acaba tam olarak? Oyunda işi çözemedim.
Geri Döndüm (Sayılır)
Ara
Vassalının giripte senin girmediğin bir savaş imkansız.
Yani evet yer alıyorsun.
[+] 1 üye Royal Guard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
oyuna yeni başladım ve birsürü sorum var vede bunların rehberleri var ancak rehberler çok ağır kaçıyor yani ben vergi nedir ney düşürür ney yükseltir bunu öğrenmek istiyorum.rehberi yapan arkadaş sağolsun verginin nasıl hesaplandığını anlatmış filan.tamam güzel ama beni aşıyor.

şimdi ilk olarak single player dediğmde devletler geliyor önüme.burgonyaya tıkladığımda kişisel birlik ilan edilenler var brabant hollanda filan.brabantın o kişisel birlik ilan edilenlerden brabant bayrağına geldiğimde bana diyorki en az 50 yıllık istikrardan sonra birleşme sağlanabilir.bu o devlete bi diplomat gönderip bana katıl demek.birleşelim bi ülke olalım anlamında mı yoksa o devletin ortaya çıkmasını sağlamak anlamındamı?

2. sorum gırnata ile oynamak istiyorum ancak oyun başında bana verilenler harici bişi yaparsam vergi geliri -lerde ve hiç bi şekilde +ya geçiremedim 9 saatlik oynayışın ardından türkiyenin imfye olandan(dı) çok borcum oldu.istikrarlı bir şekilde(verginin -ye düşmemesini kastediyorum) nasıl gelişme büyüme sağlayabilirim ordu filan basamıyorum -ye düşüyor.

3)tilemsan ülkesiyle savaştım yendim ve 3 şehri kendi rengime taradım.tazminat filan aldım.ama benim istediğim kıyı şehirlerini almak ve diğer kısımları kendisini haraca bağlamak + savaş tazminatı.bunu nasıl sağlayabilirim.

4) kastilya gibi bi pisliği :D isyan çıkartıp çıkartıp elegeçirmek istiyorum.kendisine savaş açamam yer beni.köylüleri milliyetçileri ayaklandırıp kaybettiği toprakları ben almak istiyorum bu nasıl mümkün olur.

5)aragon u fransayı kastilyaya karşı nasıl dolduruşa gaza getirebilrim :D (malum herşey mümkün görünüyor oyunda)

6) fikir kısmında 8 adet boş yer var bunlar dolduğunda ben başka fikir geliştirmek istesem nasıl olcak (bikere dolan yer bidaha boşalmazmı?)

7)gırnatadan bahsettim. sevilla bildiğiniz gibi bir ticaret merkezi.ben bu şehri elegeçirdiğimde.ordaki gelirin çoğunluğu bana geçermi.yoksa illaki o bölgede en çok toprak sahibindemi kalır yine. şimdilik bu kadar. teşekkürler
Ara
1. 50 yıl geçtikten sonra o devlete diplomat gönderip kendi toprağına entegre olmasını sağlayabilirsin, devlet sana katılır.
2. Gırnata ile çeşitli taktikler var, Kuzey Afrika'ya geçip orada biraz güçlendikten sonra tekrar İberya'ya çıkmak gibi. İberya'da kalıp 1v1'de Kastilya'yı vs. yenmen bayağı bir şans gerektiriyor.
3. Barış antlaşmasında o şehirleri seçmen ve ardından vassal olmasını seçip para istemen gerekiyor. Tabi böylesi bir antlaşmayı kabul ettirmek için adamı komple işgal etmiş olman gerek.
4. Ülke kendisini batırmadıkça, yani Kastilya şans eseri kendisine büyük bir hasar vermedikçe isyancılarını destekleyerek pek bir yere varman mümkün değil. Aragon ile, Fransa ile savaşa girmeli ve işgale uğramalı, ancak ondan sonra o gibi şeylerle bir yere ulaşman mümkün.
5. Dolduruşa getirmen mümkün değil, oyunda yapayzeka kendi asker gücüyle düşmanının asker gücünü değerlendirerek savaş kararı alır. Eğer Kastilya'yı güçsüz bırakırsan etrafındaki diğer ülkeler bunu fırsat bilip ona savaş açabilir. Ancak bu Gırnata olarak pek senin yapabileceğin bir şey değil, dolayısıyla daha önceden de dediğim gibi şansa bakıyor.
6. 8'den fazla ideagroup seçemiyorsun ancak bir ideagroup'u silip başka ideagroup açabilirsin.
7. Sadece şehri ele geçirmenle ticaretin çoğunluğu sana geçmez ancak büyük bir avantaj elde edersn.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(06-11-2016, 14:04)Duman : 1. 50 yıl geçtikten sonra o devlete diplomat gönderip kendi toprağına entegre olmasını sağlayabilirsin, devlet sana katılır.
2. Gırnata ile çeşitli taktikler var, Kuzey Afrika'ya geçip orada biraz güçlendikten sonra tekrar İberya'ya çıkmak gibi. İberya'da kalıp 1v1'de Kastilya'yı vs. yenmen bayağı bir şans gerektiriyor.
3. Barış antlaşmasında o şehirleri seçmen ve ardından vassal olmasını seçip para istemen gerekiyor. Tabi böylesi bir antlaşmayı kabul ettirmek için adamı komple işgal etmiş olman gerek.
4. Ülke kendisini batırmadıkça, yani Kastilya şans eseri kendisine büyük bir hasar vermedikçe isyancılarını destekleyerek pek bir yere varman mümkün değil. Aragon ile, Fransa ile savaşa girmeli ve işgale uğramalı, ancak ondan sonra o gibi şeylerle bir yere ulaşman mümkün.
5. Dolduruşa getirmen mümkün değil, oyunda yapayzeka kendi asker gücüyle düşmanının asker gücünü değerlendirerek savaş kararı alır. Eğer Kastilya'yı güçsüz bırakırsan etrafındaki diğer ülkeler bunu fırsat bilip ona savaş açabilir. Ancak bu Gırnata olarak pek senin yapabileceğin bir şey değil, dolayısıyla daha önceden de dediğim gibi şansa bakıyor.
6. 8'den fazla ideagroup seçemiyorsun ancak bir ideagroup'u silip başka ideagroup açabilirsin.
7. Sadece şehri ele geçirmenle ticaretin çoğunluğu sana geçmez ancak büyük bir avantaj elde edersn.

tam olarak cevapladın yani ne çok detaylı ne çok az bilgili çok sağol dostum tam beklediğim cevaplar.şimdiki sorum şu. bütün kıyı şeridini elegeçirdim yani barış antlaşmasından istedim verdi filan.barıştan sonra yozlaşma diye bi uyarı çıktı yukarıda ona tıkladım ekonomi sekmesi açıldı yozlaşmanın parametresini arttırırsak yani sağa çekersek yozlaşma düşermi yoksa tam tersi yöndemi çekmeliyim.yozlaşma çok olursa nolur?

vassallık diye bi seçenek göremedim barış antlaşması yaparken? şuan toprakları aldım ve savaş halinde bütün ülkeyi işgal ettik 4 yeri fas aldı kalanları ben. şuan barış yaptık toprakları aldım ama dersenki iş işten geçmiş save almıştım barış imzalamadan önce.

merkez yapmanın getirisi nedir? (vergi vatan toprağı filan dışında hatta şöyle sorsam daha uygun.merkez yapmanın zararı nedir?) aynı şekilde merkez yapmamanın yararı ve zararı nedir? yani böyle bi seçenek konmuşsa mutlaka + - leri vardır.

oujda şehrini merkez yaptım ve şehre tıkladığım zaman açılan pencerenin sağ dışında mavi bir bayrak simgesi var fes bir eyalet yap (eyalet yapmak için tıklayın) nedir bu ?
Ara
Sağa çekersen yozlaşmayla mücadele için hazinenin daha büyük bir miktarını ayırırsın, daha çok paran gider ama yozlaşma aylık daha çok düşer. Yozlaşma çok olursa bir çok kötü etkisi var (minimum otonomi vs gibi), 1.19 ile birlikte bu kötü etkilerin yanına pozitif bir etki gelecek bölgelerdeki isyan riskini düşürecek.

En sondaki tabda vassallık seçeneği mevcut ancak ülke bir seviyeden büyükse (vassal yapmak %100 ws'den çok istiyorsa) vassal yapamazsın ilk olarak ülkeyi küçültmen gerekir.

Merkezden kastını anlamadım, Türkçe yama kullanıyorsun sanırım. Core mu? Eğer core yapmaktan bahsediyorsan eksisi yok, her zaman yapmalısın.

Eyalet dediğin de territory/state mekaniği olmalı. Bazı toprakları kendi ülkene direkt bağlaman mantıklıyken bazı toprakları ülkenin parçası haline getirmen o bölgenin sana getirdiği gelirden daha fazla gidere sebep olabilir. Çok az vergi, çok az ticaret vs. aldığın yerleri eyalet yapmamak isteyebilirsin çünkü sahip olduğun eyalet başı bir giderin oluyor.
(06-11-2016, 15:34)Duman : Sağa çekersen yozlaşmayla mücadele için hazinenin daha büyük bir miktarını ayırırsın, daha çok paran gider ama yozlaşma aylık daha çok düşer. Yozlaşma çok olursa bir çok kötü etkisi var (minimum otonomi vs gibi), 1.19 ile birlikte bu kötü etkilerin yanına pozitif bir etki gelecek bölgelerdeki isyan riskini düşürecek.

En sondaki tabda vassallık seçeneği mevcut ancak ülke bir seviyeden büyükse (vassal yapmak %100 ws'den çok istiyorsa) vassal yapamazsın ilk olarak ülkeyi küçültmen gerekir.

Merkezden kastını anlamadım, Türkçe yama kullanıyorsun sanırım. Core mu? Eğer core yapmaktan bahsediyorsan eksisi yok, her zaman yapmalısın.

Eyalet dediğin de territory/state mekaniği olmalı. Bazı toprakları kendi ülkene direkt bağlaman mantıklıyken bazı toprakları ülkenin parçası haline getirmen o bölgenin sana getirdiği gelirden daha fazla gidere sebep olabilir. Çok az vergi, çok az ticaret vs. aldığın yerleri eyalet yapmamak isteyebilirsin çünkü sahip olduğun eyalet başı bir giderin oluyor.

aynen tr yama kullanıyorum. eyalet yapmak vergi düşüşüne ticaret azlığına filan sebebiyet verir diyorsun.peki insanlar bunu eklemişse o -lerinin yanına başka türlü bi + sı olmalı onu soruyorum.
tilimsan devletinde casus ağını +60 yaptım ancak isyancıları destekleyemiyorum.desteklemek için hangi ortamın oluşması lazım o ortamı ben oluşturabilir miyim?
aragon kastilyaya ayar.savaştaydılar yenildi.ben onla ilişkileri geliştir yaptım ama olabileceği seviyeye geldi dahada ilerlemiyor.bunu nasıl dahada arttırabilirim? para verince filan artar mı?

fasın bölgesinde bulunan ceuta şehrinin sağında bulunan melilla şehrini fastan savaşmadan almak istiyorum.para karşılığı misal.bunu nasıl gerçekleştirebilirim? savaş dışı başka yöntemde olur
Ara
Eyalet yapmak vergi düşüşüne ticaret azlığına sebebiyet vermez, eyalet yaptığında eyalet başı bir giderin olur. Bazı bölgeler o gideri amorti edemeyebilir, bu durumda eyalet yapman akıllıca bir seçenek olmaz. O bölgeleri eyalet (state) yapmadıkça otonomisini belli bir seviyenin altına indiremezsin.

Destekleyecek isyancı olmayabilir ülkelerinde. Aragon'a hediye gönderince maksimum +25'lik artar, o ne kadar hediye göndermenin gerekeceği ülkenin büyüklüğüne göre belirlenir.

Savaş tehditi göndererek toprağı talep edebilirsin ancak teklif reddediliği an otomatik olarak savaşa girersiniz.
kasilya şuan gölge altında ben onun ne kadar askeri var nerde var bilmiyorum.(tw oyuncusu olduğum için soruyorum) kasilyanın üzerindeki gölgeyi nasıl kaldırabilriim? askerleri nerede kaçar birliği var nasıl öğrenebilirim?

portekiz ile müttefikti sonra bozuşmuşlar aragon sağda portekiz solda kastilyaya savaş açsam başka ülkelere müttefikim olmasa dahi para karşılığında kastilya ile savaşa sokabilir miyim?

müttefiklerime hedef gösterebilir miyim?nasıl yapabilirim bunu?

savaş tehtidi nereden gönderilir talep etme işini çok anlayamadım?

tilimsan sürekli casusluk ağını geliştiriyor.bunu nasıl engelleyebilirim.4 kere casus yakalandı bildirimi geldi.ve halada geliyor.nasıl önüne geçebilrim.

tilimsandan aldığım bazı topraklarda huzursuzluk ve özerklik olayları başladı isyana kadar gidiyor.askeri puanla düşürüyorum zor kullanarak ama nasıl kesicem bu gideri 50 askeri puan kolay kazanılmıyo :D

müttefikimin açtığı savaşta kazandığımız taktirde biz bir talepte bulunamıyormuyuz.
diplomasi gizlilik eylemlerinde yönetime sızma eylemi gerçekleştirilmiyor.istediği 40 casus puanı olduğu halde.
2 taprağı kaldı tilimsanın ancak etki eylemleri kısmından hiç bir seçenek aktif değil.uyarı hariç.nasıl haraca bağlıyacağım bu herifi

rönesansa nasıl geçebilirim. o akımın topraklarımda çıkmasını nasıl sağlayabilirim
Ara
Son yamada sizin oyunlarınızda osmanlı ne durumda? Benim oyunumda avusturalya'yı kolonileştiriyor ve pek genişlemedi.  :roll:
Ara
(07-11-2016, 17:30)Reaktans : Son yamada sizin oyunlarınızda osmanlı ne durumda? Benim oyunumda avusturalya'yı kolonileştiriyor ve pek genişlemedi.  :roll:

Sadece kendi açımızdan bakıyoruz.Bence Osmanlı gayet iyi durumda, Kırım event ini alırsa Karadeniz i gölleştiriyor ve olası Commonwealth in kebap ına karşı Moskova(Rusya) müttefikliğiyle iyi korunuyor.Hatta quantity açıp 300k ordu basan Osmanlı gördüm 1650 de.Koloni alması Fas veya Etiyopya taraflarına inmediyse mantıksız, yine de kötü durumda değil.Çok daha kötü durumda olan ülkeler var benim oyunlarımda, onları da görmek gerek.Şöyle anlatayım:
İngiltere:İskoçya ile ally oluyor ve Great Britain bile göremiyoruz oyunda.Bırakın Avrupa ya tutunmak, adaya bile tutanamıyor.Fransa işgallerine çok açık durumda.Alırsa 1-2 İrlanda dan toprak alıp öyle bekliyor.
Fransa-Kastilya:Herkesin şikayetçi olduğu Fransa nın İberya tecavüzü bitmiş durumda fakat artık İspanya Fransa ya tecavüz ediyor.Çok erken Wedding geliyor ve Kastilya, Avusturya veya İngiltere yi arkasına alıp bekliyor.Fransa nın saçma İtalya devletlerini koruma savaşlarında arkasından saldırıyor ve sonuç Fransa tecavüzü.Sizi bilmem ama bölük pörçük bir Fransa, İberya nın bölük pörçük olmasından çok çok daha kötü gözüküyor bence.Bir diğer durumda da oyun başı bu iki ülke müttefik oluyor ve Wedding sonrası ya da form Spain sonrası kankalıkları devam ediyor, Fransa da rahat rahat adaya çıkıyor, Hre ye tecavüz ediyor vs.Osmanlı olmadığınız sürece bu iki ülkeyi parçalamanız neredeyse imkansız hale geliyor.
Moskova:En büyük hayal kırıklığım.1.18 gelirken neler dendi fakat sonuca bakınca Kırım la dost olan Rusya lar görüyorum ve bütün sınırları ortak.Novgorod, Kazan ilhakı ve bir Altınorda savaşı sonrası doğal sınırlarına ulaşmış gibi donup kalıyor Rusya.Eskisi gibi kendisinden 3 kat küçük İsveç askerlerinden dayak yemese de kesinlikle çok dost canlısı oynuyor.Horde lara ellemiyor.Bunun sonucu da 150k limiti olan Rusya 70k anca basabiliyor çünkü ne Karadeniz e ne de Baltık a çıkabilmiş.Haliyle ekonomisi kaldırmıyor ve sıradan bir bölge gücü olmakla yetiniyor.Beklentim 1650 lerden sonra Dünya gücü olması yönündeydi çok büyük hayal kırıklığı.
Daha anlatılacak birsürü devlet var fakat Avrupa da en belirgin bunlar.Osmanlı bunlara göre çok iyi durumda lafı bile edilemez.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 14 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.